Všemohoucí gravel zaplavil Lovaň, Češi si vyzkoušeli trať šampionátu

Na 300 elitních mužů a 90 žen a další 2 000 amatérů vyrazí o víkendu gravelový šampionát. Belgické město závodem žije, Češi vyzkoušeli trasu...

Autor: Jan Němec
Foto: Jan Němec
Všemohoucí gravel zaplavil Lovaň, Češi si vyzkoušeli trať šampionátu

 

Jeden jediný den nás dělí od třetího mistrovství světa v gravelu, jež se koná v belgické Lovani nedaleko Bruselu. Díky české značce Superior, která jedním z hlavních partnerů šampionátu, můžeme být u toho i my. A podobnou možnost jsme měli už letos na jaře, to jsme vyrazili a projeli si významnou část trasy letošního MS. Detailněji popsanou trať mezi městy Halle a Leuven najdete v tomto článku: Projeli jsme trasu gravelového MS v Belgii: průlet čistými lesy, kde nechybí kostky.

Pátek dopoledne si podobně jako mnoho jiných závodníků projeli čeští závodníci trasu. Kromě Petra Vakoče, jenž má individuální program a Jaroslava Kulhavého, který ještě čekal na svůj stroj, vyrazilo početné grupeto v českých národních dresech z Halle do Leuvenu...

"Jak ji máš širokou a jak ji máš nafoukanou?" Asi nejčastější dotazy těsně před tréninkovou jízdou...

Jediná žena v českém dresu Kristýna Zemanová zná mnoho svých soupeřek z cyklokrosových závodů a moc dobře ví, že to bude slušná párty. Dnes si projela trať spolu s muži. "Trať je docela suchá, rychlá s hodně úseky po asfaltu a šotolině. Asi bude důležitá první hodina. Hned po startu se trať dost zužuje, takže to chce mít dobrou pozici a pokusit se ji udržet. Důležité bude správně se občerstvovat a chytit se nějaké dobré skupiny. Bude to strašně dlouhé, takže uvidíme, na co to dá," svěřila se po tréninku Kristýna.

Trasa je dostatečně pestrá. Startovní pole se hodně natáhne, mnohá zúžení a časté změny směru, mnohdy i hodně ostré budou téměř 300hlavý peloton výrazně natahovat. Kdo nebude vepředu, bude to mít hodně těžké, jak říká Filip Adel: "Všehochuť a poctivý závodění."

"Bude to hodně rychlý, myslím, že i docela technický, kostky, asfalt, široký i úzký cesty, louky. Všehochuť, poctivý závodění. Důležitý bude start, pak se to nadělí, protože se se po startu jede v Halle okruh a tam je to místy i hodně úzký. To je podle mě nejdůležitější, pak se to bude dělit a brzo budou vznikat skupinky. Taky si myslím, že to bude hodně kontaktní závodění, na který jsou zvyklí spíš silničáři, my z maratonu moc ne. Takže mojí největší ambicí je dojet do cíle bez pádu a užít si to, protože to bude velký, město závodem žije."

Podobně jako u silničních klasik se závod přesunuje z jednoho města do druhého. Start je v Halle jižně od Bruselu a podél jihovýchodní hranice hlavního města EU se jede do Lovaně. Trasa se téměř výhradně drží ve Flandrech, jen na pár kilometrech se nahlédne do vsí, kde se na cedulkách mezi domy místo Straat píše Rue. Cíl bude mít v pozadí ikonickou radnici.

 

Zhruba po 135 km dorazí závodníci do Lovaně, kde potom čeká na ženy ještě jeden okruh a muže pak dva. Cílem a městem tedy peloton prosviští vícekrát, a to bude hodně zajímavé. Organizátoři se toho nebáli a trasa vede zajímavými místy. Například rondelem a nadjezdem nádraží. Nebo parčíky, tunely, ale i úzkými uličkami. Zajímavé to bude, ale možná i nebezpečné...
 

Leuven, česky Lovaň, gravelovým šampionátem žije... Připravená je obrovská fan zóna, kde bude pochopitelně mnoho možností, jak nasát atmosféru u velkých velkoplošných obrazovek a u toho i příjemně nasávat belgická piva. Jen v Lovani se vaří v malých pivovarech mnoho druhů piv. A pokud jste někdy zaslechli Stella Artois, vězte, že pochází právě odsud. 


Začali jsme Superiorem, skončíme Superiorem. Měli jsme možnost svézt se na novém modelu gravelu, jenž bude mít svou premiéru v únoru 2025, mohli jsme si prohlédnout limitku k mistrovství světa a nahlédnout do zákulisí fotografů a kameramanů připravující kampaň... Díky za to.



V sobotu 5. října ve 12:00 odstartují do svého závodu ženy, které čeká 134 km mezi městy Halle a Leuven, muži pak vyrazí v pravé poledne v neděli 6. října na 181km závod. Skvělou zprávou je, že oba závody bude možné sledovat v České televizi od 15:00 hod, respektive v neděli od 14:00 na ČT Sport Plus. Kompletní informace o startujích zde.

 

Pokračovat na: Fotogalerie

Seznam stránek článku:

  1. Všemohoucí gravel zaplavil Lovaň, Češi si vyzkoušeli trať šampionátu
  2. Fotogalerie
Přečteno - 5749x Tagy: mistrovství světa gravel leuven
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Ostatní závodyOtec Cape Epicu zakládá etapák Gravel Burn. Premiéra bude za rok
    Otec Cape Epicu zakládá etapák Gravel Burn. Premiéra bude za rok
  2. PreviewRB RX Team - štěrkolet pro patrioty
    RB RX Team - štěrkolet pro patrioty
  3. Mistrovství světaMS MTB 2025: potvrzené termíny, šampionát s 8 disciplínami bude trvat 14 dnů
    MS MTB 2025: potvrzené termíny, šampionát s 8 disciplínami bude trvat 14 dnů
  4. TechnikaFotogalerie: Author 2025
    Fotogalerie: Author 2025
  5. Tech newsMondraker Arid: Nová hvězda mezi gravel biky
    Mondraker Arid: Nová hvězda mezi gravel biky
  6. Tech newsJe to jako droga, říká o svém koníčku Míra Cartoon. Pro své kolo si zaletěl až do Austrálie
    Je to jako droga, říká o svém koníčku Míra Cartoon. Pro své kolo si zaletěl až do Austrálie

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #2 Pietro - vloženo: 05.10.2024 v 20:31:43

    odpověď na North Boy — #1 ahoj, úplně se v tom neorientuju, ale v čem je největší rozdíl mezi gravel kolem a silničním, pominu-li průchodnost plášťů? Obzvláště teda těch gravel kol, co jsou určeny na závody, na maximální výkon, rychlost, a tím teda i očekávám i menší komfort, který je zas asi důležitý pro modely určené běžným uživatelům. Respektive jak by měla vypadat trasa, aby bylo i pro špičkové jezdce potřeba zvolit pravý gravel model?

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #1 North Boy - vloženo: 05.10.2024 v 09:27:07

    Takže další závod pro silničky s gravel obutím. Nejspíš uvidíme dokonce aero silničky,

    1. na tento komentář reaguje Pietro — #2
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744