Vyzkoušeli jsme zajímavou teleskopickou sedlovku s nastavitelným zdvihem a návykovou ovládací páčkou...
Nabídka teleskopických sedlovek je dnes opravdu široká. Na většině celoodpružených kol ji dostanete již při koupi kola, nicméně není problém ji doplnit v podstatě na jakékoli kolo, které jí není vybaveno.
V současnosti již všichni výrobci využívají vnitřní vedení ovládacího bovdenu, který je zpravidla protažen kompletně vnitřkem rámu až k vyústění u hlavové trubky. Specifika teleskopické sedlovky tak spočívají především v jejím průměru, délce a také zdvihu, který nabízí. A právě poslední zmiňovaný údaj je jednou z nejdůležitějších informací, která charakterizuje tuto teleskopku.
Nejnovější trend teleskopických sedlovek totiž spočívá v tom, že je možné uživatelsky upravovat jejich zdvih. V tomto případě jsme měli k dispozici delší ze dvou nabízených verzí, která umožňuje nastavení zdvihů v rozmezí 150 až 180 mm, což ve výsledku znamená, že dostanete sedlovku o celkové maximální délce 520 mm.
Sedlovky s nastavitelným zdvihem jsou zajímavým sortimentem především pro výrobce, kteří tak nemusí nabízet standardně 3 až 4 různé délky pro různě velké rámy, ale jako v případě e:thirteen pouze dvě varianty pro menší a větší zdvihy. Jejich maximální délku a zdvih lze pak nastavovat individuálně.
Jakkoli chápu důvody pro výrobu takovýchto sedlovek, poněkud méně se mi líbí možnost jejich zkracování. Pokud totiž patříte do skupiny uživatelů, kteří použijí sedlovku s maximálně redukovaným zdvihem, ať už je důvod jakýkoli, budete muset akceptovat skutečnost, že tento typ sedlovky bude vždy těžší než sedlovka vyrobená přesně pro velikost vašeho rámu. Současně pak bude pravděpodobně spodní část sedlovky vyžadovat více místa uvnitř sedlové rámové trubky a s tím je potřeba také počítat před koupí.
Na druhou stranu má modulárnost zdvihu takovéto sedlovky i mnoho pozitiv, mezi která patří nejenom optimalizace zdvihu pro váš komfort, ale také větší univerzálnost a tím pádem i prodejnost sedlovky případným dalším zájemcům, pokud se rozhodnete se jí někdy v budoucnu zbavovat.
Vlastní úprava, resp. redukce zdvihu, probíhá velice jednoduchým způsobem. K dispozici jsou dvě možnosti; buď v sedlovce pootočíte speciální plastovou vložkou s asymetricky vyfrézovanými drážkami, nebo pod horní podložku přidáváte podle potřeby 5 milimetrové kroužky, kterými zdvih redukujete o hodnotu, kterou si sami určíte. S tímto úkonem vám snadno poradí uživatelský manuál, který dostanete přibalený u sedlovky. Případně je zde pro ty méně chápavé QR kód, který vás odkáže na internet, kde najdete i praktická instruktážní videa.
A teď pár čísel. Hmotnost testované sedlovky činila 622 g. K tomu si přičtěte hmotnost ovládací páčky, která je 73 g a ještě hmotnost bovdenu s lankem, které podle délky rámu bude vycházet někde kolem 60 g.
Pokud jenom sedlovku měníte za jinou, můžete využít samozřejmě původní bovden, který je v rámu protažený, nicméně tato sedlovka využívá opačný systém uchycení ovládacího lanka, které je pevně uchyceno v zobáčku sedlovky a volný konec lanka je malým červíkem na její spodní straně fixován v těle ovládací páčky.
Samotná instalace a nastavení nejsou nějak složité a zvládne je každý. Nejkomplikovanější z celého procesu bude případné prostrčení ovládacího bovdenu rámem, které může dělat zejména kolem středového složení problémy. Díky tomu, že je páčka dodávána s univerzální objímkou a na svém těle umožňuje uchycení v rámci 3 různých pozic, je velice snadné najít správné nastavení vzdálenosti od brzdové páky a gripu.
Škoda jen, že objímka není dělená a kvůli její instalaci tak musíte z řídítek nejprve sundat grip. Samotná objímka je plně kompatibilní stejně tak jako tělo páčky se Sram Matchmaker úchytem. Pokud tedy používáte brzdové páky Sram, můžete instalaci provést i bez této objímky. Se Shimano I-spec úchytem páčka bohužel kompatibilní není. Distančním kolečkem, v rámci kterého do páčky vstupuje ovládací bovden, je možné přesně doladit patřičné napnutí ovládacího lanka.
Instalace sedla do sedlového zámku probíhá standardním způsobem, prostřednictvím dvou šroubů svírajících dvoudílný sedlový zámek. Jediná malá past, která zde čeká, je ta, že místo imbusů zde na vás číhají torxy.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…