Kutná Hora pohledem sedmi zasvěcených

Zeptali jsme se, s odstupem několika dní, na názory několika účastníků z řad pořadatelů, týmů, trenérů i závodníků, jak viděli situaci v Kutné Hoře oni...

Autor: Petr Bureš
Foto: Archiv MTBS
Kutná Hora pohledem sedmi zasvěcených

Letošní zahajovací závod Českého poháru XCO odstartoval nejenom novou závodní sezonu, ale také spoustu debat a kritiky směrem k organizátorům, kteří se museli v Kutné Hoře vypořádat s počasím a především diskutabilní regulérností závodu, který se i přes nelibost některých nakonec pod dohledem rozhodčích odehrál.

Vlna kritiky a mnohdy až nenávistných komentářů, vyzývajících k disciplinárním trestům, provázela mnoho míst na sociálních sítích, ale také v diskusích pod články, které zveřejnila různá česká média a které byly většinou postaveny na kritickém komentáři Ondry Cinka a také reakci a omluvě promotéra seriálu.

Emoce nikdy nejsou ideálním partnerem pro konstruktivní debatu, proto jsme s odstupem několika dní požádali o vyjádření několik lidí, kteří mají k tématu víkendových závodů v Kutné Hoře kompetenci se vyjádřit, aby tak učinili. Témata byla pro všechny v podstatě stejná. Jak se dívají na závod, co bylo špatně, co si myslí o trati, jak se měla podle nich situace řešit, a jak se z toho poučit v budoucnosti?

Výběr oslovených jsme volili s ohledem na míru jejich angažování přímo v rámci závodu v Kutné Hoře, ale také z pohledu určité vyváženosti názorů, takže jde jak o zástupce organizátorů, tak zúčastněných trenérů, týmů i samotných závodníků.

A začneme u nenápadného muže v pozadí, Lukáše Vlacha, který patří ke zkušeným traťovým komisařům a stojí mimo jiné i za stavbou tratě světového poháru v Novém Městě. V Kutné Hoře působil jako technický komisař a na přípravy trati dohlížel už od jejich počátků. Druhým osloveným je Martin Raufer, který je bývalým elitním MTB i cyklokrosovým závodníkem a momentálně se po kariéře cyklistického redaktora a vydavatele intenzivně věnuje trénování dětí v rámci kladenské VELO Akademie a do Kutné Hory přivezl početnou skupinu svých svěřenců v dětských kategoriích. Pokračovat bude Jan Slavíček, který je rovněž bývalým špičkovým závodníkem a po ukončení profesionální závodní kariéry trénuje své svěřence v rámci Expres-cz Tufo Týmu Kolín. Zajímavé a přínosné info jsme získali i od Ondry Lampíka Paura, "osobního strážce a přítele ve zbrani" Ondry Cinka, který zaskočil v odpovědích Cimbála, který už se z pochopitelných důvodů k závodu nechce dál vyjadřovat. Prozradil například to, proč neměl Cink kolo, které by se nezastavilo už po prvních 100 blátivých metrech. Další v pořadí názorů bude závodník Zdeněk Vobecký, který toho už zažil na závodech doma i ve světě hodně, ale přesto se rozhodl, že se po pátečním tréninku sbalí a poté, co zaplatil startovné, odjede a závodu se neúčastní. Konečně na závěr jsme si nechali odpovědi jak promotéra českého poháru Josefa Dlohoše, tak organizátora kutnohorského závodu Ivana Sovy. Jediný, který se do uzávěrky tohoto článku nevyjádřil, byl hlavní český rozhodčí Lukáš Zelený. Na jeho omluvu je potřeba ale říct, že kvůli dohrám v rámci možného disciplinárního řízení, kdy je možné, že se budou přezkoumávat kroky rozhodčích, přítomných v Kutné Hoře, se zdrženlivý přístup, který zvolil i polský hlavní rozhodčí Tomasz Cichy, dá pochopit.

Přečteno - 42903x Tagy: český pohár
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Český pohárKolín hostil první díl Toi Toi Cupu, Zemanová a Ťoupalík vítězí
  Kolín hostil první díl Toi Toi Cupu, Zemanová a Ťoupalík vítězí
 2. Český pohárToi Toi Cup odstartuje na svatého Václava v Kolíně
  Toi Toi Cup odstartuje na svatého Václava v Kolíně
 3. Český pohárHarrachov uzavřel Český pohár XCM 2023, Adel i Kalašová obhájili prvenství
  Harrachov uzavřel Český pohár XCM 2023, Adel i Kalašová obhájili prvenství
 4. Český pohárPrima Cup pokračuje 16. září v Harrachově
  Prima Cup pokračuje 16. září v Harrachově
 5. Český pohárVíkendový souhrn: ČP XCM, Enduro série, MČR XCE, MČR urban DH, Chachar, Lawi Tour
  Víkendový souhrn: ČP XCM, Enduro série, MČR XCE, MČR urban DH, Chachar, Lawi Tour
 6. Ostatní závodyV Jičíně odstartoval sprintem světový šampionát MTBO
  V Jičíně odstartoval sprintem světový šampionát MTBO

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #20 karel.neugebauer.7 - vloženo: 13.04.2023 v 08:42:06

  odpověď na tntbiker — #19 Nevím, jestli si správně pochopil, že jsem pokládal otázku (já opravdu nevím jak přesně to funguje a z webu svazu se toho moc nedovíš). Budu rád když mi to osvětlíš. (jen pro info, já nemám žádné dítě co by startovalo na ČP, takže nehájím své zájmy). Tzn. když by někdo chtěl pořádat ČP jen pro dospělé kategorie, tak si spočti kolik počtů závodníků startuje v dospělých a kolik v dětských. Což logicky odpovídá tomu, že když většina závodníků je z dětských kategorií, tak se ten pohár "platí" z větší části z nich a je jedno jestli z jejich startovného a nebo z peněz sponzorů/svazu atp. Nicméně jestli k tomu máš jiné info, tak sem s ním.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #19 tntbiker - vloženo: 12.04.2023 v 19:06:13

  odpověď na karel.neugebauer.7 — #18 Když si člověk přečte tvé příspěvky o tom, že děti z velké části zaplatí pohár, protože jich tam je nejvíc, nebo že funkcionáři mají teplá místa na svazu, tak se nelze divit těm stupidním diskuzím tady. Zjisti si, kolik takový pohárový závod stojí, odkud je nejvíce peněz a procitneš. A na ta teplá místa se zeptej třeba dobrovolných členů MTB a trialu komise. Když jim řekneš o teplých místech, tak se pochčijou smíchy. Pak se tam zeptej na platy sekretářek a dalších těch mála placených funkcionářů.:-) Proč tady mnozí diskutujete o věcech, o kterých nic nevíte?

  1. na tento komentář reaguje karel.neugebauer.7 — #20
  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #18 karel.neugebauer.7 - vloženo: 12.04.2023 v 14:26:11

  odpověď na Kkamil — #15 hned k prvnímu bodu - myslíš si, že je možné se dostat na svaz do patřičných funkcí a ovlivnit fungování cyklistiky v ČR? To jsou přece teplé fleky do kterých se volí skrz konexe, a kde se normální smrtelník nedostane. Nebo se mýlím a je to tak jednoduché, jak píšeš?

  1. na tento komentář reaguje tntbiker — #19
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #17 karel.neugebauer.7 - vloženo: 12.04.2023 v 14:22:54

  odpověď na abel — #16 Problém je ten, že Český Pohár z velké části zaplatí děti. Těch je tam výrazně nejvíc. Obecně jsme rádi, že to někdo organizuje, jen si myslím že tam je mnoho věcí na zlepšení.

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #16 abel - vloženo: 12.04.2023 v 13:13:06

  odpověď na Kkamil — #15 add 4) není lepší (jak navrhují jiní) ty mistráky pro děti nedělat a tím předejít tomu vymstění? Když to je tak často, jak všichni píšou, hádky a bitky rodičů na mládežnickým fotbalu jsem už pár viděl na youtube.

  1. na tento komentář reaguje karel.neugebauer.7 — #17
  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #15 Kkamil - vloženo: 12.04.2023 v 09:18:57

  1) Nemohu hodnotit činnost ČSC, protože jak říká klasik - nejsem nikde organizován. Nechci nikoho z bafuňářů obhajovat, ale každý z těch, co nadává si to přece může jít sám zkusit nebo ne?

  2) Co se týká práce s mládeží tak, již nejméně 10 let zpět platí (a to v podstatě ve všech sportech), že je to bída a v podstatě, kdo nemá zapálené rodiče (a co si budeme povídat - i majetné rodiče), tak má podstatně menší šance na nějaké výsledky. Nicméně existují vyjímky, kdy se dá dohromady skupina, která ty děti skutečně někam vede. Myslím, že než držení za ručičku potřebují, aby jim nikdo neházel klacky pod nohy.

  3) Pokud byla trať nesjízdná a proti pravidlům, tak je třeba si stěžovat u těch, kteří delegovali ty rozhodčí a klidně se může stát, že příště už nebudou vysláni. To je podle mě cesta.

  4) Každý je svéprávný a proto nechápu stížnosti na zničení materiálu. Pokud se mi zdá, že je to za hranicí únosnosti, tak prostě nenastoupím. Co se týká volání po zrušení mistráků pro mladší děti, tak to taky nechápu. Opět by někteří chtěli něco nařizovat. Je to jen o rodičích, kteří jsou buď rozumní a sami uznají, co je a není únosné pro jejich dítě a nebo jsou to bezmozci, kteří tlačí dítě do něčeho, co samo nechce, ale ve finále se jim to těžce vymstí, protože dříve či později se jim na to potomek vykašle. Takových příkladů mám kolem sebe mnoho. Na druhou stranu, děti aspoň poznaly, že svět není sluníčkový a sport sakra bolí - ono to někdy není na škodu.

  5) Nechápu kecy o tom, že Cink někoho zklamal, že odstoupil. Prostě si řekl, že v danou chvíli nemá smysl ten závod dokončit, protože co si budeme povídat, jedná se pro něj o "bezvýznamný" závod a riskovat zranění není na místě. Na druhou stranu nerozumím tomu, že někteří dokázali nasadit techniku (HT, užší pláště, atd.) a objet (spíše oběhnout) to nějak dokázali a on nic takového neměl k dispozici.

  1. na tento komentář reaguje abel — #16
  2. na tento komentář reaguje karel.neugebauer.7 — #18
  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #14 James Matthew - vloženo: 11.04.2023 v 19:49:46

  odpověď na redpointteam — #13 nechtěl jsem to psát, ale jak píšeš...určitě byl tlak na rozhodčího aby to pustil ... přeci jen by to byla mezinárodní ostuda ČSC, že se zrušil závod C1 z důvodu nepřipravenosti tratě na deštivé počasí....takhle je z toho ostuda jen na domácím rybníčku ... o tom co má pořadatel ze svazových partnerů, ani nemluvím....defakto nic. Navíc nemůžeš mít svého partnera, který je konkurentem svazového atd. ...

  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #13 redpointteam - vloženo: 11.04.2023 v 14:15:14

  odpověď na Pavel_Cabelicky — #1Pěkně to Pavel shrnul, a jak napsal někdo jiný, ryba smrdí od hlavy ... zamysleli se někdy činovníci svazu nad tím, proč je tak málo zájemců o pořádání závodů? hlavně uspokojit svazové partnery, ze kterých konkrétní pořadatel prakticky nic nemá :-( a rozhodčí mlčí, protože tlak na konání závodu ze strany promotéra a pořadatele zřejmě nějaký byl ...

  1. na tento komentář reaguje James Matthew — #14
  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #12 Behumil82 - vloženo: 11.04.2023 v 09:53:00

  Asi nejvíc se mi na celém článku líbí ta různorodost pohledů, kterou měl za cíl poskytnout, a to se povedlo. Téměř v každém z nich nalezneme jak faktické chyby, zaujatost tak i zjevné napojení na pořadatele, závodníky, týmy či svaz. Není to nic divného. Všichni se znají. MTB komunita v ČR je relativně úzká. Diskuse se zde ale časem pomalu zanikne, v Kutné Hoře už se pohár už asi nepojede, ale nic zásadního se nestane. Anebo se pletu? Copak by někdo z možná největšího českého týmu Tufo Kolín chtěl anulovat výsledky. Ne. Budou se ozývat už jen ty týmy, kterým se závod totálně nepovedl a závodníci ztratili pozice do Touškova. Těch bylo ale pokud se podíváte do výsledků málo. Ostatní budou mlčet jako ryby. Občas se ozve ještě někdo ze skalních zastánců pravidel, ale jeho hlas zanikne a časem vše vyšumí. Bylo by ale fajn, kdyby se přece jen něco povedlo. Třeba drobné zpřesnění pravidel popřípadě reorganizace dětských závodů, kterou zmiňují ve svých příspěvcích snad všichni, včetně diskutujících. Protože to, na čem se shodnou všichni by asi mohlo dávat smysl. Na druhou stranu buďme soudní, až do Kutné Hory to zas až taková tragédie přece nebyla. Nedělejme po jedné takové akci dramatické změny a dalekosáhlé závěry. Několik let objíždíme různé závody ČP (silnice, MTB, CX) a tohle bylo za mě poprvé, kdy můžu říci, že celá akce stála za prd. Vždy se něco drobného objeví, emoce, pochybení organizátora, drobné prohřešky proti pravidlům ať z neznalosti nebo „vyčuranosti“. Ale nějaký cílený komplot tu nevidím. Prostě se to jen blbě sešlo. Neobratná vyjádření promotéra, organizátor s pochybnou minulostí, trať za normálních podmínek nic moc do které navíc zapršelo. Domnívám se, že jsou v české cyklistice místa, která by si diskusi zasloužila mnohem více než tento jeden závod. To je z mého pohledu zejména práce s mládeží. A tady už vidíme první ovoce. Pár lidí s určitým vlivem a schopnostmi se zase trochu naštve a začne se zajímat. Například Martin Raufer a jeho hledání nové XC lokality nebo Aleš a jeho nový systém odměňování na Šele. Ale zrovna těmto dvěma bych křivdil. Pro českou cyklistiku už to dělají už dlouhá léta. Určitě ale přibydou další, kteří zde neplácají jako já v diskuzi, ale už konají. Poděkujme tedy Kutné Hoře, protože velmi pravděpodobně nám přinese mnohem víc, než nám vzala.

  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #11 rotik - vloženo: 10.04.2023 v 21:25:55

  Včera dávali na ČTsport záznam z tohoto závodu. S cyklistikou to opravdu nemělo mnoho společného, byl to trapas, čemuž odpovídali i počty závodníků v cíli. V zahraničí by takový závod absolutně nemohl projít, protože tam by postupovali podle pravidel. Tady budeme polemizovat nad tím, že se nemůžeme zavděčit všem a že bychom rozhněvali všechny, kteří přijeli, bla, bla, bla.

  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #10 Roman Adami - vloženo: 10.04.2023 v 10:46:40

  odpověď na Roman Adami — #9...a není bez zajímavosti, že nejvyhraněnější názor mají ti, kteří tam vůbec nebyli, nebo toho o problematice moc neví. (např. čtenáři idnes)

  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #9 Roman Adami - vloženo: 10.04.2023 v 10:44:01

  Skvělý nápad dát slovo více zúčastněným. Je vidět, jak rozdílné pohledy na jednu událost mohou vzniknout. Líbí se mi, jak věcně se dotázaní dokázali vyjádřit a přitom každý má svůj díl pravdy. Teď ještě by bylo zajímavé vyjádření hlavního rozhodčího.

  1. na tento komentář reaguje Roman Adami — #10
  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #8 karel.neugebauer.7 - vloženo: 09.04.2023 v 10:58:02

  Chápu, že není jednoduché pořádat závody, ale ať se na mě nikdo nezlobí, ryba smrdí od hlavy. Je to problém ČSC a jejich celkové koncepce. Pokud nedokáže motivovat lokální organizátory, vyjít jim vstříc a pomoci (a dle informací to je spíš naopak), tak proč jim vůbec proudí peníze z veřejných prostředků? U dětí by se měl vymyslet úplně jiný formát závodění, to bych se tu ale rozepisoval do románu - například super zábava pro děti byla na závodech Vrbenský Dráček, kde se jezdí systémem rozjížděk a každé dítě si zazávodí vícekrát a nakonec se srovná se stejně výkonnými soupeři. Je to smutné a frustrující.

  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #7 Aleš Procházka - vloženo: 09.04.2023 v 10:13:22

  odpověď na Pavel_Cabelicky — #1 Cross country jako jízda krajinou byl kdysi okruhový závod v přírodě, že začátkem dubna 1993 se jel dvoják, v sobotu Teplice a v neděli Unhošť s legendárním brodem po startu a úzkou lákou. Uspořádat závod cross country tehdy nebyl problém, protože se tolik nehrotily tratě.

  Postupně se cross country změnilo na MTB-CROSS, jako MOTOROS, AUTOKROS, na kterej potřebuješ speciální okruhy. Zkracováním okruhů se zvyšovaly nároky na povrch, vzpomeňte si na Houfalize, tomu by se dnešní generace XCO vysmála. Takže když sjedeš přírodní povrch a dojdeš na kořeny, musí přijít štěrk nebo kameny. Takže uspořádat pěknej cross country závod není žádná sranda pro samotný vznik tratě a pak tu jaksi chybí závodníci. Z toho důvodu postupně umírají známé seriály, protože pořadatelé stárnou, nových závodníků je míň a noví to nechtějí jezdit.

  Cross country totiž požírá samo sebe a nestojí o dospělé závodníky. V mládeži seš chráněnej svou kategorií, dojdeš do juniorů a ve čtvrťáku na střední škole přijedeš na svůj první ČP v mužích a jedeš s Ondrou Cinkem, Škarnou, Marrotem. Jsem přesvědčenej, že 4-ročníková samostatná kategorie U23 by umožnila závodění velkýmu množství lidí, kteří by to mohli kombinovat s prací nebo studiem. Elitní trenéři namítnou, že musí prokázat svou výkonnost a když na to nemají, tak se prostě neprosadí. A co když by největší přínos byl ten, že ti kluci zůstanou u cross country, odzávodí si svoje, ti nejlepší můžou přejít do elity klidně dřív, ale občas se najde někdo, kdo se výrazně zlepší až později. Jakej by to mělo přínos? Můžou udělat trenérské licence a v jednotlivých částech země se znovuobnoví síť klubů a bude se budovat členská základna. Typickým příkladem je DK BIKE SHOP Ostrava.

  Promotérovi a vedení Českého poháru, ČSC patří jednoznačně obdiv, že máme národní pohár na téhle úrovni, formálně i obsahově to vypadá super. Je potřeba reformovat mládežnický ježdění a změnit celkovej pohled na cyklistiku. Moji kluci hráli hokej a na kole jen po sezóně, když nebyl led. První závody s licenci v XCO jeli v Touškově 2020 ve 13 a 15 letech, ty už mají některý děcka 6-8 sezón na kole za sebou. Jezdí i cyklokros, zamilovali si silnici, jezdili i dráhu. Proč to píšu? Vidím Martina Raufera a jejich úžasnou Velo Akademii Kladno. Vidím postupnou cestu za zážitky a děcka jezdí všechny možné disciplíny. Děckám je teď ideální koupit gravel s pevnýma osama a měnit kola, dá se na tom objet silnice, gravel i cyklokros a různých regionálních závodů je spousta. A nejlíp na závody vlakem a zpátky na kole. Bez luxusu domácích stájí s karavanem, válcema. Udělat vše pro to, aby co nejvíc lidí, co jezdí na kole, mělo licenci. Aby ČSC byl osvícenej parťák, kterej se snaží budovat členskou základnu, vychovává si trenéry, finančně i materiálně podporuje kluby, do kterých se budou stahovat zajímaví a dobří jezdci v regionech (kdysi TSM). Aby šlo skloubit střední školu, bydlení a trénink. Ideálně dostat trenéry do školství a platit je ze školství.

  Je tady spousta témat k ČSC, ale jak píše Pavel Čábelický, je to na vedení disciplíny a na vedení svazu. Oni by měli být ti, co objíždí "znevýhodněné regiony" a snaží se nadchnout. Ale tohle se neděje v žádné disciplíně. Pak to dopadne tak, že se nejvíc rozvíjí disciplíny, které žádný svaz nepotřebují, MTB maratony a enduro. Mě ČSC pro pořádání maratonu vůbec nechybí, stejně tak ani nespočtu silničních amatérských lig, které tu jsou a nechtějí mít nic společného s ČSC. Není to škoda? Není škoda, že nejzavedenější a osvědčené MTB maratony u nás nejsou součástí Českého poháru, který vlastně nikoho nezajímá? Sudety, Drásal, Malevil, nově i Most, kdysi i my.

  Je to škoda, že si promotér vytvoří podmínky, které odradí Ondru Paura od spolupráce s vámi. Je škoda, že promotér ČP ani nezašle podmínky pořádání závodu zájemcům o mládežnické poháry. Celý přístup vychází z té vaší bubliny, kdy o věcech rozhodujete, řídíte je, dokonce produkujete (je na zvážení, jestli musí prezident ČSC a předseda Komise MTB a trialu na závodech stavět pódium, zatloukat kolíky a věšet banery) a pak jste překvapení, že s vámi někdo slušně nesouhlasí.

  Ať ale skončíme pozitivně, vloni mě naťukl Michal Benda (ano Cyklo Benda TJ Sokol Plavy), že viděl na motokrosu pro děti odměnit všechny děti, co dojedou do cíle a neřešit pořadí. Na Slovensku v cyklokrosu dostane každý, kdo dokončí závod, jeden bod. Takové malé detaily. Letos dáme dětem na Šele každému medaili a všichni půjdou na pódium. První tři nejlepší vyhlásíme jako poslední, ale nebudeme mít stupně vítězů. Společná fotka všech z kategorie, zážiitek ze závodu, rálné pořadí bude na webu. Je nás tady dost, kteří chtějí tvořit základ pyramidy, mě se ale zdá, že se vedení disciplíny zajímá pouze o vršek a takhle to přece nebude fungovat nikdy.

  Mějte se fajn a ať už třeba začne to jaro : )

  odpověz na tento komentář
 15. avatar
  #6 Dan1 - vloženo: 09.04.2023 v 01:21:57

  Myslím, že Čábes to shrnul naprosto trefně. Díky za Tvůj komentář.

  odpověz na tento komentář
 16. avatar
  #5 orwell - vloženo: 08.04.2023 v 18:46:49

  Kolik osob ze sedmi zasvěcených, včetně dalších diskutujících bylo osobně přítomno na sobotních závodech ? Kdo viděl juniory, když do závodu pršelo a nechalo se jet? Náhlá a razantní změna ve sjízdnosti trati přišla až před závodem kadetek , juniorek a žen. Není asi jednoduché pro rozhodčího zrušit závod, když tak v minulosti nikdo jiný neučinil.

  Pro porovnání a pobavení je článek z historie : Kulhavý doběhl do Athén https://mtbs.cz/clanek/spxc4_clanek040621/offset/30#.ZDGX_nZBy3A

  odpověz na tento komentář
 17. avatar
  #4 Honza S. - vloženo: 08.04.2023 v 18:36:48

  Osm zajímavých a ve výsledku i hodně podobných komentářů, které ale bohužel nedávají odpověď na to hlavní - jak to, že se ten závod uskutečnil? To vážně neexistuje nějaká "poslední instance" pro případ, že hlavní rozhodčí je úplně mimo a pravidla se ohýbají jak uvařená špageta?

  odpověz na tento komentář
 18. avatar
  #3 rotik - vloženo: 08.04.2023 v 17:41:46

  To je od některých vskutku pěkná přehlídka chytračení, žvanění a alibismu. Neskutečné, ovšem typicky české. Přitom stačilo dodržet pravidla... Ale takhle to tady nechodí jen v cyklistice.

  Díky za postřehy z dětských kategorií - to je taky "něco".

  odpověz na tento komentář
 19. avatar
  #2 James Matthew - vloženo: 08.04.2023 v 15:51:06

  Zajímavé a veskrze správné názory, včetně Pavla Čábelického. Myslím, že kvalitních pořadatelů u nás je dostatek, ale z pochopitelných důvodů nechtějí svůj závod pořádat pod ČSC. Viz. příklad Ondry Paura.

  Je na Komisi MTB aby byl svaz přijatelným partnerem pro organizátory, jejich opravdovým partnerem a podporovatelem, pokud chce předejít nepříjemnostem.

  Dva hlavní rozhodčí asi vnímají svou chybu a proto radši mlčí...

  Co se týče dětských kategorií, tam je opravdu potřebná změna...mělo by to být hlavně o zábavě a ne rozdávání mistrovských dresů. Výkonnostní cyklistika je dle mě na pořadu dne od kadetů.

  Jak píše Pavel ... pan Dlohoš to má ve svých rukou a snad budou tyto události tím správným impulsem ke změně:-)

  odpověz na tento komentář
 20. avatar
  #1 Pavel_Cabelicky - vloženo: 08.04.2023 v 13:36:18

  Diky MTBS za tento clanek a nazory jednotlivych akteru. V nekterych pripadech se ukazuje, jak osobni ambice pretlaci objektivni usudek. Nejde tady pritom jen o tento nestastny a spatne zvladnuty zavod, ale o celkovy pristup u nas. Misto hledani pricin a jejich odstraneni se hleda prilezitost, jak ostatnim ukazat svoji dominanci a vytezit z dane situace maximum.

  Nejvice me na tom vsem zarazilo vyjadreni Pepy Dlohose: "Také mne velmi mrzí, jak k celému sportu MTB přistupují někteří rodiče dětí, žáků a kadetů, kteří vytvářejí neuvěřitelný tlak na výkony svých dětí, honí si zřejmě nějaké své mindráky, sbírají medaile a diplomy a chtějí mít když ne mistry světa, tak alespoň Evropy ve 12 letech – to mi přijde extrémní a přehnané. Osobně doufám, že do budoucna najdeme lepší model jak organizovat soutěž, která bude děti bavit, nebude je stresovat a nebudou muset řešit z jaké pozice startují, protože to prostě bude "jedno", ale zatím je to takový trochu začarovaný kruh."

  Pepa si asi neuvedomuje, ze je predsedou MTB, clen komise a jestli tohle muze nekdo zmenit, tak prave on. Proc toto silenstvi, jak pises, podporujete? Proc rozdavate mistrovske dresy uz od odrazedel? Proc se snazite podporovat reprezentaci deti? Tohle jsou kroky, ktere vedou k upadku MTB, tebe velmi mrzi, ale zaroven s tim nic neudelas/te? Kdo jiny to muze zmenit, nez vy?

  Naprosto souhlasim s nazorem Martina, moc za nej diky! Jen prosim zvaz take Ondruv pohled na vec - obehnout ten zavod v tretrach, neni opravdu nic dobre pro nohy a muze to mit dalsi nasledky, takze Ondru naprosto chapu a zaroven bych se ho opravdu rad zastal. Jeho flustrace musela byt velika - promarnena sance na body a to jen proto, ze se chtel ukazatk taky doma a byt vzorem mladym - kdyby vyjel treba do chorvatska, nema to tak daleko a body by tam rozhodne vyjel. Uvedomuje si nekdo, ze CR je posledni, kdo ma jedno misto na LOH? Wow, to je asi prozreni, co? Ze tyhle body mohou chybet, kdyz pri posledni kvalifikaci na Tokio chybelo 50! Bodu k tomu, aby jeli nasi dva zavodnici? . Zdenda dobre pojmenovava Ondruv protest - prohresky proti pravidlum. Povoleni wap v depu na MTB jsem nikdy nezazil, nikdy za 25 let co po zavodech jezdim. Zazil jsem zavody, kdy to byl opravdu extrem a stejne se to nejak dalo. XC se ale vyviji a upravuji se podminky pro budovani trate a dle pravidel ma byt trat opravdu sjizdna 100% za kazdeho pocasi. Snizeni poctu kol jiz v probihajicim zavode jsme zazili i na zavode SP - v roce 2017 na SP v Lenzerheide, kde tesne pred startem zen zaprselo, cas na okruh se vyrazne natahl a hlavni rozhodci behem druheho okruhu zavod o jedno kolo zkratil. Stat se muze opravdu cokoliv, vzdy pak zalezi jen na rozhodnuti, ktere nekomu prijde dobre a nekomu spatne, nikdy by ale nemelo byt cilem poskodit. Resil vubec nekdo, ze je stanovena minimalni sire plaste pro zavod MTB? Na short track nesmi byt uzsi plast nez 50mm - meri se pred startem. Nejspis ne, takze dat 40mm plaste je rozhodne prohresek.

  Honzo, tve rypani do Ondry mi opravdu neprijde na miste. Moc dobre vis, jak to maji nastavene velke tymy, coz konec koncu popisuje Lampik. Mozna zapominas na radu akci, kde i tvi lide potrebovali pomoci vyresit problemy, na ktere nestacili a nikdo se po tobe zpetne nevozil. Az nekdy posled sveho zavodnika/zavodnici bez zajistine jen s rodicem za zavod SP a ten tam pak bude resit problemy, ze nema adekvatni zajisteni a nikdo mu nepomuze, myslis, ze Ondra bude ten, kdo se bude smat? Bude prvni, kdo poprosi sveho mechanika, aby vam pomohl. Tohle od tebe opravdu neni fer.

  Preberte si muj koment jak chcete, je to na kazdem z vas.

  ČSC by se mel zamyslet nad svoji koncepci - ktera je tajna, neb jsme ji nikdy nedostal k nahlednuti - a prestat brecet nad tim, ze rodice tlaci, aby bylo zacci skveli zavodnici - mate to ve svych rukach, tak uz konecne zacnete neco delat a nevymlouvat se, ze za to nemuzete - ryba smrdi od hlavy a tento zavod jen ukazal skutecnost.

  Pekne velikonoce vam vsem.

  1. na tento komentář reaguje — #
  2. na tento komentář reaguje — #
  3. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #7
  4. na tento komentář reaguje redpointteam — #13
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744