Nezbytný strečink

Opravdu se před tréninkem či závodem protahujete? Je strečink přirozenou součástí vaší fyzické aktivity podobně jako dýchání? Jestliže ne, pak děláte velkou chybu!

Autor: Martina Machová

Co se v mládí naučíš...
Jako lehce zasloužilá matka si neodpustím drobnou poznámku k mnoha sportovním oddílům, kde se trenéři snaží z našich ratolestí vyždímat první sportovní výkony a položit základy správných pohybových návyků daného sportu. Je až smutné pozorovat, jak často se potřebné protažení před i po sportovní aktivitě opomíjí, zvláště přihlédneme-li k tomu, že půl dne se děti nehýbají, jen posedávají ve školních lavicích. — No a co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš, že?

Netřeba se rozepisovat o tom, že aktivní pohyb je velmi bohulibou, či spíše tělu i duši libou činností. Jenže prakticky každý sport má svá slabá místa, pakliže se vybranému druhu sportu věnujeme opravdu intenzivně, zanechává právě ona „slabá místa“ přímo na našem těle. Cyklisti asi znají ztuhlost šíje a zádového svalstva při dlouhých trasách (zejména na silnici) či tuhnoucí a pozvolna se zkracující dvojhlavý sval na zadní straně stehna (hamstring). Určitou možností, jak se alespoň částečně vyhnout patologickému svalovému napění, trvalému poškození pohybového aparátu a také zraněním svalů i kloubů, je správně provedený strečink — tedy pomalé protahování jednotlivých svalových partií.

Proč se protahovat?
Asi hlavním úkolem strečinku je protáhnout svaly a rozvíjet kloubní pohyblivost. Strečink udržuje svaly pružné a snižuje svalové napětí nejen po pohybové aktivitě, ale také po jednostranném přetěžovaní určitých svalových skupin atd. Protahování je též výbornou prevencí poranění, např. natržení či natažení svalu. Jednoduše řečeno, strečink připravuje náš pohybový aparát na fyzickou zátěž. Neméně důležité je i protažení po námaze, kdy se eliminuje svalové napětí a zkracovaní daného svalu. Zkrácené svaly, které bohužel nejsou doménou jen kancelářských myšek a myšáků, ale též aktivních sportovců, bývají příčinou svalové nerovnováhy (dysbalancí) a vadného držení těla. Dlouhodobě chybné držení těla a „pečlivě“ udržované svalové dysbalance jsou pak častou příčinou nejrůznějších funkčních poruch, ty se mohou projevovat bezprostředně např. bolestí zad nebo až v pozdějším věku nadměrným opotřebením daného kloubů. (Mimochodem, všimli jste si někdy koček nebo třeba psů, jak se chovají po probuzení? Ano, instinktivně se protáhnou.)

Jak „strečovat“ aneb při strečinku se nesoutěží!

I když někteří odborníci radí protáhnou tělo ještě před tréninkem (závodem), drtivá většina se jich shoduje na tom, že nejprve je nutné svaly zahřát a až potom protáhnout. Nicméně nesprávně provedený strečink může dokonce k pozdějšímu zranění přispět či je dokonce přivodit! Proto si v několika bodech shrneme, jak na to.

— Důkladně zahřejte a prokrvte svaly a klouby, které budete protahovat, např. pomocí jemné masáže (promnutí) nebo lehkým rozklusáním.

— Při protahování nikdy nesoutěžte! To si opravdu nechte až na závody.

— Vyhýbejte se kmitům.

— Strečink nesmí bolet.

— Délka jednoho protažení je zhruba 10 — 20 vteřin.

— Zaměřujeme obzvláště na svaly, jež budeme zatěžovat nejvíce.

— Po námaze se soustředíme na kompenzaci napětí zatěžovaných svalů a pozvolné protažení do původní délky.

— Na strečink nezapomínáme před žádnou pohybovou aktivitou (posilováním, běháním, plaváním apod.) a také ani v práci, zvláště pokud celý den sedíme a zíráme do monitoru. Nejjednodušší je, vypěstovat si na strečink návyk.

Kde vzít cviky?
Samozřejmě, že lze projít internet a najít potřebné fotografie jednotlivých cviků i s popisem. Nebo si můžete nadělit nějakou publikaci; vcelku přehledná je kniha Strečink od Kláry Buzkové z nakladatelství Grada, kde je každý cvik nafocen a popsán. Zajímavě se jeví i publikace Strečink, 311 protahovacích cviků pro 41 sportů, tu napsal Michael Alter a vydala ji též Grada.

Knih a brožurek o strečinku vyšla celá řada, než nějakou koupíte, rozhodně si ji prolistujte, zda jsou cviky dobře popsané.

Pakliže čas od času zajdete na masáž či k fyzioterapeutovi, můžete ho samozřejmě poprosit o radu přímo na míru. Fyzioterapeut je vám totiž schopen říci, které svaly u vás nefungují tak, jak by měly.

Foto: Grada

Přečteno - 14976x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Trénink a fitnessDestinace pro zimní trénink na kole přehledně
    Destinace pro zimní trénink na kole přehledně
  2. Tech newsJedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
    Jedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
  3. Trénink a fitnessLidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
    Lidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
  4. Trénink a fitnessOdpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
    Odpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
  5. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
    Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  6. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
    Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #10 kalamazoo - vloženo: 16.07.2009 v 12:40:20

    to Hanka - "...rytmické pohyby:-) Po výkonu samozřejmě klasika. " ...uplně si to představuju:-)

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #9 matejoffhands - vloženo: 16.07.2009 v 12:02:18

    osobne by som strecing nedoporucoval u hypermobilinych jedincov ,ci ludi trpiacim nestabilitov klbov/vazov...v kombinacii napr.s antikoncepciou a vrodenov zvysenou laxicitou vaziva to moze priniest iba skarede urazy a skory koniec karier!!!

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #8 Hanka - vloženo: 16.07.2009 v 09:32:55

    Strečink před zátěží - V současné době se před zátěží spíš doporučuje jen zahřátí svalů, jde totiž o to, že strečink není narozdíl od většiny sportů dynamické povahy a nemá dostatečnou specifičnost. Před tréninkem nebo před závodem se tedy doporučuje strečink dynamické povahy, jako jsou různé skoky, odrazy nebo rytmické pohyby:-) Po výkonu samozřejmě klasika.

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #7 Martin - vloženo: 16.07.2009 v 08:43:55

    to destr - Vrcholový sportovec je něco jiného, u toho chápu, když nejde na tělocvik, aby mu to nenabouralo tréningový plán... Nadruhou stranu se do něj dá zařadit. Já mluvil hlavně o té narůstající obézní části populace, která nic nedělá... Bohužel.

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #6 Pájan - vloženo: 15.07.2009 v 20:38:04

    Já se teda protahuju jen po tréninku/závodu... Když se protáhnu před dostávám křeče a "nejede" mi to... Asi to neni normální, nevim čim to je :D

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #5 Pavla - vloženo: 15.07.2009 v 18:56:27

    http://strecink-pro-zdravi.blogspot.com - 1) Nedavno jsem spustila svuj blog o strecinku - zatim je tam jen trochu motivace k tomu, proc strecovat a informace, o cem vsem tam budu postupne psat. Snad se z toho casem stane uzitecny zdroj informaci o teorii i praxi strecinku (odborne komentare vitam :-)).

    2) V nejblizsi dobe budu rozjizdet v Brne lekce strecinku pro ty, co vi, ze je strecink dulezity, ale nevi presne, jak na to nebo jen nemaji dostatek moralne volnich vlastnosti pro to, aby strecovali sami doma ;-) Pokud byste meli zajem neceho takoveho se ucastnit, dejte mi vedet na pavla (tecka) novakova (zavinac) gmail.com

    3) To Jirka: co se tyka strecinku pred zatezi, take jsem se setkala s tvrzenimi, ktera uvadis - svaly se uvolni, nachylnost ke zraneni ...

    Add uvolneni svalu - zalezi, jak clovek strecink provadi a na jakou zatez se pripravuje: kratke protazeni svalu nachylnych k natazeni ci natrzeni v danem sportu je prevenci pripadneho svaloveho zraneni, neni nutne dlouhe protazeni s vyraznou relaxacni slozkou, to zrejme snizuje naslednou potrebnou vybusnost. Vhodny strecink pred zatezi je vetsinou pro kazdy sport specificky.

    Add moznost zraneni v dusledku vetsi kloubni pohyblivosti: moc jsem zatim nezkoumala studie, ktere by to potvrzovaly nebo vyvracely, ale je zrejme, ze toto tvrzeni lze jen obtizne spolehlive potvrdit nebo vyvratit. Osobne si myslim, ze protazeni pred zatezi nesnizi riziko moznych kloubnich poraneni jako je vyhozene rameno, podvrtnuty kotnik, ale nijak jej ani nezvysuje. Zadnou verohodnou studii na to ale nemam :-)

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #4 JirkaA - vloženo: 15.07.2009 v 15:32:58

    opravdu strečink před i po výkonu? - Strečink rozhodně patří ke každé pohybové aktivitě bez rozdílu úrovně trénovanosti, ale strečink před zátěží...tak na to jsem našel spoustu kontra tvrzení... Sám dělám triatlon a před závodem nikdy nestrečuji, akorát tělo zahřuji a nechám svaly v teple. Na steč. před zátěží totiž člověk najde názory, že svaly se uvolní, stejně tak se zvětší pohyblivost kloubů a to pak může mít za následek zranění. Ovšem strečink po zátěži rozhodně na místě je...

    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #3 kalamazoo - vloženo: 15.07.2009 v 15:20:15

    trenky a jarmilky - já měl tělák ještě ve stylu červený trenky a jarmilky a nikdo mě před tím nezachránil. I tak je ze mě aspoň průměrnej sportovec :-) Jinak protahování třeba ve fitku, nebo před projíždkou na kayaku na kanále má pořád punc podivnosti - a jak vidno z článku - je to blbě. Změní se to jako u image helmy.

    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #2 destr - vloženo: 15.07.2009 v 15:05:55

    ... - Ta moje je vrcholovej sportovec, trénuje tak 16 hodin týdně, plus závody, skoro každej den cca 15 min strečink, ale tělocviku ve škole se vyhejbá jak jen může...Takže to jak se kdo chová v tělocviku ještě nemusí vůbec nic znamenat ;-)

    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #1 Martin - vloženo: 15.07.2009 v 13:05:23

    Co se v mládí naučíš... - Je mi 20 a tak mám ještě dost v živé paměti základní a střední školu... Protažení před tělocvikem trvá asi tak 5 minut no a po něm na to není čas, toť obraz většiny našich škol... Když už se semtam někdo protahuje před i po tělocviku sám, tak ho mají ostatní děti za blázna. Natož když pak ještě cvičí jak jen může a nefláká to. Možná až se tohle změní, tak bude líp...
    Docela mne děsí ten vzrůstající počet tlouštíků a dětí co mají osvobození z tělocviku. Co jim je tak vážného krom lenosti? Dá se cvičit skoro se vším - kupříkladu já mám diabetes a kamarád umělá kolena a oba cvičíme, dokonce závodně sportujeme. Všechno jde, když se chce.
    Jo a nejvíc mne dostávají ti co mají ehm rýmičku...

    Netvrdím, že každý musí hned závodit, ale je přece zdravé se alespoň trochu hýbat. A to jsou 2 hodiny týdně ve škole vážně tak moc? Nestačí se třeba jen domluvit s učitelem, že kvůli problémům s páteří nemůže dítě dělat kotrmelce, či skákat do výšky? A né že hned na TV nechodí...

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744