Pavla Havlíková: Velká táborská rozlučka se svěťákem

Dvaadvacet sezon působila Pavla Havlíková ve špičce domácí cyklistické scény, v neděli v Táboře nastoupí do svého posledního závodu SP...

Autor: Jan Němec
Foto: Jan Brychta, Jan Němec, Jaroslav Svoboda
Pavla Havlíková: Velká táborská rozlučka se svěťákem

 


V neděli se v Táboře Pavla Havlíková rozloučí se svou kariérou ve Světovém poháru v cyklokrosu. Uzavře tak svou dlouholetou pouť, během níž posbírala mnoho významných úspěchů. O konci své kariéry už přemýšlí hodně dlouho, a kdy za ní učiní definitivní tečku, vlastně ani neví.

"Původně jsem si říkala, že pojedu letos dva tři závody. Ale v Toi Toi Cupu to není špatný, tak jsem se rozhodla ještě pro Tábor, kde je vždycky nejvíc fanoušků, proto je rozlučka se svěťákem zrovna v Táboře. Tréninku už nedávám tolik, co bych měla, mám práci. Ani se necítím na to, abych tam s těma holkama závodila, proto ve světě už závodit nebudu," vypověděla Pavla, kterou nenalákalo ani domácí mistrovství světa v roce 2024.


Pavla Havlíková

"Podívej se na můj ročník narození, navíc já zvažuju konec kariéry už pěkně dlouho. Na kole budu jezdit, klidně i závodit dál, protože to dělám strašně dlouho a mám to tak nějak pod nehty. Ale skončit s velkými závody chci už pár let, pořád říkám končím, končím a vždycky se tam něco zvrtne a jedu dál, vždycky se to o další rok posune :-))) Letos v lednu, když se mi znovu podařilo vyhrát mistrák, tak jsem řekla: Končím! Ale pak zase přišel někdo a říkal: Hele, bez diváků se ale nekončí. A bylo. Dala jsem mu za pravdu. Tak doufám, že v Táboře to nakonec dopadne a nic se nezmění a diváci přijdou."    

Pavla Havlíková začínala se svou sestrou - dvojčetem Zdenkou - na horských kolech jako juniorka v roce 2000 a hned byla vybrána do reprezentačního družstva a na MS v Sierra Nevadě dojela na 11. místě. Přesto její největší úspěchy jsou z cyklokrosu, a byť se účastnila vůbec prvního světového šampionátu v cyklokrosu (2000 Sint-Michielsgestel/BEL), dala si pak od krosu na dlouhých sedm let pauzu. "Vracela jsem se do něj kvůli zranění v létě, tak jsme přemýšleli, co dál, a aby ten rok nebyl úplně plonkovej, tak jsem naskočila do cyklokrosu a roztočila si takový svůj malý cirkus."


Nerozlučná dvojka: Pavla a Milan Hollosi

A právě v cyklokrosu zaznamenala dnes osmatřicetiletá cyklistka nejvíc úspěchů, přestože její závodní program byl pestře namíchaný mix cyklistických disciplín. "Cením si všech výsledků, ale je jasný, že se počítají medaile. Mistrovství světa se mi nikdy nepodařilo zajet, ale 11. místo není špatný, řekla bych. Ale mám stříbro z ME na bikách jako juniorka, mám medaili z krosový Evropy a pak čtyři třetí místa na svěťáku v cyklokrosu, když jsem sedm let působila v belgickém cyklokrosovém týmu," vypověděla Pavla, jejíž hlavní pracovní náplní je trénink cyklistiky mládeže na Sportovním gymnáziu v Jablonci nad Nisou. 

Kromě toho ale Pavla například vyhrála závod SP ve Sprint Eliminatoru v Offenburgu 2011 nebo v roce 2016 kompletně vyhrála Švýcarský národní pohár v cyklokrosu. Na svém kontě má i nespočet domácích mistrovských titulů.


MČR na silnici v roce 2007


Na ČP XCO v roce 2009

"Statistiky v hlavě nemám, ale vím, že jsem osmkrát vyhrála mistrovství ČR v cyklokrosu. Ale kolik titulů mám celkově? Jednou Hološák někde řekl, že jich mám pětadvacet až třicet a ono to tak nějak bude. Těch disciplín, ve kterých jsem startovala, bylo moře. Na silnici, na biku cross country, maratony, sprinty, štafety... Když to Hološák plácnul, tak jsme se tomu smáli, ale ono tak bude. Za ty roky se to nastřádalo, jsem na scéně 21 let..." připomněla Pavla, již od roku 2017 nepoznala porážku. Jako obhájkyně se možná objeví i tom nadcházejícím šampionátu v Kolíně.

"MČR je otazník. Všichni tvrdí, že to pojedu, ale já říkám, že se rozhoduju z týdne na týden. Ale když všechno půjde, budu zdravá a při chuti, tak asi spíš pojedu."

Pavla Havlíková si na MČR 2021 dala práci a naučila se skákat překážky a vyneslo jí to osmý titul...

Nyní ji ale čeká rozlučka se světovým pohárem, který byl pro ženy poprvé vypsán v sezoně 2005/2006. Pavla do seriálu SP naskočila poprvé až v jeho druhé sezoně a pravidelně bojovala o první pětku. Táborská trať, která ji v neděli čeká, nepatří mezi její oblíbené, přesto na něm dokázala získat svou první medaili v závodech SP! 

"Já vždycky říkala, že okruh v Táboře není pro mě, nesedí mi tam hlavně ty schody a překážky, protože na to nemám dlouhý nohy, jak bych potřebovala. Ale když má člověk formu, tak si oblíbí každou trať. Sem tam se mi i dařilo, mám třeba svojí první medaili z SP právě z Tábora. Takže když to vezmu kolem a kolem, tak Tábor je oblíbený, protože je to doma, má skvělý diváky a těším se na ně."


Pavla Havlíková v Táboře 2008, kde vybojovala svou první medaili v závodě SP...

Závody v Táboře startují v neděli v 9:30 hod., elitní ženy jsou na programu ve 13:20 hod. Kompletní program SP najdete ZDE  

 

 

Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Světový pohárHoogerheide tradičně uzavře SP v cyklokrosu, početná česká výprava na startu!
  Hoogerheide tradičně uzavře SP v cyklokrosu, početná česká výprava na startu!
 2. Světový pohárPředposlední díl SP se uskutečnil ve Francii, Hladíková 3.
  Předposlední díl SP se uskutečnil ve Francii, Hladíková 3.
 3. Světový pohárPředposlední díl SP cyklokrosařů již zítra Flamanville
  Předposlední díl SP cyklokrosařů již zítra Flamanville
 4. Světový pohárSP v cyklokrosu pokračoval v Hulstu, Pidcock vítězem
  SP v cyklokrosu pokračoval v Hulstu, Pidcock vítězem
 5. Světový pohárNa start SP v Hulstu se postaví 12 Čechů
  Na start SP v Hulstu se postaví 12 Čechů
 6. Světový pohárV Dendermonde van der Poel naskočil do krosu, van Aert opět vítězný
  V Dendermonde van der Poel naskočil do krosu, van Aert opět vítězný
Pojď pracovat pro Darfon

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744