Píchání už nebude jako dřív. Přichází duše Foss!

Poďme se podívat na materiálovou inovaci duší, se kterou přišla firma Foss. 130 gramů, odolná proti defektům a cena pod 300 Kč.
Autor: Bob Damek, Jan Němec
Píchání už nebude jako dřív. Přichází duše Foss!

Vývoj pláštů pro horská kola je jednou z nejvíce inovativních oblastí cyklistiky. Vývoj systémů odolných defektům, zdokonalování jízdních vlastnostmí plášťů a snaha o co nejnižší hmotnost rotujících částí na kole, to jsou ty hlavní směry vývoje a výzkumu řady firem zabývající se horskou cyklistikou.

Každý závodník i turista jistě moc dobře zná nepříjemný sykot při defektu. Defekt je černá můra všech závodníků i turistů. Dokáže připravit jezdce o vítězství i zkazit náladu na vyjížďce v přírodě.

I když je mnohým Taiwan stále k smíchu a výrobky z tohoto konce mají zaškatulkované jako brak, už tomu tak dávno není. Svědčí o tom i firma FOSS, která použila na výrobu duší místo tradiční gumy makromolekulární termoplast TPE. Proč? Právě z výše popsaných důvodů.

Osvětlení pojmů elastomer - termoplast

Elastomer je makromolekulární látka, která se po podstatné deformaci malým napětím a uvolněním tohoto napětí při pokojové teplotě rychle vrací přibližně k původním rozměrům a do původního tvaru.

Naopak Termoplast je za běžných podmínek většinou tvrdá a často i křehká makromolekulární látka. Při zvýšené teplotě se stává plastickou, tvarovatelnou. Změna z plastického do tuhého stavu je vratná.

Termoplastický elastomer (TPE) je polymerní materiál, který má při pokojové teplotě vlastnosti elastomeru, resp. pryže, ale dá se zpracovávat jako termoplast. Ve srovnání s pryží je technologie výroby mnohem jednodušší. Jde v podstatě o rychlý přechod ze zpracovatelské taveniny k pevnému elastickému tělesu. Tento proces je vratný a nastává pouhým natavením a ochlazením TPE , zatímco při výrobě pryží musí kaučukové směsi projít složitým vulkanizačním procesem, při zachování analogických užitných vlastností.

Pláště z igelitu
První co nás zaujme na duších FOSS je to, že vypadají jako z „igelitu“ a někomu mohou připomínat i obří kondom s ventilkem. Ano jsou průhledné. Další vlastností je to, že jsou méně elastické a proto rozměr musí dosti přesně odpovídat obvodu kola i rozměru zvoleného pláště. Stěny pláště z makromolekulárního plastu jsou sice větší tloušťky, než ty klasické z gumy, ale díky asi o 30 % nižší měrné hmotnosti (TPE jen 0,88 g/cm3 v porovnání s gumou 1,3 g/cm3) je celková hmotnost duší nízká a je srovnatelná se špičkovými ultralight dušemi.

Hmotnost duší o rozměru 26/1.95-2.25 je cca 130g. K zajímavým vlastnostem termoplastů patří jejich tvarová paměť, materiál se po deformaci vrací do původního stavu. A tak například při propíchnutí hřebíkem se duše FOSS neroztrhne, ale v místě průrazu se snaží vrátit do původního stavu a utěsní tak okolí kolem tělesa, které způsobilo průraz pláště a duše.

Píchání už nebude žádné drama
S takovýmto defektem se dá pokračovat v jízdě, aniž by se výrazně snížil tlak. U menších děr od trnů se okolí defektu stlačí do původního stavu a z duše tak neuniká vzduch. Výrobce tyto vlastnosti demonstruje na propíchnutí duše hřebíkem a jehlou ( viz. Ilustrační foto).

Z tohoto pohledu je taková duše účinná i při defektu z boku, kde systémy s protidefektovými tmely a pěnami nefungují zcela spolehlivě. Další výhodou těchto duší je, že při průrazu neexplodují, nedojde k jejich roztržení a rychlému úniku vzduchu. Jsou tak bezpečnější, než klasické duše z gumy, kdy při průrazu prasknutí duše může vést k nepříjemným pádům. Duše z TPE lze opravit záplatami nebo natavením okolí defektu a následným stlačením. K výbavě bikera používající tyto duše tak přibudou zápalky nebo zapalovač, s jejichž pomocí lze provizorně opravit i větší defekt v přírodě. Kuřáci tak budou ve výhodě :-)

Výrobce na domácí opravu nebo do cykloservisů dodává i speciální „zatavovací“ kleště s elektrickým ohřevem. Výhodou je i možnost recyklace těchto duší a údajně i menší škodlivost při jejich případné likvidaci spalováním, než u klasických duší z gumy. Takže nová duše FOSS splňuje i tyto enviromentální požadavky moderní doby a neopomněla to zákazníkům připomenout na obalu mottem: Enviromentally Friendly Tube.

Reference testerů z Beskidy MTB Trophy, kteří testovali duše celý rok:

„Duše FOSS plně splnily naše očekávání. V inovované verzi, můžeme říct, že téměř stoprocentně. V každém případě jsou mnohem lepší než tradiční duše z gumy. Pokud s nimi budete jezdit, můžete se cítit bezpečněji a mít jistotu, že jen tak nějaký drát nebo hřebík vás nezastaví. Pokud někdo používá duše, a z nějakého důvodu nechce jít do bezdušového systému (UST), měl by o této možnosti vážně uvažovat.“

Pohled do budoucnosti
Použití termoplastů TPE pro výrobu duše je revoluční počin v gumárenském průmyslu. Snad, to ukáže až čas. Svými vlastnostmi posunují vývoj technologií odolných defektům o další vývojový stupeň výš. Duše ale bude vždy duše a výhody UST systému asi nenahradí.

Zajímavé bude proto až použití TPE pro výrobu UST plášťů, kde by použití termoplastů mohlo výrazně snížit jednu z nevýhod UST systémů, kterou je vyšší hmotnost. Použití na bočnice a vnitřní vrstvu UST plášťů by mohlo výrazně zvýšit i odolnost proti defektům, kde nepomůžou ani protidefektové tmely, které jsou účinné především při defektech v běhounu pláště. Prezentována odolnost TPE proti defektům malých průměrů se pro takovéto nahrazení tekutých tmelů u plášťů UST a odlehčených UST ( TNT, TCS, Tubeless Supra, Tubeless Ready,….) přímo vybízí.

Uvidíme, kdo první bude integrovat TPE do konstrukce klasických plášťů z pryže. Zvýšení odolnosti proti defektu bez nutnosti použít tmel a snížení hmotnosti jsou výzvou pro vývojáře.

Kde se dají sehnat duše z termoplastu TPE
Podle dostupných zdrojů v České republice zatím není obchodní zástupce firmy FOSS, dají se ale pořídit v Polsku nebo přes internetový obchod ze zahraničí. Cena se pohybuje kolem 290 Kč. Duše z TPE vyrábí i firma Eclipse a ta jde čistě po hmotnosti, 56 g u MTB duše je výzvou pro gramaře....

Ocenění za inovaci

Duše firmy FOSS obdržely prestižní ocenění iF material award 2010 a první místo v kategorii kola v soutěži o nejlepší inovaci INNOBIKE 2010.

Zdroje: www.daveo.pl | www.mtbnews.pl | www.jpracingbike1.com | www.light-bikes.de

Přečteno - 109921x Tagy: servis pláště duše
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. ServisQayron hledá partnerské servisy v Česku
    Qayron hledá partnerské servisy v Česku
  2. DoplňkyTEST: Vittoria Terreno Zero - pořádné silniční balóny
    TEST: Vittoria Terreno Zero - pořádné silniční balóny
  3. ServisCanyon upozornňuje na možný problém s bateriemi
    Canyon upozornňuje na možný problém s bateriemi
  4. DoplňkyTEST: gravel plášť CST Overton
    TEST: gravel plášť CST Overton
  5. DoplňkyTest: Enduro / DH plášť CST Gravateer
    Test: Enduro / DH plášť CST Gravateer
  6. DoplňkyJak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo
    Jak jsem si vybral nové dioptrické brýle na kolo

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #2 Optik - vloženo: 02.03.2011 v 20:53:53

    Zajímavé, musím zkusit. Díky za pěkný článek!

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #1 Igor Bruzler - vloženo: 02.03.2011 v 20:52:55

    Beskidy = LOL

    1. na tento komentář reaguje Mira — #3
    2. na tento komentář reaguje TomasGladis — #4
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744