Letošní Biketour po střediscích domácích i zahraničních zahájíme na Ještědu. Tak příjemné poježdění...
Začátkem května zahájil letní provoz areál Ještěd, kde můžete pohodlně kombinovat technické jízdy v bikeparku s příjemnou projížďkou po ještědském hřebeni až k dominantě Liberce Ještědu. Mezitím, co budete trénovat kořenité pasáže v bikeparku, rodinu zabavíte naučnými stezkami nebo výletem na terénních koloběžkách.
Mezi hlavní výhody areálu Ještěd patříá jeho dostupnost – z centra Liberce se sem dostanete klidně i tramvají, z Prahy jste tu zhruba za hodinku pohodlné jízdy po dálnici. Aktuálně jsou na Ještědu v provozu veškeré atrakce, včetně sedačkové lanovky na Skalku a půjčovny kol a koloběžek v hlavním zázemí přímo u parkoviště.
My na Ještědu začínáme lehkou bikovou projížďkou, kdy se necháváme sedačkovou lanovkou vyvézt na Skalku a odtud se vydáváme na ještědskou hřebenovku směrem na Pláně. K Pláním sice sjíždíme střídavě po štěrkové a asfaltově cestě, od chaty Pláně – mimochodem s malebným výhledem – už ale šlapeme po lesní cestě houpavou hřebenovkou.
Hřebenovka nás dovede až k Šámalům, kde aktuálně funguje občerstvení v rámci „výdejního okénka“, takže jde o ideální místo pro pauzu se svačinou a výhledem do severních Čech.
Od Šámalů jsme se pak spustili sjezdem po přírodní široké cestě k nedaleké rozhledně Rašovka, která sice prozatím ještě není v provozu, nicméně tu funguje okýnko s občerstvením, takže se tu můžete „doťuknout“ třeba štrúdlem nebo chlebem se škvarkovou pomazánkou. Po cestě vám otevřená luka nabídnou výhled na město Liberec nebo i na Jablonec nad Nisou.
Zpátky do areálu jsme se vrátili po stejně cestě směrem k Šámalům, tam jsme ale odbočili doprava a po zelené značce jsme se po lesní cestě svažující se převážně z kopce dostali zpět do areálu přímo k nástupní stanici sedačkové lanovky. Okruh je čistě přírodní záležitostí s minimem asfaltu a s pauzami zabere zhruba 3 hodiny.
S trailovým či endurovým kolem se neváhejte vydat do ještědského bikeparku, na jehož tratě vás bude rovněž vyvážet sedačková lanovka Skalka. Tratě jsou převážně přírodního charakteru plné spletitých kořenů a technických úseků, nicméně i méně zkušený biker či bikerka tu můžou „jezdit to svoje“ na nejlehčí trase B2, kde lesní cestu křižují jednoduché klopené zatáčky nebo terénní vlny.
Mojí oblíbenou tratí je na Ještědu „Špageta“ kroutící se pod lanovkou, která má ze všech tratí nejvíc „umělých zásahů“, a tak je nejvíc „vyhlazená“, a tak to na ní nejméně drncá.
Špageta je zároveň charakteristická svým množstvím překážek, jako jsou dřevěné dropíky, dvojáky nebo nová dřevěná překážka s naskočením a seskočením, která se na první pohled může zdát obtížná, nicméně díky citlivé práci stavitelů o překážce prakticky nevíte a můžete přes ni jet zcela plynule. Jde tak nakonec možná o nejjednodušší překážku celé trati.
Ještědskému bikeparku nechybí samozřejmě ani černá sjezdová trať „El Masacre Downhill“, která využívá zejména přírodních nerovností v podobě spletitých kořenů nebo v horní pasáži odkloněné přírodní pěšiny. Pro začátečníka může jít o těžký oříšek, zkušení bikeři tu jistě ocení hravost a přírodní charakter poctivého lesního sjezdu.
V poslední třetině bikeparku si můžete nakombinovat sjezd dle vlastního gusta a z vyhlazené Špagety si můžete jet zadrncat na černou trať, která tu Špagetu křižuje. Na ještědských tratích se díky jejich náročnosti bude líbit jak ortodoxním sjezdařům, tak i enduristům, kteří rádi zkombinují vyhlazené zatáčky Špagety s ryze přírodními lesními pasážemi s kořeny a kameny.
Naučné stezky pro rodiny s dětmi
Na Ještěd se klidně vydejte s celou rodinou – pro ty má Ještěd například připraveno několik naučných stezek – Sklářskou, Pivovarskou a Mlynářskou naučnou stezku. Ještě než na stezku vyrazíte, nezapomeňte si na pokladně vyzvednout hrací kartu k příslušné stezce. My si vybrali Sklářskou naučnou stezku LASVIT, která má pohodových 2,8 km a startuje vývozem sedačkovou lanovkou na Skalku, kde nás uvítala první informační tabule o světoznámé sklárně LASVIT.
Sklářská stezka vás dále protáhne po zpevněné cestě ještědského hřebenu přes Černý vrch a Ještědku až k samotnému Ještědu, který nabídne unikátní výhled na město Liberec a při dobré viditelnosti i na Krkonoše. Zpátky do hlavního zázemí areálu se můžete svézt buď kabinkovou lanovkou ČD z Ještědu, nebo pěšky seběhnete po sjezdovce okolo skokanských můstků.
Terénní koloběžky pro každého
Značené okruhy má Ještěd připravený i pro terénní koloběžky, které si zapůjčíte v půjčovně v hlavním zázemí areálu. Ochotní vlekaři vám je naloží na sedačkovou lanovku a ze Skalky už si můžete vybrat koloběžkový výlet dle svého gusta. Koloběžky disponují opravdu tlustými pneumatikami, takže s nimi komfortně zvládnete i terén.
My jsme se s koloběžkami vydali na značený okruh číslo 3, který z většiny kopíroval trasu našeho bikového výletu – opět jsme se spustili po lesní cestě Ještědského hřebenu směrem na Pláně, a dále jsme pokračovali již zmíněnou houpavou hřebenovkou až k Šámalům. Od Šámalů jsme se vydali zpět k areálu po zelené značce směrem k Panskému lomu a zprvu bylo sice zapotřebí opět nějaké to odrážení, pak už ale trasa převážně klesala, takže došlo i na koloběžkový sjezd. Trasa je dlouhá celkem 8,5 km, zabere přibližně 2,5 hod a místy si prozkoušíte fyzičku i odrážením se do kopce, nicméně po celou dobu je trasa bezpečně sjízdná, takže ji zvládne i rodina s dětmi. Milovníci adrenalinu mohou za chatou Pláně zabočit rovnou doleva a užijí si tak ryzí sjezd z kopce dolů.
Samozřejmě než se ze Skalky kamkoli vydáte, ať už na kole, pěšky nebo na koloběžce, nezapomeňte si pořídit „must-have“ foto z fotopointu u výstupu sedačkové lanovky. Fotku s dominantou Liberce Ještědem pak můžete sdílet s hashtagem střediska #horyzarohem.
Ubytování s výhodami
Ve vybraných ubytováních v okolí Ještědu získáte v rámci ubytování zpáteční jízdenku na lanovku Skalka. Jedním z těchto ubytování je i hotel Fénix, který najdete jen pár desítek metrů za nástupní stanicí lanovky Skalka.
Ještěd v kostce Vzdálenost z Prahy 1 h 20 min 1 jízda na lanovce dospělí (Skalka) 100 Kč Celodenní jízdné na lanovku dospělí 490 Kč Zapůjčení sjezdového kola Santa Cruz (1 den) 990 Kč (víkendy + státní svátky) 790 Kč (všední dny) Zapůjčení terénní koloběžky (1 den) 500 Kč Provozní doba lanovky květen + červen: víkendy, červenec + srpen: každý den, září: víkendy a státní svátek (28.9.) 9:05 – 17:05 po půl hodině Webové stránky www.skijested.cz Ubytování www.hotelfenix.cz
|
Na Ještědu jsme reportovali v oblečení MALOJA a s výbavou značky POC.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Nikde není informace o tom, na jakých kolech tam jezdili, na jakou techniku točili a co za svačinu měli v baťůžku. Konec světa se blíží... :-)))
odpověz na tento komentář