Konečně, můžeme závodit! Pomalu se rýsují první domácí akce

Šance uspořádat první závody se zdá být opravdu reálná, rozjet by se brzy chtěl Pražský MTB pohár i Kolo pro život... 

Autor: Jan Němec
Foto: Miloš Lubas
Konečně, můžeme závodit! Pomalu se rýsují první domácí akce

Podle nejnovějšího usnesení vlády bude možné od pondělí 11. května pořádat závody s počtem účastníků nad 100 lidí. Organizátoři ale musí splnit řadu podmínek, aby nedošlo ke shromažďování většího počtu lidí. Musí například vynechat vyhlašování vítězů a sportovci musí nosit roušky před startem a potom v cíli.

A že je o závodění zájem, dokazují přihlášky na časovku do vrchu Slavkovské radary, které jsou naplánované na 24. května a v tuto chvíli už mají na startovce 200 účastníků! A další podniky se pomalu hlásí o slovo, ale to se jistě změní. 

Třeba seriál XCo závodů Tomket Pražský MTB pohár 2020, který sice musí odložit sobotní závod v pražském Lesoparku Kbely na pozdější termín,  uvažuje o tom, že už další zastávka na oblíbené lesní trati v Beckově v neděli 7. června se uskuteční.

"Teoreticky bychom zvládli závod uskutečnit, pokud by vládní nařízení umožnila společné sportování nejméně 200 osob. Určitě budeme muset upravit časový program, aby se nám rozšířily odstupy mezi starty jednotlivých kategorií, omezili bychom pobyt na závodišti pouze pro závodící kategorii a kategorii, která se bude připravovat k dalšímu závodu, upravili bychom režim kanceláře i vyhlášení výsledků. Možná je i varianta rozložit závod do dvou závodních dní. Zároveň bychom i zásadním způsobem omezili počet doprovodů závodníků a samozřejmě bychom závodili bez diváků," přibližuje plán pořadatelského týmu manažerka celého podniku Jarka Krakovičová. "Připravujeme možné varianty závodu. Čekáme na vyjádření Ministerstva zdravotnictví ke dni 25.5., a pokud vše bude v pořádku, tak ve čtvrtek 28. května spustíme online registraci a závod v Beckově uskutečníme."

Pořadatelé zároveň avizují, že v případě příznivé situace by v měsíci červnu odzávodili i doposud zrušené závody, a to v termínech: Kbely 21. června a Zličín 27. a 28. června 2020. Další zastávky jsou v plánu první zářijový víkend v Praze Libuši a Křeslicích.Největší domácí seriál horských kol Kolo pro život také postupně musí upravovat svůj plán. A ten zní následovně: Orlík roztočí seriálová kola o víkendu 27.-28. června v omezeném režimu pod názvem „Orlík Tour Kooperativy 100“.

"V pondělí 11. května spustíme na závod na Orlíku registrace pro prvních 100 účastníků. Odděleně pro dětské závody a Family jízdu (sobota) a trasy B a C (neděle). Celkem tedy prvních 400 zájemců," přibližuje plán Tomáš Pravenec.

"Bereme to jako výzkum, chceme znát reakci účastníků na uvolnění opatření a možnost účastnit se naší akce. O spuštění registrace na všechny závody včetně VIP registrací a kódů budeme včas informovat, akce Orlík „100“ je určena pouze pro účastníky.

 

Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Kolo pro životBlíží se konec června, to znamená jediné: na scénu přichází Drásal
  Blíží se konec června, to znamená jediné: na scénu přichází Drásal
 2. Kolo pro životKolo pro život se chystá na Hlubokou
  Kolo pro život se chystá na Hlubokou
 3. Ostatní závodyVíkendový sumář. Z Kalifornie přes Beroun až do Prusinovic
  Víkendový sumář. Z Kalifornie přes Beroun až do Prusinovic
 4. Kolo pro životL’Etape, Enduroserie, Gravel serie a Kolo pro život. Nabídka je pestrá, KPŽ startuje v sobotu
  L’Etape, Enduroserie, Gravel serie a Kolo pro život. Nabídka je pestrá, KPŽ startuje v sobotu
 5. Kolo pro životKolo pro život roztočí 25. sezonu v Berouně
  Kolo pro život roztočí 25. sezonu v Berouně
 6. Ostatní závodyKolo pro život spouští startovné, láká na 8 závodů i výhodné permice
  Kolo pro život spouští startovné, láká na 8 závodů i výhodné permice

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #7 PJ - vloženo: 08.05.2020 v 10:14:09

  odpověď na Aleš Procházka — #4 Nechápou tvou agresivitu a vztahovačnost. Článek není zdaleka jen o tvém závodě a mé příspěvky už vůbec ne. Pořadatelů, kteří toto řeší, je jistě mnoho. Já zde chtěl diskutovat zcela obecně o aktuálních pravidlech a o tom, jak je zohlednit při pořádání závodu.

  Ty píšeš o "obecně známých pravidlech". Mně zase připadá současná situace docela výjimečná a překotná. Vládní a ministerská nařízení jsou tvořena v rychlosti a reagují na maximálně několik týdnů stará data. O to více důležité mi přijde čerpat informace ze správných zdrojů a nešířit mýty. A pokud prezentuji svůj "osobní názor", měl bych být schopen konkrétně zdůvodnit, jak jsem k němu došel. Úplně přehledné mi to nepřipadá. Takže mi nepřijde až tak mimo mísu diskutovat o tom, odkud pochází třeba informace, že závod musím osekat o to či ono (např. nemožnost hromadného startu, vyhlášení vítězů).

  Rozhodně mi nejde o obcházení pravidel, ale o správné zorientování se v nich.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #6 Aleš Procházka - vloženo: 08.05.2020 v 08:11:18

  odpověď na zirecek — #5 Ahoj, spousta vyřčených věcí je nadsázka k zamyšlení. Dá to dost práce sehnat všechny informace okolo a jedinou starost nám nedělá uspořádat časovku, ale jak budou lidi respektovat a dodržovat věci okolo. Technicky vzato uspořádat "bez diváků" cyklistický závod uprostřed vesnice je strkání hlavy do oprátky, tak se mi nediv, že se vytočím kvůli "dobrě míněné radě" s vyhlašováním. Ahoj AP

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #5 zirecek - vloženo: 07.05.2020 v 21:10:17

  Aleš Procházka: Trochu pokory a střídmosti by neuškodilo...

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #6
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #4 Aleš Procházka - vloženo: 07.05.2020 v 08:24:57

  odpověď na PJ — #3 Vážený PJ, ty musíš mít smutný život. Nemám sílu s Tebou polemizovat, určitě se s Tebou nechci přít a určitě máš na každé nařízení a podmínku svou verzi a rozklad.

  My se řídíme obecně známými pravidly a oslovilo mě spousta lidí z branže, kteří se ptají na zdroj. Hromadný závod je, podle mého osobního názoru, totální kravina. Proto jsme zvolili formu časovky, která se pojede už jako 16. ročník a budeme to chtít udělat "hygienicky" dobře.

  Slavkovské radary jsou závod, který nikdy nevyhlašoval pořadí. Letos, s ohledem na hvězdnou účast, jsme zvolil symbolické price money, které pošleme vítězům po akci. Zkus pochopit, že tenhle závod má u prdele, jestli je někdo 25. nebo 4., tady je jediným hodnotícím měřítkem dosažený čas. Upřímně, my se tomu železu a medailím na závodech smějeme, ty selfíčka a lajky, to je vážně prdel a virtuální bublina. Někdo se potřebuje uspokojit pocitem z vyhlášení, tenhle závod vystavuje vysvědčení s údajem o dosaženém čase.

  Traťový rekord drží Jaroslav Obruča - 16:14, můj rekord je 19:22. Po letošku to bude ale úplně jinak, Jakub Otruba nebo Matouš Ulman nám nastaví zrcadlo - tihle kluci si určitě nebudou stěžovat, že není vyhlášení a nebudou "trvat na opakování ceremoniálu..."

  Právě vyprodáváme 1. vlnu přihlášek: https://my.raceresult.com/151705/participants?lang=cz

  Kde jsou ti všichni pořadatelé akcí, které se ročně konají, kde jsou ty další závody, na které bychom rádi přijeli? Fakt se těšíme, když se námi někdo inspiruje...

  1. na tento komentář reaguje PJ — #7
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #3 PJ - vloženo: 06.05.2020 v 20:07:10

  [2]

  Spíš jsem se zajímal o zdroje, z kterých kdo čerpá, když zveřejňuje takové závěry.

  Takže díky za odkaz na to Usnesení vlády. To je pro mě relevantní zdroj. Další upřesnění se dají dohledat ještě na stránkách Ministerstva zdravotnictví (třeba https://koronavirus.mzcr.cz/uvolnovani-opatreni/).

  Při vší úctě těch tvých pět bodů s tím úplně nekoresponduje.

  V druhém bodě píšeš o rozestupu 2 metry, jako by ho museli dodržovat i sportovci mezi sebou. Tomu tak ale není! Přesně je to vládou formulováno, že "vzdálenost mezi sportovci a ostatními osobami bude zachovávána nejméně 2 metry". Balík několika desítek cyklistů je tedy přípustný. Jen musí být od ostatních odděleni těmi 2 metry.

  V třetím bodě čerpáš z čeho? Kde se píše o povinnosti používat roušky sportovci na sportovní akci mimo sportovní výkon? Já se dočetl o tom, že sportující osoby na sportovní akci roušky nosit nemusí. Určitě by se v tom dalo šťourat. Kdy přestávám být sportující osobou? Po projetí cílem, nebo až po vyjetí, nebo až po skončení vyhlašovacího ceremoniálu? Selský rozum mi říká, že když jsem strávil v balíku bez roušky až několik hodin, ta čtvrthodinka na vyhlášení to už nevytrhne. Ale jinak uznávám, že vyžadovat od závodníků roušku před a po závodě je z praktického hlediska detail a nikoho moc nezatíží.

  V tvém pátém bodě aplikuješ na vyhlášení vítězů pravidla, která se týkají využívání VNITŘNÍCH prostor ( šatny, umývárny, sprchy...). To je podle mě logicky špatně a zbytečně se tak o slavnostní ceremoniál ochuzuješ.

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #4
  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #2 Aleš Procházka - vloženo: 06.05.2020 v 15:58:30

  odpověď na PJ — #1 Ahoj, jsem pořadatelem závodu Slavkovské radary, informace jsme lovili v Národní sportovní agentuře, také nám poslal stanovisko Český svaz cyklistiky. Pro pořádání sportovních akcí je stěžejní dodržování pěti bodů: 1. v jednom čase a místě sportuje (se nachází) maximálně 100 osob (včetně trenérů, pořadatelů, zdravotníků, policistů, diváků) 2.

  rozestupy mezi osobami jsou minimálně 2 metry (s výjimkou členů společně žijící rodiny) 3.

  povinné používání roušek mimo sportovní výkon 4. k dispozici musí být desinfekční prostředky 5. žádné společné šatny, sprchy ani další možnosti, které neumožní rozestup minimálně 2 metry - což je zrovna situace doprovázející vyhlašování vítězů. Plné znění Usnesení Vlády České republiky ze dne 30. dubna 2020: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/tiskove-zpravy/9.pdf

  Časovka do vrchu nám dává možnost rotace lidí, zní to blbě, ale vyzvedni si číslo, podej výkon a jeď domů :-) V tuto chvíli doprodáváme poslední místa v 1. vlně a jsme za to moc rádi. Reakce lidí jsou taky skvělé, takže pevně věříme, že všichni pochopí vládou daná pravidla a proběhne vše v pořádku. Maraton 300 cyklistů bude startovat 5 hodin v minutových intervalech, bude to po dlouhé době oficiální cyklistický závod, takže řešit rouška ano - ne je zbytečné. Čus virus.

  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #1 PJ - vloženo: 06.05.2020 v 15:39:12

  Z čeho, prosím, vycházíte, když píšete, že organizátoři musí vynechat vyhlašování vítězů?

  A z čeho vyplývá, že sportovci musí nosit roušky před startem a potom v cíli?

  Na stránkách MZ ČR se píše, že povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest neplatí na venkovních sportovištích, kdy jsou sportující osoby, popř. skupina společně sportujících osob, odděleny od jiných osob fyzickou překážkou (např. stěna nebo plot) nebo vzdáleností nejméně 2 metry.

  Mně to nepřipadá jako nařízení, že se musí nosit rouška. Naopak. Jsou zde definované (lehce) splnitelné podmínky, kdy toto plošné nařízení neplatí.

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744