Největší rakouský maratonský svátek chystá pro ročník 2020 vylepšení. Extrémní distanci si poprvé zkusí i Gunn-Rita Dahle...
O závodu Salzkammergut Trophy se náš web zmiňoval už mnohokrát. Víkendová akce v hornorakouském Bad Goisern pilně chystá svůj 23. ročník. Organizátoři se mohou pyšnit pravidelnou účastí více jak 5000 účastníků ze 40 zemí. K výběru mají sedm tras od pohodové projížďky na 22 kilometrů po životní výkon, jímž je závod na 211 kilometrů. Letos se „Salzka“ koná o týden později, než bývalo zvykem. Pojede se tak 18. července 2020.
S registrací se vyplatí neváhat. Do prvního března se na nejdelší trati platí 89 euro, po tomto termínu částka o 5 euro naroste. Pokud se přihlásíte po začátku června, zaplatíte o dalších 5 euro více – v tomto případě tedy 99 euro. Standardnější 120kilometrová trať stojí do března 69 euro a platí na ni stejný systém zdražování. Tuto metodu používají organizátoři na všech trasách. Nejlevnější je 22kilometrová vyjížďka přijde na 29 euro a třeba kopcovitou padesátku si můžete vychutnat za 49 euro, což není o moc více než na tuzemských závodech. V ceně je tradičně občerstvení na trati i v cíli a nápadité účastnické triko.
Přihlášení ZDE - Přihlásit se můžete tady, nebo skrz stránky Kola pro Život, pro nějž je akce partnerským závodem.
Čeští závodníci zanechali na závodě výrazné otisky plášťů. Posledním českým vítězem byl v deštivém ročníku 2017 Matouš Ulman, když ovládl trať na 120 kilometrů. Památnější je ale počínání Ondřeje Fojtíka. Moravský bajker vyhrál v roce 2012 královskou „černou“ trať a při obhajobě o rok později skončil druhý. Předtím ještě v létě 2010 vyhrál závod na 53 kilometrů. Česko má i ženskou vítězku nejextrémnějšího maratonu Evropy. Milena Cesnaková zvítězila v ročníku 2015 a dokončila tutéž trať na druhém místě roku 2014. V roce 2015 využil dokonale menší konkurence k výhře na „stodvacítce“ Petr Šťastný. Závodu se zúčastnil v závěru své bohaté kariéry i Jan Hruška a v roce 2011 vyhrál trať 120 km.
Vloni královskou distanci ovládl Švýcar Koony Looser. Za psího počasí dojela jediná žena Katharina Fiala, jež na trati strávila přes 16 hodin. V poměrně nabité konkurenci na 120kilometrové trati triumfoval domácí Christoph Soukup, nejlepším Čechem byl osmý Jan Procházka.
Letos by mohla extrémní trať v kategorii žen ovládnout legendární Norka Gunn-Rita Dahle Flesja, pro niž to nebude v Solné komoře úplná premiéra. Zúčastnila se mistrovství Evropy v roce 2002, jež se konalo na trase B a taky MS v roce 2004. Nikdy ale podobně extrémní závod, jako „áčko“ s 210 kilometry s převýšením přes 7000 metrů, nejela. „Jsem zvědavá, co to se mnou udělá. Bude to pro mě největší sportovní výzva na rok 2020,“ těší se.
Pro účastníky, kteří zkusili některou z kratších tras a uvažují nad nejdelší navíc organizátoři připravili novou motivaci. Tamější umělec a keramik Thomas Gschwandtner vyrobil v minulých letech trofeje pro vítěze ďábelské distance. Nyní vymodeloval 28centimetrové ďáblíky, které může mít u sebe každý dokončivší nejdelší časy. Jeho sošku doplní štítek s cílovým časem. Bohužel je třeba si takový suvenýr dodatečně objednat.
5:00 hod. Start nejdelší trasy Salzkammergut Trophy na 209 km... Letos bude na startu stát i Gunn Rita Dahle
Další, pro Čechy trochu exotickou nabídkou, je pozvánka pro všechny, kteří se přihlásí na Salzkammergut Trophy, do Maďarska. Každý účastník závodu má právo na startovné za pouhých 15 euro na maďarském Crosskovásci maraton v městečku Nagykovásci kousek od Budapešti. Maratonek měřící 73 kilometrů vedoucí tamější vrchovinou připomínající český terén se jede už 13.6. a běžná cena je asi 45 euro.
Do regionu Solné komory se nevyplatí ale jezdit jen kvůli závodu. Třebaže se jedná o dost turistické místo, tak se v něm najde spousta klidných koutů a hlavně tamější stráně jsou pokryty množstvím dobrých štěrkových cest. Kraj tak v poslední době aspiruje na to, aby se stal rájem gravelbiků. Vznikají nejrůznější průvodce a trasy pro štěrkojezdce. Salzka navíc i letos nabídne trať pro „gravelisty“.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Jeden z nejnáročnějších a nejprestižnějších etapových závodů horských kol na světě – Cape Epic se... Příspěvek Jak se plní sny. Aneta Hovorková míří na Cape Epic pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Před pár dny byla při pietním aktu uctěna památka 18leté švýcarské cyklistky Muriel Furrer, která...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
však ten 8 Jan Procházka tam je...
odpověz na tento komentářodpověď na Žvejk — #2 Takže to shrnutí loňských i dalších historických výsledků v článku není? Nějak nechápu, proč jsem měl zaspat?
odpověz na tento komentářProto, že je článek o ročníku 2020 ? jsi trochu zaspal ne? :)
- na tento komentář reaguje tomas.linhart — #3
odpověz na tento komentář...nejlepším Čechem byl osmý Jan Procházka... V ženách byly v první osmičce 4 naše závodnice a všechny byly na bedně - proč o tom není ani zmínka???
odpověz na tento komentář