Vyzkoušeli jsme, v čem jsou hustilky Silca tak husté

A není to jen "made in USA" a cena, ale zejména kvalita, přesnost a třeba i doživotní záruka...

Autor: Zdeněk Vobecký
Foto: Petr Bureš
Vyzkoušeli jsme, v čem jsou hustilky Silca tak husté

 

 

Do redakce nám k posouzení dorazila trojice hustilek od Silcy. Jak se mi  tyto špičkové produkty líbily a jak se mi s nimi pracovalo, o tom se můžete dočíst v následujících řádcích.

Hustilky jsou produktem, díky kterým je Silca ve světě cyklistiky tolik známá. Dříve italská a nyní americká značka má ale dnes ve svém portfoliu i spoustu jiných doplňků pro cyklisty, o kterých jsme psali v uplynulých měsících. 

 

Dílenská hustilka Silca Pista Plus

 

Na úvod se musím přiznat, že jestli nějakou práci na kole opravdu nemám rád, tak je to přezouvání bezdušových plášťů. Hned jak jsem však tuto nádhernou hustilku vybalil z krabice, nemohl jsem se dočkat, až se do onoho nenáviděného přezouvání pustím. A musím uznat, že práce s takovým nářadím je prostě radost. Ale o tom později.

Silca Pista Plus působí na první pohled velmi masivním dojmem, a to se také projevuje na její výrazně vyšší hmotnosti. Oproti jiným dílenským hustilkám se jedná o opravdu pořádný kus materiálu. Robustní konstrukce je z oceli, stojánek má tři nohy pro dostatečnou stabilitu a madlo je vyrobené z jasanového dřeva. Ve spodní části, na jedné z nohou, je analogový manometr, který je cejchovaný v BARech i PSI do hodnot 15, resp. 220. Silca udává jeho přesnost na 2 %. Osobně používám pro zjištění přesného tlaku digitální manometr SKS. V podstatě všechny dílenské pumpy, které jsem měl dříve (nutno říct, že výrazně levnější oproti Silce), mají manometry spíše na okrasu a velmi nepřesné. U Pisty Plus ale hodnoty odpovídají přesně v porovnání s digitálním manometrem.

To, co dělá hustilky Silca mimo jiné výjimečné, je jejich píst s koženým těsněním. V podstatě všechny hustilky od konkurence používají píst utěsněný standardním gumovým O-kroužkem. Silca se ale více jak sedmdesát let drží svého pístu s koženým těsněním, na který se také vztahuje doživotní záruka. Silca si svá kožená těsnění nechává vyrábět italskou firmou, která dodává kůže do interiérů luxusních automobilů či výrobcům luxusní obuvi. 

Kapitola sama pro sebe je potom unikátní hlavice hustilky. Hlavici, která je zde osazena, je možné koupit i samostantně. V minulosti jsem se s ní několikrát setkal na hustilkách od jiných výrobců, které prošly “tuningem” zkušených mechaniků z depa závodů Světového poháru. Hlavice funguje pouze s galuskovým, chcete-li Presta, ventilkem. Jednoduše se na ventilek nasouvá. Je opatřena tlačítkem pro ufukování. Při manipulaci s ní nedochází v podstatě k žádné ztrátě tlaku v plášti. Zároveň se mi také nestalo, že by mi hlavice z ventilku spadla při nafukování.

Jak jsem psal, samotná práce s touto hustilkou je potom naprostá báseň. Ale ono také od hustilky v této cenové kategorii lze jen těžko očekávat něco jiného. Manipulace s hlavicí je opravdu dokonalá a samotný chod hustilky je naprosto sametový. Při nafukování tlakové lahve pro obutí bezdušového pláště se hustilka vůbec “nezadýchává” ve vyšších tlacích a i poté, co lahev nafouknete na 11 BARů, tak je hustilka stále studená - toto je právě kouzlo pístu s koženým těsněním. 

Pokud tedy chcete mít v dílně skvost v podobě nářadí, je Silca Pista Plus to pravé pro vás. Máte na ni doživotní záruku, ale myslím si, že ji asi nikdy uplatňovat nebudete, protože tahle hustilka vás velmi pravděpodobně přežije a nikdy nenechá na holičkách. Je ale třeba také brát v úvahu, že si kupujete hustilku za 5 990 Kč, tedy v ceně dvou “základních” dílenských kompresorů. A to má Silca ve své nabídce hustilky s ještě vyšší cenovkou... 

Více informací zde: www.bikebrothers.cz
  

 

Silca EOLO IV CO2 - regulátor na CO2 bombičky

Silca byla první, kdo do cyklistiky přišel s velmi rychlým a populárním řešením nářadí do kapsy v podobně regulátoru na CO2 bombičky. 

Regulátor EOLO IV je mimořádně drobný a tudíž dobře skladný, ať už do kapsy dresu nebo do brašničky s nářadím. Jeho rozměry jsou 30 x 30 mm a váží 14 gramů. Pracuje s bombičkami CO2, které mají závit. Tělo regulátoru je z hliníku a trn na proražení bombičky je z tvrzené oceli. 

Název regulátor platí pro EOLO IV doslova. Naproti bombičce je osazeno regulační kolečko, rovněž z hliníku, kterým je možné regulovat průtok vzduchu proudícího z bombičky. Ze zvědavosti jsem jednu CO2 bombičku načal a zajímalo mě, jak si povede po dvou týdnech od jejího proražení, když jsem nechal regulační kolečko zcela uzavřené. S touto bombičkou pak nebyl problém plně nafouknout MTB plášť o rozměru 29 x 2,35 “.

Cena regulátoru EOLO IV je 790 Kč.

Sečteno a podtrženo - jednoduché, funkční, elegantní a drobné.

Více informací zde: www.bikebrothers.cz

 

Hustilka Gravelero

 

Jak již název napovídá, tato hustilka z řady kapesního nářadí má své místo především na dnes tolik populárních gravel kolech. 

Gravelero je 243 mm dlouhá a 139 gramů vážící hustilka, která najde své místo nejlépe na rámu kola. Za tímto účelem se hustilka dodává s držákem. Do kapsy dresu je se svou délkou přece jen o něco větší. 

Tělo hustilky je hliníkové, opatřené gumovým prstencem, který slouží k tomu, aby oba konce hustilky držely ve složeném stavu pohromadě. Na vršku hustilky se nachází jednoduchá gumová krytka, ze které se vytahuje šlahounek. Hlavice má jednoduchou páčku na aretaci na ventilku.

Hlavice hustilky je možné použít jak pro auto ventil, tak pro ventil galuskový. Řeší se to jednoduchým vyšroubováním a otočením hlavice. 

Hlavní výhodou Gravelera je ale o 35 % větší objem nafoukaného vzduchu než u konkurenčních pump této velikosti. Hustilka nemá problém nafouknout plášť rozměru 700 x 40 na deklarovaných 80 PSI, tedy cca 5,5 BAR. Samozřejmě tím, že její určení je pro gravel bike, nemůže tak maximálním tlakem konkurovat hustilkám určeným pro silniční cyklistiku. Více, než 80 PSI už prostě nezvládá a i na nafouknutí na tento tlak se dost nadřete a hustilka se vám značně ohřeje v ruce. Ale u kapesních hustilek to je běžný jev.

S cenou 2 290 Kč pak patří Gravelero k tomu nejdražšímu, co se dá na trhu v tomto segmentu sehnat. Tak, jak mají všechny produkty Silca své kouzlo a svou vyšší cenu si, alespoň u mě, umí obhájit, tak zrovna Gravelero mě, vzhledem ke své vysoké ceně, v ničem příliš neoslovilo.

Více informací zde: www.bikebrothers.cz

Přečteno - 6890x Tagy: servis pumpička pumpa hustilka silca
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. DoplňkyJak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
  Jak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
 2. ServisArmin Landgraf novým CEO ve Specialized
  Armin Landgraf novým CEO ve Specialized
 3. ServisKona mění majitele, vrací se do rukou svých zakladatelů
  Kona mění majitele, vrací se do rukou svých zakladatelů
 4. ServisDT Swiss přesouvá výrobu, odpružení se bude montovat v Polsku
  DT Swiss přesouvá výrobu, odpružení se bude montovat v Polsku
 5. Tech newsNa návštěvě v Silca v Indianapolis
  Na návštěvě v Silca v Indianapolis
 6. OstatníBritská fúze Wiggle Chain Reaction Cycles v insolvenci
  Britská fúze Wiggle Chain Reaction Cycles v insolvenci

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #2 Strenki - vloženo: 27.10.2023 v 10:41:05

  Kožené tesnenia v niektorých modeloch možno. Ale "SILCA ALUMINUM PRESTA CHUCK" ma predsa synteticky elastomer https://silcavelo.eu/collections/service-parts/products/silca-242-gasket-for-presta-chucks

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #1 cutler834 - vloženo: 26.10.2023 v 19:06:48

  Jak se mi tyto špičkové produkty líbily t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t t

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744