Kulhavý: Tělo řeklo dost, balit ale nic nechci

Co se děje s Jaroslavem Kulhavým? Možná jste si tuto otázku položili i vy. Jára nám dal nahlédnout do jeho momentálního rozpoložení...

Autor: Jan Němec
Foto: Michal Červený, Jaroslav Kulhavý
Kulhavý: Tělo řeklo dost, balit ale nic nechci


Čtyřiatřicetiletý Jaroslav Kulhavý neprožívá dobré období. Tedy alespoň výsledkově, nedaří se vyhrávat ani na domácích závodech, po více než deseti letech klesl na žebříčku UCI až do sedmé desítky. Dvojnásobný olympijský medailista, mistry světa a Evropy, vítěz Cape Epic ale rozhodně nechce nic balit. A přiznejme si, že by s tímhle palmáres s ledovým klidem mohl a nikdo by nemohl nic říct. To, co Jára dokázal, se nevidí nejen v Česku, ale těžko byste hledali podobné unikáty i ve světě. Na profesionální scéně je dvacet let a olympiáda v Tokiu by mohla být jeho pátá! Bohužel biker z Ústí nad Orlicí se trápí v tréninku a tím pádem i v závodech. Nadcházející dva díly Světového poháru v Albstadtu a v Novém Městě na Moravě ale vynechat nechce, i když ví, že to nebude žádný med….

“Nevím, co můžu očekávat. Musím se dát kupy a kvalitně trénovat. Jdu den ode dne, závod od závodu,” řekl Jára na začátku našeho rozhovoru po závodě Slovenského poháru XCO, kde dojel třetí. 


2019: nový tým, nový dres


Co na Slovensku nevyšlo?
Na Slovensku to nebylo nic extra, taky tomu odpovídal výsledek. Původně jsem tam jel s tím, že vyhraju a získám nějaký body, ale nakonec to tak nebylo. Výkon prostě není, v průměru jsem byl zhruba o 30 wattů míň, než bych měl na cross country závody být. Furt mi něco chybí…

Víš, kde je příčina?
Máme jistý poznatky, je to určitě prodloužení loňský sezony, která nebyla z tohoto pohledu ideální. Ale stále hledáme příčiny, něco se už podařilo, ale jde to pomalu. Nicméně s tím, jak jsem řešil spoustu věcí kolem týmu, se to táhne. Já doufám, že jsem na dobrý cestě a v následujících týdnech dokážu být zpátky a sezonu dokážu ještě nakopnout. 


Jára na prohlídce nové trati ME XCO v Brně...

Tak alespoň nějaké pozitivní vyhlídky….
V současný době nemám žádný očekávání, nejsem schopen říct ani tak - ani tak. Jeden závod je dobrej, další horší. Do Albstadtu na svěťák jedu, abych viděl, kde vůbec jsem. Teď už se spíš soustředím na tu druhou půlku sezony, bohužel Nové Město na Moravě bylo pro mě hodně důležitý, je to vždycky vrchol. Musím si ale přiznat, že nejsem 100% v pořádku a nebude to tam zrovna ono.

Trápí tě postavení v žebříčku UCI?
Jel jsem kvůli tomu na Slovensko, ale nevím, jestli mě 30 bodů někam posune…. Snažím se to neřešit, ale jsem úplně nejníž za posledních ani nevím kolik let, možná deset. Je to přesně rok, co mi v XCO ve světě ujel vlak, naposledy v Novém Městě jsem byl devátej, pak jsem se do desítky už nepodíval. De facto jsem vyhrával jen v Česku, nějaký výkony tam byly, ale je to rok, co moc bodů nesbírám. Cape Epic taky skončil na nule, takže jsem se propadl dost hluboko. To ale není pro mě důležitý, hlavní prioritou je, abych mohl na 100 % trénovat a posunout se i v závodech. Nemá smysl závodit, abych sbíral 30. místa, což neodpovídá té práci a tréninku, kterej podstupuju. 


A jak tedy vypadají tvoje tréninky? Posouvá se to k lepšímu?
Ono se to pořád posouvá. Museli jsme postupně rozkrýt všechny důvody toho, proč se to začalo kazit. Šli jsme hodně do minulosti, ono to vychází z mých zranění - čéška, ruka atd. Z toho vznikaly různý disbalance a postupně se to nabalovalo. Já tehdy řešil jen výkonnost a to, abych nebyl druhej za Schurterem a dokázal ho porazit. Přidával jsem si v tréninku, ale už jsem moc neřešil prevenci a regeneraci. A teď s přibývajícím věkem si tělo řeklo dost a zastavilo se, odhaduju na 90 % v tréninku a v závodech ještě níž.

Několikrát jsem zaslechl: Kulhavý končí! Tak jak to tedy je?
Ne. Nekončí. Kdyby ovšem tahle sezona měla probíhat jako ta loňská, tak v cross country by to asi nemělo dál smysl a uvažoval bych o přestupu do maratonů a etapáků. Ale momentálně mám pořád v hlavě cross country a nechci cokoliv balit, nechci skončit v týhle fázi. Vím, že to může ještě fungovat, jen se musím dát do kupy. Doplácím na to, že jsem to všechno hrnul na sílu, vypínal jsem hlavu… Teď už to nejde, tělo je proti. Určitě mám v plánu udělat maximum proto, abych se vrátil tam, kde jsem byl ještě před rokem. 


Ze tří odjetých Českých pohárů Jára absolvoval zatím jen jeden v Kutné Hoře... 

 

Přečteno - 9115x Tagy: rozhovory jaroslav kulhavý
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. OstatníFotogalerie: Everesting Jaroslava Kulhavého
  Fotogalerie: Everesting Jaroslava Kulhavého
 2. Trénink a fitnessKulhavého Everesting v řeči dat a čísel
  Kulhavého Everesting v řeči dat a čísel
 3. OstatníEverest zdolán, Jára Kulhavý vyjel Lysou horu 13x
  Everest zdolán, Jára Kulhavý vyjel Lysou horu 13x
 4. OstatníKulhavý se zítra pokusí zdolat "Everest", na Lysou horu vyjede celkem 13x
  Kulhavý se zítra pokusí zdolat "Everest", na Lysou horu vyjede celkem 13x
 5. ZávodyFotogalerie: Cyklovýzva Nova Cup 2020 - Stříbrný rybník
  Fotogalerie: Cyklovýzva Nova Cup 2020 - Stříbrný rybník
 6. Trénink a fitnessReprezentace až do obýváku! Trénujte s Čábelickou či Cinkem
  Reprezentace až do obýváku! Trénujte s Čábelickou či Cinkem

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 MartinR - vloženo: 14.05.2019 v 22:39:49

  Asi budem nuteny pozmenit moj PinkBike XC League tim, skoda. V kazdom pripade drzim palce a verim, ze JK nas este prekvapi.

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744