Turecké lázně — exotická regenerace

Jsou horké, mokré, drsné, voňavé i jemné — ale aby nedošlo k omylu, řeč je o exotické alternativě oblíbeného saunování — o tureckých lázních nebo-li hamamu.

Autor: Martina Machová

Lidstvo od pradávna silně lnulo nejen k „chlebu a hrám“, ale již od starověku milovalo nejrůznější formy láznění a saunování. Život nebyl lehký, při práci se nesedělo u počítače a tělesná i duševní očista v nejrůznějších typech lázní byla jednou z příjemnějších stránek života. Všeobecně známé jsou např. římské termy, japonské sento či furo, ruská baňa, arabský rasual, mexický temaskal, parní stan amerických indiánů a konečně také turecký hamam.

Bez regenerace to nejde
Důvody, proč zařazovat do svých tréninkových plánů regenerační procedury, jsou již všeobecně známé. Jen si připomeňme, že kumulovaná únava bez možnosti regenerace organismu rapidně snižuje výkonnost, naše energetické zásoby jsou stále menší a odpadní produkty vzniklé látkovou výměnou (např. volné radikály) nabývají na objemu. Narušená je i vnitřní rovnováha organismu, patrné bývají také změny regulačních a koordinačních funkcí a v neposlední řadě i psychických reakcí. Nejrůznější regenerační procedury jsou též prevencí vzniku mnoha funkčních a orgánových poruch.

V případě, že jste sice cyklistou nadšeným, ale spíše příležitostným a jezdíte tehdy, máte-li chuť a hlavně čas, nejsou pravidelné regenerační procedury „životně “ nutné, což ale nic nemění na tom, že jsou vesměs příjemné a unavené tělo rozhodně neurazí!

A nyní trocha exotiky
Již jsme si zhruba prosvištěli, proč a jdeme se podívat kam, možností je samozřejmě spousta — sauna, nejrůznější masáže a koupele apod. Možná jste na své letní dovolené zavítali do Turecka a nechali se přemluvit k návštěvě lázní, což je rozhodně zajímavý zážitek, a ještě zajímavější se jeví v kontrastu s chladnějším počasím, které zatím ještě panuje. Turecké lázně (hamam) jsou jakousi svéráznou směsicí saunování, masáží a důkladné hygieny s psychoterapeutickými účinky. Tato definice by se sice v Turecku neujala, ale jak jinak našinci vysvětlit, co vás v hamamu, který se svého největšího rozmachu dočkal již v průběhu 15. a 16. století, čeká.

Celá procedura se odehrává v hlavní (obvykle mramorem vykládané) místnosti, ta svým klimatem i atmosférou připomíná mokrou saunu. Teplota se zde pohybuje okolo 50⁰C a vlhkost vzduchu přesahuje 90⁰C. V Turecku, ale i v dalších islámských zemích, bývají hamamy postaveny poblíž mešit a skládají se z několika místností (šatna, studená místnost, odpočívárna, apod.) a hlavního „sálu“ se stropní kopulí s různě tvarovanými okny, rafinovaně vpouštějícími sluneční paprsky. V místnosti (obvykle uprostřed) je velký vytápěný mramorový stůl, na který se po předchozím polévání vodou (mnohdy minerální) a nezbytné relaxaci v hamamu položíte a necháte své tělo prohřívat a později pomocí speciální žínky doslova sedřít z kůže.

Masér (tellak ) odstraní odumřelou vrstvičku pokožky, a vy budete šokováni, co to z vás padá, i když se pravidelně myjete. Pak přijde na řadu mydlení a masáž; naprosto schováni do aromatických závějí mýdlové pěny vám tellak zpracuje každou část vašeho těla, od malíčku na noze po pokožku hlavy. Závěr procedury připomíná saunování, masér vás vrátí do reality politím studenou vodou. Návštěva pravého tureckého hamamu je samozřejmě též věcí společenskou. Pakliže by se vám to poštěstilo, mluvte tiše, klidně a vodu se snažte lít výhradně na sebe. A nebojte se, vyhledat hamam v méně turistické části města, kde nebude atmosféru rušit německé a japonské špitání. Procedura se obvykle zakončuje v odpočívárně s šálkem silného orientálního čaje v ruce.

Hamam v České republice
Pravé turecké lázně s jejich neopakovatelnou atmosférou, kdy se umění péče o tělo předává z generace na generaci v Čechách asi nezažijete. Avšak lze vyzkoušet jejich méně či více povedené imitace, které se pokouší zachovávat posloupnost procedur a orientem a exotikou na vás alespoň jemně dýchnou. Dlužno podotknout, že celá procedura v Česku nepatří k těm nejlevnějším, patříte-li však mezi zvídavé požitkáře, tak si hamam určitě užijete. V případě, že plánujte navštívit naše východní sousedy a budete se vyskytovat v okolí Trenčianských Teplic, rozhodně si nenechte ujít návštěvu asi nejbližšího takřka pravého hamamu (více na www.kupele-teplice.sk/nas-tip/hammam).

Foto: iStockphoto.com

Přečteno - 14835x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Trénink a fitnessDestinace pro zimní trénink na kole přehledně
    Destinace pro zimní trénink na kole přehledně
  2. Tech newsJedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
    Jedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
  3. Trénink a fitnessLidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
    Lidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
  4. Trénink a fitnessOdpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
    Odpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
  5. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
    Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  6. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
    Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744