Wout van Aert na závěr sezóny vítězí v závodě Světového poháru

Mathieu van der Poel po pádu pátý, Michael Boroš 15., v ženách vítězí Fem van Empel...

Autor: Tomáš Ježek

Předposlední díl Světového poháru v cyklokrosu hostil španělský Benidorm. Naposledy se v cyklokrosové sezóně 2023/24 utkali společně Mathieu van der Poel (NED, Alpecin Deceuninck), Wout van Aert (BEL, Visma LaB) a Tom Pidcock (GBR, Ineso Grenadiers) a byla to úspěšná tečka. Vítězství vybojoval po napínavém souboji Wout van Aert, český šampion Michael Boroš (Elkov Kasper) dojel 15. V ženách zvítězila Fem van Empel (NED, Visma LaB).

V 9:30 program odstartoval závodem juniorů, jenž se jel bez české účasti. Vítězství v této kategorii vybojoval evropský šampion Aubin Sparfel (FRA), který v závěrečném sprintu porazil Keije Solena (NED). Na třetí pozici byl další Francouz, a to Jules Simon (FRA). Celkovému pořadí SP vévodí nadále vítěz závodu Aubin Sparfel.

Aubin Sparfel vítězí

V závodě juniorek se na start postavily hned tři Češky. Nejlepší výkon podala mistryně republiky Amálie Gottwaldová, jež dojela na solidní 8. příčce. Na 14. příčce závod dokončila Daniela Hezinová, Kateřina Douděrová byla 15.

Kateřina Douděrová

Skvělý úspěch pro slovenský cyklokros opět zaznamenala Viktória Chladoňová (SVK), jež dojela na 2. příčce za vítězkou, lídryní SP a evropskou šampionkou Céliou Gery (FRA) a před třetí Cat Ferguson (GBR).

Ve 12:00 se na start za teplého počasí postavili muži do 23 let. Ze závodu se stal souboj belgických jezdců. Vítězství získal Emiel Verstrynge (BEL), na 2. místě byl Jente Michels (BEL) a třetí dojel Aaron Dockx (BEL). Celkovému pořadí nadále vévodí Nizozemec Tibor del Grosso (NED).

Závodu se zúčastnili pouze dva čeští jezdci. Václav ježek dojel na 20. pozici, Maximilian Kerl byl 33.

Václav Ježek

Ženy Elite

Závod elitních žen musela nuceně vynechat česká šampionka Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team), které letecká společnost zrušila let. Na start se tak postavila pouze jedna česká jezdkyně, a to Simona Spěšná (jb Brunex Superior Factory), jež dojela na 32. místě.

O vítězství se strhl souboj mezi Puck Pieterse (NED, Fenix Deceuninck) a Fem van Empel (NED, Visma LaB). K dvojici se navíc v posledním okruhu přidala i lídryně SP Ceylin del Carmen Alvarado (NED, Alpecin Deceuninck), která ihned atakovala. Brzy byla ovšem soupeřkami pohlcena a ty se od ní opět odpoutaly.

Nizozemské závodnice opět předváděly skvělé výkony

Puck Pieterse se pokusila o atak před překážkami, na rozdíl od soupeřky je skákala. Rozhodující náskok si ovšem nevytvořila a Fem ji znovu dojela. Na rovince dvě zatáčky před cílem už to vypadalo na triumf Pieterse, van Empel ale dokázala zmobilizovat síly, zrychlit, Pieterse podjela a na cílovou rovinu dojela první. Puck ji poté již předjel nedokázala a van Empel zvítězila.

Mistryně světa vítězí i v Benidormu, na druhé příčce dojíždí Puck Pieterse, třetí příčku bere lídryně SP Ceylin del Carmen

Muži Elite

Vrchol programu - závod elitních mužů, přišel na řadu v 15:10. Areál v Benidormu byl již zaplněn fanoušky, kteří se těšili na největší hvězdy světové cyklistiky - Wouta van Aerta, Mathieu van der Poela (NED, Alpecin Deceuninck) a Toma Pidcocka (GBR, Ineos Grenadiers). Právě Pidcock se závodů účastnil i z hlediska týmových povinností. Jeho tým od letošní sezóny podporuje značka oblečení Gobik a téměř celá firma se na něho přijela podívat. Vítězství ovšem Brit nevybojoval, dojel na 9. místě.

Skvělý výkon naopak předváděl evropský šampion Michael Vanthourenhout (BEL, Pauwels Sauzen Bingoal), jenž bojoval o vítězství. Nejprve se ale na závod podívejme od startu. Ten se nepovedl jak Mathieumu, tak Woutovi. Van Aert se ovšem dokázal k čelu dostat dříve a ihned diktoval tempo. Naopak van der Poel se polem dlouho prokousával, ovšem v nejdelším kopci zařadil vyšší rychlostní stupeň a soupeře doslova předlétl.

Mathieu van der Poel

Když se dostal k vedoucí skupině, ihned atakoval, a jediný, kdo se ho dokázal udržet, byl van Aert. Dvojice ale později zpomalila a soupeři se k nim opět docvakli. V předposledním kole ovšem van der Poel udělal chybu, za pískem trefil sloupek v trati a poroučel se k zemi. Tím vypadl z boje o vítězství. Na čele se tak objevil sám Aert s Vathourenhoutem a až výkonnost rozhodla o vítězi závodu. Vanthourenhout nebyl schopen akceptovat Aertovo tempo a vypadl mu z háku. Když se Aert blížil k cíli, rozhodl se oproti předchozím okruhům neskákat překážky, aby měl větší jistotu. To se mu ovšem vymstilo. Nepovedlo se mu naskočit a poroučel se k zemi. Přesto dokázal vítězství před Vathourenhoutem uhájit.

Wout van Aert poprvé v sezóně poráží van der Poela, jenž dojel pátý...

Na druhé příčce závod dokončil Michael Vanthourenhout, třetí byl jednadvacetiletý Thibau Nys (BEL, Balois Trek Lions), jenž vybojoval první pódiové umístění v závodě SP v kategorii elite.

Český šampion Michael Boroš (Elkov Kasper) předvedl solidní výkon, když dojel na 15. pozici a dlouho se pohyboval ve skupině jedoucí o top ten. Na 34. místě Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor).

32. Simona Spěšná (jb Brunex Superior Factory) +5:14

1. Ceylin del Carmen Alvarado (NED, Alpecin Deceuninck) 337 b.
2. Puck Pieterse (NED, Fenix Deceuninck) 290 b.
3. Lucinda Brand (NED, Balois Trek Lions) 256 b.

34. Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor) +5:17

1. Eli Iserbyt (BEL, Pauwels Sauzen Bingoal) 317 b.
2. Joris Nieuwenhuis (NED, Balois Trek Lions) 283 b.
3. Lars van der Haar (NED, Balois Trek Lions) 274 b.

Přečteno - 4458x Tagy: světový pohár cyklokros benidorm
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. Světový pohárBatten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
    Batten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
  2. Světový pohárSpecialized dál pokračuje v medailových žních, XCC v Araxá vyhráli Batten a Koretzky
  3. Světový pohárOkruh v Araxá plný skoků, rozhodčí musí krotit
    Okruh v Araxá plný skoků, rozhodčí musí krotit
  4. Světový pohárSvětový pohár v NMnM spustil nový web i přihlášky do doprovodných závodů
    Světový pohár v NMnM spustil nový web i přihlášky do doprovodných závodů
  5. Světový pohárBikový karneval SP pokračuje v Araxa! 2. díl startuje už zítra
    Bikový karneval SP pokračuje v Araxa! 2. díl startuje už zítra
  6. Světový pohárCo ukázal první SP v Mairipora? Nástup nových tváří nebo jen boj o OH?
    Co ukázal první SP v Mairipora? Nástup nových tváří nebo jen boj o OH?

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #4 Frybis - vloženo: 24.01.2024 v 21:46:16

odpověď na svabenic@gmail.com — #2 Možná tu naopak máme dva Tomáše Ježky, jeden psal o prvním vítězství v elitě Thibau Nyse a ten druhej to nezaznamenal, tak pro něj byla bedna novinka :-D https://mtbs.cz/clanek/thibau-nys-a-fem-van-empel-vitezi-v-uvodnim-dile-sp/kategorie/svetovy-pohar-cyklokros

odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #3 Frybis - vloženo: 24.01.2024 v 20:59:35

odpověď na Babec — #1 odpověď na svabenic@gmail.com — #2 Přece jen pan Ježek měl nějakou informaci, kterou ostatní servery nezaznamenaly :-D

3. avatar
    #2 svabenic@gmail.com - vloženo: 23.01.2024 v 18:03:00

odpověď na Babec — #1 To byl jiný závodník stejného jména:-)

1. na tento komentář reaguje Frybis — #3
    2. na tento komentář reaguje Frybis — #4
  4. avatar
    #1 Babec - vloženo: 23.01.2024 v 11:53:57

“..třetí byl jednadvacetiletý Thibau Nys (BEL, Balois Trek Lions), jenž vybojoval první pódiové umístění v závodě SP v kategorii elite”

A kdo tedy vyhrál závod SP Elite 15.10.2023 ve Waterloo?