TEST - Giant Reign 2

Dlouho očekávaným prvním celoodpruženým kolem do testu s virtuálním pivot point systémem zadního odpružení byl právě Giant Reign 2 ...

Autor: Petr Bureš

Novinku od Giantu, která používá Maestro systém odpružení zadní stavby jsme do testu dostali sice se zpožděním těsně poté co ji "vojel" kompletní testovací tým VELO, ale čekání stálo zato.

Modelová řada označená Reign od Giantu je střední cestou ze tří pomyslných směrovek na Maestro rozecestníku pro modelový rok 2005. Zatímco první směrovka s textem Trance ukazuje na XC až marathónské využití kola, a třetí směrovka s popiskem Faith naopak na freeride až downhill, prostřední cedule "Reign - zdvih 150mm" dává tušit, že půjde o něco mezi. Ačkoliv by se mohlo zdát, že hodnota 150mm určující pochopitelně maximální hodnotu zadního zdvihu, je na kolo, které by mělo spadat do kategorie All-mountan resp. Enduro, až příliš, nenechte se zmást. Systém Maestro, který je společný všem výše uvedeným řadám totiž poprvé u Giantu zabrousil do prozatím neprobádaných vod virtual pivot point (VPP).

Ačkliv nejde přímo o patent Santa Cruz, označovaný právě VPP, hlavní konstrukční podstata dvou vahadel na kterých je umístěna zadní stavba, je stejný. Rozdíl je prakticky pouze v poloze uchycení horního vahadla. Při propružování tak zadní stavba ve své podstatě neustále mění bod, kolem kterého se otáčí a současně zachovává trajektorii osy zadního kola na přímce. Důsledkem jsou jedinečné vlastnosti biku při šlapání i jízdě v náročném terénu a to jak při jízdě do i z kopce..

RÁM
Giant Reign 2, který jsme dostali do testu je prostředním modelem ze tří nabízených variant. Rámy všech tří modelů jsou ale identické a kola se tak liší pouze vidlicí, tlumičem a výběrem ostatních komponentů. Jak již bylo řečeno, rám využívá Maestro systém odpružení zadní stavby. Jeho přední rámový trojúhelník, pokud se vůbec trojúhelníkem dá nazvat, tvoří sada pěti trubek a jednoho frézovaného dílu, který zajišťuje uchycení tlumiče a středového složení. Materiál rámu je zakázková slitina Aluxx DS. Na rámu snad kromě hlavové nenaleznete žádnou trubku, která by nebyla upravena hydroformingem, nebo jinak vytvarovaná do profilu. Zejména u horní a spodní rámové trubky je hydroforming opravdu výrazný a dává tak kolu nejenom výrazně vyšší pevnost v okolí řídící partie, ale také jistý nepřehlédnutelný punc originality. Celková vizáž kola na mě sice při prvním ohledání působila trochu divně a to zejména díky výraznému slopingu skombinovanému s druhým trojúhelníkem u sedlové trubky, což na první pohled vypadá poněkud "míň cool" z pohledu zatvrzelého enduristy, ale z praktického hlediska, nelze tomuto řešení vytknout snad vůbec nic. Co se týče rámu, tak za zmínku ještě stojí integrované hlavové složení, které Giant pro Reign použil a které nebývá tak častým prvkem na All mountain kolech.

kompletní specifikace Giant Reign 2

rám AluxX DS velikost 18"
vidlice Manitou Nixon Elite
řadící páčky Shimano LX
brzdové páky Hayes HFX-9
přesmykač Shimano LX
přehazovačka Shimano XT
kliky Race Face Evolve XC
hlavové složení FSA
přední nába Formula disc
zadní nába Formula disc
kazeta Sram Pwerglide PG 950
ráfky Alex DP 20 disc
pláště Hutchinson Bulldog Airlight 26x2,35"
představec Race Face Evolve XC
řídítka Race Face Evolve XC 
sedlovka Race Face Evolve XC
sedlo WTB Rocket V
pedály Time Atac Alium
hmotnost kola 15,2 Kg s platform pedály

KOMPONENTY
Prostřední z řady to obvykle znamená, že za víc peněz dostanete víc muziky. V tomto případě to

platí stoprocentně. Reign 2 je díky svému určení osazen vidlicí Manitou Nixon Elite, jejíž zdvih se dá plynule nastavit v rozmezí 115-145mm a lze zde regulovat i útlum. Otrlejší povahy možná při prvním ohledání kola odradí vzduchový tlumič Swinger Air 3-way od stejného výrobce, ale pokud ho správně nafouknete v závislosti na vaší hmotnosti, budete opravdu mile překvapeni. Zatímco řadícím mechanismům vévodí Shimano v podáni mixu LX / XT, který fungoval inverzně, brzdy jsou v kompletní režii hydraulických Hayes HFX-9 s šestipalcovou, to jest malou verzí kotoučů.

V doplňcích pak nepřehlédnete značku Race Face, která dodala kliky, řídítka, představec i sedlovku ze své řady Evolve XC. Kola zajistil Alex v podání oblíbeného DP 20 v diskovém provedení.

JÍZDA
Když kolo vidíte a poté co si prostudujete jeho specifikaci, nevíte, co si o něm myslet. Freerideové zdvihy, XC komponenty a nevšední nicméně nikterak agresivně vyhlížející design potvrzují skutečnost, že vám nezbude nic jiného, než na sebe naházet bikový oblečení a vyrazit na vlastní kůži otestovat, co se skrývá za zeleným nablýskaným pozlátkem. Vpravdě, hodně jsem byl zvědavý na funkčnost zadního odpružení a na to, jestli jde opravdu o takovou bombu, jak všichni virtuální systém popisují.

Před prvním nasednutím na kolo jsem si nejdřív nastavil, dle přiloženého vzorečku, správný tlak v tlumiči, tak aby byla funkce optimální, k čemuž nabádá manuál i prodejce, našrouboval místo sériově dodávaných Time pedálů redakční platformácký eráry, upravil výšku sedlovky a dal jsem adios městské aglomeraci. Ještě před tím, než jsem se ale dostal do lesa, neodpustil jsem si několik obrubníků. V hustých kladenských pralesních porostech jsme pak najezdili několik desítek kilometrů a pocity shrnuli do následujícího :

"Vlk v rouše beránčím", by mohla znít charakteristika Reignu dvojky. Neskutečně akceleruje aniž by konzumoval větší množství jezdcovy energie jako některé čtyřčepy, ale jakmile se s ním ocitnete v terénu, tak teprve pocítíte jeho hlavní devizy. Použitá geometrie s trochu více položenější vidlicí se dala mírně upravit na krosovější snížením zdvihu přední vidlice, ale to jsme udělali jen jednou abychom vyzkoušeli vzniklý rozdíl a jinak jsme kolo používali s nastaveným nejvyšším zdvihem (145mm př. / 150mm zad.). oproti FSR čtyřčepu a možná i pružinovému tlumiči, není zadní stavba tolik citlivá na menší nerovnosti. Spolehlivě pak likviduje větší kořeny a kameny a to jak při jízdě v sedle, tak pokud šlapete vztyčeni ze sedla. Kapitolou samou pro sebe je sjezd, kde se kolo chová prakticky stejně, jako frírajdový speciál a tak jsme si jen museli dávat pozor na to abychom o vyčnívající kameny moc neobrousili největší převodník ke kterému bohužel absentuje jakákoliv ochrana. Velice příjemně překvapila i hmotnost celého kola. Hranice 15-ti kilogramů je opravdu zajímavá a i díky ní lze bike o poznání lépe ovládat a hrát si s ním v ostrých zatáčkách, než kdyby jste museli krotit sedmnácti kilového macíka.

Výtku si vysloužilo řazení, které sice fungovalo spolehlivě, ale bohužel obráceně. Spodní páčkou se řadí u tohoto typu vzadu i vepředu na menší, pastorek a na to si během tak krátké doby nestihl zvyknout nikdo, což mělo za následek, že jsme neustále řadili, nejdřív tam a v zápětí zpátky :-) Na obranu této "inovace" musím dodat, že má něco do sebe a umožňuje například přeřazení dorychla o několik stupňů najednou, což u standardního řazení nejde, ale vyžaduje buď starým systémem nepoznamenaného uživatele otočných rukojetí, nebo prostě delší odvykací kůru. K ostatním komponentům, prakticky není žádných výtek. Kdyby se osadily osmipalcové kotouče, bylo by postaráno o trošku větší brzdový účinek, než jaký nabízí 6" verze, ale díky určení kola to jako nutnost rozhodně nevidím. O pláštích by se dalo polemizovat podobně, nicméně sériově obuté Hutchinsony jakoby přímo potvrzovaly, že jsou na všechno použitelné ale pokud budete chtít jít víc do silnice, nebo naopak do fr, nic vám nebrání modifikovat je dle potřeby.

CO A ZA KOLIK ?
Jak už bylo řečeno výše, Reign se vyrábí celkem ve třech verzích. testovaný model stojí na krámě bez deseti korun 70  tisíc, pokud vám stačí levnější komponentová skladba a mechanické kotoučovky, dokážete ušetřit koupí Reign trojky celých 20 tisíc, protože jeho cena je kulantních 49990,-. Pokud nemáte naopak hluboko do kapsy, pak je tu pro vás s krásnými Crossmaxy a za 99990,- nejlepší z trojice, Reign 1.

ZÁVĚR
Jak na závěr zhodnotit tohle kolo ? Nečekejte od něj masivní freeride, který vydrží několikametrové skoky s dopadem do protisvahu. Také od něj ale nečekejte XC speciál na short-track. Co od něj ale očekávat můžete, je všestranný bike, který si poradí bez ztráty korunky s rozmanitým terénem. Z pohledu sjezdaře je to kolo, na kterým bez problému dáte Všenory, ale ve Špindlu už se dostanete na jeho hranice. z pohledu iXCéčkaře bych to zase pro změnu viděl spíš tak na pohodový Trans Brdy, než na pohárový XC závody. Oproti jasně profilovaným XC strojům mají All Mountain kola výhodu v tom, že mohou svou větší universálností oslovit širší skupinu lidí. Nevýhodou je pak trochu více kompromisů, které mohou do jisté míry omezit případnou užší orientaci dotyčného jedince. Pokud si ale Reign vyberete a nebudete od něj očekávat závodní ambice napříč všemi disciplínami, nabídne vám vyváženou funkci a vskutku velkou universálnost.

Kompletní specifikace : Giant Reign 2 (MTBS Bikekatalog)

Přečteno - 23853x Tagy: tech fr
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Tech newsRock Shox Pike, Lyric a ZEB novinky pro MY2023
    Rock Shox Pike, Lyric a ZEB novinky pro MY2023
  2. Týmy a klubyGravity přechody roku 2021
    Gravity přechody roku 2021
  3. DoplňkyTune novinky 2019 přehledně
    Tune novinky 2019 přehledně
  4. TechnikaFotogalerie: Jak se vyrábí ocelová špice?
    Fotogalerie: Jak se vyrábí ocelová špice?
  5. OstatníJak jsem dělal mechoše Katie Compton
    Jak jsem dělal mechoše Katie Compton
  6. Tech newsPrototyp kol ERW nepočítá se vzduchem ani s defekty
    Prototyp kol ERW nepočítá se vzduchem ani s defekty

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #8 Mara - vloženo: 01.07.2005 v 09:58:31

    Nevěřím, co čtu... - Chlapci, co si říká lop: Hochu, tvůj projev a slovní zásoba svědčí o tvé inteligenci. Neříkám, že mušíš souhlasit, že Reign 2 je skvělý kolo atp., ale to co jsi napsal neříká absolutně nic. Chtěl bych vědět kolik let jezdíš na kole, kolik desítek tisíc kilometrů si najel a kolik kol si za život měl možnost jezdit víc než deset kilometrů, co ti ho někdo půjčil. Promiň, ale to, že na netu nejsi vidět ještě neznamená, že tě lidi nemůžou mít za debila. No, kdyby si mi chtěl napsat, proč Reing "stojí za hovno a jede se na něm jako na hovně", tak tady je můj mejl marek.pittl@progresscycle.cz. Za pět let testování kol v Cykloservisu jsem si dokázal udělat o kolech slušný přehled (jezdil jsem jich asi 230) a Reigna jsem si nakonec i koupil. velmi pochvalně se k tomu vyjádřil i Tomáš Taich ve Velu, teď i Peťan tady a ti mají taky "pár" kol za sebou. Docela by mě tvůj odborný pohled zajímal....:)

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #7 lop - vloženo: 07.06.2005 v 18:59:53

    hovno - to kolo jsem mel a stojito za hovno gdiz natom jedes jeto jako gdis jedes na hovne

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #6 TinkTink - vloženo: 18.05.2005 v 11:24:15

    Sole - ...jo...to je asi tak to, za co Sole stoji...

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #5 Peťan - redakce MTBS - vloženo: 15.05.2005 v 18:18:27

    dik - dik za upresneni oproti dvoum pístkum jen jeden ale v hydraulice. Tak to teda stoji za zamysleni...

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #4 TinkTink - vloženo: 15.05.2005 v 10:00:35

    Mechanicky kotouce... - ...na tom levnejsim Reignu nejsou mechanicky kotouce...jsou tam Hayes SOLE...to jsou hydrauliky :o))

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #3 Peťan - redakce MTBS - vloženo: 14.05.2005 v 19:31:38

    vytky - To je vzdycky hlavni duvod, vyzkouset, a pokusit se popsat subjektivni klady a zapory. Nejde o to nejak pomlouvat, ci vymyslet nesmysly. Jinak musim jeste jednou dodat, že šířka záběru tohoto kola je jedna z největších, z kol, které se mi dostaly do ruky a dokazu si klidne predstavit, ze bych si ho pro sebe koupil...

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #2 eisman - vloženo: 13.05.2005 v 17:58:00

    razeni - clanek je ok!Davat tam jako vytku inverzni razeni, mi prijde trosku divne. Sam ho na kole tez nemam, ale behem kratsi vyjizdky si na nej clovek zvykne bez problemu. Prijde mi to, ze jste se na kole snazili za kazdou cenu najit nejake mouchy:-)

    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #1 BikerX - vloženo: 13.05.2005 v 17:13:33

    vpp - Né že by se mi to nelíbilo, ale trochu mi to připomíná Specialized, minimálně tou pasáží u hlavové a sedlové trubky.

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744