Reálné záběry krádeží kol, ale i strategie a chování zlodějů ukazuje unikátní projekt Bez kola. Potvrzuje se, že kolo v ulicích měst mizí i během minuty...
Česká pojišťovna prezentovala výsledky unikátního projektu Bez kola. Jeho cílem bylo formou nadsázky poukázat na stále se zvyšující počet krádeží kol a také upozornit na možnosti jejich pojištění. Ve čtrnácti vybraných městech České republiky byla proto umístěna nezabezpečená jízdní kola. „Bezbranná“ však byla jen zdánlivě. Po celou dobu je totiž sledovala skrytá kamera, jejíž reálné záběry z místa činu si můžete prohlédnout na adrese projektu www.bezkola.cz. Zároveň s kamerou pak běžely i stopky, které měřily, za jak dlouho bude kolo ukradeno.
„Víte, že v roce 2012 evidovala policie v ČR téměř 7 800 případů krádeží jízdních kol? Nejvíce jich bylo na území hlavního města Prahy (1617) a v Moravskoslezském kraji (1260), nejméně pak na Vysočině (111) a na Karlovarsku (94).“
Česká pojišťovna umístila ve vybraných 14 městech ČR vždy stejné horské kolo pořízené v běžném obchodě se sportovním zbožím. Dopravní prostředek však na ulici zůstal bez dozoru jen zdánlivě. Od jeho příjezdu místo po dobu několika hodin sledovala dvojice skrytých kamer. Kolo se vždy „ocitlo“ v lokalitě poblíž center měst, kde lidé na kolech běžně jezdí a kde se také samozřejmě odkládají. Výsledek? Během letošního června a července bylo postupně odcizeno celkem jedenáct ze čtrnácti „odložených“ kol.
Průměrná doba od umístění kola do jeho krádeže činila necelé dvě hodiny. Nejméně se kolo „ohřálo“ v Hradci Králové, a to pouhé čtyři minuty! Mladíka neodradila ani lokalita poblíž sídla krajského ředitelství Policie ČR. „Zatímco u celé řady jiných měst bylo možné před samotnou krádeží sledovat jisté plánování nebo váhání, v Hradci Králové se jednalo o rychlou a spontánní akci. Muž, který šel okolo, si všiml nezamčeného kola, jednoduše ho vzal a odjel na něm,“ popisuje situaci Jan Marek z České pojišťovny.
Další unikátní situace pak vznikla v Brně. Zde zdánlivě opuštěné kolo zaujalo skupinu dětí a jedno z nich povzbuzované druhým se nakonec kola „ujalo“. „I tito chlapci prokázali jasné rysy poměrně dobře organizovaného chování. Z celé situace přitom bylo zřejmé, že si uvědomují vážnost svého jednání,“ přibližuje postřehy z terénu Jan Marek.
Rysy typické pro propracovanou akci vykazovaly také případy krádeží v Karlových Varech či Plzni. V obou městech se kol zmocnily organizované skupinky, které před samotným činem důkladně prozkoumaly jak samotné kolo, tak jeho okolí. Každé z jedenácti ukradených kol de facto dalo průběhem události, stylem krádeže či osobou zloděje vzniknout unikátnímu příběhu.
Bližší informace o projektu a především videa reálných krádeží zaznamenaná skrytou kamerou přímo na místech činu najdete na internetové adrese www.bezkola.cz.
Kola na svém místě zůstala po vyhrazenou dobu jen v Českých Budějovicích, Jihlavě a v Pardubicích. Ačkoliv i zde stála nezabezpečená kola přímo v centru města a během dne kolem nich prošly stovky lidí, nikdo je nakonec neukradl. „Zatímco ve většině ostatních měst lidé na kola reagovali pohledy či hlasitým komentováním situace, v Českých Budějovicích či Jihlavě odložené kolo žádné zvláštní emoce nevyvolalo. V Pardubicích kolo upoutalo pozornost zaměstnance pošty, ale pouze proto, že mu stálo v cestě při vybírání schránky,“ popisuje Jan Marek.
Město | Za jak dlouho bylo kolo ukradeno? |
---|---|
České Budějovice | kolo nebylo ukradeno |
Jihlava | kolo nebylo ukradeno |
Pardubice | kolo nebylo ukradeno |
Hradec Králové | 4 minuty |
Brno | 26 minut |
Liberec | 41 minut |
Ostrava | 52 minut |
Praha | 1 hodina |
Kladno | 1 hodina 18 minut |
Zlín | 1 hodina 46 minut |
Karlovy Vary | 2 hodiny 25 minut |
Ústí nad Labem | 3 hodiny 20 minut |
Plzeň | 4 hodiny 45 minut |
Olomouc | 4 hodiny 55 minut |
V loňském roce řešila policie na území ČR téměř osm tisíc krádeží kol. Přes rostoucí riziko však lidé zabezpečení svých kol zanedbávají. „Náš nedávný průzkum ukázal, že ačkoliv se denně v České republice ukradne přes dvacet jízdních kol, skoro pětina cyklistů si je nijak nezabezpečuje. Téměř 90 procent lidí pak vůbec netuší, zda a jak si lze kolo pojistit,“ vysvětluje Jan Marek. Zmíněný průzkum naleznete i na MTBS: Každý čtvrtý Čech se setkal s krádeží kola. Jan Marek pak dodává: „Projekt Bez kola jasně ukazuje, že proces přípravy krádeže jízdního kola bývá otázkou několika minut, u samotného aktu pak jde skutečně o vteřiny.“
Jízdní kola lze přitom jednoduše pojistit, a to nejen proti odcizení. Cyklista může volit ze dvou variant - buď si sjedná pojištění domácnosti, které samozřejmě standardně zahrnuje i pojištění kola, nebo zvolí možnost individuálního pojištění. To kryje jízdní kolo mimo jiné i v situaci, když ho majitel uzamčené odloží například před restaurací nebo do venkovního stojanu.
Další možností pro cyklisty je třeba nabídka ERV Evropské pojišťovny, která nedávno představila nové pojištění jízdních kol (více zde: ERV Evropská pojišťovna přichází s novým pojištěním kol). To má široký rozsah pojistné ochrany a vztahuje se na krádež jízdního kola z objektu i volného prostranství, z auta i z nosiče na kolo. Stejně jako na loupež. V klidu mohou být klienti i v případě poškození nebo zničení kola při nehodě a přepravě. A tento produkt pak ERV Evropská pojišťovna rozšířila i na starší kola.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Nová pravidla, kvalifikace, závody jen těch nejlepších, divoké karty…..odvážný krok směrem k budoucnosti horské cyklistiky....…
Celý článek…Specialized uvedl na trh elektrokolo Vado SL 2 Carbon, které se váhou dostalo na pouhých...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
odpověď na Dzin — #8 odpověď na Dzin — #8 Jasně, že rčení příležitost dělá zloděje je zjednodušují a důležitý je akt rozhodnutí konkrétní osoby. Na těch videích to vypadá, že se zloději v tomto případě patrně rekrutovali z řad osob, pro které i kolo za pět tisíc korun je prostě takové lákadlo, že podlehli. Asi lidé, kteří mají hluboko do kapsy, což je pochopitelně ale neomlouvá. Bylo by možná docela zajímavé vidět, kdo a za jak dlouho by ukradl kolo za třeba 250 000 Kč v nějakém nenápadném decentním provedení. :)
odpověz na tento komentářodpověď na Stanislav.Jirak — #6 To bude chtít slušnou SD kartu na tolik fotek uvázaného kola :-). Musím říct, že společnost, ve které se a priori neustálým natáčením a focením svého činění proaktivně připravuji na nějaký právní či jiný spor mi přijde řádně úchylná. Felix Holcman, dejmupámbuvěčnouslávu určitě netušil, že něco takového jednou bude realita, když natáčel svoje Alibi.
Pro ty mladší jsem ho našel na YT
http://youtu.be/4SW0dN1z2H8
odpověz na tento komentářodpověď na Jori — #3 Ono rčení, že příležitost dělá zloděje mi vždycky přišlo poněkud alibistické a též trochu urážlivé. Zejména kvůli předpokladu, že každý člověk je vlastně latentní zloděj. Je-li před něj pak postavena příležitost, tak se jí chopí. To je hrozně zjednodušující pohled. Též je ze rčení vynechán rozhodovací proces. Dle mého soudu tedy zloděje nedělá příležitost samotná, ale rozhodnutí člověka se jím stát.
- na tento komentář reaguje Stanislav.Jirak — #10
odpověz na tento komentářodpověď na OndraVojta — #5 Pointa je jasná. Pojistěte si kolo a to u nás. :)
odpověz na tento komentářodpověď na Giro — #2 Mám za to, že takto to nefunguje. Viz podmínky uvedené k pojištění na webu. Kopie textu ZDE: Navíc je kolo v době od 6 do 22 hodin pojištěno proti odcizení i venku. V takovém případě musí být odloženo na místě k tomu určeném nebo obvyklém a musí být uzamčeno předepsaným uzamykacím mechanismem ke stojanu na kola nebo
k pevné součásti stavby (například hromosvodu, dešťovému svodu, zábradlí),
ke stromu, sloupu veřejného osvětlení apod. Podstatné je, že musí jít o takový stavební či jiný prvek, který je možno demontovat nebo jinak překonat pouze hrubým násilím. Pokud má majitel kola možnost, měl by si takto zamčené a zaparkované kolo vyfotografovat třeba mobilním telefonem. Značně tím usnadní výplatu případné škody.
- na tento komentář reaguje OndraVojta — #9
odpověz na tento komentářTrochu mi tam chybí pointa - totiž jestli bylo na dotyčné zloděje podáno trestní oznámení pro krádež a nebo jestli jim ČP ponechala kola jako zaslouženou výhru v nové reality show a ještě je poprosila o souhlas se zveřejněním citlivých osobních údajů, aby se náhodou nezapletla.
- na tento komentář reaguje Stanislav.Jirak — #7
odpověz na tento komentářjezdím do práce na kole již více jak třicet let den co den. za tu dobu mi ukradli pět kol. pak jsem si při první příležitosti koupil skládací kolo a mám klid. Z mého úhlu pohledu tedy pojištění nemá význam protože mám kolo prakticky stále na očích. ale jistě to má svůj význam.
odpověz na tento komentářStále se nadává na politiky jak kradou, ale tady názorně vidět, že mnozí z nás nejsou o nic lepší. zkrátka příležitost dělá zloděje...
- na tento komentář reaguje Dzin — #8
odpověz na tento komentářDotaz na Českou pojišťovnu: Vyplatí te mi pojistku při krádeži nezajištěného kola? Na videjich jsou totiž nezajištěná. Dík za upřímnou odpověď. Dík Giro
- na tento komentář reaguje Stanislav.Jirak — #6
odpověz na tento komentářSkvělý marketing České pojišťovny! Klobouk dolů. Takhle prodávat pojistku na domácnost nebo na kolo, super. Včera mi tak nahlodali, když jsem si ten web procházel, že si bike velmi pravděpodobně pojistím. :) PS: U nás evidentně platí dvojnásob rčení "Příležitost dělá zloděje". Holt někteří zde si pletou slova morálka a čest s minerálka a pěst.
odpověz na tento komentář