Mráz ve službách cyklistů

Většina trénujících cyklistů nyní bojuje s mrazivým počasím, jež ovládlo Česko. Ale jak se dozvíte v tomto článku, ne vždy je mráz na škodu...

Autor: Tomáš Gladiš

Není tomu tak dlouho, co jste si na stránkách MTBS mohli počíst o benefitech saunování. Nyní se ale můžeme na tutéž problematiku podpory regenerace a zvyšování obranyschopnosti organismu z jiného konce teplotního spektra. Zatímco u sauny je části účinku dosahováno teplotami více než 60° C (dle typu saunování), u tzv. kryoterapie se využívají teploty na úrovni nebo pod bodem mrazu. Hlavní indikací chladové terapie jsou akutní úrazy a jejich následky (otok, hematom, bolest).

Jednou z forem chladové terapie jsou tzv. kryokomory, kde se využívá terapeutického efektu extrémně nízkých teplot minus 110 — 160 stupňů. Využíván je k tomu upravený suchý vzduch, který je technicky zbavený vlhkosti, a tudíž klienta pobyt v kryokomoře nepoškodí. Působení takto nízkých teplot navíc není nijak dlouhé, protože procedury trvají v řádech minut. Podobnost se saunou je zřejmá — i zde se využívá účinku střídání teplot na organizmus.

Celotělová chladová terapie v nynějším slova smyslu pochází z Japonska. Ač mohou extrémně nízké teploty až děsit, je to poměrně bezpečná metoda, využitelná téměř pro všechny skupiny lidí. Vyjímkou jsou především pacienti s chorobami srdce, alergií na chlad, horečkou, infekčními onemocněními a některými dalšími méně častými problémy. Velmi kvitovaná je naopak léčba mrazem jako doplňková léčba u bolestí kloubního, vazivového a svalového původu. Odplavení laktátu a dalších zplodin metabolismu, urychlení regenerace po zátěži a vyplavování endorfinů svázaných s pocitem duševní pohody předurčují kryokomoru k hojnějšímu využití sportovci, cyklistů nevyjímaje.

Mechanismus účinku je velmi podobný posledně zmiňované sauně. Nízké teploty jsou pro organizmus stresovým podnětem, jemuž se tělo reflexně brání zúžením cév v kůži a podkoží (povrch kůže se během procedury může ochladit až na 2° C!). Protože aplikace chladu trvá omezenou dobu a po uplynutí předem stanovené doby kryokomoru opouštíte, dochází ke zpětnému oteplení povrchu těla, čehož organizmus dosahuje rozšířením cév a silným prokrvením kůže i podkožních tkání včetně svalů, šlach, vazů. Důležitou součástí, která celkovou kryoterapii od sauny výrazně odlišuje, je nutná pohybová aktivita ihned po opuštění kryokomory. Efekt překrvení přetrvává i hodinu a pohybem dochází k odvádění pozátěžových (případně i zánětlivých) metabolitů.

Jednou z možností, kde můžete celkovou kryoterapii vyzkoušet, je Polárium v Lázních Teplicích nad Bečvou. Tyto lázně jsou primárně zaměřeny na léčbu pacientů s chorobami srdce a krevního oběhu, dnes patří mezi nejvýznamnější odborné instituce v oboru a protože lázně v posledních letech rozšiřují svou nabídku i o relaxační pobyty a procedury, je právě kryokomora jednou z těch nejmodernějších procedur (místní specialisté z oboru kardiologie a kardiorehabilitace mimochodem také nedávno začali poskytovat komplexní sportovní vyšetření včetně spiroergometrie, vyšetření variability srdeční frekvence). Ještě před vstupem do Polária, které na první pohled vypadá jako sauna (jen s tím rozdílem, že za prosklenými dveřmi vládnou arktické teploty), je třeba absolvovat základní lékařské vyšetření s vyloučením kontraindikací. V Poláriu se nanejvýš tři klienti volně procházejí oblečeni v plavkách, ponožkách, dřevácích, s rukavicemi na rukou, s čelenkou přes uši a s rouškou přes ústa. Doporučuje se dýchat nosem a povrchně, spíše než chlad pociťujete jemné pálení na odkrytých částech těla. Po jedné až třech minutách se přechází z komory rovnou do tělocvičny, kde následuje 20 minut cvičení na přístrojích.

Stejně jako sauna zvyšuje kryokomora schopnost těla bránit se infekcím a zvýšit výkonnost. V případě potřeby lze denně absolvovat dvě až tři procedury s minimální přestávkou okolo čtyř hodin mezi jednotlivými aplikacemi, stejně jako u sauny je doporučováno absolvovat pro výraznější efekt sérii procedur. Je popisováno, že po čtvrtém až pátém vstupu do kryokomory se dostaví první pozitivní účinky, optimálně by v kůře mělo být nejméně deset aplikací.

Protože se jedná o velmi drahé zařízení, nejsou zatím polária příliš častá. Kromě výše zmíněných Teplic nad Bečvou (www.ltnb.cz) byste mohli účinky mrazu vyzkoušet v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné (www.brc.cz), tři polária jsou v současné době v Praze (Sportovně-relaxační centrum na Praze 9 a Kryocentrum na Praze 4 - www.relaxlafabrique.cz) a také První Pražské Polárium v Praze 4 Modřanech (www.kryocentrum.cz/praha/), dále v lázních Teplice v Čechách (www.polarium-teplice.cz) a v Liberci (www.kryocentrum.cz/liberec/).

Foto: Tomáš Gladiš

Přečteno - 9031x Tagy: trenink polarium
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Trénink a fitnessStrava v pandemickém roce aneb jak se sportovci vypořádali s restrikcemi
  Strava v pandemickém roce aneb jak se sportovci vypořádali s restrikcemi
 2. Trénink a fitnessJak se stát kvalifikovaným trenérem?
  Jak se stát kvalifikovaným trenérem?
 3. DoplňkyZwift plánuje rozšířit své aktivity o vlastní trenažéry
  Zwift plánuje rozšířit své aktivity o vlastní trenažéry
 4. Trénink a fitnessZrušili mu klasiky, sedl na kolo a objel 400 km. Na truc koronaviru
  Zrušili mu klasiky, sedl na kolo a objel 400 km. Na truc koronaviru
 5. Trénink a fitnessSpeedweaponry: Továrna na povolený dopink
  Speedweaponry: Továrna na povolený dopink
 6. Ostatní závodyZávodit se bude! Rouvy už zítra rozjíždí seriál Real Spring Classics
  Závodit se bude! Rouvy už zítra rozjíždí seriál Real Spring Classics

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744