Americký Ibis o prázdninách představil hned dvě novinky, lišící se zdvihem, ale cílící v podstatě na podobnou cílovou skupinu...
Zatímco většina firem dnes uvádí své novinky postupně, jednak proto, že s nimi chce šetřit a jednak také proto, že je to pro markeťáky efektivnější, Ibis sfouknul hned dva hodně důležité modely najednou. Není se však čemu divit, protože oba dva nové celoodpružené biky toho mají spoustu společného.
Příznivci této kalifornské značky mají při vyslovení jmen Ripley a Ripmo určitě jasno, jenom pro pořádek se jedná o celoodpružené modely, postavené kolem zdvihu 130 mm (Ripley), resp. 150 mm (Ripmo), které nově dostávají kompletně přepracovaný rám, který je však na první pohled pro oba modely takřka identický.
Zatímco předchozí generace obou modelů disponovaly klasikou v podobě Ibisu, která spočívala v prohnuté horní rámové trubce a zadní stavbě s komplet vahadly umístěnými za sedlovou trubkou, nová generace se od této koncepce oprostila a jde ve stopách modelu HD6, který byl představen loni.
Jak rád s nadsázkou říkám, a bylo to i v případě Yeti, které na podobný tvar rámu již v posledních letech také přešlo, "konečně jste pochopili, že je koncepce rámu ala Santa Cruz nejlepší". Ano, rámy nejsou identické, ale protažení zadní stavby kolem sedlové trubky a kompletní přesunutí horního vahadla před sedlovou trubku dává prostě daleko více prostoru pro zadní kolo, a přitom nijak rozměrově neomezuje délku ani typ tlumiče.
Mimochodem ano, Ripley i Ripmo sdílejí stejný rám a liší se jen typem použitého odpružení, přičemž u obou modelů můžete mít jak full 29" model, tak mullet, pro který je zde v obou případech flipchip, umístěný v horní části zadní stavby.
Kromě toho, že se na první pohled změnil tvar zadní stavby, bylo upraveno také umístění, tvar i napákování dvojice vahadel. Stále se však bavíme o virtuálním odpružení DW-Link s tlumičem umístěným šikmo v předním rámovém trojúhelníku. Kvůli tomu Ibis, těsně před středovým složením, ostře naprofiloval spodní rámovou trubku tak, aby se sem vešel velký bidon a současně s ním také dvířka, umožňující vstup do dutiny spodní rámové trubky, v rámci které je nově k dispozici úložný prostor, do kterého snadno vložíte látkový fusak se vším, co potřebujete vzít s sebou.
Nebyla by to americká značka, kdyby zapomněla na promyšlenou rámovou ochranu, která v tomto případě obnáší nejenom kryt řetězové vzpěry a spodní exponované části dolní rámovky, ale také opěrný plast, kus pod hlavovkou, pro bezpečný transport na korbách pickupů.
Myslím, že výše použitý nadpis, který charakterizuje hlavní mezigenerační změny geometrie, není třeba překládat. Stejný charakter v postupných úpravách geometrie je tu s námi již zhruba deset let, možná déle a nyní, jak se mnozí shodují, se zřejmě ocitá ve finální fázi, která má u Ibisu v rámci Ripley hodnoty cca 65°/78° a v rámci Ripmo pak jen o maličko méně 64,5°/77°.
Delší reach, oproti předchozí generaci, je zde také samozřejmostí, nicméně novinkou je zde "size specific" koncepce rámu, která přináší pro různé velikosti odlišnou délku zadní stavby a pro model Ripmo pak dokonce dvě specifikace zadních staveb v závislosti na tom, zdali si ho vyspecifikujete jako komplet devětadvacítku, nebo jako MX mullet.
Výrazný sloping, společně s rovnou sedlovou trubkou umožňuje osadit hodně dlouhé teleskopické sedlovky o oversize průměru 34,9 mm. Rám je pak koncipovaný tak, že pojme bez problémů i široké pláště, přičemž už v sérii najdete v rámci "balíčkových" specifikací šířku plášťů 2,5".
Ohledně vnitřního vedení se pak Ibis rozhodl, že zůstane i nadále u klasiky, což v jeho případě znamená vstupy pro vnitřní vedení po obou stranách hlavové trubky, přičemž brzdová hadice prochází od předního rámového trojúhelníku k zadní stavbě odkrytým obloukem nad středovým složením a v podobném duchu je připravena "trasa" i po pravé straně rámu pro případný bovden přehazovačky, protože Ibis v rámci svých nejlevnějších specifikací stále počítá i s mechanickým řazením Shimano, zatímco vyšší specifikace nabízejí elektronické řazení Sram Eagle AXS T-Type.
Popisovat zde jednotlivé specifikace tentokrát nebudeme, protože Ibis nabízí své výbavové kity, v rámci kterých se rychle zorientujete a najdete ten nejlepší pro vás. Cenovky u nás startují na 145 000 Kč za základní výbavě Deore a končí na 245 000 Kč za bike osazený Factory Foxem a Sramem XO AXS.
Kompletní informace a specifikace najdete na webu výrobce www.ibiscycles.com.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Voda s citronem je vynikajícím nápojem, který si zaslouží místo ve vaší každodenní rutině, nejen...…
Celý článek…Koloshop jako jeden z největších českých internetových shopů, který má také prestižní prodejnu v Novosedlicích, otevřel...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
komentář byl smazán
odpověz na tento komentářkomentář byl smazán
odpověz na tento komentář