TEST: Ghost Lector FS Essential

V dnešním redakčním testu se podíváme na XC speciál od německého Ghostu, konkrétně model Lector FS v jeho výbavové verzi SF Essential.

Autor: Zdeněk Vobecký
Foto: Jan Němec
TEST: Ghost Lector FS Essential

Ghost Lector FS SF Essential, tak zní celý název testovaného modelu od německého výrobce. Modelová řada Lector FS představuje u Ghostu celoodružená kola se zdvihem 100 - 120 mm a rám, okolo kterého je bicykl postavený, se tak nabízí ve velkém množství výbavových verzí.

Do testu nám dorazil model ve velikosti M, tím pádem se jednalo o verzi, která disponuje zdvihem 120 mm vpředu i vzadu. Zajímavostí je, že Ghost u většiny svých modelů Lector FS nabízí zdvihy 120 mm právě od velikosti M a výše, zatímco velikosti S a XS si “musí vystačit” se zdvihy 100 mm vzadu a 100 nebo 110 mm vpředu (v závislosti na výbavové variantě). Důvodem k tomuto řešení je konstrukce zadní stavby a její přepákování, které neumožňuje u malých velikostí rámu větší zdvih.

Kola od německého Ghostu jsou v současné době ve světě známé díky továrnímu týmu, který na poli světového XC působí již několik let jako ryze dámská formace. Naposledy na kole Ghost Lector FS získala Anne Terpstra z Nizozemska stříbrnou medaili na mistrovsví světa v Andoře. Další dlouholetou stálicí Ghostu je pak na gravity scéně náš “Datel” Tomáš Slavík. S Ghostem byli v minulosti spojeni i třeba Michal Maroši a Michal Prokop. 

Lector FS SF Essential je postavený na celokarbonovém rámu, jehož dominantou je systém odpružení s názvem Traction Link. “Virtuály” v současné době, zejména v segmentu XC kol pomalu mizí. Výrobci, kteří svou kinematiku odpružení mají postavenou okolo systému virtual pivot přecházejí houfně na systém zero pivot, který spoléhá na flexi zadní stavby. Důvodem je, že je na kole méně vahadel, méně čepů a méně ložisek a tím pádem je rám zpravidla lehčí.

Ghost však i nadále na virtuál spoléhá. Já osobně mám s virtuálem na XC kole zkušenost starou asi šest let a musím říct, že dodnes na ni vzpomínám jen v dobrém. U modelu Lector FS navíc umocňuje "macatost" zadní stavby fakt, že ta je postavena do plného trojúhelníku na obou stranách.

U Lectoru FS nenajdete dnes moderní vedení lanek a bovdenů skrze horní misku hlavového složení, vnitřní vedení vchází do rámu hezky postaru z boku hlavové trubky. Jak to píšu snad vždycky. Pro někoho je lepší ono, pro někoho to druhé. Záleží na vkusu každého a nemá smysl se nad tímto tématem dále rozepisovat. Rám je vybavený systémem Block Stop, který by měl zabránit střetu řídítek s horní rámovou trubkou a jejímu následnému poškození.

Ano, píšu to správně - by měl. V případě testovaného kola plní svou úlohu jen z levé části. Na straně, kde je umístěné řazení, mi vždy narazila řadící páčka do horní rámové trubky dříve, než stačil tento systém zasáhnout. Součástí rámu jsou dva držáky na láhev Fidlock, tedy alespoň v testované verzi M, protože druhý držák, resp. láhev, se vkládá do spodku horní rámové trubky a zde si nejsem jistý, zda je toto řešení kompatibilní i s velikostí S a XS.

Přečteno - 10676x Tagy: testy ghost my2024
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. TechnikaFotogalerie: Norco Fluid C1
    Fotogalerie: Norco Fluid C1
  2. Testy - RecenzeTEST: Norco Fluid C1
    TEST: Norco Fluid C1
  3. DoplňkyTEST: Vittoria Terreno Zero - pořádné silniční balóny
    TEST: Vittoria Terreno Zero - pořádné silniční balóny
  4. TechnikaFotogalerie: Cannondale Moterra SL 1
    Fotogalerie: Cannondale Moterra SL 1
  5. Testy - RecenzeTEST: Cannondale Moterra SL 1
    TEST: Cannondale Moterra SL 1
  6. TechnikaFotogalerie: Santa Cruz Stigmata 2024
    Fotogalerie: Santa Cruz Stigmata 2024

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744