Santa Cruz V1029ER - Exkluzivní premiéra na SP

Je toho plný internet a není to ani fejk ani joke. Chystá se velká, ale opravdu velká premiéra 29" sjezdového kola na světovém poháru v Lurdách a my máme exkluzivní fotky jak bike vypadá...

Autor: Petr Bureš
Foto: Michal Červený & Santa Cruz
Santa Cruz V1029ER - Exkluzivní premiéra na SP

Povídání o tom, jak vznikl tenhle skoro pohádkový příběh, vypustil před pár dny samotný Sant Cruz. Originál v plném znění najdete zde: V10 Grows Up.

Všechno začalo vlastně tak nějak nenápadně tím, že se Greg Minnaar rozhodl v říjnu loňského roku absolvovat finálový enduro podnik EWS na 29" modelu Hightower. Přitom zjistil, že na devětadvacítkách se dá jet rychleji než byl doposud zvyklý z 27,5" modelů, které sedlal. V zápětí vznikla myšlenka, jestli se nepokusit postavit i 29" sjezďák.

Od té chvíle se rozběhl kolotoč vyjednávání testování a výroby několika speciálních součástek a komponentů, které jsou k takovému kroku zapotřebí a bez kterých se podobný speciál neobejde. Konstruktéři připravili nejprve speciální vahadla a kompletně upravenou zadní stavbu, aby mohli zkoušet jak se bude chovat pozměněná kinematika. Několik hliníkových prototypů pak po důkladném otestování nahradila nová zadní stavba, pro kterou musel Santa nechat narychlo vyrobit novou formu, na které se pracovalo v zimních měsících.

Ještě než byl dán dokupy první prototyp devětadvacítkového V10, probíhalo několik testování různých modifikací stávajících modelů. Jedním z nich byl i tento Hightower vylepšený dvoukorunkovou vidlicí Fox 40.

Hlavním tahounem dychtícím po 29" stroji byl Greg Minnaar a neměl to vůbec jednoduché, protože jeho dva mladší týmoví kolegové Luca Shaw a Loris Vergier se zprvu na velká kola dívali hodně skepticky a byl docela oříšek je přesvědčit o tom, aby si 29" kola vůbec vyzkoušeli. Odmítavý postoj, který oba k devětadvacítkám zpočátku zaujímali, ale dostal trhliny poté, když jim časomíra naměřila lepší časy oproti jejich původním, zajetým na 27,5" kolech.

Paralelně s vývojem zadní stavby se řešilo několik dalších technických specialit z nichž nejzásadnější byla samozřejmě vidlice. Dosud totiž nikdo sériově 29" sjezdovou vidlici nevyrábí. Tovární tým slovutné značky však má poměrně úzké vazby se shodou okolností nedaleko sídlící firmou Fox, které se nápad postavit sjezdovou devětadvacítku natolik zalíbil, že se Fox pustil do výroby speciálních spodních kluzáků vidlice, do kterých by se vešlo 29" přední kolo.


Úvodní díl Světového poháru DHI se jede nadcházející víkend ve francouzském Lourdes na úpatí Pyrenejí. Českou republiku bude reprezentovat celkem 5 bikerů: Jana Bártová, Stanislav Sehnal, Antonín Král, Jakub Pekař a junior Petr Folvarčný. Zítra, tj. v sobotu 29.4. je na programu kvalifikace, v neděli pak finálová jízdy, které bude možno sledovat živě na Red Bull TV od 13:00 hod. Vítězství z loňska budou obhajovat Rachel Atherton a Aaron Gwin.

Potřeba zachování sjezdové geometrie a s ní spojených vysokých zdvihů dala konstruktérům docela zabrat. Jelikož v týmu není pouze vysoký Greg Minnaar, ale i o dost menší kolegové, museli se popasovat hned s několik velikostmi rámů, pro které vznikla potřeba i různých zdvihů. Stávající V10 je postavená na 216 mm zadního a 200 mm předního zdvihu. 29" verze, kterou testoval Greg Minnaar (XXL) zvládla 210 mm zatímco menší rám Lorise Vergiera pojmul jen 190 mm.

Vyřešit se potřebovaly ale i další drobnosti jako například uchycení kotoučových třmenů vzhledem k širším nábám, samotné náboje, delší středová osa, nebo speciální stavitelné hlavové složení, díky kterému je možné ladit ideální hlavový úhel. Hoši ve Foxu i partička lidí u Chris Kinga odvedli společně se Santa Cruz opravdu velký kus práce na jehož konci stojí nový 29" sjezdový speciál Santa Cruz V10.

Jak vypadá naleštěný finální 29" stroj se můžete podívat díky Michalovi Červenému, který přímo v dějišti letošního prvního světového poháru pořídil exkluzivní fotky tohoto stroje ještě před měřeným tréninkem. Jak se bude hochům na velkých kolech dařit se dozvíme už o tomto vínkendu.

Seznam stránek článku:

 1. Santa Cruz V1029ER - Exkluzivní premiéra na SP
 2. Exkluzivní fotogalerie Santa Cruz V1029ER
Přečteno - 6926x Tagy: santa cruz
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Tech newsSanta Cruz přidává karbonový Chameleon
  Santa Cruz přidává karbonový Chameleon
 2. TechnikaFotogalerie: Santa Cruz 2019
  Fotogalerie: Santa Cruz 2019
 3. Tech newsSanta Cruz 2019 (ne)klid před bouří
  Santa Cruz 2019 (ne)klid před bouří
 4. TechnikaFotogalerie: Santa Cruz V10 - 2019
  Fotogalerie: Santa Cruz V10 - 2019
 5. Tech newsSanta Cruz uvedl novou V10
  Santa Cruz uvedl novou V10
 6. TechnikaFotogalerie: Santa Cruz 5010 C R
  Fotogalerie: Santa Cruz 5010 C R

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744