Štybarova fantazie: má třetí titul mistra světa!!!

V atmosféře, která se dala vnímat všemi smysly, si Zdeněk Štybar dojel pro třetí titul mistra světa v cyklokrosu! Za sebou nechal favorizovaného Nyse a Pauwelse... 

Autor: Jan Krůta, Jan Němec
Štybarova fantazie: má třetí titul mistra světa!!!

Zdeněk Štybar získal v Hoogerheide třetí titul mistra světa v cyklokrosu mezi elitou a stal se teprve pátým závodníkem, kterému se to podařilo. O tom se ale nahlas hovořilo celý týden. Byly toho plné noviny, když se Zdeněk objevil v Hoogerheide, vzbudil neuvěřitelný zájem.

"Už před startem jsme se v autobuse shodli, že právě on má nejvíce šancí na titul. Závod absolvoval s čistou hlavou a to člověk ze sebe mnohdy vydá více. Měl za sebou jen šest závodů a byl čerstvý a v terénu je stále skvělý," nechal se slyšet Radomír Šimůnek, který rovněž zajel výborný výsledek, se ztrátou dvou minut skončil devátý.

Další dvě medaile brali Belgičané: stříbrný skončil Sven Nys (BEL) a bronz vybojoval Kevin Pauwels (BEL).

Na start se postavilo 61 krosařů z 21 zemí a Štybar, který na mistrovství světa v Hoogerheide skončil před pěti lety druhý, to od začátku neměl lehké. Do závodu vyrážel až z páté řady, ale netrvalo dlouho a byl v čelní skupince. Velkou smůlu měl Martin Bína. Skvěle odstartoval, ale v zatáčce spadl z druhé figury a kvůli problémům s kolem pro něj závod skončil ještě dřív, než pořádně začal. Přes Bínu letěl domácí favorit van der Haar, ale tomu se podařilo dotáhnout dopředu.

"Pád samotný takový problém nebyl, hnul jsem si s přední brzdou, ale bez ní bych bez problémů dojel do depa, kde bych kolo vyměnil. Ale asi se ohnula přehazovačka a po další třech stech metrů jsem namotal šaltr a doslova ji urval a to byl konec," řekl smutný, již převlečený Bínič v týmovém autobuse.

Pádu a zbrzdění dalších závodníků využil Francouz Mourey; dostal zadarmo náskok, ale po chvíli byl dojet. A na čele už byl i Štyby, který za to poprvé vzal hned při nájezdu do terénu druhého kola. Za ním se drželi loňský mistr světa Nys, Lars van der Haar (NED) a Mourey. V průběhu čtvrtého z osmi kol se však utrhli Štybar s Nysem a nikdo jejich tempu nestačil. Bylo stále více jasné, že si to tihle dva rozdají o titul.

V předposledním kole měl Štyby pád ve stejném místě jako Bínič a vypadalo to bledě. Český cyklokrosař však vrhnul všechno do stíhačky belgického fenoména a po chvíli se dotáhl zpátky i díky drobnému zaváhání Belgičana ve vracečce. Do posledního kola už zase vjížděli Štybar s Nysem společně s náskokem skoro půl minuty na Pauwelse, který se propracoval na třetí místo.

"Když jsem v posledním kole spadl, nevěřil jsem, že budu schopen bojovat o zlato, pak jsem do toho dal vše, neměl jsem vůbec co ztratit. Už jsem se trošku smiřoval, že budu bojovat jen o pódium a ne o titul," řekl po závodě Zdeněk, který se na závod vyzbrojil i novou aero přilbou Evade.

Jenže Zdeněk je bojovník. V nervózním posledním kole několikrát zkusil nastoupit. Nys ale držel. Pak ale Zdeněk chytře nenechal svého soka najet do technický pasáží jako prvního, navíc si ho trochu zbrzdil a vzápětí přidal. Nys potom podruhé chyboval a Štyby získal bleskově k dobru nějakých patnáct metrů. Dupal do pedálů, na nic nečekal a mírný náskok udržel. Nerozházelo ho ani silné bučení belgických fanoušků ukazující zvednuté prostředníčky.

V cílové rovince se ohlédl a věděl, že titul je jeho. Nys už ho ohrozit nemohl. Štyby políbil rám svého kola a mohl zvedat ruce nad hlavu. Dovršil zlatý hattrick!

"Nečekal jsem, že budu mistrem světa, měl jsem hodně těžkou startovní pozici. Je to fantazie, co jsem dnes dokázal. Ale tituly se moc srovnávat nedají, za každým je hrozně práce. Ten první byl doma v Táboře, druhý obhajující a dnes po třech letech," sdělil Zdeněk, který už 9. února bude stát na startu čtyřdenního silničního závodu Vuelta Mallorca.

Velmi slušné deváté místo vybojoval Radomír Šimůnek, třikrát za sebou tak na světovém šampionátu skončil v první desítce. "Po tom tristním jaru, kdy jsem dva měsíce neseděl na kole a dalších podzimních zdravotních problémech musím být spokojen. Za deváté místo si ale nic nekoupím, vnitřní pocit ale je dobrý," řekl v cíli Radomír Šimůnek, který minulý týden v Nommay při finále světového poháru skončil na pátém místě.

"Ale mistrovství světa je zase jiná level. Závodilo se od začátku do konce a bylo to extrémně těžké."

Foto: Michal Červený

Pokračovat na: Výsledky

Seznam stránek článku:

 1. Štybarova fantazie: má třetí titul mistra světa!!!
 2. Výsledky
 3. Fotogalerie
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. PreviewBikecheck: Ridley X-Night SL Zdeňka Štybara
  Bikecheck: Ridley X-Night SL Zdeňka Štybara
 2. ZávodyFotogalerie: Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024
  Fotogalerie: Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024
 3. Mistrovství světaZdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
  Zdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
 4. Mistrovství světaBoroš v Táboře vyrovnal své maximum, dojel sedmý, Van der Poel pošesté mistrem
  Boroš v Táboře vyrovnal své maximum, dojel sedmý, Van der Poel pošesté mistrem
 5. Mistrovství světaStříbrná paráda Kristýny Zemanové
  Stříbrná paráda Kristýny Zemanové
 6. Mistrovství světaStřípky z Tábora aneb co se do článků nevešlo
  Střípky z Tábora aneb co se do článků nevešlo

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #9 Honza D. - vloženo: 03.02.2014 v 23:11:20

  Obrovská gratulace Zdendo!!!

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #8 Storck - vloženo: 03.02.2014 v 19:25:17

  Lidi, ale řekněte - to byl ku*va závod, co ? Sledoval sem to s bráchem a tátou a všichni sme až do posledních metrů zírali na to vystoupení a nádherný souboj Štybar Nys

  Gratulujem a díky za excelentní zábavu :-)

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #7 prolog - vloženo: 02.02.2014 v 22:43:30

  odpověď na hsv — #6 Ostatní se zřejmě se cítí stejně jako pokaždé, když je porazí Zdeněk Štybar.

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #6 hsv - vloženo: 02.02.2014 v 22:26:38

  Skvělé! Byl jsem na horách a teď jsem to zkouknul ze záznamu. Akorát si myslím, že se ostatní cyklokrosaři musejí cítit trochu jako naše cyklistky, když na mistrák dorazí Martina Sáblíková a ujede jim o parník. Zdenda je sice původně cyklokrosař, ale dva roky jezdí silnici a startoval z plného silníčního tréninku, klobouk dolů!

  1. na tento komentář reaguje prolog — #7
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #5 xtrail - vloženo: 02.02.2014 v 22:23:06

  Skvělý výkon. Ale co bude dál s cyklokrosem? Také je pěkné vyhrát MS a na ramenou mít reklamu na mobilní hajzlíky:-) Velmi netradiční!

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #4 Pavel Nový - vloženo: 02.02.2014 v 20:38:05

  odpověď na zirecek — #3 jsou na ofiko webu ZŠ

  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #3 zirecek - vloženo: 02.02.2014 v 20:31:16

  Krásný sportovní, mediální zážitek. Za to patří veliký dík Zdeňkovi. Zdeněk je veliká postava cyklokrosu. Už se těším na fotky od p. Červeného. "Momentková" ochutnávka ve článku je super.

  1. na tento komentář reaguje pavel.54321 — #4
  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #2 rostanetek - vloženo: 02.02.2014 v 18:56:32

  Gratulace nejvetsi

  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #1 prolog - vloženo: 02.02.2014 v 18:32:40

  Jediné slovo: FANTAZIE !!!

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744