Effetto Mariposa představuje EKO Végétalex

Dnes je in být ekologický a snížit tak dopady na životní prostředí. Firma Effetto Mariposa proto připravila nový bezdušový tmel na rostlinné bázi...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš & Effetto Mariposa
Effetto Mariposa představuje EKO Végétalex

Vývoj tohoto nového produktu trval více než dva roky, ale jak tvrdí sám výrobce, nový Végétalex předčil jeho očekávání. Většina konkurenčních tmelů je založena čistě chemické bázi a spoléhá na tuhnutí kapalného polymeru. Výrobci své přesné receptury sice většinou usilovně tají, nicméně Effetto Mariposa se rozhodlo, že k vědeckému pohledu přidá ještě pohled ekologický, založený na přírodních ingrediencích.

Mleté olivy

Végétalex obsahuje částice a vlákna jemně mletých olivových pecek spolu s celulózovými vlákny. Tato směs, drží pohromadě xanthanovou gumou, která je vyrobena z jednoduchých cukrů a dokáže rychle a trvale opravovat defekty již od malých pórovitostí pneumatik až po větší defekty do velikosti 5 mm. Namleté částečky olivových pecek působí na rychlejší a spolehlivější ucpání vpichů a nemělo by se zde tedy stávat, že vám bude mlíko otvorem po defektu stříkat ven z pláště, jako je tomu občas u některých tmelů.

Kromě EKO faktoru hrála další velkou roli při vývoji této novinky trvanlivost. Jelikož Végétalex nespoléhá na tuhnutí kapalného polymeru, ale na sofistikovanou směs různých tvarů a velikostí olivových částic s xanthanovou gumou, aktivní životnost tmelu uvnitř pneumatik má být u většiny pneumatik delší než 6 měsíců. I díky tomu je vhodný i pro aplikaci do duší.

Podíváme-li se na tmel zblízka zjistíme, že je sice tekutý, ale jeho viskozita je proměnlivá, jako by gelovitá a dost se podobá spermatu. Olivy přidávají tmelu tmavší zelenohnědou barvu, ve které jsou jasně patrné namleté malé částečky pecek.

Také vůně tmelu připomíná výrazně přírodní aroma blížící se spíše exotickému ovoci. Když už jsem měl "nalito", zvědavost mi nedala a musel jsem i ochutnat :-). Chuť je taková trpce sladká, ale k olivovému oleji to má překvapivě hodně daleko, byť barevný odstín téměř odpovídal.

Nenáročná údržba

Většina lidí, kteří uvažují o přechodu na bezdušové systémy, se ptá, jak probíhá údržba bezdušového systému, co se stane s vyschlým tmelem a chrání tmel proti defektu v případě, že již není v tekutém stavu? Végétalex je ideální třeba pro elektrokola, nebo pro bikery, kteří nejezdí tak často a mohou mít opakovaně problémy s rychleji vysychajícím tmelem. Tmel, který vydrží v kole déle, tak nevyžaduje tak častou obměnu a čištění a přitom se na něj můžete stále spolehnout přesto, že jeho obnovu uděláte jen tak říkajíc jednou "před sezonou".

Konečně poslední výhodou, kterou výrobce zmiňuje v balíčku informací u tohoto nového produktu, je jeho velice snadné čištění. Absence chemie znamená, že i když tmel v kole už zaschne, lze Végétalex čistit obyčejnou mýdlovou vodou a kartáčkem a nemusíte se obávat mnohdy nepříjemně mazlavě lepivého materiálu, který máte problém dostat z oblečení nebo rukou. A to musím potvrdit. Když jsem vymýval kávový šálek od vzorku stačilo ho opláchnout studenou vodou. Žádná mastnota, žádný nepříjemný boj s obtížně odstranitelnou látkou.

Dávkování a cena

U tmelu Végétalex stačí relativně malé množství tmelu k rychlému vyplnění vnitřního prostoru pneumatiky. Výrobce doporučuje 84 ml pro pneu o rozměru 29×2,1". U gravelových plášťů rozměru 700x42c je to pak kolem 48 ml. Momentálně se tento nový tmel prodává v litrovém balení za cenu cca 450,- Kč, což odpovídá stejnému množství klasického tmelu Caffélatex. Pod víčkem této litrovky najdete praktickou plnící trysku, která se vejde do ventilku a po straně láhve je pak průhledný proužek s praktickou stupnicí, takže můžete aplikovat do kola bez nutnosti přelévání do speciálních dávkovačů.

Kompletní informace o tomto novém produktu najdete na stránkách italského výrobce www.effettomariposa.eu, Informace o dostupnosti vám poskytnou v rámci českého zastoupení www.cykloprofi.cz.

Přečteno - 4598x Tagy: servis tmely bezduše effetto mariposa
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. ServisArmin Landgraf novým CEO ve Specialized
  Armin Landgraf novým CEO ve Specialized
 2. ServisKona mění majitele, vrací se do rukou svých zakladatelů
  Kona mění majitele, vrací se do rukou svých zakladatelů
 3. ServisDT Swiss přesouvá výrobu, odpružení se bude montovat v Polsku
  DT Swiss přesouvá výrobu, odpružení se bude montovat v Polsku
 4. OstatníBritská fúze Wiggle Chain Reaction Cycles v insolvenci
  Britská fúze Wiggle Chain Reaction Cycles v insolvenci
 5. DoplňkyVyzkoušeli jsme, v čem jsou hustilky Silca tak husté
  Vyzkoušeli jsme, v čem jsou hustilky Silca tak husté
 6. ServisShimano řeší velký problém s hollowtech klikami
  Shimano řeší velký problém s hollowtech klikami

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744