Orbea OIZ M50 - závodní lidovka

Dneska si představíme "základní" model celoodpruženého X-Country modelu španělské firmy Orbea...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
Orbea OIZ M50 - závodní lidovka

Orbea patří mezi nejstarší evropské značky. V její historii ovšem figurují nejenom jízdní kola, ale například také strojírenská výroba nebo výroba revolverů. U nás má sice značka již také nějakou historii, nicméně od modelového roku 2018 dochází ke změně distributora, a dá se proto očekávat, že se o ní bude mluvit více než v minulosti.

Mimochodem, velký článek s představením celého průřezu modelů značky připravujeme. Dnes se ale podíváme podrobněji na bike, který hraje důležitou roli v nabídce X-Country kol Orbea. Jde o vstupní model karbonové platformy OIZ, na které mimo jiné závodí také Kateřina Nash spolu se svými kolegyněmi z amerického týmu Luna.

Sympatické na této řadě je, že je již od nejnižšího modelu nabízena jako kompletně karbonová, nikoliv se zadní hliníkovou stavbou, jako to mají mnozí konkurenti. Kupujete tak vlastně opravdu závodní rám, který je jen osazen ekonomičtějšími komponenty, díky kterým se dá stlačit cenovka do přijatelných relací.

Samotný rám je přitom vybaven většinou nejnovějších technologií, jako jsou boost osy nábojů a vnitřní vedení kompletní kabeláže. Geometrie je optimalizována pro závodní použití s tím, že zde je použit hlavový úhel rovných 70° zkombinovaný se sedlovým úhlem 74° a 425/440 mm (27,5/29") dlouhou zadní stavbou. Když už jsme se dotkli průměrů kol, tak Orbea v tomto případě volí řekněme osvědčený způsob dělby, který spočívá v tom, že menší velikosti rámů S a M jsou k dispozici s 27,5" koly, zatímco devětadvacítky jsou nabízeny pro velikosti M, L a XL.

Co se týká zadního odpružení, vsadila Orbea na systém zeropivot, který spočívá v bezčepové zadní stavbě, která je navržena tak, že funkci chybějícího zadního čepu nahrazuje flexe materiálu horních vzpěr zadní stavby. Orbea tuto konstrukci nazývá UFO a kombinuje ji s kraťoučkým vahadlem a tlumičem z části zapuštěným do spodní strany horní rámovky. Díky tomu vzniklo v přední části poměrně velké místo uvnitř rámu.

Za zmínku, co se rámu týká, ještě stojí jeho připravenost pro případné osazení teleskopické sedlovky. Sedlová trubka o vnitřním průměru 31,6 mm k tomu vysloveně vybízí a zaslepený otvor pro vyústění ovládacího bovdenu nad pressfit středovým složením jakbysmet.

Pokračovat na: Shimano základ

Seznam stránek článku:

  1. Orbea OIZ M50 - závodní lidovka
  2. Shimano základ
  3. Fotogalerie
Přečteno - 34205x Tagy: orbea
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeDuhová Orbea Oiz Martina Lucy dovezla tovární tým na pódium v SP
    Duhová Orbea Oiz Martina Lucy dovezla tovární tým na pódium v SP
  2. Testy - RecenzeTak za tímhle fešákem se budou všichni otáčet: Orbea Diem
    Tak za tímhle fešákem se budou všichni otáčet: Orbea Diem
  3. TechnikaFotogalerie: Orbea Rise M10
    Fotogalerie: Orbea Rise M10
  4. Testy - RecenzeTEST: Orbea Rise M10
    TEST: Orbea Rise M10
  5. Týmy a klubyOrbea Factory Team bystrozrakým pohledem
    Orbea Factory Team bystrozrakým pohledem
  6. Tech newsOrbea Rise 2025 - konečně super lehký a silný
    Orbea Rise 2025 - konečně super lehký a silný

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 JCyklo - vloženo: 09.11.2017 v 14:26:05

    komentář byl smazán

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744