Jak vypadá bike Peggy Marvanové na Tour Divide?

Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška jsou ostřílení dobrodruzi, kteří se nezaleknou jen tak nějaké výzvy. Naopak je s chutí pokořují. S jakými úpravami svých biků vyrážejí na nejdelší závod horských kol na světě?

Autor: Redakce MTBS
Jak vypadá bike Peggy Marvanové na Tour Divide?

Tour Divide je jednou z nejtěžších výzev. Nejen fakt, že závod je dlouhý 4418 km, ale hlavně skutečnost, že se jedná o závod bez jakéhokoliv zabezpečení, jej řadí mezi nejtěžší. Bez zabezpečení znamená, že s sebou nikdo nesmí mít doprovodný team a každý závodník musí spoléhat jen a jen sám na sebe, jakákoliv pomoc z venku je přísně zakázána. Trasa vede přes hory vysoké téměř 4000 metrů nad mořem s výskytem sněhu, skrz lesy plné medvědů, losů a pum, skrz potoky a pouště plné žáru. Všichni závodníci tedy musí mít kompletní výbavu na přežití, nářadí, jídlo, oblečení a další nezbytné věci, ale zároveň s ohledem na váhu. Kvůli hmotnostní úspoře si v předešlém ročníku Peggy nevzala ani sprej proti medvědům, a že jich pár potkala; až tolik je v tomto závodě znát každý gram.

Je jasné, že i kolo je nutné speciálně připravit pro takový závod, jak taková úprava vypadá, nám ukážou mechanici z Shocktherapy, kam Peggy a Adam dlouhodobě svěřují své stroje.

Jednou z nejzásadnějších změn, kterými kola prošla, je výměna vidlice. Místo RockShox Sid padla volba na pevnou karbonovou vidlici, a to nejen kvůli váhové úspoře, ale také kvůli bezúdržbovosti a možnosti montáže brašen. Kola musejí být zkrátka co nejlehčí a nejjednodušší, čím méně mechanických částí, tím spíš vše bude fungovat do zdárného konce.

Na klikách se měnily převodníky na rychlejší, tedy těžší převody. Místo původních 36/26 namontoval mechanik Václav větší převodníky 38/28 Peggy i Adam mají v nohách páru a výjezdy v pohodě zdolají i s těžším převodem a na rovině naberou cenné minuty a hodiny náskoku oproti ostatním závodníkům.

Převodníky se podlepovaly zeleným vysokopevnostním lepidlem, které jen tak samo nepovolí, zatímco šrouby do klik naopak růžovým nízkopevnostním, kdyby se borci potřebovali dostat do středového složení. Cokoliv se na stroji povolí, může mít fatální následky na dojetí a umístění závodníků.

Ložiska středového složení budou na Tour Divide extrémně zatížena. Co mnozí z nás najedou za celý rok, podnikne duo P+A za necelý měsíc. Ložiska byla namazána voděodolnou plastickou vazelínou Bel-Ray, která se díky svým vlastnostem používá spíše v lodním průmyslu, ale zároveň má výborný skluz. Vazelína zajistí, že se veškerý prach, voda a bláto nedostanou do šlapacího středu a kladený odpor bude tedy co nejmenší.

 

Zadní náboj také dostal notnou dávku vazelíny, tentokrát zvítězila notoricky známá a pro tento účel ideální vazelína Motorex. Ořech byl v náboji vymazán vytěsňujícím tmelem locktite, který se používá spíše v automobilovém průmyslu, například při závodech Rallye Dakar apod. Tmel zajistí odpudivost vody, prachu, bláta i jakýchkoliv dalších nástrah. Matka náboje byla zajištěna proti povolení modrým lepidlem na závity střední pevnosti.

Jet téměř měsíc v kuse na kole není žádný med, trpí nohy, sedací aparát, ale také ruce. Po laboraci, jak dát rukám odpočinout, padla neobvyklá volba na časovkářskou hrazdu a pro vyšší komfort byla použita omotávka a gripy ESI, které bezvadně tlumí rázy a vibrace a dopřejí tedy více pohodlí.

Hlavové složení bude díky pevné vidlici dostávat co proto a doznalo změny v přidaných prachovkách a vodě odpuzující vazelíně. Pro jistotu byla použita trvanlivá kvalitní ložiska.

V brzdícím ústrojí jsou použity “levnější“ brzdové kotouče, a to z mnoha důvodů. Jednak se plechový kotouč pomaleji sjíždí a po pádu a případné deformaci se lépe srovnává. Destičky jsou použity metalické; mají sice málo přesvědčivý brzdný účinek, ale oproti organickým velmi vysokou životnost.

V oblasti brašen padla jasná volba na brašny bez nosných konstrukcí – „beznosičové“, které jsou jedinou možnou variantou brašen pro jízdu v terénu. Jsou lehčí a spolehlivější, nepraskají při dlouhodobých otřesech. „Zvolili jsme tedy ověřené brašny od české firmy Everbike, kdy jsme pro dostatečný prostor na nezbytné věci zvolili kombinaci podsedlové brašny, pytlíků na řídítka a na míru ušitou rámovou brašnu,“ svěřuje se Adam. „Výbava na 4 týdny pro každého váží pod 6 kilo a je maximálně minimalizovaná.“ dodává Peggy.

Sledovat jejich cestu můžete na stránkách http://peggymarvanova.cz.

 

 

 

Přečteno - 13467x Tagy: peggy marvanová tour divide
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Ostatní závodyMarvanová zase řádí, tentokrát v Kyrgyzstánu, vyhrála Silk Road Mt. Race
  Marvanová zase řádí, tentokrát v Kyrgyzstánu, vyhrála Silk Road Mt. Race
 2. OstatníZdolat 14 osmitisícovek se podařilo Marvanové a Paloncému za 68 dnů
  Zdolat 14 osmitisícovek se podařilo Marvanové a Paloncému za 68 dnů
 3. PozvánkyObjeďte Měsíc s Markétou Peggy Marvanovou
  Objeďte Měsíc s Markétou Peggy Marvanovou
 4. PozvánkyMarvanová a Paloncý zahájili třetí ze čtrnácti Everestingů
  Marvanová a Paloncý zahájili třetí ze čtrnácti Everestingů
 5. OstatníKorona Himálaje - další výzva Peggy Marvanové a dobrodruha Paloncého
  Korona Himálaje - další výzva Peggy Marvanové a dobrodruha Paloncého
 6. Ostatní#bikefluencer: Kdo tě přivedl na kolo?
  #bikefluencer: Kdo tě přivedl na kolo?

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #2 Tomáš Zikmund - vloženo: 06.06.2017 v 19:24:17

  odpověď na Honza S. — #1 Když se pozorně podíváte, uvidíte že vidlice je opravdu pevná. Jen díky nálepkám to tak na první pohled nemusí vypadat.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #1 Honza S. - vloženo: 02.06.2017 v 08:43:08

  Reklama hezká, ale to je tak všechno, když to ani neodpovídá na tu úvodní otázku... Na jediné fotce celého biku je ještě odpružená vidle, takže asi úplně aktuální nebude.

  1. na tento komentář reaguje Tomáš Zikmund — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744