Na Drásala přijede legenda Tinker Juarez

Výčet novinek pořadatelů z Holešova je letos opravdu bohatý. My jsme pro vás připravili nadupaný souhrn i s rozhovory...

Autor: Tomáš Přibyl
Na Drásala přijede legenda Tinker Juarez

 

Dějí se nečekané věci v životě lidském. Pamatuji se, jak jsem v roce 1997 stál na trati jednoho ze závodů Světového poháru XCO, tuším, že to bylo v Budapešti, a obdivně sledoval snědého indiána v dresu Volvo-Cannondale na jeho sytě červeném stroji s neuvěřitelně otočeným představcem směrem dolů. Ano, byl to tehdy už šestatřicetiletý David „Tinker“ Juarez, ikona světového BMX, XCO a ultra vytrvalostních závodů na horských kolech. Teď se pomyslný kruh uzavírá. V sobotu 25. června budu spolu s ním, pokud se toho dne oba dožijeme, stát na startovní čáře OBR Drásala! Něco takového jsem nikdy nepředpokládal, mám z toho povznášející pocit a cítím jakési dojetí, když díky téhle události bilancuji celých těch dlouhých dvacet let… Tomáš Přibyl - autor

David Juarez, pro většinu bikerů známý spíše jako Tinker, se proslavil zejména v době, kdy oblékal dres týmu Volvo Cannondale spolu s Alison Sydor, Cadelem Evansem nebo Missy Giove. Dnes už pětapadesátiletý biker s mexickými kořeny a typickým účesem má na svém kontě tři XCO tituly mistra USA, jediné vítězství ve SP /1993 Mont St. Anne/ a má také stříbro z MS 1994 ve Vailu. Závodit však začal už v roce 1978, tehdy jako sedmnáctiletý na BMX. Od roku 2002 se převážně věnuje dlouhým štrekám - ultarmaratonům a 24 hodinovkám. 

David Juarez


Ale nechme sentimentu a pojďme se věnovat této události v celém jejím kontextu. Již třetím rokem funguje v Holešově omlazený organizační tým, který se legendárního Drásala pokouší udělat ještě atraktivnějším a zajímavějším pro bikerskou obec. To, že vznikla ultra maratonská trať a jak a proč k tomu došlo, jsme již na těchto stránkách rozebírali. Jisté je, že bratři Fojtíkové, místní patrioti, nezůstávají spát na vavřínech a snaží se jít ještě dál. A tak vznikl v jejich hlavách nápad, pozvat do Holešova někoho skutečně zajímavého. Nechme dále mluvit Ondru Fojtíka.

Ondřeji, koho napadl zrovna Tinker?
Už před dvěma lety jsme měli v plánu pozvat někoho známého ze zahraničí a letos se to povedlo. Když jsme přemýšleli o někom výjimečném, hned nás napadl Tinker, pro moji generaci snad nejvýraznějši postava MTB, navíc s tím, že stále dokáže závodit. Mám obrovskou radost, že ho přivítáme na startu Drásala.  Osobně jsem se s nim potkal jednou na Salzce a jednou na Titanu v Maroku, což byl velký zážitek. Dalším zahraničním borcem bude Rakušan Wolfi Krenn, účastník Cape Epic, Crocodile Trophy a vítěz Salzkammergut 211 km. 

A jak se vám to povedlo?
Zkoušeli jsme ho oslovit přes Facebook, což bylo bez reakce, až klukům z Aspire, což je distributor Cannondale do ČR, se podařilo zkontaktovat manažera Tinkerova týmu.  Už přes 20 let, tuším, je věrný značce Cannondale, ještě nedávno byl členem továrního Cannondale Factory racing, teď závodí za jeho americkou část.  Začali jsme s facebookem, pak nějaké emailové adresy přímo na něj a nakonec se nám ozval jeho manažer a dohodli jsme se.


Rok 1994. Mountainbiking v USA na vrcholu, seriál NORBA byl ikonický

Proč jste ho pozvali?
K takovému závodu se to hodí, je to oslava cyklistiky, chceme tady mít pokud možno i do budoucnosti vždycky někoho známého, i když chápu, že Juarez je silná káva už na začátek. Ale není čas na nějaké váhání… Jak dlouho bude ještě závodit a jezdit po světě?

Můžou ho lidi potkat kromě sobotního závodu?
No jakpak by ne! Měl by být v Bystřici p. Hostýnem už od úterka, ve středu a čtvrtek plánujeme pro zájemce společnou vyjížďku a nějaké posezení. Myslím, že to bude událost…


Dobrá, začali jsme trochu netradičně, vraťme se na tratě v Hostýnských vrších. Ani tady nemůžeme mluvit o stojatých vodách, protože na všech došlo k výrazným změnám. Osobně jsem dost konzervativní v tom, měnit rok od roku trati. Mám rád, když si mohu vlastní výkon tak nějak meziročně porovnávat, taky mi vyhovuje zevrubná znalost tratí a připadne mi, že legendární trať by měla být legendární tím, že je navěky stejná. Každý se mnou nemusí souhlasit. Ale v tomhle případě i já považuji kroky, které organizační tým provedl, za logické a správné.

Jak všichni, kdo jste v posledních letech na Drásalovi startovali, víte, asfaltu přibylo, trať se hodně zrychlila a nějaký ten zákrok byl žádoucí. Ten, co přišel, je hodně radikální. Zjednodušeně řečeno, na tradiční trase dlouhého Drásala úplně zmizel hodně asfaltový úsek k Bečvě a zpátky, naopak se podařilo najít nový atraktivní hřeben směrem k Vsetínu, kde asfalt není žádný, přibudou nějaké výškové metry a pár kilometrů navíc. To je veskrze pozitivní zpráva. Vězte, že se tímto zásahem změní takřka polovina klasické trati!

Ondřej Fojtík
Ondřej Fojtík

Ale důvodem nebyl jen nadbytek asfaltu. Tahle změna má pozitivní vliv i na nejdelší trasu OBR Drásala. Podstatně se tím zkrátí okruh, který odvážlivci absolvují dvakrát, zvýší se obtížnost jednak nastoupanými metry a také tím, že se pojede víc v opravdovém terénu. Ale to ještě není všechno. Drásal jako takový je důležitou sportovní akcí pořádanou v regionu, možná jednou z nejdůležitějších. Místním zastupitelstvům záleží na tom, ukázat atraktivní místa regionu a trať tohle reflektuje. Závodníci se dostanou ke zříceninám hradu Lukov a navštíví krásnou bike arénu v Semetíně, kterou budou projíždět. To všechno je vymyšlené, dohodnuté a nemáme obavy, že by něco nefungovalo. Jestli chcete vědět víc, navštivte webové stránky Drásala a prostudujte mapy a profily. A poslední, co vám prozradím, vás taky může potěšit. Na obou dlouhých trasách se podařilo posunout cílový limit až na 19:30 hodin, to je výzva i pro nerozhodnuté, ne?

 

 


Foto: Miloš Lubas, Cannondale

Seznam stránek článku:

 1. Na Drásala přijede legenda Tinker Juarez
 2. Další novinka - Drásal Tour MTB Stage Race
Přečteno - 20179x Tagy: ondřej fojtík drásal tinker juarez
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Kolo pro životBlíží se konec června, to znamená jediné: na scénu přichází Drásal
  Blíží se konec června, to znamená jediné: na scénu přichází Drásal
 2. ZávodyFotogalerie: Kolo pro život - Drásal 2023
  Fotogalerie: Kolo pro život - Drásal 2023
 3. OstatníDrásal 2023: Hoď kamenem, kdo jsi bez viny...
  Drásal 2023: Hoď kamenem, kdo jsi bez viny...
 4. Kolo pro životDrásal jásal. Jobr zase obr
  Drásal jásal. Jobr zase obr
 5. Ostatní závodyJubilejní 30. ročník Drásala se jede již v sobotu
  Jubilejní 30. ročník Drásala se jede již v sobotu
 6. Kolo pro životRebelem snadno a rychle na tratích Drásal Gravel Challenge
  Rebelem snadno a rychle na tratích Drásal Gravel Challenge
 1. avatar
  #25 germano - vloženo: 03.06.2016 v 09:59:49

  Dobrý den, ahoj. Je mi líto všech čtenářů, kteří musí číst tuto debatu plnou negativního. Tímto se jim omlouvám a debatu ukončuji. Diskutéři nechť si zavolají nebo napíší a vyřídí si to mezi sebou, věřím, že většina lidí na jejich pohnutky neustále nadávat, není zvědavá.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #24 Raceday - vloženo: 03.06.2016 v 08:51:41

  odpověď na vr40 — #23 Hlásím, že jsem zcela klidný. A také přeji hezký víkend.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #23 vr40 - vloženo: 03.06.2016 v 08:38:34

  odpověď na Raceday — #22 Měl by ses uklidnit. Panzdenda jen slušně upozornil, že ten asfalt neodpovídá skutečnosti. A to "peklo" rozpoutal Procházka nadávkou, což je opravdu od pořadatele známého maratonu a dokonce mistrovství republiky velmi nestandardní. Stejně jako je nestandardní nazývat lidi burany od redaktora známého portálu. Ona totiž ta jeho věta o buranech ani jako nadsázka moc nevypadá a navíc každá nadsázka se vždy opírá o reálné myšlení toho, kdo ji napíše. Přesněji je nadsázka záměrné přehánění skutečnosti. Základní myšlenka je tedy i v případě nadsázky vždy stejná. Pouze se to zveličí. Hezký víkend ti přeji.

  1. na tento komentář reaguje Raceday — #24
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #22 Raceday - vloženo: 03.06.2016 v 08:10:01

  odpověď na vr40 — #18 Hele a já si myslím, že i jo :-)

  Ale nehodlám si tady s tebou poměřovat... (cokoli tě napadne)

  Ty, Panzdenda a ještě by se tu někdo našel, mi zapadáte do takového toho anonymního siláckého internetového bojovníka, kterých je na každém serveru 3 pr….

  Mají se potřebu vyjádřit téměř ke všemu, zásadně negativně, na všechno plivnout. Nečetl jsem od vás nic pozitivního. Máte čas na psaní mnoha sáhodlouhých elaborátů, což člověk úspěšný v práci, nebo v cyklistice nemá, protože maká, nebo trénuje. Na mě působíte jako mindráci. Jeden hned píše jak napráskal A.P. za sprosté slovo redakci, ty hned machruješ jak budeš řešit v nadsázce vyřčené tvrzení,… Jste chudáci a mě jako dlouholetého čtenáře mtbs to prostě otravuje, číst tady ty vaše výblitky.

  Tady je prostě informační článek o Drásalovi a o legendě mtb Tinkerovi. Někdo si s tím dá práci. A vy tu zase rozpoutáte peklo. Je to takový ošklivý, zlá, nehezký věc …nebo jak to říkal klasik.

  Ale není proti tomu obrany.

  1. na tento komentář reaguje vr40 — #23
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #21 aladin - vloženo: 03.06.2016 v 07:43:19

  On ten jeho kamarád Procházka podle odpovědi #12 je taky pěkný kousek. Ta jeho omluva není ve skutečnosti omluva, ale další výsměch...jestli jsem mu způsobil újmu ... ale že bych si strašně moc sypal popel na hlavu ... Proč se ten člověk omlouvá, když to nemyslí upřímně?

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #20 lalin - vloženo: 03.06.2016 v 07:10:12

  odpověď na petan — #11 Zdravím, sám jste ze sebe napsaným výrokem udělal "burana" a to přímo výstavního! Aby tohle napsal redaktor webu, který je živ z reklam na svém portálu, no zajímalo by mě co si o tom nyní myslí firmy, které zde inzerují...

  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #19 lalin - vloženo: 03.06.2016 v 07:10:05

  odpověď na petan — #11 Zdravím, sám jste ze sebe napsaným výrokem udělal "burana" a to přímo výstavního! Aby tohle napsal redaktor webu, který je živ z reklam na svém portálu, no zajímalo by mě co si o tom nyní myslí firmy, které zde inzerují...

  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #18 vr40 - vloženo: 03.06.2016 v 06:53:25

  odpověď na Raceday — #17 Do očí bys mi to asi neřekl, že? Zřejmě si neuvědomuješ, že redaktor Bureš nazval většinu svých čtenářů burany. Vyjádřil tím, jak jimi pohrdá. A dokonce nazval burany i firmy, které si u něj platí reklamu. Dal jsem si s tím trochu práce a podíval jsem se, odkud ty firmy jsou. Většina na východ od Průhonic. To se mi zdá dost drsný.

  1. na tento komentář reaguje Raceday — #22
  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #17 Raceday - vloženo: 02.06.2016 v 20:31:49

  odpověď na vr40 — #16 Tvé komentáře mám rád! Nejsi se Zdendou v nějakém příbuzenském vztahu? ...protože ty jsi taky výstavní šulín :-)

  1. na tento komentář reaguje vr40 — #18
  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #16 vr40 - vloženo: 02.06.2016 v 20:14:26

  Ano, velmi zvláštní vyjádření redaktora o buranech v východu až po Ukrajinu. Dokonce si myslím, že to je žalovatelné a je možné, že by po tom MTBS skončilo. Zvláště nazvat obyvatele Ukrajiny burany by zřejmě neprošlo. Musím si promyslet, co s tím, protože toto by si redaktor opravu neměl dovolit. Tady asi jen omluva nestačí!!!

  1. na tento komentář reaguje Raceday — #17
  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #15 erik_cely - vloženo: 02.06.2016 v 19:50:02

  odpověď na petan — #11 No, Procházka nadal jednomu čtenáři dost sprostě (jestlipak by mu to řekl do očí) a Vy několik milionů obyvatel ČR hodíte do jednoho pytle a nazvete je burany. Měl byste se omluvit, tohle není redaktora hodno.

  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #14 Jenda10 - vloženo: 02.06.2016 v 19:40:03

  odpověď na Giro — #8 Ahoj,

  k tomu Vsetínu - trasa povede pres Bike arenu Vsetín, více o novinkách zde v odkazu - http://www.drasal.cz/43-novinky-2016.html.

  Drásala jezdím, pomáhal jsem i na občerstvovačce a vím, že při pořádání závodů je to boj s majiteli pozemků a jinými překážkami. To, že se povedlo obměnit trasu, že se nejede poměrně nudný úsek a je nahrazen lepším a těžším úsekem, po kterém koneckonců všichni volali, je samozřejmě jen a jen dobře.

  Je tedy pozitivní zjištění, že 25.6. pojede soudruhzdenda na švih daleko od Holešova a bude tak o jednoho závodníka (absolvujícího i zmíněný asfaltový úsek) méně. Startovní pole bude i tak velké.

  Petane ty jsi mne popravdě celkem zklamal. Sice jsi uvedl, že je to s nadsázkou, něco málo jsi dal do úvozovek, ale i tak (na redaktora) nic moc výrok o Ukrajině a buranech ...

  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #13 Jenda10 - vloženo: 02.06.2016 v 19:40:03

  odpověď na Giro — #8 Ahoj,

  k tomu Vsetínu - trasa povede pres Bike arenu Vsetín, více o novinkách zde v odkazu - http://www.drasal.cz/43-novinky-2016.html.

  Drásala jezdím, pomáhal jsem i na občerstvovačce a vím, že při pořádání závodů je to boj s majiteli pozemků a jinými překážkami. To, že se povedlo obměnit trasu, že se nejede poměrně nudný úsek a je nahrazen lepším a těžším úsekem, po kterém koneckonců všichni volali, je samozřejmě jen a jen dobře.

  Je tedy pozitivní zjištění, že 25.6. pojede soudruhzdenda na švih daleko od Holešova a bude tak o jednoho závodníka (absolvujícího i zmíněný asfaltový úsek) méně. Startovní pole bude i tak velké.

  Petane ty jsi mne popravdě celkem zklamal. Sice jsi uvedl, že je to s nadsázkou, něco málo jsi dal do úvozovek, ale i tak (na redaktora) nic moc výrok o Ukrajině a buranech ...

  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #11 petan - vloženo: 02.06.2016 v 18:00:20

  Aleši je fakt, že by ses mohl mírnit ve výrazech, protože tím akorát zbytečně zavdáváš podnět k tomu, aby si tady na tobě kdokoliv z těch bezejmenných kritiků pěkně smlsnul. Na druhou stranu jak s oblibou s nadsázkou říkám "od Průhonic dál na východ už je to Ukrajina" a tam je to fakt samej buran, takže je potřeba počítat s tím, že na hrubej pytel dostaneš hrubou záplatu v každým případě. Mimochodem za mě palec nahoru a to tak že velkej za Tinkera, kéž by bylo víc pořadatelů, kteří se nebojej a pozvou legendu takovéhoto formátu. Asfalt je a bude všude i když mě samozřejmě taky štve, když mám na biku jet v závodě víc jak 100 m po silnici.

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #12
  2. na tento komentář reaguje erik_cely — #15
  3. na tento komentář reaguje lalin — #19
  4. na tento komentář reaguje lalin — #20
  odpověz na tento komentář
 15. avatar
  #10 Giro - vloženo: 02.06.2016 v 12:53:37

  odpověď na aladin — #9 Čau, mám pocit, že je to trochu přepjatý.

  Mě sprosté slovo v kontextu neurazí (na kole asi moc spisovně nemluvíme). Zrovna teď Aleše P. chápu (ačkoliv ho osobně neznám), že měl potřebu použít „nespisovné“ oslovení. Budeš-li mít příležitost, poslechni si někdy stesky závodníků směrem k pořadatelům (blbý ceny, vysoké startovné, hrozný žrádlo … bez ohledu na to jaká je skutečnost), pak se dá možná ta jadrnost pochopit.

  Jinak, ale nikoho nehájím, jako do kopce: každý za své! :-)

  odpověz na tento komentář
 16. avatar
  #9 aladin - vloženo: 02.06.2016 v 12:33:47

  odpověď na Giro — #8 Já nevím, jak je to s tím Vsetínem. Ale to není rozhodující, aby to někoho opravňovalo sprostě někomu nadávat. Author Šela? A ví u sponzora Author že se tu pořadatel chová jako buran? To platí závod takovému člověku? Ani korunu bych mu už nedal. Za to, jak nakládá i se sponzorským jménem, protože si Procházku asi lidé s tímto závodem spojují.

  1. na tento komentář reaguje Giro — #10
  odpověz na tento komentář
 17. avatar
  #8 Giro - vloženo: 02.06.2016 v 12:26:54

  odpověď na vr40 — #7 Zkus Autor Šela marathon.

  To, že někdy s někým nesouhlasím, neznamená, že jindy nemá pravdu on.

  A jak to s tím Vsetínem? :-)

  1. na tento komentář reaguje aladin — #9
  2. na tento komentář reaguje Jenda10 — #13
  3. na tento komentář reaguje Jenda10 — #14
  odpověz na tento komentář
 18. avatar
  #7 vr40 - vloženo: 02.06.2016 v 14:04:01

  Opravdu je ten člověk jménem Procházka pořadatel nějakého závodu? To se mi ani nechce věřit, podle toho jak tu dokáže sprostě nadávat. To musí být maximálně nějaký závod kolem hnojiště!

  1. na tento komentář reaguje Giro — #8
  odpověz na tento komentář
 19. avatar
  #6 Giro - vloženo: 02.06.2016 v 07:08:07

  odpověď na panzdenda — #1 odpověď na vr40 — #3 Čau,

  nejsem místně znalý, ale Vsetím na trase marně hledám.:-)

  Dál bych řekl, že zmínka o asfaltu je ve výroku pořadatele trochu jinak, než jak jakoby cituješ. :-)

  Nehledej hnidy, řekl bych, že to pěkně připravený závod, včetně www stránek (rozpočítané startovné na km mě trochu rozesmálo, ale znám pár takových, co to zajímá).

  Aleši Procházkovi rozumím, pořádá pěkný závod a ví o čem je řeč.

  odpověz na tento komentář
 20. avatar
  #4 panzdenda - vloženo: 01.06.2016 v 19:43:50

  odpověď na vr40 — #3 Na opakované vulgarity pana Procházky vůči diskutujícím jsem již mailem upozornil šéfredaktora mtbs.cz, takže předpokládám, že situaci bude nějakým způsobem řešit.

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #5
  odpověz na tento komentář
 21. avatar
  #3 vr40 - vloženo: 01.06.2016 v 18:46:52

  Procházko, panzdenda měl slušnou a věcnou poznámku. Trať si projel a tak to tam zná. Co vás vede k tomu, že ho nazýváte kok..em? Proč mu nadáváte?

  1. na tento komentář reaguje panzdenda — #4
  2. na tento komentář reaguje Giro — #6
  odpověz na tento komentář
 22. avatar
  #1 panzdenda - vloženo: 31.05.2016 v 19:52:30

  Na nový "nesfaltový" úsek Drásala u Vsetína jsem narazil nedávno při švihu na silničním kole ... Ten úsek "zcela bez asfaltu" se skládá zejména z cca 6,5 km asfaltové cesty ze Semetína na Nivy a dále po hřebeni :-)).

  1. na tento komentář reaguje Aleš Procházka — #2
  2. na tento komentář reaguje Giro — #6
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744