Shimano Saint 09 TEST

V terénu jsme si důkladně posvítili na novinku od Shimana určenou pro jízdu z kopce dolů ...

Autor: Petr Bureš

Před třemi měsíci se vyrojily první informace o novém Saintu, sadě pro drsné sporty, která se dočkala své druhé generace. Představení v tomto článku. My jsme měli možnost si kompletní sadu vyzkoušet v rámci Kona prezentace na pro ni typickém kole Kona Stab. Jak na nás zapůsobil tento krátký test ? Vyplatí se upgradovat ze starší sady, nebo migrovat do komponentů jiných výrobců ? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět.

Na úvod uvedu, že za testem jsme museli cestovat poměrně daleko. Kona Launch totiž letos proběhl ve vzdáleném Španělsku asi 150 km od Barcelony v Bikeparku La Molina. Biková lokalita ovšem exkluzivní. Jen málokdo by čekal, že se hodinu od Costa Bravy povozí v horách vysokých jako Alpy na tratích, které si nezadají třeba s Leogangem.

Shimano Saint, osazený na výše uvedeném kole, jsme měli možnost vyzkoušet během dne na cca 13ti km s převýšením bezmála 2000 metrů. 

Dostalo se nám do ruky jako vyvoněná funglovka s 0 ujetými kilometry a vraceli jsme ho po drsné bouřce s lijákem jako slušně zajetou záležitost. Sice krátce, ale celkem výživně, jsme se s celou sadou seznámili a zde jsou některé naše dojmy.

Řazení
Je to o pocitu a o zvycích. Jestliže jste zvyklí na starší modely Shimana Deore-XT pak vás nový Saint oslní a překvapí zcela jiným chodem. Kratší a současně tužší krok, to je jasný trend v řadících mechanismech nových generací, který se od vlajkového XTR šíří směrem dolů v posledních třech letech. Saint dvoupáčka (na kole byla jen přehazovačka s jednopřevodníkem, takže přední řazení na levé ruce

chybělo) je konstruována oproti subtilnímu XTR poněkud bytelněji. Je ovšem také o dost těžší, ale to vyvažuje její předurčení. Poloha páček vůči řidítku se dá nastavovat, chybí na ni ukazatel zařazeného převodu. Zajímavě vyřešeno je řazení dolů. Páčka, původně určená pro ukazováček a cvakání zepředu, dostala i možnost tu samou funkci provádět palcem ruky. Řadit tak na těžší převod můžete oběma způsoby podle toho který z prstů zrovna máte volnější. Tohle je finesa, která zaslouží pochvalu.

Přehazovačka
Co se týče přehazovačky, tak tam bych se zdržel nějakých zásadnějších komentářů. Její funkcí je řadit a tu naprosto bez problémů splňovala. 

Fakt, že se tak dělo spolehlivě i za sucha a prachu i ve vodě a blátě, by měl být samozřejmostí a skutečnost, že jsme museli během testu párkrát korigovat její přesné polohování, je u nového kola normální, protože všechno si musí "sednout" a bovdeny a lanka v řazení především.

Kliky
Tady to vezmu také poměrně letecky, to jest rychle. Nový Saint vybavil svou sadu dutými klikami, ostatně jako Shimano u všech svých dražších sad. Nižší hmotnost určitě potěší, na pevnosti klik to ale žádný zásadně rozpoznatený vliv nezanechává. Jediné o čem bych možná přemýšlel je nasazení většího než jen 36ti zubového převodníku. Na technických trailech šestatřicítka stačí a vyhovuje, ale jak to potřebujete trochu víc rozdupat, ušlapete se k smrti.

To ale není vada Shimana, ale spíš Kony, která použila tuto specifikaci klik na svém DH top modelu. Saint je totiž dodáván i v jiných převodníkových variantách. Co do pevnosti bych řekl, že Saint kliky nijak zásadně nepředčí ani nezaostávají za podobně cílenými Race Face Diabolus, takže záleží na vás, jestli se přikloníte ke kompletu, nebo zvolíte image alternativní značky.

Brzdy
Na závěr jsem si schválně nechal brzdy. Tady se totiž děla u Shimana doslova revoluce. Po letech, kdy Japonci opěvovali jednoduchost a přesvědčovali účinností svých dvoupístkových brzd, nasadili u Saintu těžký kalibr, čtyřpístkový brzdový třmen. Ten je sešroubován stejně jako Avid Code ze dvou částí. Jeho pístky mají rozdílný průměr a výrobce u nich uvádí, že by měly být až o 50% účinnější. Tady bych se raději držel trošku více při zemi. Nicméně subjektivní dojem z brzd je veskrze pozitivní. Zaprvé, brzdám stačila neuvěřitelně krátká doba na to aby se zajely. Vliv na to mělo samozřejmě i proměnlivé počasí, které dodalo směs vody a prachu na kotouče. Zadruhé lehkost brzdění, resp. malá síla potřebná k zastavení. Srovnal bych to snad jen se zmíněnými Avid Code, které bych současně viděl také jako jediné konkurenty Saintu v dané cenové relaci. Zatřetí slušná možnost rychlého nastavení chodu páky a to jak v rukavicích za jízdy, což je zejména při seznamování s bikem poměrně důležitou věcí. Velký zlatě anodizovaný nastavovací šroub doslova svítí na pákách, které mají pístek umístěný uvnitř kolmo k řídítkům a designově vycházejí ze sad XTR/XT.

Dramatickou změnou prošly i brzdové kotouče. Ty dostaly podobu závodních XC disků. Díky masivním duralovým pavoukům, na kterých jsou nanýtované vlastní brzdové ocelové kotouče, se disky zejména větších průměrů méně kroutí. Osazené 203mm kotouče se jak vpředu, tak vzadu po celou dobu ani nehnuly. Jediným limitem, který bych nazval Shimano limitem je fakt, že kvůli systému uchycení kotouče k náboji Centerlock je možné tyto kotouče použít jen a pouze společně s Shimano náboji. V případě Saintu to jsou čtyři verze. Jedna přední s 20mm pevnou osou a dvě zadní s 10ti resp. 12mm pevnou osou v rozměrech 135 a 150mm.

Na červené trati, která se zejména za deště dala nazvat černou, jsme důkladně prověřili i tuhnutí a zahřívání brzd a musíme konstatovat, že Saint 2009 obstál na výbornou. Ani tři kilometry dlouhá trať nestačila na to aby se u brzd začal projevovat některý ze syndromů méně odolných kotoučovek.

Závěr tohoto krátkého testu je asi takovýto. Shimano dokazuje, že umí nejenom špičkové XC komponenty, ale že má v zásobě i poměrně profi "nářadí" pro freeridery a sjezdaře určené a vyladěné přímo jim. Je otázkou do jaké míry osloví kompletem ? To bude spíš záležet na výrobcích kol, jestli se rozhodnou, např. jako v případě Kony, osadit Saint jako komplet, nebo z něj použít jen některé jeho části. V každém případě lze konstatovat, že neuděláte chybu, když si na kolo dáte jak samotné brzdy, tak samotné řazení, protože v obou případech to bude oproti starším sadám výrazný krok vpřed.

Přečteno - 20999x Tagy: tech2009
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Výstavy a veletrhyVelo Test Fest - palec nahoru
    Velo Test Fest - palec nahoru

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #8 Andrej - vloženo: 28.07.2009 v 09:50:09

    lol - Tak 4 piesty tu uz boli ale nie ako teras, keby si tu brzdu mal rozobratu tak vies :)...ja osobne jazdim shimano saint brzdy, kluky, radenie a som snimi velmi spokojny...brzdy brzdia perfektne mozu sa porovnavat s brzdami v cenovej relacii 15-20 tisic za par takze tam by som moc neriesil, kluky su lepsie jak race face uz len pre loziska a pevnostne sa kluky od race face zhorisli materialom a tuhostov...:)..a su este aj draksie...radenie a prehadzovacka...noo prehadzovacka je super...neskace, nebucha...aa to radenie aj dobre aj zle...tam moc nenarobite :)...ja osobne schimano saint odborucam...kvalitna za najnisiu cenu...za tu cenu lepsie komponenty nezohnate urcite.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #7 franta rakos - vloženo: 12.08.2008 v 13:20:33

    chytraci - To Petr Červený - ty štelovátka tam přece dávaj ty chytráci proto, abys je co nejdřív urval a musel koupit nový a tím jim přidal na lepší káru a barák a dovolenou! co je na tom špatnýho že jsou vyčuraný? :-) udělaj ti radost superskvělou možností si to poladit jak potřebuješ a když to urveš, stejně už zpátky páky bez ladění nebudeš chtít tak co

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #6 Kamil - vloženo: 08.08.2008 v 12:33:35

    "Finesa" - to miki:...ona to asi fakt je drobná finesa, protože u Šimáka se odřazovalo POUZE ukazováčkem a Sram se odřazuje POUZE palcem. Teď u Šimákových 2way Release šaltrpáček můžeš odřazovat ukazováčkem i palcem. Tohle Sram nenabízí.

    Ale ta odřazovací páčka má i na XTRu hned od výroby brutální vakl. Teď to jezdím,...po testech jdu příště raději do Sramu.

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #5 miki - vloženo: 08.08.2008 v 12:13:20

    Ze sady bych osobně použil jenom kliky, kazetu, přesmykač a možná i brzdy, ale zrovna řazení a přehazku bych moc nevychvaloval, "finesa, která si zaslouží pochvalu" je už řádku let u Sramu, který je s prominutím někde v úplně jiné dimenzi. Sice Shimano kopíruje co to dá, ale Sram má pořád náskok o pár světelných let:) Co se týče centerlocku a Shimano nábojů, to je taky velmi smutná záležitost, kdo by dneska chtěl konusy? Maximálně někdo, koho baví se v tom hrabat...

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #4 Petr Červený - vloženo: 07.08.2008 v 22:20:39

    selský rozum - Zajímalo by mě který debil neustále umisťuje štelovátka na ta nejzranitelnější místa. Tím mám na mysli zlatý anodizovaný šroub na brzdové páce. (chlapci od Avidu to asi taky nepochopili)

    Jinak na fotce vypadá sada docela hnusně, otázkou je jak vypadá v reálu.

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #3 madcat - vloženo: 07.08.2008 v 12:30:54

    Funkčně asi dobrý, ale vzhledově se mi líbily předchozí kliky... ta zlatá tam na mě působí rušivě, a bude se to hůř kombinovat, pokud někdo bude chtít ladit kolo do jiných barev než zlaté

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #2 majk - vloženo: 06.08.2008 v 22:37:38

    zase jednou dobrý report :)

    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #1 bradkin - vloženo: 06.08.2008 v 15:59:10

    jaka revoluce? - Zdravim, rekl bych, ze ne revoluce, ale ze se Mr. Shimano vratil zpatky na stromy, 4 pístky uz tu prece byly u sady XT. bradkin

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744