Author Orion 29 - sonda do budoucnosti?

V mainstreamovém segmentu horských kol to vypadá, že se u nás roky nic zásadního neděje. Pokud se ale podíváme na tuto novinku od Authoru, můžeme si na ní krásně ilustrovat, že tomu až tak úplně není...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
Author Orion 29 - sonda do budoucnosti?

Author patří na českém trhu rozhodně mezi poměrně konzervativní značky, které staví na své historii, rozsáhlé prodejní i servisní síti a v neposlední řadě na loajalitě svých zákazníků, kteří v mnoha případech desítky let jezdí na téže značce a v okamžiku, kdy plánují koupi nového biku, prostě automaticky zvažují Author.

Dnes je sice v kategorii sportovních hliníkových hardtailů poměrně široká nabídka, nicméně trend je jednoznačný; jednoduché, lehké rámy a devětdvacetipalcová kola.

Poslední dobou se však začínají stále častěji objevovat požadavky zákazníků na kolo s jednopřevodníkem, což je téma, které bylo dosud v nezávodnínch kategoriích téměř tabu, ale nyní se s příchodem levných 1x12 sad začíná řešit čím dál víc a častěji.

Podobný trend se pak objevuje i v designech rámů, kde se pomalu přechází zpět k jednoduchým, povětšinou jednobarevným designům, postaveným na čistotě a strohosti, v rámci kterých dokáže více vyniknout zpracování detailů, případně jiné originální části rámů jako patky apod.

Author se v tomto ohledu u Oriona rozhodl vydat střídmou cestou stříbrného laku (nikoliv leštěné či broušené provedení) v kombinaci s černými logy a jemnou šedou linkou pod nimi a kolu tenhle look opravdu hodně sluší.

Jinak jde o hydroformované hliníkové trubky ze slitiny 6061, které jsou svařené masivními přiznanými sváry. Design samotného rámu vychází z jeho karbonového sourozence, takže zde najdeme podobně tvarovanou plochou horní rámovku, sympaticky navržené vnitřní vedení kabeláže či jednoduché patky svírající klasickou neboostovou pevnou osu 142x12mm.

Samozřejmostí jsou zde dvě pozice pro košík na láhev, ale také úchyty pro nosič, nebo blatníky. Geometrie je postavená na klasické koncepci 70°/73° a koncipovaná více na pohodlí a vzpřímenější posed, nicméně ani sportovnější pojetí jízdy nebude kolu příliš vadit. Mimochodem, univerzálnost rámu dokládá i příprava pro vnitřní vedení k sideswing přesmykači, který byste ale tady hledali marně.

Pokračovat na: Jednoplacka NX

Seznam stránek článku:

 1. Author Orion 29 - sonda do budoucnosti?
 2. Jednoplacka NX
 3. Fotogalerie
Přečteno - 18385x Tagy: author 29
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotogalerie: Ibis Ripmo V2
  Fotogalerie: Ibis Ripmo V2
 2. TechnikaFotogalere: Author Elite 27,5
  Fotogalere: Author Elite 27,5
 3. PreviewAuthor Elite 27,5 je libo e-fulla?
  Author Elite 27,5 je libo e-fulla?
 4. PozvánkyKrál Šumavy startuje již za měsíc
  Král Šumavy startuje již za měsíc
 5. TechnikaFotogalerie: Giant Reign 29 2
  Fotogalerie: Giant Reign 29 2
 6. TechnikaFotogalerie: GT Sensor Carbon Elite
  Fotogalerie: GT Sensor Carbon Elite

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 morpher - vloženo: 18.04.2019 v 13:11:07

  Kdyz se podivam ze Kellys Gate 90 ma Rock Shox Sector, Mavic CrossMax zapletena kola, NX eagle a je jeste o 1000 levnejsi, tak je orion slaba budoucnost.

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744