Parenzana 2007

Článek od Boba Damka o pozdním letním bikování u Jadranu

Autor: Bob Damek

Chorvatsko patří k oblíbeným destinacím českých turistů již mnoho let. Letos jsme se k milionu spoluobčanů, kteří tráví svou dovolenou na březích Jadranu přidali i my. Vybrali jsme si ale trošku pozdní termín a vzali si sebou svoje biky.
Poslední zářijový víkend se totiž na Istrii jely dva závody horských kol, dvoudenní Istra MTB Tartufi Tour a bikemaraton Parenzana, který byl zároveň i finálovým závodem Inter Mountain Series.
Podzim na Istrii je pro horská kola přímo ideální, ubytovací kapacity dimenzované na letní nápor turistů jsou víc než dostatečné a za příznivé ceny. V kempu zažijete klid a pohodu táboření na břehu moře s nádechem romantiky. Moře mělo ještě kolem dvaceti stupňů a působí jako akumulační kamna, teploty na rozdíl od Čech jsou tady s menšími rozdíly mezi dnem a nocí. A i když nás zastihly první den lijáky a bouřky, dalo se jezdit v krátkých kalhotách a dresu s krátkým rukávem. Po závodě byla koupel v moři výbornou regenerací.

Parenzana07

Istrie je nejen „Česká“, bylo tady několik dalších týmů z Trutnova, Brna, Vysočiny, …, ale i Italská. Historicky byl na Istrii vliv Itálie velký a tak je Istrie nejen v autoatlase Itálie, ale jsou tady dvojjazyčné názvy obcí a na úřadech visí Chorvatské a Italské vlajky. Možná i proto daly hvězdy italské bikemaratonské reprezentace přednost závodům na Istrii před ME v St. Wendelu. Největšími hvězdami a favority tak byli jezdci Full Dynamix, Mauro Bettin a  Massimo De Bertolis. Snad i díky Inter Mountain Series tady pak startovní pole tvořilo vedle místních Chorvatů, Italů a Slovinců hodně Rakušanů a Maďarů. I díky této mezinárodní účasti se nedělní závod Parenzana jel jako závod UCI 1.

Istra MTB Tartufi Tour
1. etapa  32 km/150 m
První den probíhala v Hotelu Plavi v Poreči prezentace a závod byl nachystaný až navečer. Start a cíl byl v nedaleké vesnici Funtana v nezvyklou dobu, až v 16 hod. Trasa byla tvořena jedním okruhem, který nejrychlejší jezdci zajeli zhruba za hodinu a do setmění to zvládli i ostatní. Po vydatných lijácích a za občasného deště i v průběhu závodu, se jelo na blátivé trase XC charakteru. Po startu trasa vedla po makadanu a asfaltě k Limskému zálivu, který má charakter fjordu. Tady bylo několik technických smyček, pak následoval i pěší stoupák u vesnice Vrsar a hlavně pak blátivý dojezd do Funtany.

Parenzana07

2. etapa  47 km/685 m
Druhý den se závodnici přesunuli severněji do městečka Tar, které je nedaleko pobřeží a etapa již byla delší, časově jako XC nebo 1/2 maraton. Startovalo se v 11 hodin z centra města a trasa vedla nejdříve směrem k moři a pak do vnitrozemí. Kopce ještě nebyly velké a ten největší byl částečně po silnici. Jelo se mezi vinicemi a opět bylo hodně bláta, které již s ohledem na delší trasu mnoha závodníkům jinak nenáročnou trasu ztížilo. Někteří měli kola obalená blátem i několikrát těžší než na startu. V cíli tak všichni uvítali perfektní servis mytí kol, ale i výborně zásobená cílový bufet, kde byly buchty, koblihy, ovoce a regenerační nápoje včetně piva. Večer se pak konala uvítací party v Hotelu Plavi, kde se vyhlásili vítězové Istra MTB Tartufi Tour 2007, a na stupních vítězů nechyběli ani Češi.

Bikemaraton PARENZANA
classic  68 km/1680 m  ( UCI 1 )
small     55 km/1000 m   
Hlavním závodem prodlouženého víkendu byl nedělní bikemaraton Parenzana. Start a cíl byl situován ve vnitrozemí Istrijského poloostrova v areálů lázní v Istarske Toplice. Na závodníky čekala již náročnější trasa v krasové krajině a zejména závěrečný pětikilometrový sjezd po kamenité stezce byl krásný, ale i místem mnoha defektů ( proražené a rozřízlé pláště, utržené řetězy a ulomené přehazovačky) a dramatických soubojů o celkové umístění, kdy mnoho borců do cíle dobíhalo po svých. I tady zejména na trati small závodníky potrápilo bláto, i kopce již byly bikemaratonské a  odměnou za námahu  byly nádherné výhledy na až kýčovité horské vesnice. V cíli pak byl nachystaný pro účastníky kompletní servis mytí kol, sprch, cílového bufetu, nezbytná pasta a výčep piva. Krásné prostředí Istarske Toplice tak bylo důstojným finálem tří dnů na Istrii i Inter Mountain Series.

Parenzana07

V ženské kategorii se vítězkou Inter Mountain Series stala Lída Damková ( Kastar ). Více o seriálu jehož součástí je i český Author Šela Maraton na http://www.inter-mountain-series.eu .

Více o závodě ve fotogalerii a na výborně zpracovaných internetových stránkách pořadatele http://parenzana.com , kde najdete i všechny výsledky, ale zejména i tipy na MTB trasy po Istrii včetně výškových profilů a GPS dat.

Istrie má všechny předpoklady pro to, aby se stala nejoblíbenější podzimní destinací českých bikerů.

Přečteno - 5569x Tagy: maratony parenzana
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Ostatní závodyMitas 4 Islands podruhé: #1 Legrace na úvod
  Mitas 4 Islands podruhé: #1 Legrace na úvod
 2. Ostatní závodyKrál Šumavy je letos z Německa, královna je hrdinka
  Král Šumavy je letos z Německa, královna je hrdinka
 3. ZávodyFotogalerie: Absa Cape Epic 2013 1/2
  Fotogalerie: Absa Cape Epic 2013 1/2
 4. Ostatní závodyEtapák Parenzana: česká invaze na Istrii
  Etapák Parenzana: česká invaze na Istrii
 5. ZávodySvaťa Božák bojuje v RAAM fotogalerie
  Svaťa Božák bojuje v RAAM fotogalerie
 6. ZávodyFotogalerie: Úsměvy z Helfštýna
  Fotogalerie: Úsměvy z Helfštýna

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744