Česká garážovka Cabtech představuje vedle vodítek i nové náby

V průběhu minulé sezony jsme se mohli setkat s výrobky Cabtech na kolech i těch největších hvězd MTB. Pozornost si tyto komponenty získaly i v průběhu MS v Novém Městě, kde padání řetězu bylo aktuální téma. Co je v garáži Pavla Čábelického nového?

Autor: Tomáš Přibyl
Foto: Jan Reiner, Michal Červený, Cabtech
Česká garážovka Cabtech představuje vedle vodítek i nové náby


Jméno Cabtech je spojováno zejména s vodítky řetězu, která jsou hojně montována na jednopřevodníkové pohony 1x11 a 1x12. Výrobci komponentů sice deklarují, že speciálně upravené zuby převodníků vodítka nepotřebují, ale praxe je jiná. Problémů se spadlým řetězem je na závodech poměrně dost. Pavel Čábelický, autor vodítek, se začal problému věnovat na začátku sezony 2014, kdy se potýkali jezdci na úvod sezony s padáním řetězu na prvním systému 1x11. První vodítko bylo vyrobeno pro atypický Specialized Epic WC, který nemá žádnou přípravu pro montáž přesmykače (vodítka) a vznikl tak na úvod zcela atypický kousek...

Kvapem se blíží sezona 2017, tak jsme využili trochu volnějšího programu a oslovili Pavla Čábelického, aby nám pověděl, co pod značkou Cabtech vzniká nového.


Pavel Čábelický, 34 let

Olomoučák žijící v Praze. Bývalý český reprezentant na horských kolech, bývalý mechanik týmu Česká spořitelna Accolade, současný mechanik národního týmu, občasný testovací rider MTBS.cz, přítel Jitky Škarnitzlové a hlava společnosti Cabtech CZ s.r.o.


Nová společnost - nové výrobky

"Koncem loňského roku jsme se s kamarádem, dnes mým společníkem, rozhodli, že povýšíme naše podnikání do vyšší formy a založili jsme společnost Cabtech CZ s.r.o. Máme radost z toho, že naše vodítka používá řada zahraničních hvězd. Rádi bychom rozšířili aktivity ještě víc do zahraničí a také chceme pokračovat ve vývoji drobných komponentů, tak, jak trh vyžaduje," říká Pavel Čábelický. Jeho firma nyní pokračuje i na vývoji vodítek, na sklonku roku 2016 byla dána do prodeje odlehčená hliníkovou verze „light“ a v nejbližších týdnech bude na trh uvedena varianta karbon/titan. "Přepracovali jsme verzi pro objímku, uvedli na svět unikátní cyklokrosové vodítko a i standardní montáž ICSG05," informuje Pavel.

Vypadá to, že se soustředíte jen na vodítka řetězů. Je to tak?
Jen u vodítek zůstat nechceme. V průběhu roku přišla do prodeje redukce pro řazení SRAM, tak aby šlo bez další objímky namontovat přímo do brzdové páky Shimano. Pracujeme na sdružené ovládací páčce pro vidlici, tlumič a teleskopickou sedlovku, tam je cesta ale ještě dlouhá. Na svět během příštích dní přijdou náboje pro MTB.

Náboje? V tomto segmentu je spíše přetlak než nějaká mezera....
To je pravda, náb je opravdu hodně a prim v tomto směru udává DT Swiss. Prostor tam ale určitě vidíme. S nástupem velkých kazet (10-50) jsou enormně namáhány ořechy, a rapidně se tak snižuje životnost tohoto komponentu. Připravili jsme a dostatečně odzkoušeli variantu náboje s pěti ložisky.

Co to znamená, můžeš to víc přiblížit? 
Standardní náby mají většinou ložiska čtyři, my jsme jich dali pět. Došlo k prodloužení ořechu a osazení jeho koncové části přímo do těla náboje za rohatku, takže tlak z kazety se nepřenáší jen na ložiska ořechu, ale roznáší se i do těla náboje. Celkově se pevnost spoje ořech/tělo náboje zvýšila asi o 30 %. Zátěžové zkoušky byly provedeny na VUT Brno. Náboje tak získávají vysokou tuhost a tím i životnost. Provedení bude v klasických rozměrech 100/142 s možností konverze na upínák a ve variantě BOOST, ořechy pro XD a Shimano. Více informací bude uveřejněno na webu www.cabtech.cz

Kde tedy vidíte svoje místo na trhu?
Všude tam, kde je kladen důraz na životnost a příznivou cenu, takže asi u každého rozumného bikera. Zadní nába se váhově pohybuje na 294 g a cena bude 3490 Kč, takže je to kousek, který by mohla ocenit většina „normálních“ bikerů.

Kde konkrétně vaše výrobky vznikají?
Jedná se o malosériovou výrobu a využíváme produkci tady v Česku. Všechny věci vytváříme společně s firmou Klepáč production s.r.o. v Blansku. Luboš Klepáč je strojař a konstruktér, a tak dokáže skvěle přenést moje poznatky z praxe do strojařské podoby. Bez sebe bychom se nehnuli z místa. Většinou výrobky vznikají tak, že mu pošlu náčrt s rozměry na papíře, ty pak Luboš přenese do výkresu a nechá se vytisknout 3D model. Ten už se dá pak použít pro fyzické odzkoušení na kole. Pak se dá upravovat a postup se opakuje, dokud to není ideální.

Máte vůbec nějaké problémy? Reagujte nějak na ohlasy z venku?
Tak určitě – řekl by fotbalista. Někdy i ten nejlepší nápad a provedení v nejtěžších podmínkách dostane trhlinu. Pracujeme s těmi nejlepšími závodníky a pokud přijde nějaká informace, snažíme se to ihned řešit. Výhodou je v tomto směru domácí produkce, protože jsme schopni zareagovat v horizontu 3 týdnů, což je velice krátká doba. Máme velmi pozitivní ohlasy na produkty ze zahraničí, ale někteří špičkoví jezdci jsou vázáni smlouvami s dodavateli a ti jim pak dost často zakazují produkt používat. Nejedná se jen o SRAM, kterému nejsou vodítka obecně po vůli, ale v průběhu cyklokrosové sezony jsme řešili zákaz i ze strany Shimana.

Funkčnost výrobku je odzkoušena a ohlasy jsou pozitivní, ale setkali jsme se názorem, že jsou posazeny cenově výš než konkurence. Chystá se tedy nějaká změna?
Ano, to je pravda. Výrobky jsou zhotoveny z „leteckého“ hliníku nejvyšší kvality, nechceme dělat věci z levných materiálu. Navíc jsou CNC frézované, takže to něco stojí. Změnili jsme ale obchodní strategii a tím vznikl prostor pro úpravu ceny pro koncového uživatele. Výrobky budou prodávány výhradně pres e-shop a díky tomu se nám povedlo snížit cenu asi o 20 %. Obchodní strategie je samostatná kapitola, ale myslím, že základní nastínění je jasné. Výsledek je tedy pozitivní pro koncového uživatele. V nejbližších dnech bude zprovozněn e-shop, kde bude možno výrobky zakoupit. Uvedení do provozu nám trochu zdrželo EET...


Nezbývá než popřát společnosti Cabtech hodně úspěchů a invence, není mnoho takových, kteří takřka na koleně vytvořili něco, co je respektované u těch nejlepších, a to jak u Járy Kulhavého, tak i Petera Sagana, všech jezdců Specialized racing, tak i prakticky kompletní české elity. V sezoně 2017 bude bez vodítka Cabtech jezdit snad jen Kateřina Nash, která je ale vázána na týmové vybavení.

 

 

 

 

 

 

 

Přečteno - 15277x Tagy: tech2017 cabtech pavel čábelický vodítka náboje
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. ServisKolofix otevírá nové pobočky
    Kolofix otevírá nové pobočky
  2. Týmy a klubyGAPP System - Kolofix 2020 s novými tvářemi
    GAPP System - Kolofix 2020 s novými tvářemi
  3. OstatníVelká vánoční soutěž MTBS.cz 2019 - čtvrtek
    Velká vánoční soutěž MTBS.cz 2019 - čtvrtek
  4. ServisKolofix roste a hledá možná právě vás!
    Kolofix roste a hledá možná právě vás!
  5. ServisPavel Čábelický představil aplikaci a mobilní servis Kolofix
    Pavel Čábelický představil aplikaci a mobilní servis Kolofix
  6. Týmy a klubyPavel Čábelický: skromně a nenápadně za úspěchem
    Pavel Čábelický: skromně a nenápadně za úspěchem

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #3 PavelČábelický - vloženo: 14.02.2017 v 14:13:52

    odpověď na pulDag — #2 Dobrý den,

    západkový systém je kombinace tří praporků a ocelové západky s 27 zuby.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #2 pulDag - vloženo: 14.02.2017 v 09:44:29

    Dobrý den,

    rád bych se zeptal jak jemný bude západkový systém? Například zmíněný DT Swiss má u západkového systému jemnost 24 zubů, výrobce Hope má u modelu PRO 44 zubů atd..

    Díky za odpověď.

    1. na tento komentář reaguje PavelČábelický — #3
    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #1 Dave1209 - vloženo: 14.02.2017 v 08:17:02

    Pokud vím tak ČVUT je v Praze a v Brně je VUT.

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744