Bikecheck: Merida NinetySix Lubomíra Petruše

Rozhovor s Lubomírem Petrušem máme za sebou, nyní se podíváme na to, jak vypadá jeho závodní stroj...

Autor: Jan Němec
Foto: Miloš Lubas
Bikecheck: Merida NinetySix Lubomíra Petruše

 

Postava bikera z Vrbna pod Pradědem do letošní bikové sezony vlétla jako vítr. Věkem žádný mladík, naopak ostřílený borec se zkušenostmi z cyklokrosu i ze silnice dvaatřicetiletý Lubomír Petruš. Ve své první sezoně v sedle horského kola dokázal dosáhnout na úctyhodné výsledky. Byla by chyba, kdybychom se blíže nepodívali na jeho závodní stroj.

Čtvrtý muž letošního evropského šampionátu maratonců z počátku sezony preferoval hardtail Merida BigNine, postupně se ale propracoval k celoodpruženému modelu Merida NinetySix. "První část sezony jsem měl dané cíle a jednalo se o závody, které byly dost kopcovité, měl jsem naplánovanou taktiku a místa, kde zaútočit nebo jakým způsobem jet, tak jsem sázel na 8kg vyladěného pevňáka, který mi do plánu zapadal a v rozhodujících momentech to byla nejlepší volba," svěřil se nám Lubomír v rozhovoru

Lubomír a celý jeho nový tým D2Mont Merida sedlá bicykly taiwanské značky s německým vývojovým centrem. Merida se z prostředí elitního světového mountainbikingu vytratila v roce 2016, když ukončila svůj dlouholetý projekt s Multivan - Merida. Značka ale rozhodně na své závodní XCO / XCM stroje nezanevřela, byť od té doby svůj tovární celek nemá, v několika týmech působí jako dodavatel materiálu. Třeba jako ve znojemském D2Montu...  

Merida NinetySix 9000 RC. Ze sériovky zbyl rám s pohonem, odpružením a brzdami... Lubomír využívá i speciální adaptér na uchycení druhého bidonu...

První sériový model 96 se dostal na trh v roce 2009, ale příliš dlouhé kariéry se díky nástupu devětadvacítek nedožil, na tři roky tak zcela zmizela z nabídky, zatímco na její místo se v roce 2011 vyšvihl nový celoodpružený XC model Ninety Nine. Ten vydržel v nabídce dlouhé 4 roky aby ho následně vystřídala v roce 2016 druhá generace Ninety Six. Ta aktuální, v pořadí třetí generace Merida Ninety Six byla představena vloni.

Lubomír sedlá nejvyšší model NinetySix 9000 RC, který je pochopitelně oproti sériové nabídce mírně upraven. Základní rám z prémiových karbonových vláken označených CF5 je ovšem beze změny, Lubomír vozí velikost rámu M.

Lubomír vozí největší pilu, kterou Sram Eagle nabízí, tedy s 38 zuby. Kazetu pak nejčastěji 11-50, na profilově těžké závody 11-52...

Jak v sériovce, tak i u Lubomírova biku najdeme přední i zadní odpružení Fox Factory v kashima úpravě se zdvihy 100 mm. Stejný je pak i pohon (převodník 38 zubů) a řazení Sram Eagle XX1 AXS spolupracující s brzdovým systémem Shimano XTR. Tolik k podobě se sériovým modelem.

Začněme kokpitem. Na pozici představce a řídítek zde využívá dalšího týmového dodavatele značky Force. Lubomír vozí 80 mm představec s negativním sklonem 17 stupňů, řídítka jsou široká 720 mm. Na nich vozí gripy ESI extra chunky. 

Zajímavé je ovládání teleskopické sedlovky RockShox Reverb, kterou Lubomír musel upevnit vzhůru nohama tak, aby se mu na spodní část vešlo ovládání společného lockoutu tlumiče. 

Zajímavé řešení levé části kokpitu. ESI Extra chunky, společné ovládání lockoutu vidlice a tlumiče Fox a vzhůru nohama postavené ovládání teleskopu Rock Shox Reverb AXS...

Mezi týmové dodavatele patří i kola a obutí. Ty dodává polský výrobce No Limited, a to od loukoťových modelů až po běžnější se Sapim dráty, Lubo má v oblibě model Pro Team s DT Swiss náboji. 

Nejčastěji volené pneumatiky jsou Tufo XC13 TR v šíři 2,25". Do blátivých podmínek pak volí model Tufo XC14, na suché tratě XC12, ty ovšem prý ale hodně zřídka. Pláště fouká poměrně málo, "Jsem zvyklý z krosů na zhruba 1,1 atmosféry," říká Lubo a doplňuje: "Spolu s Tufem vyvíjíme směsi, řešíme odolnost a pružný boky, valivý odpor. Testujeme a dle našich poznatků a připomínek je na trhu už první várka." 

Nejčastější volba plášťů je Tufo XC13... "Drží na všem," říká Lubo

Sedlo dodává italský Selle SMP.  "Vždy jsem vozil sedlo s mezerou, takže mi nyní vyhovuje SMP, úzké a čím tvrdší, tím lepší. Hodně si hraju s úhlem, podle trati nastavuju špičku dolů. Hodně využívám teleskopickou sedlovku, hodně jsem s hardtailem ztrácel v technice, tam jsem teleskop neměl. Ale teď už vím, že je hodně důležitý, na tréninkových trailech mi to udělá i 15 vteřin na dvou minutách. Příští rok jí chci vozit pořád," popisuje Lubomír svůj stroj, který váží 9,87 kg bez pedálů.  


Italské sedlo Selle SMP v ostré žluté...

 

Více fotografií 

Merida NinetySix 9000 RC Lubomíra Petruše
Merida NinetySix 9000 RC Lubomíra Petruše
Merida NinetySix 9000 RC Lubomíra Petruše
Merida NinetySix 9000 RC Lubomíra Petruše
Merida NinetySix 9000 RC Lubomíra Petruše

 
 
 

Přečteno - 13568x Tagy: merida lubomír petruš
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Týmy a klubyTým D2Mont Merida posiluje o Rakušana Pernsteinera a Slovenku Krahulcovou
    Tým D2Mont Merida posiluje o Rakušana Pernsteinera a Slovenku Krahulcovou
  2. Tech newsMerida představila zbrusu nové modely e180 a e160 SL s motory Bosch
    Merida představila zbrusu nové modely e180 a e160 SL s motory Bosch
  3. Ostatní závodyČT Author Cup 2024: epesní počasí, nástup gravelu, rozlučka a Štyby
    ČT Author Cup 2024: epesní počasí, nástup gravelu, rozlučka a Štyby
  4. Světový pohárFinále SP XCM v Lake Placid sedlo Martinu Stoškovi, dojel těsně druhý
    Finále SP XCM v Lake Placid sedlo Martinu Stoškovi, dojel těsně druhý
  5. ServisMerida přebírá svého německého distributora
    Merida přebírá svého německého distributora
  6. Ostatní závodyStartuje jubilejní 25. ročník etapáku Alpentour i s českými šampiony
    Startuje jubilejní 25. ročník etapáku Alpentour i s českými šampiony

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #2 skobic - vloženo: 18.10.2022 v 22:52:45

    Ty brzdy asi taky nebudou Shimano. [1]

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #1 kocur - vloženo: 18.10.2022 v 19:13:36

    Tú kazetu si opravte, je to 10-50 alebo 10-52.

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744