Kristián Hynek bojuje o MS v maratonu!

Ano je to tak, ač se původně zdálo, že Kristián je po pádu v Novém Městě na Moravě v pořádku, opak je bohužel pravdou: má přetržený stehenní sval... 

Autor: Tomáš Přibyl
Kristián Hynek bojuje o MS v maratonu!

Možná se vám zdá titulek trochu nesmyslný; Kristián Hynek (Topeak Ergon) patří mezi absolutní špičku v disciplíně a neměl by mít problém na světovém šampionátu startovat pokud jde o pohled výkonnostní. Situace je však bohužel trochu jiná. První závod Světového poháru XC v Novém městě na Moravě nedopadl pro Kristiána zrovna dobře, když ho na jednom z technicky nejtěžších míst na trati potkal nepříjemný pád a on putoval rovnou do nemocnice. Prognóza nebyla potěšující, po prvním vyšetření to vypadalo na přetržený stehenní sval (boční abduktor) s tím, že jako řešení byla navržena operace.

Kristián se neunáhlil a ještě večer po návratu do Prahy navštívil chirurgii v Ústřední vojenské nemocnici. Tam zjistili, že sval je sice z větší části přerušený, ale operaci nedoporučili s tím, že je možná konzervativní léčba. Názory dalších lékařů toto řešení potvrdily.

S Kristiánem jsme se spojili, abychom získali aktuální informace o léčbě a stavu zranění a zamezili spekulacím, které už samozřejmě v bikerské komunitě proběhly.

Kristián Hynek

MTBS: Kristiáne, jaký je současný stav a jak probíhá léčba?
KH: Poté, co jsem zjistil, že nebude nutná operace, se ve mně zase rozhořela naděje, že bych mohl na MS v maratonu přece jen startovat. Udělal jsem spoustu práce a vše jsem směřoval k MS, aktuálně mám velmi dobrou formu, v uplynulých měsících jsem během závodů zaznamenal i své nejlepší wattové hodnoty vůbec. Prognóza byla, a stále je, poměrně frustrující, ale snažím se hledat možnosti, jak léčbu co nejvíce urychlit.

Chápu, možnosti jsou dnes takřka neomezené, ale natržený sval?
Určitě, jsou věci, o kterých člověk ani pořádně neví, že existují. Navštívil jsem Centrum pohybové medicíny pana profesora Koláře a místní lékaři přišli s návrhem, jak léčbu výrazně urychlit a to až o třicet procent. Jedná se o opakovanou aplikaci vlastní plazmy do postiženého místa. Proti standardní délce léčby v trvání přibližně šesti týdnů by se doba měla zkrátit na týdny čtyři, to by ale mělo být úplné vyléčení.

Jak takový proces probíhá?
Zjednodušeně řečeno, lékař mi odebere krev, v centrifuze se separuje plazma a ta se poté aplikuje přímo do postiženého místa. Celé se to bude opakovat třikrát až pětkrát.

Kristián Hynek a Alban Lakata na letošním Cape Epic

Je na tobě vidět, že tě žádná poraženecká nálada neschvátila…
To určitě ne! Už po necelém týdnu od té události cítím znatelný pokrok, sval na dotek nebolí a já se léčbě snažím všemožně pomáhat různými doplňky stravy, enzymy a homeopatickými léčivy. Samotná léčba plasmou není žádná levná záležitost, ale rozhodl jsem se jí podstoupit, chci o start na MS bojovat. Pevně věřím, že by to mohlo vyjít; už jsem zkoušel lehce točit nohama na trenažeru, určitě se to bude stále zlepšovat, měřítkem zatížení je ve své podstatě jen vnímání bolesti.

Přejeme ti, aby léčba probíhala stejně rychle a bez komplikací jako dosud a těšíme se, že tě uvidíme na startovní čáře za pár týdnů v Itálii.
Díky, budu se snažit! 

Foto: Michal Červený, Nick Muzik - Cape Epic / SPORTZPICS

 

Přečteno - 6938x Tagy: kristian hynek
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. PozvánkyKristián Hynek dává tip na příští sobotu: Future Cycling Bike Fest by the river #1
  Kristián Hynek dává tip na příští sobotu: Future Cycling Bike Fest by the river #1
 2. Ostatní závodyTým Kristiána Hynka mění název na Canyon SIDI
  Tým Kristiána Hynka mění název na Canyon SIDI
 3. ServisKristián Hynek otevřel nový showroom Zahálka
  Kristián Hynek otevřel nový showroom Zahálka
 4. Ostatní závodyPátou sezónu startuje tým Canyon Northwave na Mediterranean Epic
  Pátou sezónu startuje tým Canyon Northwave na Mediterranean Epic
 5. Ostatní závodyPřiláká nový SP maratonců specialisty? Kristián Hynek věří, že ano
  Přiláká nový SP maratonců specialisty? Kristián Hynek věří, že ano
 6. OstatníFuture Cycling představuje: SOX, prémiové ponožky z Jižní Afriky
  Future Cycling představuje: SOX, prémiové ponožky z Jižní Afriky

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 Born_in_Prague - vloženo: 01.06.2015 v 21:59:57

  Brzy se uzdrav zavodaku!

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744