TEST: Whyte T-130 S

Britský Whyte vloni představil přepracovanou T-130 pro rok 2019 a právě na ni se důkladněji podíváme v dnešním redakčním testu...

Autor: Jan Měšťák
Foto: Jan Němec
TEST: Whyte T-130 S

T-130 pro nás není neznámou. Předchozí generaci jsme otestovali minulý rok. Recenzi si můžete přečíst zde:

TEST: Whyte T-130 SR

Proto jsme byli velice zvědaví, jak se nám bude jezdit na mladší verzi tohoto trailově zaměřeného bajku z promáčených ostrovů. 

To, že si ve Whytu jdou vlastní, trochu netradiční cestou, dnes již není žádným tajemstvím. A že ta cesta není vůbec špatná, jsme si už na pár kolech této značky měli možnost vyzkoušet a potvrdit. Kam až je Whyte ochoten zajít, jsme přitom mohli jen spekulovat. 

No a on se vytáhl několika přepracovanými modely, které se ve svých kategoriích geometricky zcela vymykají. Tedy přesněji řečeno vymykaly, protože dnes již postavit trailbajk na endurové geometrii není žádnou výjimkou a tento trend se pomalu, ale jistě stává novým standardem u nově představovaných biků napříč všemi značkami. 

Ze staré stotřicítky si ta nová převzala jen charakteristické rysy a vychytávky. Rám je kompletně přepracovaný. Vzhledem a některými detaily se přece jenom značně podobá staré verzi, a to hlavně díky zachovalé vzpěře mezi vrchní rámovou a sedlovou trubkou. Zadní čtyřčepová stavba převzatá od větších brášků zůstává na 130 mm zdvihu s tlumičem situovaným pod vrchní rámovou trubkou.

Přední rámový trojúhelník i zadní stavba jsou svařeny ze slitiny hliníku 6061. V rámu zbylo dostatek místa pro uchycení košíku na láhev. I zde jsou použity britské vychytávky jako integrovaná sedlová objímka s gumovým těsněním, které zabraňuje vniknutí nečistot do rámu a velice dobře zapouzdřená masivní ložiska zadní stavby.    

Rám je postavený na Boost standardu, připraven pojmout rozměr pneumatik až do 2,8".

Ucelený dojem dotváří vnitřkem vedená kabeláž. Ta však krátce, ale neštastně opouští bezpečné místo, aby se schovala do zadní stavby (v případě lanka přehazovačky, hadice k zadní kotoučovce je vedena po spodní straně dolní vzpěry) na jednom z nejikriminovanějších míst rámu, respektive před středem, kde rám dostává nejvíce zásahů. 

Jak už jsem zmínil výše. T-130 geometricky skočila tak trochu do jiné kategorie. Nová 130 se natáhla, snížila a více položila. 65,6° hlavový úhel, 75° sedlový. Reach 480 mm a 430 mm dlouhá zadní stavba v eLku. Tyto hodnoty jsme spíše zvyklí vídat v endurové kategorii.

Přečteno - 23821x Tagy: testy 650b 27.5 whyte
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
    TEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
  2. TechnikaFotogalerie: Norco Range VLT A2
    Fotogalerie: Norco Range VLT A2
  3. Testy - RecenzeTEST: Norco Range VLT A2
    TEST: Norco Range VLT A2
  4. TechnikaFotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
    Fotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
  5. Testy - RecenzeTEST: Merida Big.Nine TR 5000
    TEST: Merida Big.Nine TR 5000
  6. TechnikaFotogalerie: Whyte eLyte 150 Works
    Fotogalerie: Whyte eLyte 150 Works

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744