Na samé špičce nabídky domácí značky 4ever „forevr“ zcela zaslouženě sídlí celoodpružené stroje Virus SXC...
Rámy postavené z karbonového monokoku s použitím vláken s vysokým modulem pevnosti 40T na první pohled zaujmou povedeným designem inovovaného rámu.
V letošní sezoně je možné vybírat ze čtyř modelů v cenovém rozpětí 60 až 120 tisíc korun, přičemž dva nejvyšší modely mají prodlouženou sedlovou trubku, která je součástí rámu. Sedlo se na ni upevňuje pomocí duralového zámku s posuvnou objímkou, jejíž délka umožní přesné doladění posedu.
Nejvyšší model v nabídce za necelých 120 tisíc korun je k dispozici ve dvou variantách, kdy si jezdec může vybrat mezi japonskou sadou Shimano XTR s trojpřevodníkem 3x10, nebo americkou sadou Sram X.0 (iks nula) s dvoupřevodníkem 2x10. Další dva modely, postavené již na rámu s klasickou sedlovou trubkou, se prodávají za 78 a 60 tisíc. My jsme si do testu vyžádali nejlehčí model SXC X.0, který ve velikosti 17,7 palců váží bez pedálů lehce nad 10 kg.
Přední rámový trojúhelník je vyroben jako kompozitový monokok, kdy v těch nejnamáhanějších partiích jsou použita vlákna s vysokým modulem pevnosti 40T. Celková tuhost rámu je tak na vynikající úrovni, neboť rám je nově opatřen také mohutnější hlavovou trubkou a přepracovanou zadní stavbou s masivnějšími vzpěrami. Mezi novinky u modelu Virus SXC patří kromě integrované prodloužené sedlové trubky také úchyt zadní kotoučovky typu post mount, či vnitřní vedení lanek.
Systém odpružení zadní stavby pracuje na bázi čtyřčepu. Zadní kolo je totiž od řetězových vzpěr odděleno druhým čepem, takže pohyb zadní osy probíhá lineárněji, než je tomu u původního jednočepu. Osu s nábojem nesou karbonové horní vzpěry, takže systém je aktivnější a disponuje větší nezávislostí na tahu řetězu. Karbonové vahadlo, zavěšené v horní rámové trubce, zprostředkovává přepákování na tlumič, čímž zvyšuje tlak na pístnici a tím zlepšuje i citlivost tlumiče. Zároveň má přínos i ve formě bočního zpevnění celé partie.
Testovaný model Virus SXC x0 je osazen vzduchovou vidlicí Rock Shox Sid 15 o zdvihu 100 mm a zadním tlumičem Ario RLR téhož výrobce. Chod obou jednotek lze přitvrdit páčkami dálkového ovládání na řídítkách, přičemž tlumič je zcela tvrdý, zatímco u vidlice si můžeme míru přitvrzení naladit sami. To je ideální stav pro použití při cross-country, neboť kolo lze pro silovou jízdu ze sedla na pevném povrchu zcela přitvrdit. Pod blokací tlumiče se zadní stavba prakticky nehne, takže umožní maximální záběr do pedálů. S technickými pasážemi a sjezdy si pak poradí otevřený chod, kdy tlumič pruží v první třetině zdvihu velmi citlivě, v druhé třetině však citelně přitvrzuje, takže pod šlapáním se rozhodně do zdvihu nepropadá. Poslední milimetry zdvihu slouží pro nepřiměřeně velkou ránu. Plných 100 mm chodu tak využijeme pouze v těžkém terénu, při běžné vyjížďce tlumič ani jednou nešel nadoraz.
Otevřený chod jsme využili i v členitých výjezdech, kdy se kolo sice díky nižšímu tlaku mírně zaklonilo, ale nemuseli jsme si moc lámat hlavu s výběrem stopy. Virus pod sebou většinu překážek eliminoval a držel kola ve stálém záběru. Na příjemném pohlcování nerovností se kromě chodu tlumiče také částečně podílí i samotný rám, neboť uhlíková vlákna mají mnohem vyšší schopnost pohlcovat rázy a vibrace, než třeba slitiny hliníku.
Posed na forevru virus sxc je ideálně vyvážen pro svižnou jízdu i snadné manévrování s kolem. Na tom mají svůj výrazný podíl i lehce prohnutá karbonová řídítka FSA SL-K. Kvitujeme i použití hlavového úhlu 69,8 stupně, jenž oproti crosskántryové klasice 71° kolo zklidňuje ve sjezdech a zároveň ve výjezdu ještě umožní optimální vedení. Pod představcem je navíc dostatek podložek pro individuální nastavení posedu. Na dobré ovladatelnosti se podílí také na „celopéro“ kratší délka zadní stavby 425 mm, která umožní lehčí nadhození předního kola či proplétání se v klikatých ¨pasážích.
Otázku, zda za stejnou cenu vybrat model Virus SXC X.0 osazený sadou SRAM X.0, nebo sáhnout po modelu Virus SXC1 se sadou Shimano XTR nechť si každý zodpoví sám dle osobních preferencí. Testovaný model na amerických komponentech s dvoupřevodníkem se 42 a 28 zuby a desetikolečkem 11 až 32 zubů je skutečně sportovně naladěn, méně trénovanému jezdci tak v nejprudších kopcích mohou chybět lehčí převody, které mu poskytne trojpřevodník u japonské sady. Oba stroje se pak liší i zapletenými koly Mavic Cross Max SLR u Sramu versus náby XTR s ráfky DT Swiss 430 u modelu SXC1. Hmotnostní rozdíl mezi oběma koly pak činí 200 gramů pro testovaný model SXC X.0.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Jeden z nejnáročnějších a nejprestižnějších etapových závodů horských kol na světě – Cape Epic se... Příspěvek Jak se plní sny. Aneta Hovorková míří na Cape Epic pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Před pár dny byla při pietním aktu uctěna památka 18leté švýcarské cyklistky Muriel Furrer, která...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
Video test se mě líbyl, akorát mě zarazilo jak moc se liší od testu v Ckloservisu 21/2011. Opravdu se zadní stavba zkrátila pro letošní rok skoro o celý centimetr?
odpověz na tento komentářSkvela videorecenzia, dakujem. Prosim v buducnosti, podla moznosti, sa skuste zamerat viac na video (bolo spomenute), je to nazornejsie (rychlejsie) ako citany txt.
Kvalita videa HD 1020 by sa dala (nejako...) samplovat na HD 720 s rovnakou kvalitou => HD 720 mi prislo nekvalitne na bezne HD 720 (skor 480). HD 1020 mi zase prislo ako standard HD 720 pricom hojne vyuzivalo datovy tok, CPU, aj VGA (Radeon HD 6670 1GB, LCD 1920x1200) a trosku trhalo aj s plne nacitanym videom. HD 720 by to odlahcilo. V praci mam Quadro 4000, 4 jadrovy Xeon cca. 3 GHz, 8 MB cache a lubovolne HD 1020 tiez trha :). Ale to je detail.
Dalsie video ktore potesilo, vdaka za good job.
odpověz na tento komentářodpověď na quick2803 — #2 Zrcadlový obraz. :o)
odpověz na tento komentářSuper, takový by mohli být všechny testy.
odpověz na tento komentářodpověď na Fisherbiker29 — #1 mohl by jste mi prosím říci za co by se měly stydět ??? nějak sem to nepoznal a celkem by mě to zajímalo :D Děkuji
- na tento komentář reaguje Fisherbiker29 — #4
odpověz na tento komentářTest moc pěkný a povedený, ale ta záležitost ve videu v čase 2:39 až 2:43, tak za to by jste se měli stydět...nebo to byla jen chvíle nepozornosti editora? :o)
- na tento komentář reaguje quick2803 — #2
odpověz na tento komentář