CTM Ridge PRO - První dojem

Dalším kouskem, který jsme dostali do redakčního testu, je premiérová celoodpružená devětadvacítka od slovenského CTM...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
CTM Ridge PRO - První dojem

Těžko říct, proč CTM tak dlouho váhalo zda udělat či neudělat devětadvacítkového fulla. Jedno je jisté, rok 2017 odpálil jeho premiéru a proto jsem se v uplynulých dnech vrhnul na jeho testování. S úplně prvními dojmy vás teď seznámím.

CTM se netají tím, že jde hodně směrem ke gravity disciplínám, to jest sjezdu, enduru a vůbec všemu, co souvisí s technickou jízdou. Tak trochu jsem proto očekával, že dostanu ostřejší trailovou devětadvácu. Jenomže tohle kolo je úplně jiného charakteru.

Ačkoliv to na první pohled tak nevypadá, hned po prvním nasednutí dá bike jasně najevo, že se ním sice můžete celkem dost odvázat, ale líp se bude cítit v rychlých pasážích a na delších švizích, než v čistě enduro eRZetách, nebo brutálnější technice. Posed je pohodlný, ale celkově docela dlouhý a sportovně zalehlý. Hlavový úhel 68°není sice úplně x-countrystický, ale přeci jenom nedává takovou jistotu v prudších sjezdech jako jeho enduro sourozenci.

Systém odpružení je kompletně na stejné bázi jako u Scrolla, jen je zde o pár centimetrů míň zdvihu. Bike je koncipovaný jako stotřicítkový s tím, že papírová hodnota udává přední zdvih 130 a zadní 125 mm. Pocitově mi to přišlo ale spíš obráceně - že je vzadu o fous víc milimetrů než vpředu.

Odpružení je při zhruba 27% SAGu přijemně aktivní, ale je potřeba dodat, že abyste se mohli přesouvat co nejrychleji po silnici, nebo po rovné lesní cestě, je nejlepší přepnout si páčku tlumiče do horní polohy, to jest maximálně uzavřeného tlumení, protože teprve pak vám zadní stavba přestane reagovat na šlapání. Páčku tak budete muset používat celkem často. Takže je dobré, že je tlumič na výšku. Samotná páčka je sice celkem dostupná, pro její ovládání to ale přeci jenom chce předklon. Na ten si ale za chvilku zvyknete a nahmátnete ji pak i po slepu.

Lehce mě zklamal první dojem z vidlice Yari, která mi tady přišla tak nějak pomalá, nebo přetlumená. Asi bych si dokázal na takovémto typu představit raději něco lehčího a subtilnějšího, ale je mi jasné, že SID ani Reba se zřejmě se 130 mm nedají jen tak lehce sehnat :-). Dvojité páčky na obou rukách pak znamenají, že je docela problém najít rozumné místo pro Reverb páčku sedlovky. Ta byla na můj vkus hodně daleko od gripu, takže jsem pro změnu polohy sedla musel přehmátnout víc ke středu řídítek, ale myslím že tohle ještě trochu dokážu poladit, protože tam zbývá ještě pár milimetrů místa.

Na jarní suché lesní cesty občas ještě pod listím, občas s vrstvou prachu po lesní těžbě mi přišly docela fajn pláště WTB Trail Boss, které jsou na tomhle kole v šířce 2,25" a které celkem slušně sviští po všech površích, co jsem v tomhle týdnu jezdil. Naopak na top modelu už bych rád viděl kromě XT přehazovačky i XT řazení, které nabízí fakt o dost lepší funkci než tady použitý SLXo, ale prachy jsou prostě prachy, takže chápu, že prostor pro vylepšování CTM ponechává v tomto případě na rozhodnutí majitele.

Toť vše z prvních dojmů, Musím zkusit trochu poštelovat odpružení a otestovat víc technické možnosti tohoto kola, ale docela se na to těším. Je to totiž takové dost jiné CTMko než jaká firma nabízela doposud a to mi na tom přijde sympatické.

Pokračovat na: Fotogalerie

Seznam stránek článku:

 1. CTM Ridge PRO - První dojem
 2. Fotogalerie
Přečteno - 12164x Tagy: ctm
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotogalerie: CTM 2021
  Fotogalerie: CTM 2021
 2. Tech newsCTM 2021 - přehled hlavních novinek
  CTM 2021 - přehled hlavních novinek
 3. TechnikaFotogalerie: CTM Scroll 29
  Fotogalerie: CTM Scroll 29
 4. PreviewCTM Scroll 29 - enduro obřík
  CTM Scroll 29 - enduro obřík
 5. TechnikaFotogalerie: CTM Rascal 2.0
  Fotogalerie: CTM Rascal 2.0
 6. PreviewCTM Rascal 2.0 - záruka úspěchu
  CTM Rascal 2.0 - záruka úspěchu

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 podpolanec - vloženo: 04.04.2017 v 16:42:06

  Ten bike sa vola Ridge Pro :-D

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744