TEST: Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon

Tenhle ebike rozhodně není pro každého, úkolem tohoto testu bylo zjistit, jak se posunul oproti předchozí generaci a co dokáže ebikerům nabídnout...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
TEST: Specialized Turbo Levo SL Comp Carbon

Specialized se dá již dnes považovat za průkopníka kategorie lehkých ebiků, protože ačkoli se jedná o nejmladší kategorii horských elektrokol, zanedlouho bude mít na svém kontě už čtyři křížky a to znamená, že měli konstruktéři ve Specialized dostatek času na to, aby na základě prvních zkušeností postavili v pořadí druhou generaci tohoto stroje, v rámci které se nám do redakčního testu dostala nejdostupnější verze označená Comp Carbon.

Nenechte se zmást názvem modelu. Specialized v této kategorii nenabízí hliníkové rámy, protože cílí na co nejnižší hmotnosti, kde se každé deko počítá. Jeden kompromis ale ve Spešlu udělali a to, že se uvolili k tomu, mírně posunout zdvihy i výbavu směrem k agresivnější jízdě a tím mezigeneračně o nějaké to deko naopak přišli.

Rám je zde vyrobený z karbonových vláken, které ve Specialized označují Fact 11m. Na rozdíl od některých jiných modelových řad v tomto případě ho najdete stejný u nejlevnějšího i nejdražšího modelu. To samé pak platí také o pohonu a baterii, takže cenové rozdíly jednotlivých variant jdou čistě na vrub komponentové specifikace.

Ale pojďme zpět k rámu. Ten dostal nižší těžiště, nově v sérii mullet kombinaci velikosti kol a hned tři možnosti nastavovat geometrii. Pokud nejste fandové zadních 27,5" kol, tak nezoufejte. Specialized navrhl zadní stavbu tak, abyste do ní mohli dát oba průměry kol (27,5" i 29"). Potřeba je k tomu jen prodloužit délku zadní stavby flipchipem, umístěným u zadního čepu.

Samotná zadní stavba je zde koncipována jako klasické čtyřčepové FSRko s tím, že oproti předchozí generaci zmizela vnitřní asymetrická rámová vzpěra ala Stumpjumper a rám se tím jednak pohledově odlehčil a zjednodušil a jednak umožňuje už bez problémů osazovat více typů tlumičů. Mimochodem, jeden rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším S-Works rámem je, a to ten, že S-Works dostal jako jediný karbonovou vidličku v rámci přepákování tlumiče, zatímco testovaný model ji má hliníkovou.

Co se týká zdvihů, tak ty jsou zde kombinací 160mm vidlice a 150mm zadní stavby, takže to už slibuje slušnou dávku náročnějšího bikingu.

Specialized vybavil své nejlehčí horské elektrokolo kombinací menšího pohonu a současně i menší baterie a ačkoli se mu podařilo díky tomu na maximum zredukovat průměr spodní rámové trubky, samotný pohon a středová pasáž zůstávají stále robustnějšího tvaru. Ano, SLko je v tomto ohledu subtilnější něž plnotučné Turbo Levo, ale v porovnání s konkurenčními modely se zástavbou pohonů Fazua, nebo TQ je v budoucnosti ještě prostor pro vylepšení.

Přečteno - 18892x Tagy: testy specialized elektro my2023
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotogalerie: Whyte E-Lyte 2024
  Fotogalerie: Whyte E-Lyte 2024
 2. ServisHarley Davidson prodal svou divizi elektrokol
  Harley Davidson prodal svou divizi elektrokol
 3. Tech newsWhyte představil svou vizi superlehkého ebiku E-Lyte
  Whyte představil svou vizi superlehkého ebiku E-Lyte
 4. TechnikaFotogalerie: Ghost Path Riot CF Advanced
  Fotogalerie: Ghost Path Riot CF Advanced
 5. TechnikaFotogalerie: Cannondale Habit Carbon 2
  Fotogalerie: Cannondale Habit Carbon 2
 6. Testy - RecenzeTEST: Ghost Path Riot CF Advanced
  TEST: Ghost Path Riot CF Advanced

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #1 karel.neugebauer.7 - vloženo: 24.09.2023 v 22:15:06

  Kolo s baterkou a malým elektromotorem dražší než špičkové motorky. Fakt se mi zdá, že to s tou cenou přehánějí. :-(

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744