Cape Epic 2023 vyvrcholil triumfem Blevinse a Beerse, Češi mají dva bronzy

I letos rozhodla osmidenní Cape Epic až závěrečná etapa, v níž tým Specialized potvrdil svou sílu. Češi mají dvě bronzové medaile...

Autor: Jan Němec
Foto: Jan Němec
Cape Epic 2023 vyvrcholil triumfem Blevinse a Beerse, Češi mají dva bronzy

 
Cape Epic 2023 je v cíli, osm dnů bojů je u konce. Po více než 640 km a zdolání téměř 16 000 výškových metrů se z vítězství v 19. ročníku radují Vera Looser (NAM) s Kim Le Court (MUS) a mezi muži Matt Beers (RSA) s Chrisem Blevinsem (USA). Kateřina Nash dokončila svůj premiérový Epic s argentinskou bikerkou Sofií Gomez Villafane na třetím místě, stejnou příčku v celkovém hodnocení kategorie Masters obsadil i Pavel Gonda s Janem Fišnarem. Ti navíc vyhráli závěrečných 80 km Grand Finale z Lourensfordu do Val de Vie. 

 
Že bude závěrečná etapa letošního Cape Epic v kategorii mužů více než zajímavá, bylo jasné v okamžiku, kdy v předchozí etapě přišli vinou pádu a technických problémů o žlutý dres Němci Georg Egger a Lukas Baum (Orbea Leatt Speed Company). Do něj se po jednodenní pauze znovu oblékl tým Scott Sram ve složení Nino Schurter a Andri Frischknecht. Do Grand Finale na 80 km s převýšením 2 300 m nastupovali s tenkým vedením minuty a půl před Beersem s Blevinsem (Toyota Specialized 91 Songo). Do toho se ani ze třetího místa nehodlali vzdát snu o obhajobě vítězství Egger s Baumem, jež si věřili, že dokáží smazat i ztrátu pěti a půl minuty.

"Od včerejšího večera jsme věděli, že dnes můžeme vyhrát jen jedním způsobem, a to tím, že do toho půjdeme hned od začátku," řekl Christopher Blevins. A jak řekli, tak udělali. Od prvních kilometrů bylo jasné, že si za svým cílem jihoafricko-americké duo půjde, brzy si dokázali vypracovat náskok na ostatní týmy. Zejména pak na Nina s Andrim, který se poslední dny trápil. V půlce etapy se sice ke dvojici Specialized přidali i obhajující Němci, jimž pomáhali krajané z týmu Singer Martin Frey a Simon Stiebjahn. Jenže ani výpomoc nebyla nic platná. Chris s Mattem dokázali odolat všem atakům a do cíle dojeli víceméně společně. Malou náplastí Eggera s Baumem byl závěrečný etapový triumf.


Dojatí Matt Beers a Chris Blevins...

Blevins s Beersem začali slavit minutu a půl po svém dojezdu, když už bylo jasné, že Nino s Andrim jsou ještě daleko od cíle a celkové prvenství patří jim. Pětadvacetiletý Blevins se tak po loňském bronzu poprvé radoval z vítězství na Cape Epic. To o čtyři roky starší parťák z Kapského Města si tak celkový triumf po dvou letech zopakoval, v roce 2021 zvítězil s Jordanem Sarrouem. Letošní vítězství je ale o mnoho sladší. 

"Na tyto závody tvrdě trénujeme a tento týden jsme toho tolik prožili; je velmi zvláštní a uspokojující, když se to všechno sejde tak jako dnes. Slyšeli jsme kousky zpráv z trati, takže jsme věděli, že máme náskok, ale člověk nikdy neví. Jedinou odpovědí je pokračovat tak tvrdě, jak jen to jde. Trpěli jsme tam od začátku do konce, ale stojí to za to a je to pro nás obrovská čest vyhrát Cape Epic," dodal Blevins.

Na tým Scott Sram zbyla třetí příčka, Grand Finale dokončili na 5. místě s bezmála šestiminutovou ztrátou.


Martin Stošek a Andreas Seewald...

Čtvrtou pozici v závěrečné etapě obsadil česko-německý pár Martin Stošek a Andreas Seewald (Canyon Northwave), což jim v celkovém hodnocení zajistilo pátou příčku. Po loňských šesti dnech ve žlutém dresu a celkové druhé příčce se může zdát páté místo jako velké zklamání, ale není. "Já jsem spokojenej, ale jsme rádi, že jsme v cíli. Ambice byly pochopitelně vyšší, než to dopadlo. Ani jednomu z nás se nejelo úplně dobře, já měl v první polovině závodu pár krizí a bohužel nás z boje o pořadí vyřadil i jeden velkej defekt. Byla to kombinace ne úplně dobré formy a technických problémů, které se nám loni vyhnuly. Na lepší výsledek to zkrátka nešlo," vypověděl Martin Stošek, jenž je také hrdý na to, že do každé etapy šli s Andym naplno. 

"Mám radost, že jsme nic nevzdávali, každej den jsme závodili naplno. Je těžší udržet motivaci, když se nezávodí o top tři, tělo funguje trošku jinak, i když se člověk snaží a motivace se hledá hůř. Včera jsme to pojmuli sice volněji, dneska jsme chtěli jet líp a to se taky povedlo a jsem rád, že na závěr jsme si trošku zazávodili a dojeli čtvrtí," doplnil Martin.


Marc Stutzmann a Petr Vakoč dokončili svůj první Cape Epic na 7. místě...

Úsměvy v cíli zářily na tváři Petra Vakoče, jenž se Švýcarem Marcem Stutzmannem (Canyon Northwave) skončil na sedmém místě v celkovém pořadí. Což bylo při jeho premiérovém startu, jak sám přiznal, trošku nad očekávání. 

"Užil jsem si to, ale bylo to neskutečně těžký. Jsem rád, že jsme pokračovali tak, jak jsme to rozjeli a že jsme v každé etapě bojovali těsně za pódiem a včera i o podium. Jsem rád, že i dneska jsme to udrželi, i když jsem se trápil nejvíc ze všech dnů, blbě se mi dejchalo. Byl to ale nádhernej závod, ve finále to bylo technicky jednodušší, než jsem čekal a překvapil jsem sám sebe, jak mi to šlo. Kromě cross country závodníků jsem byl schopnej jet se všema. Dneska jsem se do toho taky dostal a byla to euforie, fakt jsem si to užil," nechal se slyšet Petr Vakoč.

Pavel Gonda a Jan Fišnar vyhráli Grand Finale v kategorii Masters, celkově obsadili 3. příčku...

Česká radost vypukla později, když do cíle dorazil Pavel Gonda a Jan Fišnar (Czech rockets Outfindo), kteří dokázali závěrečnou etapu Grand Finale v kategorii Masters vyhrát a celkově skončit na 3. místě (32. místo v celkovém pořadí). Kategorii ovládl Karl Platt (GER) s Tomasem Miserem (ESP).

"Před odjezdem jsme sice po prvním místě pokukovali a určitě jsme chtěli být do trojky. Po prologu jsme byli v klidu a věřili jsme, že by to mohlo dopadnout, ale stopku nám vystavila druhá etapa a Honzovy střevní potíže. Musím říct, že bychom stejně první nebyli, i kdybychom byli zdraví. Karl Platt byl nad naše síly,” vypověděl Pavel Gonda po svém prvním Epicu. Z českých párů nakonec dokončila polovina. 


Skupinka českých účastníků v cíli...

V kategorii žen, jak už to tak v závěrech Cape Epic bývá, k žádným zvratům ani překvapením nedošlo. Z premiérového etapového vítězství se radovala dvojice týmu Cannondale VAS Arabay ve složení Greete Steinburg (EST) a Monica Martinez (COL), jež dnes byly hodně silné a svou chuť po triumfu v Grand Finale ukazovaly hned po startu.

Celkové vítězství ale patří dvojici (Kim le Court (MUS) / Vera Looser (NAM), kterou mimochodem favorizoval před startem Tomáš Legnavský - manažer Slovenek Števkové a Krahulcové. Vynikající silničářky z Mauricia a Namibie byly neuvěřitelně vyrovnané, což hrálo důležitou roli a i s trochou štěstí vyhrály o více než půl hodiny před domácí dvojicí Amy Wakefield a Candice Lill (e-Fort.net SeattleCoffeeCo). Dvojicí, která se dala dohromady na poslední chvíli a která se musela vypořádat s mnoha nepříjemnými situacemi - zranění a defekt, který je před poslední etapou vysvlékl z oranžového dresu lídryň.


Kim Le Court a Vera Looser...

"Je to úžasný pocit potom dlouhém a náročném týdnu, kdy jsme si musely sáhnout hodně hluboko, ale zvládly jsme to. Myslím, že potřebujeme týden nebo dva, abychom to vstřebaly!" řekla v cíli namibijská bikerka Vera Looser, jež žije ve Švýcarsku s Kony Looserem.

Kateřina Nash s argentinskou parťačkou Sofií Gomez Villafane (91 Songo Specialized) dokončily Grand Finale na 4. místě a v celkovém hodnocení byly třetí. Na svém kontě mají cenné vítězství z úvodního prologu. 


Kateřina Nash a Sofia Gomez Villafane obsadily třetí místo v celkovém hodnocení...

"Bylo to náročné, ale zvládla jsem to, i když to nebylo jednoduché. Sofie obhajovala vítězství, já už na to nemám tak, jako dřív, ale stejně jsem si to užila. Epic byl pro mě úspěšný, neznala jsem týmy, terén, závod jako takovej. Jsem moc ráda, že jsem v cíli..." usmívala se po dojezdu Katka, jež spolu se Sofií věnovala prize money na nadaci Songo. "Máme i dobrý pocit, že pomáháme dětem v Africe tím, že se tady trápíme na kole," doplnila česká bikerka, které si během letošního závodu se Sofií vydělala téměř 170 000 Kč.  

Slovenský pár v dresu 8capital ve složení Janka Števková a Martina Krahulcová skončily páté a vylepšily si tak loňské sedmé místo.

 


 

 

 

Pokračovat na: Výsledky

Seznam stránek článku:

 1. Cape Epic 2023 vyvrcholil triumfem Blevinse a Beerse, Češi mají dva bronzy
 2. Výsledky
 3. Fotogalerie
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Ostatní závodyTým Canyon Sidi si podmanil Dolomiti, Seewald první, Stošek druhý
  Tým Canyon Sidi si podmanil Dolomiti, Seewald první, Stošek druhý
 2. Ostatní závodyHero Dolomiti se Stoškem a Saganem na startu
  Hero Dolomiti se Stoškem a Saganem na startu
 3. Ostatní závodyJubilejní 25. Malevil Cup se stal kořistí týmu Canyon Sidi, vyhrál Stošek a Walter
  Jubilejní 25. Malevil Cup se stal kořistí týmu Canyon Sidi, vyhrál Stošek a Walter
 4. Ostatní závodyVíkendový sumář. Z Kalifornie přes Beroun až do Prusinovic
  Víkendový sumář. Z Kalifornie přes Beroun až do Prusinovic
 5. ZávodyFotogalerie: Světový pohár XCO #1 - Mairipora
  Fotogalerie: Světový pohár XCO #1 - Mairipora
 6. Světový pohárÚvodní díl SP v Brazílii vyšel Američanům, Cink 17.
  Úvodní díl SP v Brazílii vyšel Američanům, Cink 17.

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #14 ladam - vloženo: 28.03.2023 v 12:06:48

  odpověď na tntbiker — #13 ...))) ty jsi fakt oslík ale,...))

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #13 tntbiker - vloženo: 28.03.2023 v 11:15:14

  odpověď na ladam — #12 Tak si přečti diskuze, kde se vyskytuji a všimni si, kdo začíná urážet. Jsi to také ty. Opět se mě snažit urazit když mě nazýváš oslíkem. Jsi opravdu zoufalý člověk. Já opravdu za tvé životní problémy nemohu.

  1. na tento komentář reaguje ladam — #14
  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #12 ladam - vloženo: 28.03.2023 v 09:58:02

  odpověď na tntbiker — #10 psal jsem parafrázi, tedy tvým jazykem, tvým stylem, tvoji logikou a tobě se to nelíbí. tak to nedělej jiným. neurážej ostatní, když se ti nelíbí, že ostatní ti dělají to samé. vůbec si to oslíku nepochopil jak vidím. btw. kateřina je stále velmi atraktivní žena - měl by si vědět že "MILFKY" nyní frčí ze všech věkových skupin nejvíce!

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #13
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #11 lalin - vloženo: 28.03.2023 v 09:06:10

  Mimo jiné Katka Nash vyhrála se svou týmovou kolegyní prolog, pak v první ostré etapě měla pád a až na konci celého epicu přiznala že má hodně z toho pádu naražené, možná i zlomené žebro. Kdo tohle zažil, musí smeknout o to víc, tam dokáže bolet každé nadechnutí a né ještě k tomu s otřesy a jízdou v terénu. Přišla mi na kole víc shrbená než jindy, tak možná právě proto. Je to frajerka a profesionálka, jako sportovec a jako člověk, o obojím si jeden místní "borec" může nechat jen zdát...

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #10 tntbiker - vloženo: 28.03.2023 v 08:56:08

  odpověď na ladam — #9 Tebe už jsem několikrát žádal, abys na mě nereagoval, protože co ty napíšeš, tak je totální kravina. Já mám alespoň názor, ale ty jen plácáš hubou prázdná slova a snažíš se urážet.

  1. na tento komentář reaguje ladam — #12
  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #9 ladam - vloženo: 28.03.2023 v 05:10:26

  odpověď na tntbiker — #4 parafráze na váš příspěvek nr 4. _ číst umíte, ale cyklistice a sportu vůbec nerozumíte. já nezpochybnuj že psát umíte - ale vaše hloupé názory. číst vaše příspěvky není nic ani obohacujícího, ani zábavného. prostě už vás je dost, a už byste měl držet hubu.. tak jako v každé jiné diskuzi.

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #10
  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #8 Tommy_25 - vloženo: 27.03.2023 v 20:57:07

  Anoodpověď na tntbiker — #7 Ano, už delší dobu si tu všímám jak nikoho zásadně neurážíš. Na tebe musí být rodiče a zbytek celé tvojí rodiny, včetně manželky (družky, nebo prostě raději obecně partnera) vysloveně hrdí.

  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #7 tntbiker - vloženo: 27.03.2023 v 20:24:43

  odpověď na Tommy_25 — #5 Samozřejmě že je pomalá. Proto už může jezdit jenom maratony, jestli chce nějaký výsledek. V XC nebo v cyklokrosu si už neškrtne. To nevíš, že s věkem se ztrácí rychlost? A sport je samozřejmě o estetice. Pokud ho tedy někdo nedělá jen pro radost, ale chce, aby se na něj dívali diváci. A všimni si laskavě, že já tu nikoho neurážím, pokud někdo nezačne urážet mě. Tak nechápu, proč urážíš ty mě. Máš asi problém nějakou slušnou formou diskutovat nebo přijmout fakt, že má někdo jiný názor. A tobě se líbí víc staré tváře vysloužilých sportovců než pěkných pětadvacítek?

  1. na tento komentář reaguje Tommy_25 — #8
  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #6 Tommy_25 - vloženo: 27.03.2023 v 20:10:14

  Nezpochybnoval

  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #5 Tommy_25 - vloženo: 27.03.2023 v 20:09:30

  odpověď na tntbiker — #4 Nespochybňoval si její vykonnost, ale zároveň si psal, že je pomalá. Takže zase trochu kecám. Vidět ji na kole není moc estetického. To je co za debilní hlášku ? Ty jsi ale hodně omezenej chudák s takovými názory. Jako že sport by vrcholově měli dělat jenom holčiny do cca 25 let aby se ti na ně hezky koukalo ?

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #7
  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #4 tntbiker - vloženo: 27.03.2023 v 14:05:34

  odpověď na Tommy_25 — #3 Číst umíš, ele text asi nechápeš. Já nezpochybňoval jej výkonnost, ale věk. Vidět ji na kole tedy nic zrovna estetického není. Prostě je stará a už by měla dělat něco jiného. Tak to je v každém sportu.

  1. na tento komentář reaguje Tommy_25 — #5
  2. na tento komentář reaguje ladam — #9
  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #3 Tommy_25 - vloženo: 27.03.2023 v 08:57:25

  Nedávno tady jeden místní "chytrák" označil Katku Nash za vyhaslou hvězdu a podivoval se že ještě jezdí. No a ona dokázala dojet s kolegyní na 3. místě. Asi na tom nebude pořád s výkonností až tak blbě co ; )

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #4
  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #2 lalin - vloženo: 27.03.2023 v 08:21:32

  odpověď na Pavel Trance — #1 souhlas, a taky doufám, že nám MTBS přinese info o kolech na jakých jeli top závodníci :-)

  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #1 Pavel Trance - vloženo: 27.03.2023 v 07:05:09

  Bylo by možné udělat rozhovor s českými bikery ? Pavel Gonda a Jan Fišnar. díky

  1. na tento komentář reaguje lalin — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744