Zlomený karbonový rám? Opravit!

Možná jste podobný problém už řešili. Co dělat se zničeným karbonovým rámem? Vyhodit? Naštěstí to není vždy nutné…

Autor: Tomáš Gladiš
Zlomený karbonový rám? Opravit!

Karbonová vlákna jsou dnes již naprosto běžnou ingrediencí při výrobě cyklistických rámů i mnohých komponentů na kola. A také už dávno nejsou kdovíjak exkluzivním materiálem, který by byl k vidění jen na velmi drahých kolech, jako tomu bylo před několika lety, kdy byla éra karbonu v cyklistice na počátku.

Obecnou výhodou kompozitních materiálů karbonového nevyjímaje je vysoká pevnost, nízká hmotnost a velice příznivý průběh únavové křivky. Karbonové rámy díky tomu mají vysokou trvanlivost, neboť v důsledku namáhání stárnou velice pomalu. Jenže: přestože je únavová křivka karbonu takřka rovna nule, jsou karbonové rámy háklivé na mechanické poškození při pádech nebo nárazech, zvlášť pokud přijdou z určitého směru. Na rozdíl od kovových rámů tak karbonový může snáz prasknout.

Rám je bohužel značně důležitou součástí jízdního kola a také je to velmi často komponent nejdražší. Z karbonu se vyrábí jak levné, dostupné rámy, tak i exkluzivní kusy a jakékoliv poškození tak mnohdy způsobí majiteli značnou újmu nejen emoční, ale i finanční. Jenže prasklina nebo jiné poškození karbonového rámu či komponentu nemusí vždy znamenat konec jeho života…

Proto jsme vyrazili do Opavy za Renatou Karkoškovou a Jakubem Sedlářem, které oba možná někteří z vás znají z bikových maratonů a dalších závodů. Kromě tréninku a závodění se ale věnují i opravám karbonových dílů.

Jak ses dostal k práci s karbonem?
Doma mi zůstal jeden prasklý karbonový rám,  tak jsem si řekl, že by se dal opravit. Hledal jsem někoho v okolí, kdo by to zvládl, a dostal jsem tip na pana Michálka z Ostravy. Je to modelář,  který se stavbou různých výrobků z uhlíkových vláken zabývá už déle než 20 let. Ale když mu moje přítelkyně zavolala, zda by rám opravil, řekl, že už to nedělá a nedal se přesvědčit. Tak to vzala z druhé strany, jestli by nás do této problematiky nezasvětil. S tím souhlasil a po několika návštěvách nám vše vysvětlil, ukázal a předal i některé své finesy.

Co je na opravování karbonových rámů a dalších součástek nejtěžší se naučit?
Ze začátku asi všechno. Když se nebavíme o dodržování určitých postupů při samotné opravě - upřímně řečeno, ono to možná jde i bez nich, ale určitě to není ideální…alespoň co jsem měl možnost vidět některé zfušované opravy - tak nejtěžší je asi finální povrchová úprava, lakování. 

S čím se na tebe zákazníci nejčastěji obracejí?
To nejde jednoznačně říci, jednou je to prasklina na zadní stavbě a po druhé zase někde jinde. Ale nejčastější je možná řidítky přeražená horní rámová trubka.

Kde krom tohoto místa karbonové rámy nejčastěji praskají?
Dá se říci, že karbonové rámy nepraskají opotřebením, ale z 99 % jsou poškozeny při pádu nebo nárazu. Nejde tedy říct, na kterém místě poškození vzniká nejčastěji. Je to fakt hodně různé.

Jak se od sebe liší oprava karbonového rámu za 15 tisíc a naopak nějaký high-tech výrobek za desítky tisíc korun? Jsou opravy dražších rámů náročnější a dražší?
Náročnější ani dražší nejsou. Ale většinou se s zákazníkem dohodneme, že obnova designu bude u levnějšího rámu provizorní, nebo s určitou rezervou řekněme. Většinou je tedy oprava opravdu levnější.

Výrobci se často pyšní různými typy karbonových pletenin – nahrazuješ karbon stejným materiálem, z jakého je rám vyroben? Je to nutné?
Toto nutné není, většinou požívám kombinaci dvou materiálů. Pokud je povrchová úprava jen transparentní lak, používám vlákna stejná, nebo co nejvíce podobná, aby byl výsledek co nejhezčí a odpovídal celkového vzhledu rámu nebo komponentu.

Dejme tomu, že ti přijde rám prasklý na nějakém typickém místě – jaký je postup opravy?
Přesný popis oprav nechci prozrazovat. Ve stručnosti se to dá popsat takto: opravované místo se vybrousí, podle potřeby vyztuží, zalaminuje, vybrousí... Následně se zdokonaluje povrch, nebo probíhá povrchová úprava před lakováním a obnovou designu.

Jak dlouho taková oprava asi tak trvá?
Délka opravy je závislá na míře poškození a složitosti designu v místě poškození. Taky je to závislé na sezoně. Někdy se dá oprava zvládnout i za tři dny, to je tak minimum, jindy to trvá týden, dva. Ale už jsem měl rám ze spojek, který byl v těchto spojkách uvolněn plus další poškození, navíc majitel vážil asi 120 kg a převyšoval tak značně hmotnostní limit, proto bylo nutné rám dokonale vyztužit a i s konečným lakováním trvala oprava skoro měsíc a půl.

A jak je to asi finančně náročné?
Cena se nedá jen tak plácnout, je to zcela individuální, určuje se podle míry a místa poškození, podle složitosti povrchové úpravy, lakování a podobně.

Zkus to aspoň řádově...
Tak když se bavíme třeba o rámu, tak cena opravy může startovat tak na 1500 korunách. V oblasti středu je to tak 2000 až 2500 korun. I ty nejdražší opravy obecně – pokud jde o praskliny - stojí většinou do čtyř tisíc. Levnější jsou různé drobnosti jako třeba brzdové páčky. A karbonové ráfky jdou opravit za 400 až 1500 korun, průměr je tak sedm set.

Jsou takto opravené rámy, karbonové vidlice nebo řídítka po opravě 100% bezpečné? Dosáhneš opravou stejných vlastností, jaké měl produkt před zničením?
Samozřejmě,  jinak by to nemělo smysl. Tento problém může nastat, pokud je při opravě nutné dodržet určitý průměr s nemožností lepšího nebo jiného vyztužení.  Například u řídítek v místě uchycení do představce. Proto tyto rizikové opravy rovnou odmítnu.

Jak je to třeba ve srovnání s opravami hliníkových rámů?
Karbonové rámy na rozdíl od hliníkových jdou opravit s mnohem jistějším a designově lepším výsledkem. Navíc hliníkový rám v 95 % případů po svaření nakonec stejně zase praskne.

Podle toho, co jsi říkal, umíš kromě opravy karbonu opravené místo i nalakovat a případně doplnit o nálepku, aby nebylo nic poznat?
Samozřejmě, provádíme i lakování a obnovu původního designu.

Děláš si vše sám nebo máš nějaké spolupracovníky?
Dá se říci, že jsme na to dva. Já se starám o praktickou stránku plus konzultace se zákazníky a přítelkyně se stará o administrativní věci a obchodní záležitosti.

Máš představu o konkurenci v ČR? Kolik se vás opravám karbonových cyklistických rámů asi věnuje?
Lidí,  kteří se zabývají speciálně opravami, moc nebude. Pak je tady ještě pár modelářů, kteří jsou schopni občas něco opravit, většinou bez povrchové úpravy a podobně.

Ty ale kromě karbonových rámů a součástek na kola děláš i jiné věci – co jsi už všechno měl v rukách?
Ano, třeba listy vrtule motorového rogala, běžkařské hole, tenisové rakety, běžkařskou obuv, florbalové hole…

Foto: Renata Foltysová a karbon-servis.cz

Přečteno - 66395x Tagy: servis karbon
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. ServisCanyon upozornňuje na možný problém s bateriemi
    Canyon upozornňuje na možný problém s bateriemi
  2. Tech newsEnve snížilo cenu i váhu svých prémiových karbonových kol
    Enve snížilo cenu i váhu svých prémiových karbonových kol
  3. Testy - RecenzeTEST: Trek Procaliber 9.7 AXS Gen 3
    TEST: Trek Procaliber 9.7 AXS Gen 3
  4. DoplňkyTEST: Javax RX 521 - karbonová gravel kola
    TEST: Javax RX 521 - karbonová gravel kola
  5. DoplňkyJak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
    Jak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
  6. ServisArmin Landgraf novým CEO ve Specialized
    Armin Landgraf novým CEO ve Specialized

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #18 vlada83 - vloženo: 29.05.2014 v 11:04:30

    www.oprava-karbonu.cz dnes není problém opravit i větší průsery jako díru v rámu atd. Na opravované místa dáváme záruku, sice nejsme mistři čr ale ve špičce hobby MTB taky jezdíme

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #17 Renáta - vloženo: 31.12.2013 v 08:52:10

    odpověď na vanabike — #13 Rozdíl mezi námi dvěma je ten, že se nepotřebujeme chvástat.

    S návrhem na rozhovor jsme byli osloveni...

    Svou práci děláme poctivě, vyjeté tituly Mistrů ČR k tomu opravdu nepotřebujem ;-)

    Do tajů karbonu nás zasvětil odborník, který se stejně jako ty zabývá karbonem a karb.výrobou již 20 let...

    ...takže asi tak nějak...

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #16 Biker1234 - vloženo: 29.12.2013 v 14:10:24

    odpověď na vanabike — #13 Ok Honzo. Budeme Ti věřit ;-) Třeba s tebou vyjde článek. :-)

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #15 vanabike - vloženo: 28.12.2013 v 20:06:22

    odpověď na fanda danda — #14 ..tak to jedině naopak ;-))

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #14 fanda danda - vloženo: 27.12.2013 v 19:06:13

    odpověď na jan.vanous.1 — #13 když položíš bankovky tak ti položí všetečné otázky :-)

    1. na tento komentář reaguje jan.vanous.1 — #15
    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #13 vanabike - vloženo: 27.12.2013 v 15:56:15

    odpověď na germano — #4 odpověď na germano — #4 Zdravím Germáno !!!

    Patřím k těm o kterých se zatím moc nepíše ale čas ukáže kdo umí CARBON opravdu OPRAVIT a né bohapustě zalepit !!! Pracuji s ním Už 15let a nejenže opravuji ale také vyrábím. Takže budeš li mít zájem se dozvědět více o mé firmě CompositeWorks velice rád ti zodpovím nejen všetečné otázky ;-)Jinak jsem také bývalý závodník..mistr ČR MTBmaratonu 2004,2.místo mistrák ČR cross cauntry 2005,první trenér Jardy Kulhavého...atd-nebudu se chlubit:-)))

    Kontakt na mě: 777573278, nebo vanabike@seznam.cz

    1. na tento komentář reaguje fanda danda — #
    2. na tento komentář reaguje fanda danda — #14
    3. na tento komentář reaguje Biker1234 — #16
    4. na tento komentář reaguje Renáta — #17
    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #12 prd@seznam.cz - vloženo: 29.11.2013 v 00:05:46

    odpověď na sedlo — #10 Pozor, ať ten rám nepošleš 3x :-D

    asi sem moc staromódní ale raději na živo, na živo, na živo :-D

    ale šlo spíš o narážku, že Kuba není rozhodně jediný, že jich je mnoho a různě po čr ale na toto již Germáno reagoval, reagoval, reagoval :-)

    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #11 selarider - vloženo: 28.11.2013 v 19:13:08

    2* jsem tam mel ram a 2* naprosta spokojenost, prijemna cena a vyborna rychlost opravy. muzu vsem doporucit

    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #10 sedlo - vloženo: 28.11.2013 v 18:16:08

    odpověď na čumil — #2 Lze nafotit, zkonzultovat a poslat poštou. I toto funguje. To je co?odpověď na čumil — #2 odpověď na čumil — #2

    1. na tento komentář reaguje prd@seznam.cz — #12
    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #9 Sweeta - vloženo: 26.11.2013 v 17:36:35

    odpověď na dtjan — #6 mohu osobně doporučit, kvalitní práce :)

    odpověz na tento komentář
  11. avatar
    #8 bolekkrutor - vloženo: 26.11.2013 v 17:00:22

    Zvláštní, já myslel, že někdo, kdo si na opravách postaví živnost. To zvládne stejně jako já, amatér, zevnitř tlakováním. Zevnitř? to jako jak? Zevnitř to přeci nejde?! Ale jde, stačí jakýkoli přístup do rámu až na vyjímky, kdy je třeba hlavová trubka plná, tedy bez přístupu do horní a spodní rámovky, ale těch je minimum. Oprava je tak prostá "nádoru" v místě opravy o přednostech tlakování nemluvě. A že má opravený komponent stejné vlastnosti? Pobavilo...

    odpověz na tento komentář
  12. avatar
    #7 carbondestructor - vloženo: 26.11.2013 v 11:46:00

    Největší Carbon Skiller je stejně Honza Vaňous!!

    odpověz na tento komentář
  13. avatar
    #6 dtjan - vloženo: 26.11.2013 v 08:52:12

    Moc nechápu "nebudu prozrazovat postup" jako by to bylo nějaké tajmemství, ja to nechal opravovat u tohohle týpka ze Slanýho, ten vám ten postup normálně předvede..

    http://www.sunsetbike.cz/

    1. na tento komentář reaguje Sweeta — #9
    odpověz na tento komentář
  14. avatar
    #5 Karkulka - vloženo: 26.11.2013 v 08:50:17

    odpověď na Michal Benda — #3 odpověď na Michal Benda — #3 ..tak tak...kreativní, leč pracná a zdlouhavá práce, kterou nemůže dělat někdo, kdo k ní nemá vztah...

    Karbon mě oslovil natolik, že začínám letos prvně i s výrobou šperků- zima bude dlouhá totiž ;-) Renáta

    odpověz na tento komentář
  15. avatar
    #4 germano - vloženo: 26.11.2013 v 07:25:20

    Dobrý den,

    toto není poslední článek o opravě karbonových rámů, představíme i další borce....

    1. na tento komentář reaguje jan.vanous.1 — #13
    odpověz na tento komentář
  16. avatar
    #3 Michal Benda - vloženo: 25.11.2013 v 23:48:06

    Hezký článek a hezká práce,je fajn přečíst si o něčem co je ruční práce a čemu se věnuji řadu let v severních Čechách v Jizerských horách.

    Nebojte je nás tu víc co se této krásné,ale pracné a prašné činnosti věnujeme po celé republice stačí zadat do google.Někdy ke konzultaci stačí fotka a poslat rám poštou třeba.

    1. na tento komentář reaguje Karkulka — #
    2. na tento komentář reaguje Karkulka — #5
    odpověz na tento komentář
  17. avatar
    #2 čumil - vloženo: 25.11.2013 v 23:15:48

    Ale možná bych doplnilaspon o seznam několika vyhlášených aby to nebyl jen PR, u Brna figuruje třeba pan Hrubý ale co třeba jih čech? To by bylo do Opavy celkem z ruky,,, myslím, že zde je třeba osobní kontakt,,, nebo ne?

    1. na tento komentář reaguje sedlo — #
    2. na tento komentář reaguje sedlo — #10
    odpověz na tento komentář
  18. avatar
    #1 Lukáš Běhal - vloženo: 25.11.2013 v 23:01:53

    Ten Cannon je krásná práce. Člověk, alespoň ví za kým zajed a navíc to mám kousek :-)

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744