Shimano PD-M985

Tak pokud vám tenhle kód nic neříká, tak vězte, že jde o letošní novinku pedály Shimano XTR v trailovém provedení...

Autor: Petr Bureš
Shimano PD-M985

Na kole jsou jen tři místa, které slouží k jeho ovládání, resp. kontaktu s ním. Gripy, potažmo páčky řazení, kterých se dotýkají naše ruce. Sedlo, u kterého není třeba popisovat k čemu slouží a pedály, díky kterým udáváme kolu sílu, potřebnou k jízdě.

A právě poslední zmiňovaný komponent bude dnes cílem našeho zájmu, protože se nám do rukou dostala čerstvá novinka v podobě nášlapných pedálů Shimano XTR a to ve verzi pro trail a enduro jezdění s integrovanou platformou.

Shimano, když loni představilo novou sadu XTR, neopomnělo updatnout také pedály a to nejen kosmetickými změnami tvaru a log, ale docela výrazně. Navíc kromě klasických SPD "XC" padálů, které nesou označení PD-M980 přidalo navíc ještě jeden model PD-M985, na který se teď podíváme.

Novinka se pyšní hned několika zásadními prvky, které mají ve výsledku nabídnout bikerům větší jistotu a komfort při jejich jízdě. Na první pohled vidíte, že nové pedály mají kolem vlastního nášlapného mechanismu navíc jakýsi náznak platformy. Na rozdíl od některých jiných modelů je však v tomto případě klec pedálu spojena s jeho tělem zcela napevno.

Vlasní nášlapný mechanismus je tak jednak chráněn proti případným ranám od kamenů, jednak pedál jako takový poskytuje daleko větší, výrobce uvádí až 2,6 krát, styčnou plochu s obuví. Ostatně ta je na těle pedálu po stranách hladce vyfrézována. Co se týká kufrů, žádná změna, komfort stranové vůle je v podstatě stejný jako u předchozích modelů. Kufry SM-SH51 Shimano dodává standardně současně s pedály.

Duralové tělo pedálu je opět ještě více uzpůsobeno pro lepší schopnost fungovat i v blátě a nehostinných zimních podmínkách. Dopomáhá mu k tomu zejména oválný tvar pouzdra osy, díky kterému vznikl větší prostor pro protlačení nadbytečného bláta pedálem.

Větší tuhosti pedálu a potažmo také životnosti, přispěla větší rozteč ložisek uvnitř pedálu. Osa zůstává dutá Cro-Mol s vnitřním 8mm imbusem. Ohnout ji nebude nic jednoduchého, zlomit prakticky nemožné.

Novinka, která je mimochodem již nějaký ten pátek na skladech i českých shopů váží dle udajů od výrobce 398 g což je oproti XC verzi PD-M980 nárůst o pouhých 88 g. Naše redakční váha dokonce navážila příjemných 373 g (bez kufrů samozřejmě), což jsou body k dobru za pravdivost uváděných informací pro Shimano.

Cenovky nových pedálů oscilují mezi 2,5 až 3mi tisíci Kč, ale pokud budete šikovnější, najdete je za ještě méně a to, pokud si uvědomíme, že jde o nejvyšší hitech model od Shimana není zas tak tragicky předražené.

Bike eshop 2 850,-
Kupkolo 2 590,-
Kolokrám 2 590,-
Koloshop 2 303,-

Pokračovat na: Fotogalerie

Seznam stránek článku:

 1. Shimano PD-M985
 2. Fotogalerie
Přečteno - 28241x Tagy: shimano tech2011
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Tech newsNasadí Shimano umělou inteligenci? Nový patent mnohé napoví
  Nasadí Shimano umělou inteligenci? Nový patent mnohé napoví
 2. Tech newsShimano představuje nové Deore, v čem je lepší než Sram?
  Shimano představuje nové Deore, v čem je lepší než Sram?
 3. OstatníČtrnáctikolečko, roztahovací řídítka nebo virtuální TdF. Nejlepší aprílové žertíky
  Čtrnáctikolečko, roztahovací řídítka nebo virtuální TdF. Nejlepší aprílové žertíky
 4. VideoJak se staví sen: Niner MCR9 RDO
  Jak se staví sen: Niner MCR9 RDO
 5. Tech newsChystá Shimano opravdu vlastní převodovku?
  Chystá Shimano opravdu vlastní převodovku?
 6. Testy - RecenzeTEST: Rock Machine Blizzard INT e70-27+
  TEST: Rock Machine Blizzard INT e70-27+

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #8 čelda - vloženo: 17.02.2011 v 11:10:55

  Ano, souhlasím s Peťanem je to novinka a jakási odezva od čtenářů či již uživatelů budou první kroky k zamyšlení se nad marketingovou budoucí strategií.....myslím si ,že tento nový produkt najde k zalíbení řada bikerů, kteří rádi zkoušejí nové věci...(mě se líbí ta styčná plocha s obuvi a i to celé těleso může jaksi chránit před kamením)...avšak..my ..nebo ti kteří, jezdí závody a na nějaké škrábance moc nehledíme, spíše na váhu a tuhost jednotlivých komponentů...se domnívám, že spousta zůstane u svých pedálů....aspoň já jo (-:

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #7 kamenáč - vloženo: 17.02.2011 v 11:06:45

  odpověď na Mira — #5 Asi jsi nepochopil o čem je můj názor - ale nevadí, dá se to pochopit.

  1. na tento komentář reaguje Mira — #14
  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #6 kamenáč - vloženo: 17.02.2011 v 11:05:36

  odpověď na petan — #4 Možná jsem to napsal moc ostře, ale je to opravdu totální pomalá poprava kam. obchodů . Z těch se pomalu a jistě budou stávají vzorkovny a zkušebny. Ano, pokud budou držet cenovou politiku a ceny E shopů, nebudou mít na nákup zboží a na nájem. A na tyto věci většina E shopů myslet nemusí. Proto stačí menší marže / menší jednotkový výdělek, který se díky výhodné ceně dorovná objemem poptávky. To znamená žádné peníze z výdělku odkládat na zboží - to přece zaplatím na dobírku a zákazník to za pár dnů zacáluje mě a navíc z kačkou navíc. To je pak super - koruny za žádnou práci , vlastně jo - za to že vytáhnu jednu fakturu a dám tam svoji, pošlu. Pak je dle mého názoru tato reklama v tomto článku dalším krokem jak lidem opět ukázat, že dřina, investice a úsilí kamenných obchodů je v podstatě k ničemu, že oni budou vždy ti nejdražší a proto si objednejte na E shopu. Jasně, pro lidi fajn - objednám z pokoje ze židle a o nic se nestarám. Ale co takhle lidem dát článek o výhodách kamenných prodejen ? Ne - rovnou vpálit DÍVEJTE SE JEN NA E SHOPY !

  1. na tento komentář reaguje Neddy — #12
  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #5 Mira - vloženo: 17.02.2011 v 10:35:11

  odpověď na kamenáč — #1 Tak hoď link na web Tvé prodejny....udělej si reklamu....

  1. na tento komentář reaguje kamenáč — #7
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #4 petan - vloženo: 17.02.2011 v 09:23:35

  odpověď na kamenáč — #1 Tak na tomto místě je potřeba říct, že odkazy pod článkem jsou v podstatě jakýsi "test" reakcí jak čtenářů, tak obchodů. V podstatě se dá říci, že jsme se zatím podobné formě propagace bránili, nicméně nastává čas na změnu. Že by to byl nějaký podraz o tom nemůže být řeč, protože podobné odkazy na zboží používají pro své čtenáře mnohá zahraniční internetová média, včetně např. bikeradaru a jak správně podotýkají ostatní, kdo si přečte takovýto článek, na internetu a uvažuje o koupi, tak z 95ti procent nejdřív stejně projde internetový ceny a teprve pak se rozhodne.

  Vlastně v tom vidime jakousi službu čtenářům, kterým ušetříme čas hledáním a rovnou ukážeme přehled dostupných cen. Není v našem zájmu dávat sodu kamenným prodejnám, naopak. Pro ně a jejich prezentaci jsme vytvořili speciální databázi shopů (www.kolo.cz/sekce/obchody) ve které se mohou za velmi výhodných podmínek sami realizovat i pokud nemají vlastní e-shop.

  Nicméně díky všem za připomínky a těšíme se na další...

  1. na tento komentář reaguje kamenáč — #
  2. na tento komentář reaguje kamenáč — #
  3. na tento komentář reaguje kamenáč — #6
  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #3 Tommy_25 - vloženo: 17.02.2011 v 08:47:23

  To 1 kamenáč: Je pravda, že odkaz na e-shopy si autor článku mohl odpustit, ale jak už zmínil picaso, v dnešní době se na internetové ceny podívá tak 95% zákazníků a je pouze na nich jestli uskuteční nákup v kameném obchodě nebo přes net.

  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #2 picaso 25 - vloženo: 17.02.2011 v 08:43:45

  Neviděl bych to tak tragicky. Hromada kam. obchodú má i vlastní E-shopy a v podstatě kopírují ceny na pultu. A domnívat se v dnešní internetové době, že zákazník vynechá internet a poběží hned do kamenné prodejny je naivní.

  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #1 kamenáč - vloženo: 17.02.2011 v 08:24:15

  Tak to je mazec, tenhle podraz jsem z MTBS nečekal. Takhle dát sodu kamenným obchodům a všem poctivým prodejcům, kteří drží doporučené MOC. Dát tam i link na tyto E-shopy to fakt mazec. Kamenný obchod a všechny jeho výhody pro koncového zákazníka už nejsou podporovány ani na speciálních portálech. Kam jsme se to dostali? Tímto ničíte nejenom obchodníky ale i kazíte ceny. Gratuluji a styďte se. Jste prevíti - kolik jste za tuto reklamu dostal?

  1. na tento komentář reaguje petan — #4
  2. na tento komentář reaguje Mira — #5
  3. na tento komentář reaguje Marcel — #
  4. na tento komentář reaguje Marcel1 — #9
  5. na tento komentář reaguje jirka — #
  6. na tento komentář reaguje pecoun — #29
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744