Biketour 2025: Hrubá Voda - nově roztočená sedačka i v létě

Lanovka a zbrusu nové traily Olomouci na dosah! Zavítejte s námi do areálu Hrubá Voda...  

Autor: Andrea Drengubáková
Foto: Tomáš Rucký
Biketour 2025: Hrubá Voda - nově roztočená sedačka i v létě

 

Resort Hrubá Voda je v zimě komorní lyžařský areál ležící nějakých 20 minut od Olomouce, letos nově ovšem resort roztočil lano i v létě a k tomu přidal i zbrusu nové traily. V tomto případě nezapomeňte rodinku s sebou – děti tu zabavíte na nespočtu atrakcí a manželky ve wellnessu.


Hrubou Vodu můžeme označit za takovou poklidnou oázu lemovanou řekou Bystřicí a malebnými kopečky Nízkého Jeseníku, a to prakticky za rohem Olomouce. Hrubá Voda začala na poli českých bikeparku lehce vystrkovat růžky už loni, kdy na kopec nahoru „tahala“ poma, což bylo v nejprudší části poměrně nekomfortní. Díky letnímu provozu sedačkové lanovky tu letos stačí na nástupišti zaháknout kolo za sedlovku a pak už v sedě frčíte až nahoru.

Už v tuto chvíli se Hrubá Voda pyšní několika traily různých charakterů v celkové délce 6 km.

V tuto chvíli se Hrubá Voda na svých stránkách chlubí osmi traily, přičemž některé jsou delší, některé kratší a dva traily jsou spíš takovou propojkou. I tak se ale stavitelům podařilo dát dohromady poměrně rozmanitý mix trailů, přičemž se tu myslí jak milovníky vyhlazených flowtrailů, tak na vyznavače přírodní hrabanky.

Nechybí tady takový ten dnes už v bikeparcích takřka povinný modrý flowtrail, který si cestu klestí lesem v pozvolných vrstevnicových sjezdech a klopených zatáčkách. Povrch je relativně hladký, respektive nejsou tu žádné kameny ani kořeny a prakticky se dá trail sjet úplně v pohodě na běžném pevňáku.

I když jde o nejpomalejší a nejpozvolnější trail na Hrubé Vodě, nechci ho vyloženě doporučovat začínajícím dětem, protože některé zatáčky mi přišly utaženější. Na druhou stranu jsme tu byli svědky, že partičku docela šikovných dětí tu rádiusy zatáček příliš neomezovaly a drandily tu bez problémů. 

Kdo by si chtěl trochu zaskákat, může vyzkoušet červenou jump lajnu, která je podobná modrému trailu, je ale o něco rychlejší a její klopené zatáčky jsou o něco vyšší. Skoky jsou tady takové střední velikosti, tedy určitě není potřeba se na ně nikde rozjíždět, naopak jejich spíše kratší délka občas vybízí i k lehkému přibrždění. Nebála bych se tyto skoky doporučit klidně začínajícím bikerům-skokanům, protože se skoky daly opravdu bez problémů skočit i s nízkou rychlostí. 

O něco větší lavice tu pak najdete na černé „jump lajně“, což je úsek na dojezdu trailů. Dohromady čtyři vyšší lavice jsou sice opticky největší, opět ale nejsou nijak dlouhé a spíš je potřeba je tahat do výšky než do dálky (což mně osobně moc nejde 😂). Nižší rychlost na ně opět není na škodu.

Čím je tento bikepark ale specifický, jsou zdejší endurové tratě, konkrétně Downduro a Enduro. Obě jsou už vhodné pro zkušené jezdce, kteří umí kolo ovládat i na prudkém nebo odkloněném svahu a celkově jde o traily spíš „do pomala“, než že byste to tady mohli nějak bezhlavě pálit. Tratě už jsou poměrně technické, dalo by se říct i hrabankové a nemusela by se za ně stydět ani leckterá erzeta (rychlostní zkouška) na endurových závodech. 

Zatímco Downduro se spouští v prudkém padáku nekompromisně střemhlav dolů, černý trail enduro se v technickém stylu přes kopec klikatí zprava doleva v odkloněných traverzech. Není tu moc místa na chyby, o to víc se člověk cítí zase jako před lety, kdy jezdil spíš častěji po neprojetých pěšinkách lesem a nedrandil jen s puštěnými brzdami po „blbuvzdorně“ vyskládaných dálnicích v bikeparcích. Ze strany Hrubé Vody tyto traily můžeme brát jako takový „návrat k původnímu enduru“.

Osobně se mi tu nejvíc líbí downhillová trať, která je postavená do rychla a nabídne několik skoků, ať už v podobě přírodních hliněných dropů, gapů nebo dvojáků. Určitě je lepší se na skoky nejprve podívat, nicméně nejde o žádné extrémně velké polety, takže si myslím, že je zvládnou i průměrní bikeři. Skoky na této trati jsou vesměs postavené tak, že vám stačí rychlost získaná přirozeně na trailu, takže jízda na této trati mi přijde jako jedna z nejplynulejších.

Vyloženě dětský trail v tuto chvíli Hrubá Voda nenabízí, už teď se ale projektuje a na příští rok se plánuje nový zelený Rodinný flowtrail vhodný i pro úplné začátečníky a děti, a v plánu je současně i výstavba nového cvičného pumptracku.

Bikepark Hrubá Voda se momentálně úplně nešteluje do pozice, že by se chtěl stát „ostrým“ bikeparkem vhodným jako příprava na Světový pohár, nicméně jakékoli bikové akce a tipy tu zřejmě klidně uvítají. Já si tenhle bikepark dovedu představit jako fajn tip pro bikery, kteří už mají rodinu, protože okolních aktivit pro děti je tu nespočet a Hrubá Voda se svojí prorodinnou orientací nijak netají. U výstupu lanovky se děti zabaví na kuličkové dráze, dále mohou pokračovat do dobrodružného Hrubíkova lesoparku, následně na Hrubíkovu naučnou stezku a vše se dá zakončit v Hrubíkově dětském parku (asi jste pochopili, že maskotem střediska je skřítek Hrubík). Dětský park pak zahrnuje vodní park a asi miliardu prolézaček, takže stihnete dát všechny dvakrát, než se po vás vaše dítko začne shánět.

Starší děti můžou bikovačku proložit unikátním lanovým parkem Kamzíkovou stezkou, která je kolem dokola zasíťovaná, bobovou dráhou, lukostřelbou, nebo dokonce i jízdou na koni. Ostatně názorné ukázky si můžete prohlédnout v našem videu 😉 Aktivní rodiče pak ocení například multifunkční hřiště, kde si můžou zahrát tenis nebo nohejbal, případně mohou poměřit síly – a to samozřejmě klidně i s dětmi – na minigolfu s 18 jamkami hned vedle hřiště. 

Šikovně řešené je tu tady ubytování, kdy přímo v areálu najdete hotel Hluboký dvůr, který kromě dobré gastronomie najdete i wellness se saunami a venkovním bazénem. Takže všechno pohotově na jednom místě.

Bikepark Hrubá Voda v kostce
 

Vzdálenost z Olomouce                                                                    

Vzdálenost z Brna                                                                             

Vzdálenost z Prahy                                                                           

Bobová dráha                                                                                    

Letní tubing                                                                                       

Kamzíkova stezka                                                                             

Dětské hřiště skřítka Hrubíka                                                           

Bungee trampolína                                                                            

Lukostřelba                                                                                       

Minigolf                                                                                            

Výhodné rodinné balíčky                                                                  

Webové stránky                                                                                 

20 km (cca 30 min)

100 km (cca 1,5 hod)

280 km (cca 3,5 hod)

250 Kč/3 jízdy

200 Kč/5 jízd

90 Kč/2 hod

90 Kč/2 hod

60 Kč/5 min

65 Kč/10 min

80 Kč/1 hodina

zde

www.resorthrubavoda.cz  


Na Hrubé Vodě jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, v oblečení DHARCO na e-biku STEVENS s pružením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

 

 

 

 

 

 

 

Přečteno - 3592x Tagy: bikeparky biketour hrubá voda
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. OstatníBiketour 2025: Schilthorn – z nejkrásnějšího údolí světa na nejstrmější lanovku světa
    Biketour 2025: Schilthorn – z nejkrásnějšího údolí světa na nejstrmější lanovku světa
  2. OstatníBike Tour 2025: Stubaital – rakouské údolí nekonečných možností
    Bike Tour 2025: Stubaital – rakouské údolí nekonečných možností
  3. OstatníBiketour 2025: Davos Klosters – Víc trailů nejde? Pořád to platí
    Biketour 2025: Davos Klosters – Víc trailů nejde? Pořád to platí
  4. OstatníBiketour 2025: Arabba – na kole kolem dolomitských klenotů
    Biketour 2025: Arabba – na kole kolem dolomitských klenotů
  5. OstatníBiketour 2025: Val Müstair – tajný bikový ráj ve Švýcarsku
    Biketour 2025: Val Müstair – tajný bikový ráj ve Švýcarsku
  6. OstatníBiketour 2025: Kraličák - hladké i přírodní traily s pohádkovou kulisou
    Biketour 2025: Kraličák - hladké i přírodní traily s pohádkovou kulisou

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #5 hogikac978 - vloženo: 02.08.2025 v 20:13:25

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #4 hogikac978 - vloženo: 02.08.2025 v 20:12:16

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #3 hogikac978 - vloženo: 02.08.2025 v 20:11:53

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #2 hogikac978 - vloženo: 01.08.2025 v 22:23:59

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #1 hogikac978 - vloženo: 01.08.2025 v 22:23:38

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744