Cannondale Scalpel vs. Merida 96 TEST (1/2)

Poprvé v dějinách MTBS jsme pro vás připravili srovnávací test dvou kol. Vybírali jsme při této příležitosti celkem dlouho a do testu nasadili celkem zásadní XC hráče ...

Autor: Petr Bureš

Když jsme v redakci zvažovali, jaká dvě kola vybrat do prvního srovnávacího testu a jak tento test vlastně pojmout, dospěli jsme k názoru, že by to měly být biky, které jsou něčím zajímavé, v lecčems si podobné, ale přitom v mnohém odlišné. Míra kontroverznosti této volby ale musela být únosná natolik, abychom se nepouštěli na příliš tenký led a nesrovnávali nesrovnatelné.

Bojovníci
Nakonec tedy naše volba padla na dva celoodpružené XC biky, které znají, nebo o nich alespoň slyšeli, snad všichni pravověrní bikeři. Nový předělaný Scalpel od Cannondale ve svém druhém nejlevnějším provedení označený Scalpel 4 jsme postavili proti "masovce", duralové novince na letošní rok, Meridě Ninety-Six HFS 3000 D.

V mnohém stejné
A začneme tím, co mají tyhle dva biky společného. Tak v první řadě je to stejná cílová skupina. Nekompromisní závodní geometrie a zdvih 100 mm mají oba zástupci taktéž téměř na vlas shodný. Stejně tak je tomu u kombinace materiálů duralu a karbonu, ze kterých jsou rámy obou dvou zástupců vyrobeny. V neposlední řadě je nutné podotknout, že zvolené modely náležejí k levnějším provedením obou dvou modelových řad. Jak Cannondale Scalpel, tak Merida Ninety-Six totiž mají v nabídce i špičková celokarbonová provedení těchto biků, na kterých se prohánějí světová bikerská elita a která mají v obou dvou případech na kontě nejeden vavřín z klání na mistrovstvích světa, Evropy, či světovém poháru. Tím výčet společných věcí končí, nicméně právě tyto vlastnosti se zasloužily o to, že jsme se jinak značně odlišné stroje rozhodli postavit proti sobě.

V mnohém odlišné
Pojďme tedy hned na první rozdíly a ty najdeme ve specifikaci kol. Zatímco Cannondale preferuje koncernové produkty Sramu, Merida pro změnu sází na Shimano. Na Scalpelu jsme našli překvapivě poměrně "nízko" položené řazení Sram X-7 doplněné přehazovačkou X-9 a smykem Shimano SLX. Merida tento základní triumvirát vybrala poněkud vyrovnaněji a to komplet z řady Shimano XT. Ostatně ze stejné sady naleznete na Meridě také kliky s trojpřevodníkem a kazetu. Cannondale oproti tomu doplnil logicky kliky od Sramu v provedení GXP2 a kazetu od stejného výrobce PG-950.

Co se týká brzd, tak tam se volba obou výrobců také poměrně zásadně liší. Zatímco Cannondale volí opět koncernový produkt Sramu v podobě levnějšího provedení novinky Avid Elixir R se 160mm kotouči, Merida se rozhodla pro německou Maguru, konkrétně model Louise Bat s kotouči o stejném průměru. Osazená kola jsou v obou dvou případech komplet zapletená od jednoho výrobce. Cannondale vsadil na DT Swiss XCR 1.7 obutá do plášťů Continental SpeedKing 2,1", Merida pro změnu na základní xc model Mavic Crossride Disc a pláště Schwalbe Rocket Ron Evolution 2.1".

Podíváme-li se na zbytek, pak zjistíme, že představec, řídítka i sedlovka jsou v podání Cannondale vlastní výroby, sedlo dodal Fi'zi:k a to konkrétně model Tundra. Merida naopak zvolila černé komponenty FSA a celek doplnila sedlem Prologo Nago.

Konkurenční srovnání    
 

Cannondale
Scalpel 4

Merida
Ninety Six HFS 3000-D

cena

92 999,-
68 990,-
materiál rámu
Cannondale dural / Carbon
Merida dural HFS / Carbon
vidlice
Cannondale Lefty Speed 110 DLR2
Fox F 100 RL
tlumič
Fox RPL
X-Fusion 02 RC
zdvih př./zad.
110 / 100mm
100 / 96mm
systém odpr.
Zero-pivot
jednočep
úhel hl. trubky
69,5°
71,5°
úhel sedl. trubky
74°
73°

Nic nového pod sluncem
A to už se dostáváme k závěru představení obou kol a na ten jsme si nechali samotné rámy a odpružené jednotky. Cannondale je v tomto ohledu průkopníkem s bezmála dvacetiletou tradicí výroby odpružených biků. Oproti tomu Merida sklízí se svým konceptem 96 úspěchy jak na závodním poli, tak mezi odbornou veřejností. Ani v jednom případě však nejde o nikterak dramaticky přelomovou technologii. Zatímco Cannondale používá v podstatě přepákovaného "bezčepu", Merida maximálně optimalizovala přepákování jednoho čepu. Ten navíc umístila do zajímavého místa - na úroveň prostředního převodníku, ale nikoliv nad střed, doprostřed sedlové trubky, ale o několik milimetrů dozadu. Kvůli tomuto zavěšení musel vzniknout speciální CNC díl jehož součástí je jak středový domeček pro osu klik, tak hlavní čep zadní stavby, do kterého je navařena jak spodní rámová, tak sedlová trubka. Horní vzpěra zadní stavby je karbonová z jednoho kusu a ústí do duralového vahadla, které je situované pod horní rámovou trubku. Cannondale má oproti Meridě karbonu na zadní stavbě o poznání více. Celá jeho zadní stavba je totiž karbonová jen s výjimkou zadních patek a ok ústících do horního vahadla. To je oproti Meridě umístěné na navářkách před sedlovou trubkou. Tlumič najdete však takté vodorovně pod prohnutou horní rámovou trubkou.

Přední trojúhelníky obou kol jsou duralové. Cannondale zůstává věrný klasice v podobě oválných zeslabovaných trubek bez hydroformování. Všechny sváry má důkladně začištěné, jak je u něj zvykem, a na rámu najdeme tradiční nálepku "Hand made in USA", jelikož jeho biky mají stále ve svém rodném listě Spojené státy.

Oproti tomu Merida plně využívá svých dálněvýchodních technologií. Její nové HFS rámy působí mohutným dojmem a prakticky všude využívají tvarování trubek. Nejvíce se to podepsalo na spodní a horní rámové trubce. Na oko až zbytečně masivní oversize trubky, které evokují dojem téměř freeride stroje však mají překvapivě příznivou hmotnost. Ta se v případě testované Meridy zastavila na hodnotě 11,84 Kg, v případě Cannondale pak na 11,66 Kg.

Pojďme konečně k vlastnímu odpružení. Cannondale nezklame nasazaním své patentované Lefty vidlice, byť jde "jen" o základní duralový model Lefty Speed 110 DLR2. Velká lockout páčka je na něm velmi dobře přístupná jelikož ji najdete nedaleko řídítek a nemusíte po ní sahat ke spodní korunce vidlice jako u konkurenčního Foxu F100RL, který najdete na Meridě.

Lefty disponuje 110mm, Fox 100mm zdvihu. Aby nebylo rozdílů málo, ani na pozici zadního tlumiče nenajdeme stejný produkt. V případě Cannondale je osazen Fox Float RPL, Merida si pro změnu nechala na zakázku vyrobit tlumič X-Fusion 02 RC s potiskem Ninety-Six. V obou případech jde samozřejmě o vzduchový model s lockoutem a širokou možností nastavení.

Tak, to by bylo vše k úvodnímu představení obou zástupců v našem testu. Původně jsme sice chtěli vše, včetně praktických zkušeností, vměstnat do jediného článku, ale jelikož by dosahoval maratonské délky, rozhodli jsme se ho nakonec rozdělit na dva díly. V tom druhém vám již velmi brzy nabídneme jak naše zkušenosti s oběma biky, tak závěrečné zhodnocení a úvahu o tom, který z nich a proč vybrat. Zůstaňte s námi a dozvíte se víc.

Kapitoly testu :
Díl první - použitá technika a její představení
Díl druhý - praktické zkušenosti a jejich hodnocení
Díl třetí - kompletní fotogalerie

Foto : Petr Bureš & Michal Červený

Přečteno - 29006x Tagy: testy tech2009 merida cannondale
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzePrvní dojem: ocel nebo titan - Javax vs. Equator
    První dojem: ocel nebo titan - Javax vs. Equator
  2. TechnikaFotogalerie: Merida One Twenty 600
    Fotogalerie: Merida One Twenty 600
  3. Testy - RecenzeTEST: Merida One Twenty 600
    TEST: Merida One Twenty 600
  4. TechnikaFotogalerie: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
    Fotogalerie: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
  5. Testy - RecenzeTEST: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
    TEST: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
  6. DoplňkyCamelbak Podium Vacuum - aby vám čaj vydržel horký
    Camelbak Podium Vacuum - aby vám čaj vydržel horký

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #20 rasto - vloženo: 28.09.2009 v 13:35:13

    tachometr - Kde se umisťuje snímač rychlosti u Cannondale?

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #19 Joza - vloženo: 17.06.2009 v 03:13:54

    No jasan Cannondale!! Ta Merida je vzhledove uplnej udes...Navic leftyna tomu nelze vzhledove konkurovat.

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #18 Petr Bureš - vloženo: 15.06.2009 v 12:15:52

    srovnání - No von je právě v tý volbě Meridy proti Cannondale fór. 69 v karbonu není vůbec tuctová a ta duralová sice vypadá hůř, ale zase je za dobrý prachy. Cannondale je pro plno lidí sice modla, ale to neznamená, že musí být za každou cenu ve všech ohledech lepší.

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #17 Jarki - vloženo: 15.06.2009 v 10:37:20

    srovnání - Já bych třeba vůbec nesrovnával cannona proti tuctový meridě. Zvolil bych místo Meridy něco zajmavějšího a míň tuctovýho, nejlíp hand-made jako Cannon.

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #16 hajda - vloženo: 14.06.2009 v 23:28:42

    :) - Pekny kratasy kluci (kluku) :)

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #15 Petr Bureš - vloženo: 14.06.2009 v 01:48:19

    jojo - Taky se musím přidat s pochvalou za zajímavé téma pro srovnání. Všichni furt srovnávaj dokola GT, Authory, Gianty, Spešly a další a do takhle výstavně kontroverzního tématu se nepustěj. Proč ? Docela se těším na druhý díl...
    Re: Big P - ta tvoje dvě slova jsou dost o ničem.

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #14 z.z. - vloženo: 14.06.2009 v 00:54:28

    Jezdil sem carbon verze EPIC 2009, M96 i SCALPEL. Epic fakt ne, nebo aspon neni ani o kousek lepsi nez tyhle 2 kola, spis naopak. Kdo kolu rozumi, tak nepotrebuje zadnej Brain, kterej je navic dost pomalej. Cannondale je i v hliniku porad paradni kolo. Carbon M96 je super, ale ty jejich hlinikovy kreace jsou sileny.

    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #13 Big P - vloženo: 13.06.2009 v 23:08:47

    omyl - Mám k tomuto článku jen 2 slova: Specialized Epic

    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #12 m.h - vloženo: 13.06.2009 v 22:57:10

    jebe vam podte k nam.... - ze to je jeden typek,spoznal som to podla ruk....

    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #11 z.z. - vloženo: 13.06.2009 v 17:55:16

    celkem zdarila fotomontaz kluci :-)

    odpověz na tento komentář
  11. avatar
    #10 Drtič - vloženo: 13.06.2009 v 11:09:30

    Hmotnost rámů - Taky bych se přimlouval za hmotnost rámů s tlumičem, hmotnosti celých kol moc neřeknou....

    odpověz na tento komentář
  12. avatar
    #9 Jiří - vloženo: 13.06.2009 v 09:13:37

    kola - ...takové srovnání je super, ovšem moje volba je Superior (http://www.superior.cz/cz/kolekce-2009/mtb-team/bike.html?id=154)

    odpověz na tento komentář
  13. avatar
    #8 Trojci - vloženo: 13.06.2009 v 04:05:12

    Koukám, že jako testovacího jezdce ste nasadili nějakého mistra světa :-) Smím být někým poučen o koho jde?

    odpověz na tento komentář
  14. avatar
    #7 lalin - vloženo: 12.06.2009 v 23:24:03

    super test - skvely vyber znacek pro mne v tomto testu, meridu jsem jezdil asi pet let a ted mam karbonoveho cannondale rush takze jsem jen zvedavy kdo vyjde tak nejak "vitezne" :-)

    odpověz na tento komentář
  15. avatar
    #6 ondrra - vloženo: 12.06.2009 v 22:44:20

    Super sladění jezdců, dokonalost se pozná v detailu včetně ponožek, všechny naše časopisy se mají co učit:-) A dobrý místo, jezdím tamtudy z práce a do práce.

    odpověz na tento komentář
  16. avatar
    #5 tmax - vloženo: 12.06.2009 v 21:17:10

    100 ľudí 98 chutí (for lukyno) - Pre mňa je zase Cannondale ten škaredý. Takéto rezolútne prehlásenia sú na 2 veci...

    odpověz na tento komentář
  17. avatar
    #4 lukyno - vloženo: 12.06.2009 v 19:10:22

    meridy nebrat - rozhodne cannondale vsak ta merida i vzhledove je oskliva

    odpověz na tento komentář
  18. avatar
    #3 Blacky - vloženo: 12.06.2009 v 18:39:17

    by mě zajímalo srovnání váhy rámů bez tlumiče. Vážit celé kolo zvlášť když merida nasadila lehký pláště není pro srovnání fullů až tak důležitý. Kdo dá tolik peněz, zpravidla to ještě za dalších pár tisíc dolaďuje

    odpověz na tento komentář
  19. avatar
    #2 raduz - vloženo: 12.06.2009 v 17:50:04

    merida - jasne bych volil meridu vybava dobra a skoro o 25 000 Kc levnejsi nez canondale jasna volba

    odpověz na tento komentář
  20. avatar
    #1 Mike - vloženo: 12.06.2009 v 17:42:32

    $ - Ram Scalpelu ako inak nema chybu, no Zero-Pivot vas vyjde draho a akykolvek tuning prida k cene cislo naviac. Merida boduje vybavou a predovsetkym cenou, ale jej hmotnost je pomerne vysoka. Moja volba? http://scottusa.com/cz_cs/product/2413/11717/spark_30

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744