Zábava může mít různé podoby. Z jedné, která tento model charakterizovala dodnes, ho Trek "přepíná" do druhé, která z něj dělá úplně nové kolo...
Dosud bylo Roscoe takovým jedináčkem v nabídce Treku, který měl za úkol zachovat končící "popularitu" pluskových sedmadvacítek a s nádechem trailu cílilo někam mezi fatbiky a klasické hardtaily. Ostatně s nejprodávanější modelovou řadou X-Caliber ho pojil stejný rám, který dostal jen jiný průměr kol a vyšší zdvih vidlice.
Jenomže Trek se rozhodl, že chce posunout Roscoe do drsnější kategorie a k tomu už prostě původní rám nestačil. Dal tedy prostor konstruktérům, aby si navrhli rám nový tak, aby splňoval enduro specifické požadavky na něj kladené a současně mohl zůstat v kategorii dostupných kol.
Řečí moderní doby, která se v tomto pojetí již opakuje několik let, je nové Roscoe prostě: longer, lower, slacker a k tomu navíc dostalo dalších 20 mm zdvihu, takže nyní už jde o opravdu šťavnatý trailbike s geny drsnějšího endura postaveného na 140mm vidlicích.
Pro stavbu rámu použil Trek hydroformované trubky ze slitiny hliníku, kterou si interně označuje Alpha Gold. Pochopitelně, že se zde pracuje s boostovými osami a 148/110 mm, díky kterým je možné do rámu s délkou zadní stavby pouhých 430 mm osadit 2,6" pneumatiky. Nově zde najdete snížené řetězové vzpěry i dvouvrstvou robustní ochranu spodní rámové trubky. Nechybí ani BSA závitové složení, a co naopak zůstává z předchozí generace, je navářka zpevňující spoj horní rámovky a sedlové trubky.
Ostatně právě délka sedlové trubky, její úhel a výrazně prodloužená přední část rámu dávají kolu zcela nové vlastnosti. Tady bych jen připomněl, že se Trek zachováním jména Roscoe vlastně stále hlásí k odkazu Garyho Fishera, který kdysi dávno jako první přišel s tím, že je dobré zkrátit představce a prodloužit horní rámovou trubku, což dnes dělá většina značek, jen to každá dělá po svém.
Vnitřní vedení rámu je zde nově pojištěno stahovací páskou, aby v rámu necvakalo a drsnějším povahám bude vyhovovat také oboustranná bandáž řetězové vzpěry spolu s možností využít ISCG05 adaptéru pro uchycení napínáků a kladek od různých výrobců.
Když už jsem zmínil Garyho, tak ještě připomenu, že on si kdysi tuhle geometrickou hru pojmenoval Genesis geometrií a úspěšně ji aplikoval jak na svá vlastní kola, tak i na modely Treku. Posléze zbylo z Genesis jen označení G2, které pro změnu prozrazovalo přítomnost na zakázku vyráběných vidlic s větším offsetem, kterými se Trek chlubil v době, kdy o progresivních geometriích ještě nesnili ani sjezdaři :-).
Dnes je ovšem jiná doba a nové Roscoe to jen potvrzuje. A už zdaleka nejde jen o možnost nabídnout hardtail s vysokozdvihovou vidlicí, ale také hardtail s geometrií, která tomu bude odpovídat, podrží vás i v pořádných sjezdech a zvládne i nějaké ty dropy.
Nové Roscoe mimochodem zvládne až 150mm zdvihové vidlice, byť se na něj v sérii osazují jen sto čtyřicítky. Hlavovku má položenou na 65°, sedlovka má úhel 74,7°. Když mluvíme o tom, že se zde výrazně protáhl reach, tak vězte, že u velikosti L je to 470 mm a u největšího XLka dokonce až 495 mm, což jsou na hardtail opravdu hodně slušná čísla. Ostatně podrobná tabulka geometrie je zde:
Ohledně sizingu a velikostí musíme ještě doplnit, že Trek u nejmenší velikosti rámu XS osazuje 27,5" kola, zatímco všech pět zbylých velikostí už je postaveno na devětadvacítkách. Oproti svému předchůdci ovšem dochází k výraznému zkrácení sedlových trubek, což současně znamená, že lze nově použít vysokozdvihové teleskopické sedlovky a současně máte kolo s nižším těžištěm i nižším standoverem, než měla předchozí generace.
Zajímavé je také to, že ačkoli jde o tak trochu gravity model kola, Trek mu nedal specifickou hlavovku Knock Block s omezovačem protočení řídítek ani size specific geometrii s měnící se délkou zadní stavby, a tak se charakteristická superkrátká zadní stavba, kterou poznáte díky minimální bezpečné mezeře mezi sedlovou trubkou a zadním kolem, objevuje u všech rámových velikostí.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
kde je ta diskuze? Nejde videt
odpověz na tento komentář