Specialized uvádí celoodpružený Diverge STR

Po dlouhém vývoji a testování přichází americký Specialized se svou verzí celoodpruženého gravelbiku...

Autor: Petr Bureš
Foto: Specialized & Petr Bureš
Specialized uvádí celoodpružený Diverge STR

Gravel dnes patří k segmentům, do kterých mnoho firem vkládá nejenom poměrně velká očekávání, ale také nemalé investice. Cílem je uspokojit co možná nejvíce potenciálních zákazníků ať již jde o silničáře, výletáře, nebo bikery, kteří na gravel přecházejí z horského kola a mají na něj mnohdy také velice podobné požadavky jako na své horské kolo.

Specialized se komfortu pasivního odpružení na silničních rámech věnuje opravdu dlouhou dobu. Hned od prvopočátků vzniku gravelu tyto zkušenosti začal uplatňovat i v tomto nově vznikajícím segmentu a postupem času je vylepšoval. Dosavadní Diverge kombinuje komfortní rám s progresivní geometrií doplněný o aktivní přední odpružení v podobě Future Shock 2.0 představce, který výraznou měrou pomáhá ušetřit vaši energii a snížit nadměrnou únavu rukou.

Již v roce 2019 pak padlo rozhodnutí, že mají konstruktéři vymyslet, jak podobným způsobem zvýšit komfort také v zadní části kola. Způsob, který Specialized charakterizoval jako odpružení jezdce, nikoli celého kola, měl zůstat zachován a s ním i důraz na celkovou tuhost rámu a jeho absolutní odolnost proti ztrátám při šlapání. Zadání v podstatě znělo - vymyslete zadní Future Shock.

Podobné výzvy mají všichni konstruktéři rádi. Nebylo to totiž o tom vzít některý z osvědčených bikových systémů odpružení a adaptovat ho do gravelové podoby. Ne. Tady se hrálo o úplně něco jiného, nového, neprobádaného, tedy pokud vynechám Trek a jeho IsoSpeed systém, který funguje v určitém směru na podobném principu, ale v zásadně menším rozsahu, ale to je poněkud jiná kapitola :-)

Od roku 2020 postupně konstruktéři přicházeli s různými nápady a testovali to, jak se jednotlivá řešení budou v praxi chovat. Nejprve se řešila jakoby celá svisle posuvná sedlová trubka s běžným tlumičem a horním fixačním vahadlem, které by definovalo horní pohyb sedla (dolů a dozadu). Posléze pak vznikla ještě druhá verze s tlumičem, ukrytým v dolní rámové trubce, ale stejným vahadlem u sedlové objímky.

Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR
Specialized prototypy Diverge STR

Až teprve třetí prototyp přinesl výrazně jednodušší řešení, které namísto svislého pohybu sedlové trubky využívá její flexi a díky táhlu propojenému s mini tlumičem, umístěným v horní rámovce, pracuje více s pohybem sedla vzad a dolů. Fakticky je takto pohybující se sedlo obdobou již zmiňovaného IsoSpeedu, nebo KingPinu od Cannondale, jen je zde umožněn díky plovoucímu hornímu uložení zámku sedlovky daleko větší rozsah pohybu potažmo zdvihu sedla. Po třetím prototypu už se v podstatě jen cizelovaly detaily a uhlazoval design. O finální koncepci bylo rozhodnuto.

Jak to tedy celé funguje?

Systém odpružení sedla, resp. jezdce funguje pouze v případě, že jezdec jede v sedle. Ve sprintech ze sedla se kolo chová, jako by bylo pevné a bez odpružení, protože samotný rám včetně zadní stavby tvoří pevný celek bez pružných elementů nebo čepů, které by tuhost ovlivňovaly.

Vlastní chod odpružení má na starost jednak speciální rámová sedlová vložka, která je zasunutá do vnější sedlové trubky a v její horní obnažené části je prostřednictvím vodorovného táhla propojena s tlumičem. Pro tento rám speciálně navržený tlumič je fixovaný v horní rámové trubce a díky malé páčce umožňuje snadné zamknutí své funkce a tím i výrazné omezení funkce odpružení.

Specialized navíc umožňuje další nastavování tuhosti tohoto odpružení díky specifickému vrstvení karbonových vláken, takže každá sedlová vložka jen pouhým pootočením umožní změnu tuhosti sytému. Specialized bude navíc ke každému kolu dodávat hned dvě sedlové vložky, takže zákazník bude moci vybírat hned ze čtyř tuhostí podle toho, která mu bude nejvíce vyhovovat. Samozřejmě, že je možné konzultovat optimální volbu správné tuhosti buď podle vašich pocitů, nebo podle doporučení, zohledňujícího velikost rámu a vaši hmotnost. Samotná výměna sedlové vložky nevyžaduje žádné speciální nářadí, pouze dodržení správného postupu demontáže a následné montáže.

Výhodou takto navrženého systému je také to, že si sami můžete rozhodnout, jakou sedlovku použijete. Diverge STR je připraven skousnout klidně i teleskopku nebo různé verze "pružných" sedlovek, ale sám Specialized zde z důvodu "zbytečnosti" neosazuje svůj nejkomfortnější flexi model karbonové sedlovky, ale jeho tužší alternativu.

Výsledný "zdvih", pokud se dá takto charakterizovat pohyb sedla vzad a dolů, má být 30 mm, což je obdobná hodnota, kterou disponuje přední odpružený FutureShock představec. Pro váhové "gramhoniče" bude pak důležité ještě jedno info, a to, že celý systém zadního odpružení přidává k hmotnosti běžného rámu zhruba 400 gramů.

Geometrie zohledňující STR

Zajímavé je, že Diverge STR si drží v podstatě identickou geometrii s klasickými neodpruženými Diverge modely. Jediným výraznějším rozdílem je o půl stupně kolmější sedlovka, což vychází ale z předpokladu určitého provozního SAGu, takže skutečná hodnota sedlového úhlu při jízdě bude obdobná.

Dostáváte stále poměrně strmý hlavový úhel 71,75° spolu se 74° sedlovkou a 85 mm BB dropem, který se snaží snižovat malinko vyšší těžiště rámu. Podle velikosti je pak přiřazováno pět rozdílných délek představců, a to od 60 do 100 mm, a také čtyři různé šířky řídítek od 380 do 440 mm. Uzpůsobeny pro jezdce jsou pak také délky klik, které sem Specialized osazuje od 165 do 175 mm.

Technologické standardy na nejvyšší úrovni

Pokud se podíváme na obecné vlastnosti STR modelů, tak musíme konstatovat, že dostáváte vlastně to nejlepší, co Diverge nabízí. Všechny modely STR jsou postaveny na nejvyšším FACT 11r carbonu, který je primárně používán u S-Worksů. Všechny nabízejí SWAT úložný prostor v dolní rámové trubce a také nejnovější nastavitelný FutureShock 2.0.

Na rámu i na vidlici najdete úchyty pro flatmount standard brzdových třmenů s tím, že vedení kabeláže má vstupy pouze na levé straně hlavové pasáže, s vedením pro přesmykač se tu nepočítá, buďme rádi, že Specialized ponechal alespoň trasu pro mechanické ovládání přehazovačky.

Pokračovat na: Modely a ceny

Seznam stránek článku:

 1. Specialized uvádí celoodpružený Diverge STR
 2. Modely a ceny
Přečteno - 27967x Tagy: specialized gravel my2023
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotovideogalerie: Sram Stealth AXS 2024
  Fotovideogalerie: Sram Stealth AXS 2024
 2. TechnikaFotogalerie: Giant Trance X Advanced E+
  Fotogalerie: Giant Trance X Advanced E+
 3. Tech newsGiant Trance X Advanced E+ je nový bike pod 19 kg
  Giant Trance X Advanced E+ je nový bike pod 19 kg
 4. Tech newsCanyon představuje zbrusu nový Neuron
  Canyon představuje zbrusu nový Neuron
 5. TechnikaFotogalerie: GT Sensor Sport 2023
  Fotogalerie: GT Sensor Sport 2023
 6. PreviewGT Sensor 2023 (ne)existující novinka!
  GT Sensor 2023 (ne)existující novinka!

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #4 rotik - vloženo: 25.10.2022 v 10:59:55

  Základní model na 190k a o zbytku ani nemluvím... Ceny jsou úplný nesmysl, ale on se zas najde někdo, kdo se bude chtít v obchodě ukázat, že ty prachy má, obzvlášť tady v Česku. To tak může být hlavní motivace, proč tohle kupovat.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #3 Jirka Stratil - vloženo: 20.10.2022 v 20:52:42

  Prosim. Dejte novy clanek, at se na ten humus nemusime divat.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #2 lalin - vloženo: 20.10.2022 v 20:13:12

  Takže to samé co řeší třeba Cannondale pružnou karbonovou sedlovkou průměr 25,4 a nebo 27,2mm a taky třeba Canyon karbonovou sedlovkou se specifickou konstrukcí ze dvou částí a funguje to stejně jako tenhle nesmysl a ještě tam zůstává zachována nízká hmotnost a naprostá jednoduchost konstrukce. Jen zde udělal spešl "specialitu" aby vydyndal ze svých skalních příznivců statisíce :-D a ti se ještě cítili jaké pod sebou mají boží kolo...

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #1 karel.neugebauer.7 - vloženo: 20.10.2022 v 19:17:31

  Tak nějak to přestávám pobírat. Gravel jako ultralehké kolo místo čistokrevné silnice mi přijde fajn, je pohodlnější, přežije šotolinku nebo hnusnou cestu a jinak letí skoro jak ta silnička. Toto už mi přijde jako paskvil, a nevím jestli není jednodušší vzít klasické MTB a vrazit na to berany a lehce užší gumy. Ale proti gustu ...

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744