Syrovátka bývala odpadním produktem mlékárenského průmyslu a výživným krmivem pro domácí havěť, dnes ji nalezneme v např. isotonických nápojích a sportovních tyčinkách. Víte proč?
Syrovátka a syrovátkové proteiny jsou v současnosti hitem a nezbytnou součástí mnoha výživových sportovních doplňků, fortifikovaných, ale i zcela běžných potravin (např. zmrzlin, energetických tyčinek, nejrůznějších nápojů či nápojových koncentrátů pro sportovce apod.). Dle údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací se v EU v roce 1970 využilo pro lidskou výživu pouhých 5 % vyrobené syrovátky, zbytek slupla zvířata. Údaje z roku 2000 pak vyrážejí dech; na přelomu tisíciletí došlo k remíze — poměr se posunul k hodnotě 50:50, a předpokládá se, že v roce 2010 se pro lidskou výživu použije až 70 % vyrobené syrovátky!
Kdysi odpad, dneska poklad
Mléčné sérum je odpadním, lépe řečeno zbytkovým produktem mlékárenského průmyslu vznikajícím při výrobě tvarohu a sýrů. Což v praxi poněkud zjednodušeně znamená následující: mléko se naprosto záměrně srazí (např. pomocí kyseliny mléčné, speciálních enzymů atd.), což má za následek oddělení tuhé bílé hmoty (tvarohu) od žlutavé tekutiny (syrovátky). Syrovátku lze rozdělit na sladkou a kyselou, rozdílné vlastnosti jsou ovlivněné technologií výroby (srážením). Sladká vzniká při výrobě většiny sýrů, kyselá při výrobě tvarohu a tzv. kyselých sýrů. Složení syrovátky, které je z nutričního hlediska velmi zajímavé, značně kolísá v závislosti na kvalitě mléka a na podmínkách výrobního procesu. A proto bych se při koupi syrovátkového prášku možná přiklonila spíše k BIO syrovátce.
Složení syrovátky
Syrovátka je vynikající lehce stravitelnou zásobárnou hodnotných bílkovin, těm kupodivu nedělá společnost prakticky žádný tuk (oproti jiným mléčným a masným výrobkům). Jednou ze zajímavých bílkovin je např. laktoferin, jenž je díky svým vlastnostem schopen zvyšovat absorpci železa. Velmi vítaným společníkem syrovátkových proteinů je i dlouhý zástup vitamínů — B1, B2, B6, B12, PP, H, E a C. Pozadu však nezůstávají ani minerály — např. hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek.
...a kýžená pozitiva?
Účinky mléčného séra na náš organismus jsou mnohostranné — nízkokalorická syrovátka dodává tělu některé minerály, vitamíny a další důležité látky bez přebytečných prázdných kalorií. Vzhledem ke svému složení přispívá k potlačení růstu patogenních bakterií ve střevě a pomáhá obnovovat užitečnou střevní mikroflóru, což ovlivňuje nejen správné fungování trávícího traktu, ale také celý imunitní systém. Velmi snadno stravitelné syrovátkové bílkoviny (v syrovátce není obsažen kasein a tuky) s úplným a vyváženým spektrem aminokyselin se podílejí, na stavbě a regeneraci svalové hmoty. Sérové bílkoviny se dělí na globuliny a albuminy. Globuliny (imunoglobuliny) jsou zajímavou skupinou protilátek, jejichž pozitivní vliv na lidský organismus (imunitu) je stále objektem zájmu vědců. Syrovátka dle některých odborníků zvyšuje antioxidační aktivitu a zmírňuje metabolický stres, dále též pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu. Mléčné kyseliny obsažené v syrovátce zlepšují příjem vápníku. Existují studie jež naznačují, že syrovátkové bílkoviny inhibují růst rakovinných buněk a po dobu chemoterapie chrání zdravé buňky.
Mezi velmi zažité mýty patří;že syrovátka=proteinová bomba. Usušená syrovátka obsahuje okolo 10 — 13 % bílkovin (do 1,5 % tuku, 77 % laktózy, 7 — 9 % minerálních látek). Oním skutečným zdrojem kvalitních bílkovin je izolovaný syrovátkový protein. Tyto dva pojmy se velmi často zaměňují, a tak je nutné si uvědomit, za jakým účelem chcete syrovátku konzumovat. Pakliže vám jde především o nabrání svalové hmoty, sušená syrovátka stačit nebude, budete muset sáhnout po speciálních směsích. Jestliže chcete posílit organismus, dodat vitamíny a minerály, pročistit se a pomoci svým střevům dostat se opět do kondice, měla by stačit klasická sušená syrovátka. |
Co sní? Jak jí sním?
Lze ji rozmíchat podobně jako sušené mléko, a také jí v receptech tak používat. Dobře chutná s vychlazenou čerstvou ovocnou šťávou (např. pomerančovou) nebo kvalitním džusem, tak se někdy i komerčně prodává. Lze ji přidávat do těsta (palačinky, buchty, bábovky) i do omáček a polévek. Vřele doporučuji dodržovat dávkování (na obale), předejdete tak trávícím problémům (plynatost), které její užívání v počátcích občas provázejí.
Malá ekologická perlička nakonec Zhruba před třemi lety spustila jedna rakouská mlékárenská společnost velmi zajímavý projekt — bioreaktor na výrobu bioplynu z kyselé syrovátky. Jednoduše a stručně řečeno, „odpadní“ syrovátku nenalívají do žlabů pouze vepřům, sportovně zaměřeným jedincům a svalů chtivým kulturistům, ale „lijí“ ji do bioreaktoru, který s přispěním mléčného séra vyrobí z 1 m3 přibližně 25 m3 bioplynu. Odpadní kal se potom používá coby hnojivo. Syrovátkový reaktor pokrývá až 33 % celkových energetických požadavků na energii oné mlékárny. |
Foto: Bionatura
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Jahodový koktejl - A nebo třeba banánávý či borůvkový ?
odpověz na tento komentářDo cca 300 ml syrovátky dáte lžíci cukru (glukopuru či medu)a ovoce dle libosti a rozmixujete. Máte výborný ovocný shake a málo kdo pozná, že není z mléka ;)
JInak doma místo mléka dávám jedině syrovátku.
A ještě jedna věc. Budíte se v noci hlady? Pokud ano udělejte si syrovátku před spaním: do hrnku (1/2 mléka + 1/2 vody. Nejen že minerály a vitamíny v ní obsažené pomohou tělu regenerovat přes noc, ale i zaručeně zazeně případný hlad.
Mám to ozkoušené ;)