Výheň v Lenzerheide domácí spálila, naopak sedla Kulhavému a Cinkovi

Ani Schurter, ani Neff. Hvězdy domácího závodu Světového poháru ve vedru shořely. Závod se naopak velmi vydařil Čechům, Kulhavý zvítězil, Cink skončil třetí...

Autor: Jan Němec
Výheň v Lenzerheide domácí spálila, naopak sedla Kulhavému a Cinkovi

Třetí závod Světového poháru XCO ve švýcarském Lenzerheide trhal zejména rekordy teplotní. Hodně přes třicet stupňů bylo i v lyžařském středisku téměř 1600 metrů nad mořem, ale vedro a všudypřítomný prach byly pro všechny bikery stejné. Závodníkům se to snažily ulehčit tisícovky fandících diváků, bylo znát, že Švýcaři svůj závod světového poháru potřebují.

Po včerejším programu sjezdařů ten dnešní patřil cross country. První start měli muži do 23 let, a to v 9 hodin ráno, kde se domácím ještě dařilo... Zlatý hřeb však přišel ve 14:15 hodin, kdy odstartovalo 105 závodníků kategorie muži Elite. Na vychvalované trati, kterou stavěl Ralph Näf (SUI, BMC), se ale podobný scénář tomu v Baku nekonal... K radosti českých fanoušků, kterých zde v Lenzerheide bylo vidět hodně, zvítězil Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing) před Nino Schurterem (SUI, Scott Odlo) a Ondřejem Cinkem (Multivan Merida).

Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý 

Nedlouho po startu šla do čela "velká trojka" - Schurter, Absalon, Kulhavý, kteří byli doprovázeni dalším Švýcarem Florianem Vogelem (Focus). A hned se tvrdě bojovalo, tempo udával nejčastěji Schurter s Vogelem, Absalon s Kulhavým zprvu viseli tak tak. Ve stoupání na začátku druhého kola to vypadalo, že Jára tempo nevydrží a skupinka odjede, ale v následné technice si je potom hned docvakl. Navíc Vogel chyboval a skončil v kotrmelcích a výrazně ztratil.

"Ten asfaltový kopec po startu byl asi nejhorší na celém okruhu, to mi nesedělo, ale jinak jsem se cítil moc dobře," řekl Jára. A to bylo vidět. Žádné schovávání za Schurterem a Absalonem, ale hezky aktivně na špici. Na rovinkách s kořeny oba soupeře drtil svým výkonem, až Absalon odpadl.

Rozhodující okamžik závodu přišel v pátém kole, kdy nejdříve píchnul Absalon, ale tou dobou už na dvojici vpředu ztrácel. Do depa musel jet na prázdném dobré dva kilometry. V zápětí měl defekt Schurter, ale jen pomalý a těsně před depem. Bleskově mu kolo vyměnili a po dvaceti vteřinách pokračoval dál. Jára mohl držet své tempo a upalovat do cíle. 

Jaroslav Kulhavý v cíli
Jaroslav Kulhavý v cíli chválí své pláště

"Když Nino píchnul, byla to škoda, mohl to být mezi námi pěkný souboj. Musel to být smutný okamžik pro domácí fanoušky, ale pro mě to bylo dobré," popisoval rozhodující okamžik závodu Jaroslav, kdy se definitivně od Nina odpoutal a osamoceně pokračoval zbylé tři okruhy do vítězného finiše. "Jel jsem si svoje tempo, nechtěl jsem nic v tomhle vedru a v téhle nadmořské výšce riskovat. Pořád jsem si šestřil trochu sil, protože jsem si říkal, že mě Nino ještě může dojet, ale nakonec nebylo třeba," dodal Jára potom, co se oblékl do dresu lídra světového poháru.

Češi neměli v bojích o medaile oporu jen v Járovi. Dnes se bronzem blýsknul Ondřej Cink, který od startu bojoval jako lev, strkal si do kapsy jedno soupeře za druhým. Čeští fanoušci v Lenzerheide šli do varu.

"Jsem hrozně spokojenej, že mi to konečně vyšlo. Možná jsem se nechal unést tady tou výbornou atmosférou, ale dá se říct, že jsem celý závod jel nadoraz. Doufal jsem, že to vydržím až do konce, v posledním kole to už sice nebylo ideální, ale vyšlo to," uvedl Ondra Cink, který se tak po nevýrazných výsledcích v loňském roce opět vrátil do špičky světového poháru, kde po třetím závodě okupuje sedmou příčku průběžného pořadí.

Ondřej Cink
Ondřej Cink

Skvělého výsledku dosáhl ve třetím závodě SP i Jan Škarnitzl (Sram Mitas Trek), který dojel devatenáctý.

"Těžkej, hodně těžkej závod. Měl jsem na startu trochu problém s klikou, ale aspoň jsem hned nebláznil a postupně si to sjížděl. Cítil jsem se hodně dobře ve stoupáních, pomalejší jsem byl ve sjezdech. Ale konečně je to dvacítka, takže jsem spokojenej," řekl po závodě Honza Škarnitzl.  

Žijící legenda Gunn Rita Dahle si poradila s vedrem i konkurencí 
I ve dvaačtyřiceti letech se dá vyhrát závod světového poháru! Dnes to v Lenzerheide dokázala Gunn Rita Dahle (NOR, Multivan Merida). Ve výhni si od třetího kola jela svůj závod a po hodině a půl dosáhla na své 29. vítězství v SP, a to jen týden po zisku mistrovského titulu mezi maratonci. Američanka Lea Davison (Specialized Racing) v posledním kole neuvěřitelně zrychlila a udolala jak domácí favoritku Jolandu Neff (Stöckli), tak také Kanaďanku Catherine Pendrel (Luna Pro).

Gunn Rita Dahle
Gunn Rita Dahle slaví 29. vítězství ve světovém poháru

Zklamání to bylo zejména pro domácí Neff, která do areálu přilákala opravdu velké množství fanoušků. Nestačila zejména zpočátku závodu, kdy to vypadalo, že se špatně vypořádává s vedrem. Od druhého kola se jí ale vrátily síly a začala se z desátého místa prokousávat dopředu. Právě v tom okamžiku, kdy zrychlovala a blížila se, zařadila na špici Gunn Rita vyšší rychlostní stupeň a ujela Catherine Pendrel (CAN, Luna Pro). Domácí hrdinka Jolanda se nakonec probila až na třetí pozici, o kterou bojovala s Američankou Leou Davison. Málokdo s nápisem "Hopp Jolanda" podél trati pak pochyboval, že souboj prohraje. V nájezdu do posledního kola se ale Lea zvedla a Jolandě až příliš snadno ujela. Lea udolala i Kanaďanku Pendrel, které viditelně docházely síly.

Karla Štěpánová (Kona Cycling Point) se konečně dočkala vytoužené první třicítky, když dojela jako nejlepší česká bikerka osmadvacátá. 

Karla Štěpánová
Karla Štěpánová

"Konečně dvojka na začátku, mám strašnou radost. Pro někoho možná malej krok, ale pro Štěpánovou velkej!" smála se v cíli Karla, kterou dnešní výsledek posunul do první třicítky průběžného hodnocení seriálu.  "Vedro mi dávalo hodně zabrat, chtělo to ani jednou nevynechat depo, zchladit se a napít i na úkor ztráty pozice. Musela jsem nechat klidnou hlavu, protože sedm kol bylo fakt hodně. Musela jsem se soustředit na každý metr trati, jsem ráda, že se mi podařilo nedělat chyby. Jen jednou jsem zaváhala, to zrovna, když jsem myslela na to, jak si namlátil Vastlík :-)))"

Tereza Huříková (Superior MTB) dojela osmatřicátá a Jitka Škarnitzlová (LIV Cycling) závod nedokončila kvůli dvěma pádům a sedřené noze.

Jediné domácí zlato vybojoval Foster v U23
Prosluněnou neděli začali Švýcaři vítězně, domácí Lars Foster (Wheeler iXS) v Lenzerheide zopakoval vítězství z Nového Města na Moravě v kategorii U23 a dostal se tak do čela průběžného hodnocení seriálu Světového poháru mužů do 23 let. Stříbrný skončil Francouz Titouan Carod (Scott Creuse Oxygen), který v předchozích dvou závodech skončil nejlépe šestý. Bronz vybojoval Američan Howard Grotts (Specialized).

Smolný závod prožil se třináctkou na řídítkách Jan Vastl (Bianchi i.idro Drain). Nejdříve se mu nepodařilo dobře odstartovat a potom kvůli pádu a zranění ve třetím kole odstoupil. "Nemohl jsem nacvaknout pedál, takže start nebyl vůbec dobrej. Pak jsem postupně šel dopředu, jelo se mi fakt dobře. Už když jsem byl sedmej, tak mě tam Francouz v technice nekompromisně poslal k zemi a já si strašně narazil koleno, nemůžu to natáhnout, skrčit, nic....." říkal Honza Vastl se zkrvaveným kolenem a třesoucí se celou nohou, jehož dnešní minela posunala na průběžné osmnácté místo v seriálu SP.

Velmi slušně rozjel závod Martin Stošek (Sram Mitas Trek), kterému se naopak start vyvedl na výbornou, nakonec dojel na pětadvacáté pozici.

"Jsem rád, že je to za mnou, moc dobře se mi dneska nejelo. Cítil jsem se dobře v technice, ale tady v tom stoupání jsem vadnul, chyběla síla. Po startu jsem si to možná trochu prásknul, měl jsem dobrý startovní číslo, dobře jsem odstartoval a nechal se asi trochu unést. Pak mi trvalo 2 kola, než jsem se srovnal," líčil po závodě Martin, který příliš spokojený se svým umístěním nebyl. "Čtyři týdny v kuse jsem teď trénoval nadoraz, tak snad to bude příště lepší. Já si furt myslím, že mám na první patnáctku, to je můj cíl."

Barbora Průdková poprvé v první desítce
Velmi dobře si vedla na závěr Světového poháru XCO v Lenzerheide jediná Češka na startu kategorie žen U23 Barbora Průdková (Nutrend Specialized), když se poprvé dostala do první desítky. "Sedmé místo je skvělé, jsem strašně ráda, škoda jen, že jsem v posledním kole neudržela šestou příčku. Mám to tady moc ráda, vloni jsem tu vyhrála juniorský závod, letos se mi podařila top desítka," oznámila Barča, kterou nijak nelimitovalo ani vedro. "Byla jsem 14 dnů v Baku, kde bylo 40 stupňů, takže mi to moc nevadilo."

Závod stylem start-cíl ovládla švédská bikerka Jenny Rissveds (Scott Odlo) před domácí závodnicí Ramonou Forchini (SUI,Strübi Bixs) a Lisou Rabensteiner (ITA, Focus).

Foto: Michal Červený

 

Pokračovat na: Výsledky

Seznam stránek článku:

 1. Výheň v Lenzerheide domácí spálila, naopak sedla Kulhavému a Cinkovi
 2. Výsledky
 3. Fotogalerie
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Ostatní závodyAndalucía Bike Race bude posledním velkým testem maratonců před Cape Epic
  Andalucía Bike Race bude posledním velkým testem maratonců před Cape Epic
 2. Ostatní závodyVíkendový sumář - La Nucía, Abu Dhabi, Tankwa Trek nebo MS na Snow Biku
  Víkendový sumář - La Nucía, Abu Dhabi, Tankwa Trek nebo MS na Snow Biku
 3. Ostatní závodyMediterranean Epic kořistí Allemana, Stošek a Petruš zahájili sezónu
  Mediterranean Epic kořistí Allemana, Stošek a Petruš zahájili sezónu
 4. OstatníJan Vastl se loučí s vrcholovou profesionální kariérou, u cyklistiky však zůstává
  Jan Vastl se loučí s vrcholovou profesionální kariérou, u cyklistiky však zůstává
 5. Ostatní závodyTým Kristiána Hynka mění název na Canyon SIDI
  Tým Kristiána Hynka mění název na Canyon SIDI
 6. Světový pohárSvětový pohár v maratonu 2024 bude osekaný, ale bude
  Světový pohár v maratonu 2024 bude osekaný, ale bude

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 Michael Šimek - vloženo: 06.07.2015 v 10:19:37

  Par statistic mezicasu ze svetaku - http://mtbcrosscountry.com/races/world-cup-2015/uci-world-cup-xco-3-lenzerheide-2015/statistics/

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744