Cyklisté už svého prezidenta mají. Dnes se jím stal Petr Marek

Dlouholetý šéf horských kol Petr Marek byl dnes zvolen novým prezidentem Českého svazu cyklistiky...

Autor: Jaroslav Cícha, Jan Němec
Foto: Pavel Kopecký, Jan Němec
Cyklisté už svého prezidenta mají. Dnes se jím stal Petr MarekV klidu, bez emocí, duelů a také bez soupeřů a fanoušků či odpůrců. Taková byla volba prezidenta Českého svazu cyklistiky na dnešní mimořádné konferenci v Praze. Čtyřiapadesátiletý Petr Marek byl do funkce zvolen 55 z 56 delegátů disciplín a krajů, mezi nimiž byl např. i aktivní silničář Roman Kreuziger.

Petr Marek přebere kormidlo české cyklistiky po Marianu Štetinovi, který ji řídil celých 20 letech a na podzim 2017 odstoupil. "Končím v roli prezidenta, ale budu nadále podporovat naší cyklistiku a jakéhokoliv prezidenta. Chci, aby se ČSC rozvíjel a všichni táhli za jeden provaz," cituje Štetinu oficiální web ČSC.  


Odstupující Marián Štetina

Duchovní otec závodního MTB v Česku, tak by se jistě dalo přezdívat Petru Markovi, který se v cyklistice pohybuje od roku 1989. "Přišel jsem tehdy na svaz a ptal jsem se, kde jsou horská kola," vzpomíná Petr, který stojí za zrodem prvního neoficiálního mistrovství Československa horských kol v roce 1990 ve Špindlerově Mlýně nebo na tom samém místě mistrovství Evropy MTB o 5 let později. Rovněž stojí v roli hlavního organizátora Českého poháru MTB, který letos vstoupí už do své 29. sezony! 

Petr byl prakticky nepřetržitě předsedou komise horských kol, je dlouholetý člen Výkonného výboru ČSC, třetí volební období je členem Prezídia ČSC.

Ve svém předvolebním projevu naznačil Marek hlavní body, na co by se chtěl zaměřit. "V první řadě budu usilovat o sjednocení a zkonsolidování cyklistického hnutí a všech příznivců cyklistiky napříč jednotlivými disciplínami." Hodlá zlepšit image naší cyklistiky, kultivovat celkový mediální obraz ČSC. Chce zlepšit komunikaci a spolupráci svazu jako vrcholového orgánu s jeho krajskými centry, pozměnit některé body stanov, např. změnit volební období na čtyřleté, aby korespondovala s olympijským cyklem.

Větší zodpovědnost chce dát jednotlivým odborným komisím, ale s tím souvisí pochopitelně jim také dát větší pravomoce. Nezbytné je podle nového prezidenta zlepšení a zkvalitnění podpory práce s dětmi a mládeží, za nezbytné považuje vybudování silného marketinkového oddělení. Za nutné považuje prohloubení a zkvalitnění spolupráce s armádním resortem Dukla, ale také se sportovním resortem ministerstva vnitra Olymp.

V závěru své řeči vyzval k aktivní spolupráci všech. "Zároveň slibuji, že pokud nebudu cítit vaši podporu a nebude se mi dařit situaci české cyklistiky dále zlepšovat, tak rozhodně nebudu ve své funkci setrvávat. Chtěl bych, abychom všichni měli znovu z cyklistky radost a potěšení," uvedl čerstvý prezident ČSC Petr Marek.

Přečteno - 6387x Tagy: čsc petr marek
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Mistrovství světaCyklistický svátek v Glasgow startuje za dva dny! Na MS se představí 80 Čechů
  Cyklistický svátek v Glasgow startuje za dva dny! Na MS se představí 80 Čechů
 2. OstatníPraha hostila kongres Evropské cyklistické unie
  Praha hostila kongres Evropské cyklistické unie
 3. OstatníBritský svaz cyklistiky podepsal kontroverzní partnerství se společností Shell
  Britský svaz cyklistiky podepsal kontroverzní partnerství se společností Shell
 4. OstatníMísto chrtů velodrom? Praha a ČSC jednají o výstavbě národního cyklistického centra
  Místo chrtů velodrom? Praha a ČSC jednají o výstavbě národního cyklistického centra
 5. OstatníUEC má nového prezidenta Enrico Della Casu
  UEC má nového prezidenta Enrico Della Casu
 6. OstatníCyklistika je atraktivnější než fotbal i hokej, říká průzkum NSA
  Cyklistika je atraktivnější než fotbal i hokej, říká průzkum NSA

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #3 Martin Bali-Jenčík - vloženo: 27.01.2018 v 09:08:39

  Tak určitě je ta změna k lepšímu. Předchozí prezident byl volen díky tomu, že nikomu nepřekážel, a tak si mohli v klidu vládnout jiní. Jenže v posledních letech dělal tenhle ňouma tak akorát ostudu, měl dost negativní vliv na sponzory, a celkově dělal kroky, který poškozovali cyklistiku. Což si uvědomili i lidé, kteří svaz skutečně řídí včetně toho „nejdůležitějšího“, jehož jméno se mi nechce ani vyslovovat.

  Paradoxní je, že nyní Petra Marka volili všichni volitelé, a přitom to byli prakticky ti samí lidé, kteří ještě nedávno a dlouhé roky předtím podporovali jeho předchůdce.

  A co by se mohlo změnit? Tak Petr Marek už byl členem prezidia i dřív, jen se přesunul do jiné pozice, a jinak se lidi ve svazu nezměnili. Takže to je odpověď.

  Sportovní svazy prostě fungují na podobném principu jako politické strany. Výhodou Petra Marka je, že je zkušený a úspěšný funkcionář, schopný podnikatel a chytrý a příjemný člověk, který není na cyklistice finančně závislý.

  Hlavním úkolem v mých očích nyní je vrátit cyklistice její společenské postavení a prestiž, zvýšit základnu hlavně mládeže a v neposlední řadě nakopnout silnici, která je tou hlavní a královskou disciplínou cyklistiky a její výstavní síní, a to je hodně, hodně a hodně těžká mise.

  P.S.: Jako příznivce cyklokrosu mě těší, že v souvislosti s články o novém prezidentovi ČSC je použita fotka z tiskovky ke krosovému mistráku v Mladé Boleslavi. :-)

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #2 petan - vloženo: 27.01.2018 v 07:11:20

  Osobně bych to viděl jako dobrou zprávu a uzavřel to konstatováním, že to horší než to bylo s novým prezidentem nebude. Otázkou je, na kolik se mu bude dařit to dělat lépe a jak rychle je možné, aby se to projevilo. Myslím, že minimálně do další olympiády se tomu musí nechat čas.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #1 LaSouche - vloženo: 25.01.2018 v 20:15:44

  Ahoj,

  od znalejších se rád nechám poučit.

  Jaký to může mít do budoucna dopad?

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744