Ohlédnutí za prvním dílem ČP XCM - Králem Šumavy 2017

Klatovský Author Král Šumavy premiérově odstartoval Český pohár XCM. Jak to v Klatovech a okolí vypadalo? 

 

Autor: Jakub Jirků
Foto: Aleš Bubílek a Šumavanet.cz
Ohlédnutí za prvním dílem ČP XCM - Králem Šumavy 2017


Klatovský legendární závod v posledních letech doslova trpěl nedostatkem elitních závodníků, a tak se z průběhu závodu stávala exhibice jednoho muže. Ať to býval Václav Ježek, nebo Ondřej Fojtík, nikdy se nepostavili kvalitní závodníci proti sobě. To se mělo letošní rok změnit. Už samotné zařazení závodu do seriálu MarathonMan Europe v roce 2015 zvýšilo počet účastníků hlavně z Německa, ale absenci profesionálů to nezměnilo (až na výhru Christiana Krauchlera ve velice drsném ročníku 2015) . Letošní ročník však byl i prvním pohárovým podnikem, pro spoustu eliťáků tak mohl být velmi dobrým testem, jelikož příští rok se na stejné trati pojede mistrovství republiky. 

Trať závodu se o proti loňsku prodloužila o 2 kilometry a přibylo jedno kratší stoupání. Dle pořadatelů měří závod 107 km, avšak GPS ukazovala závodníkům v cíli zhruba o kilometr méně. Pro tento maraton je typické, že trasa má po celých více než 100 kilometrů podobný charakter. Po pár zahřívacích kilometrech po asfaltu se najede do stoupání po lesní cestě; jeho zdolání trvá necelou čtvrthodinu. Následuje sjezd po kořenech, jež můžeme považovat za středně náročný. Takto závodníci jedou celou stovku kilometrů, na trati není žádný extrémně náročný sjezd ani výjezd, ale také na ní téměř není odpočinková pasáž. Nepříjemný je pak obzvláště závěr, kdy člověk již očekává, že trať bude snadnější, opak je ale pravdou, charakter trasy se vůbec nemění. Letos počasí nahrávalo vysokým průměrům, bylo slunečno a příjemně teplo, podklad byl suchý. 


Filip Adel a Jana Pichlíková na startu

Král Šumavy už není jenom samotný maraton, ba naopak se organizátoři snaží vytvořit show přímo na klatovském náměstí. Kdo chtěl, mohl si zkusit zazávodit v městském sprintu na 800metrovém okruhu. Jestliže se závod možná trochu podobal Pražským schodům, tak divácká účast byla bohužel nesrovnatelně menší.  Po úvodní kvalifikační jízdě se postoupivší závodníci rozdělili do rozjížděk po čtyřech, podobným způsobem, jaký známe z klasického lyžování a konec konců i z eliminátora. Trať vedoucí skrz průchody a zdolávající nepříjemné schody vyžadovala technický um a hlavně dostatek odvahy. Není pak divu, že ve finále se utkali "třiadvacítkáři", za necelých 80 sekund si pro výhru dojel Štěpán Schubert (ČEZ Cyklo team Tábor). Ženskou verzi ovládla Lucie Hamanová (Kellys BikeRanch team).

Za necelých 12 hodin, přesně v sobotu 27. května v 7:30 ráno, se obrovský balík čítající asi 650 jezdců a ukrývající českou maratonskou špičku vydal za zvuku písně kapely Manowar do terénu. Prvních 5 kilometrů se jelo poměrně klidným tempem, ale hned v úvodním stoupání k první občerstvovačce ve Zdebořicích se balík nadělil do skupin. K prvnímu mezičasu ležícím v Keplech přijela poněkud nadělená skupina ve složení Filip Adel (Superior MTB Team), Marek Rauchfuss (Kellys BikeRanch team), Michal Bubílek (Kellys BikeRanch team) a Jakub Šilar (Velocentrum-Stratos Auto). Lehce za polovinou trati se pokusil o únik Bubílek, který měl v Pohodnici již skoro dvouminutový náskok. Ten mu však do cíle nevystačil, závěr se nejvíce povedl Adelovi, který v závěrečném spurtu překonal Rauchfusse. Bubílek dojel se drobným mankem na třetím místě. Pro čtvrté a páté místo si dojeli bratři Fojtíkové (Force KCK Zlín). 

"Závod se začal rozhodovat v druhý polovině, kdy Jakub Šilar rozjel tempo, který jsme z naší sedmičlenný skupinky uviseli jen já a Ráfek," vylíčil nám průběh závodu vítězný Filip Adel. "Párkrát jsme se na špici protočili a rázem jsme měli minutku k dobru. Trochu jsme si ale závod zkomplikovali špatným odbočením, takže jsme darovali dvě minutky náskoku Michalu Bubílkovi. Nicméně do cíle to bylo ještě 20 kilometrů, takže to bylo hratelný. Nastolený tempo nevydržel do té doby hodně aktivní Šíla, takže jsme Bublu dojeli deset kilometrů před cílem už jen ve dvou. Ten toho měl už taky plný brejle, takže bylo jasný, že se rozhodne mezi mnou a Ráfkem. Ten to na mě párkrát zkusil, ale pochytal jsem mu všechny nástupy. Rozhodlo se v závěrečných zatáčkách na udrncaný louce, kde jsem využil výhodu fulla a tak trochu zavzpomínal na juniorský cyklokrosový léta," řekl dále Adel, kterému se tak po dvou letech podařilo vyhrát závod Českého poháru!

Královnou královské trati Krále se opět stala Milena Cesnaková (Cyklo team Weber), její čas 5:15 je i pro mnohé muže nedosažitelný. Druhá byla Jana Pichlíková na Králi startující pod SK Polar a ČS Specialized Junior MTB team. Třetí dokončila závod Johana Kolašínová (SupGirls). 

Český pohár v maratonu bude již za týden pokračovat v Mostě, v sobotu 3. června se totiž pojede Extrém bike Most, 72 kilometrů dlouhý závod je proslulý hlavně svoji technickou náročností, která si nezadá s mnohými XC tratěmi. Vzhledem k jinému charakteru závodu mají šanci i jezdci, kterým se na Králi až zase tolik nedařilo.  


 

 

Výsledky ženy 105 km

1.
CESNAKOVÁ Milena
Cyklo Team Weber
CZE 5:15:47.5 0:00:00.0
2.
PICHLÍKOVÁ Jana
SK POLAR a ČS Specialized Junior MTB team
CZE 5:26:25.2 0:10:37.7
3.
KOLAŠÍNOVÁ Johana
SupGirls
CZE 5:31:23.3 0:15:35.8
4.
DRHOVÁ Kateřina
Česká spořitelna - Accolade
CZE 5:43:47.8 0:28:00.3
5.
SKRBKOVÁ Denisa
beManiax Madbike
CZE 6:03:44.1 0:47:56.6


Výsledky muži 105 km 

1.
ADEL Filip
Superior MTB Team
CZE 4:22:18.4 0:00:00.0
2.
RAUCHFUSS Marek
Kellys Bikeranch team
CZE 4:22:18.9 0:00:00.5
3.
BUBÍLEK Michal
Kellys Bikeranch team
CZE 4:23:40.9 0:01:22.5
4.
FOJTÍK Ondřej
Force KCK Zlín
CZE 4:26:34.4 0:04:16.0
5.
FOJTÍK Jan
Force KCK Zlín CZE 4:26:34.6 0:04:16.2


Kompletní výsledky ZDE

Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Ostatní závodyBylo super zase vidět Nina v háku, řekl Kulhavý po 9. místě
  Bylo super zase vidět Nina v háku, řekl Kulhavý po 9. místě
 2. Ostatní závodyFilip Adel a jeho čtvrtý Cape Epic. "Je to čest jet s Járou," říká
  Filip Adel a jeho čtvrtý Cape Epic. "Je to čest jet s Járou," říká
 3. Ostatní závodyKulhavý s Adelem zbrojí na Cape Epic
  Kulhavý s Adelem zbrojí na Cape Epic
 4. Český pohárSouboj Boroš vs. Štybar na MČR je zbožné přání, favoritem na domácí titul je táborský rodák
  Souboj Boroš vs. Štybar na MČR je zbožné přání, favoritem na domácí titul je táborský rodák
 5. Český pohárMistrovství ČR v cyklokrosu hostí Tábor, bude to generálka na MS
  Mistrovství ČR v cyklokrosu hostí Tábor, bude to generálka na MS
 6. Český pohárSP CX Val di Sole: V u23 Zemanová vítězí, Hladíková bronzová
  SP CX Val di Sole: V u23 Zemanová vítězí, Hladíková bronzová

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 RN - vloženo: 29.05.2017 v 15:37:53

  Závod byl nádhernej, jako vždycky. Ale fakt musím napsat - tam je tak krásně, trať, příroda, panorámata a do článku dáte úplně nejhorší fotku, jaká tam šla udělat - Bubla s Ráfkem na poli a za nima je hromada s hnojem, a aby toho nebylo málo, tak ještě takhle doprasená postprocesem. Kompozice, zpracování, brrrr, jednoznačně vítěz v kategorii nehorší fotka na MTBS v historii :-)

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744