Jsme na prahu konce první čtvrtiny 21. století. Co přinese letošní rok zajímavého v rámci technických novinek? Pojďme si trochu zavěštit ze skleněné koule...
Obecně bych letošní očekávání rozdělil na "téměř jistá" a "spekulativní", ale jelikož se v rámci těchto článků pohybujeme vždy na poměrně tenkém ledě, protože jako média máme v mnoha případech informace o chystaných novinkách dlouho před jejich uvedením, ale musíme ctít informační embarga, zůstanu u obecnějších formulací.
Událostí roku 2025 bude jednoznačně představení nové generace komponentů Shimano, které odstartuje na jaře uvedením další generace nejvyšší sady a v průběhu roku by pak měly následovat i její dostupnější varianty. Spekulace o rozšíření počtu pastorků či příchodu bezdrátového elektronického Di2 řazení se šíří, ale na jejich potvrzení nebo vyvrácení si budete muset ještě nějaký čas počkat.
Sram, který v posledních letech svou inovativní válku se Shimanem na poli vyšších sad jednoznačně vyhrává, si nebude chtít nechat jen tak ujet vlak ani tam, kde je naopak silnější jeho konkurent, a to v rámci dostupnějších řad, a pravděpodobně se tak zaměří na své základní sady komponentů. Po letech by se tak mohly objevit nové mechanické sady řazení, které by měly nabídnout rozumnější alternativu k základním sadám Deore, SLX a potažmo novému Shimano Cues.
Zajímavé bude také sledovat výsledky souboje obchodních zástupců velkých koncernů, dodávajících odpružení do OEM výrobních závodů, a to zejména v rámci highend modelů. Jak Rock Shox, tak Fox totiž budou bojovat o zákazníky v rámci svých nejnovějších chytrých systémů odpružení a proslýchá se, že se objeví také více výrobců elektronicky ovládaných teleskopických sedlovek.
Samostatnou kapitolou jsou pak ebiky a trendy, které probíhají v rámci jejich inovací. Velkým tématem bude stále více rostoucí konkurence na poli dodavatelů pohonů, kde bude zajímavé sledovat, jakým směrem se budou ubírat tradiční výrobci elektropohonů, jako je Shimano, Bosch, Brose a další, a jak se bude dařit prosazovat na zdánlivě obsazenému trhu novým hráčům, jako je Sram, DJI nebo ZF.
V letošním roce jsme mohli sledovat poměrně velký ústup čínského Bafangu ze segmentu střední a vyšší třídy. Jestli se podaří tento trend zvrátit představením nových motorů, bude zajímavé sledovat, stejně tak jako další počiny na poli specifických novinek, jako jsou integrované převodovky pinion nebo avizované nové modely lehkých pohonů v zadních nábojích. Zapomínat nesmíme ani na připravované novinky od Yamahy, která by se ráda v Evropě ukázala i na jiných než Giant kolech.
V rámci ebiků pak bude zřejmě dál pokračovat také snaha nabízet nová technologická propojení spočívající zejména v různých systémech automatizace řazení či automatické volby úrovně dopomoci v závislosti na kapacitě baterie a naplánované trase. Pokračovat bude zřejmě i další rozšiřování bezpečnostních funkcí, jako je integrace chytrého osvětlení nebo zabezpečení ebiků proti krádežím.
Jestliže se o něčem dá tvrdit, že je to budoucnost, ovšem s omezením na velice úzkou skupinu highend produktů, tak to jsou rozhodně stále více se rozšiřující technologie 3D tisku, které umožňují zakázkovou výrobu rámů i komponentů na míru, a to z různých materiálů, plastem počínaje, přes ocel a titanem konče. Tady se fantazii téměř meze nekladou. Jsme svědky rostoucího využívání 3D tisku v rámci výroby sedel. Existuje několik výrobců, kteří si tisknou rámové patky, a roste produkce 3D tisku i v rámci rozličných, většinou titanových komponentů.
Obecně platí, že ve vyšší střední třídě a zejména hightech segmentu si své pozice budou schopni udržet všichni výrobci, kteří svým produktům budou přidávat vysokou přidanou hodnotu v podobě specifického designu, špičkových technologií a originálního provedení. Udržení si loajality stávajících zákazníků tak bude vyžadovat zodpovědný přístup jak k produktovému designu, tak cenotvorbě, protože trh už několikrát ukázal, že zákazníci nejsou masově připraveni k tomu utrácet 300 a více tisíc za jízdní kola, pokud nedostanou něco opravdu výjimečného.
Jestliže jsme byli v posledních zhruba deseti letech svědky velkého přerodu geometrií u horských kol, které se v rámci většiny kategorií posunuly opravdu zásadním způsobem, zejména s ohledem na zlepšení jízdních vlastností, tak nyní přichází z tohoto pohledu stabilizace a určité "uklidnění" geometricky hektické doby. Posuny úhlů o více než 6° a délek rámů o mnoho desítek milimetrů zdá se končí stejně tak, jako čistě 27,5" modely, kterých bude i nadále ubývat a své místo si zachovají zřejmě jen mezi dětskými a enduro koly.
Většina značek se tak již se svými modely pomalu dostane do nového progresivně geometrického standardu a je otázkou, zdali to nebude i v rámci potřebné konsolidace znamenat, že se po letech prodlouží doba "životnosti" jednotlivých modelů, která se v minulosti mnohdy zkracovala i na méně než tři roky, zatímco průmyslový standard je obvykle 4-6 let.
V rámci této predikce je dobré zmínit, že většina výrobců dnes již používá boostový standard pro náboje kol, BSA nebo Pressfit středový standard a dokončuje se přechod k univerzálním UDH patkám přehazovaček a návrat k velkým průměrům horních ložisek hlavového složení, kvůli vnitřnímu integrovanému vedení kabeláže, což byly a stále ještě zůstávají hlavními prodejními argumenty pro nové modely, kvůli kterým bylo potřeba designovat nové rámy.
Jediným otazníkem na poli nově využívaných technologických novinek je oversize závitový střed označovaný jako T47, který v sobě kombinuje spolehlivost závitových středových misek a ložisek, umístěných uvnitř rámu. Dosaženo je toho větším průměrem BSA závitů ve středovém složení, což ovšem znamená nekompatibilitu se stávajícími BSA miskami a potažmo nutnost přepracování kompletních rámů, protože zvětšením průměru středového domečku může v některých případech znamenat nutnost kompletně přepracovat kinematiku zadního odpružení, pokud by se to dotklo přemístění některého z čepů zadního odpružení. Sledovat expanzi T47 tak dnes můžeme zejména mezi gravely, kde problém s nedostatkem místa nehrozí, ale velký závitový T47 střed má rozhodně své opodstatnění a bude zajímavé sledovat, jestli se mu podaří prosadit i v rámci mainstreamu, nebo zůstane mimo hlavní proud podobně jako Super Boost širší zadní náboj.
Když už jsme u zatím "okrajových" technologií s nejasnou budoucností, tak musím zmínit ještě největší průměr kol 750D. První zmínky o něm sice proběhly již předloni, ale zdá se, že první vlaštovky, v podobě reálných modelů připravených na prodej, přiletí právě v letošním roce. Kolik jich bude a jak se jim podaří uplatnit, budeme samozřejmě sledovat.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
komentář byl smazán
odpověz na tento komentářkomentář byl smazán
odpověz na tento komentář