Made in CZ - Racebike

Je to tady, zahajujeme slibovaný seriál o zákulisí výroby českých firem. Jako první jsme se vydali na severní Moravu za Romanem Bartoszem do RB ...

Autor: Petr Bureš

Ačkoliv jsme relativně malá zemička, oplýváme jak přísloví praví, nejedněmi zlatými ručičkami. Rozhodli jsme tedy, že vám dáme nahlédnout blíže do zákulisí nejznámějších českých firem, které u nás v cyklistickém oboru něco znamenají a které právě u nás v Čechách vytvářejí produkty které souvisí s cyklistikou a o kterých se mnohdy mluví i daleko za hranicemi.

Zapátrali jsme v našich archivních análech, abychom si udělali představu o tom kolik oněch českých zlatých ručiček vlastně známe a poté začali objíždět luhy a háje abychom mohli rozjet tento CZ seriál.

První firmou, kterou zahajujeme, jsme nevybrali náhodou. Racebike, nebo také RB patří k firmám, které vznikaly v porevolučních prvopočátcích devadesátých let dvacátého století
.

Její historie šahá konkrétně do roku 1991, kdy se mladý nadějný absolvent brněnské techniky Roman Bartosz, do té doby zaměstnanec Strakonické ČZ, rozhodl jít vlastní cestou a zkusit se živit cyklistikou. Vypravili jsme se proto do Jezdkovic u Opavy, kde momentálně firma Racebike sídlí, kde má také své vývojářské pracoviště a vše od výroby po sklad a s Romanem Bartoszem prošli během odpoledne vše od vzniku firmy až po výhled do budoucnosti.

Začínal jsem se ženou a s Trabantem
"Když jsem po revoluci začínal s podnikáním měl jsem akorát starou škodovku do který se skoro nic nevešlo. Vozit v ní trubky a jiný materiál skoro nešlo. Jednou jsem byl u souseda, ten měl v garáži Trabanta kombíka se kterým vůbec nejezdil, tak jsme se domluvili, a já ho od něj koupil. A tak to vlastně začalo. Ze začátku jsme byli jen my dva se ženou, která mi hrozně pomáhá. Nevím, jestli bych bez ní ty začátky zvládl".

"První rok jsme objednali rámy a materiál z Tajwanu a smontovali asi osmset levných masových kol za pár tisíc. Poté jsem ale zjistil, že není to pravé ořechové, co chci dělat, a tak jsem začal vyrábět vlastní rámy z duralu. V té době to byla naprostá rarita v Čechách a ve světě to dělalo pár firem. V ČZ ve Strakonicích jsem se zabýval vývojem motokrosových motorek a díky tomu jsem se rozhodl, že se své zkušenosti pokusím uplatnit i ve výrobě celoodpružených sjezdových speciálů. V té době jsem se také zcela náhodně seznámil s Petrem a jeho otcem Jirkou Hejníkovými, kterým jsem opravil jejich duralový Cannondale a posléze jsme začali spolupracovat především na testování prototypů".

První rám, který nesl pomyslnou cedulku "hand made in Czechoslovakia" vznikl hned v roce následujícím 1992. a od té doby se datuje opravdová historie firmy RB kterou původně pojmenoval Roman Bartosz svými iniciálami a časem jí pak překřtil na Race Bike. Ačkoliv zejména celoodpružená kola tvoří nezaměnitelný image firmy, od počátku převládají, co do počtu vyrobených kusů, pevné rámy. "Začínali jsme zhruba na poměru 70:30 ve prospěch pevných rámů a v současné době se dostáváme už zhruba na 50:50, což považuji celkem za úspěch". Od roku 2003 se datuje intenzivní spolupráce s Petrem Hejníkem, který se momentálně stará o chod pražské prezentační prodejny a na jeho bedra by v budoucnosti měla přejít i kompletní komunikace a vyřizování objednávek maloobchodů i koncových zákazníků. "Když jsem nastoupil v roce 2003, pohybovala se roční produkce rámů na hranici 250-ti kusů. Loni jsme prodali zhruba 350 rámů a pokud se letos všechno povede, tak jak předpokládáme, dostaneme se z prodejem někam k pětistům, což si myslím, že je naše současné maximum" řekl Petr Hejník, za kterým jsme zajeli pro doplňující informace o RB.

Ale vraťme se zpět na sever Moravy do Jezdkovic. "Sídlíme v místním zámku který byl před revolucí využíván jako sklad civilní obrany, což to na něm zanechalo patrné stopy. Máme tu pronajaté celé jedno křídlo ve kterém se nachází všechno. Sklad materiálu. Tady máme trubky ze slitiny 7020, kterou si necháme speciálně pro nás vyrábět, jsou tu plocháče pro CNC výrobu dílů i plné profily na výrobu různých přípravků". V další místnosti nacházíme jeden z hlavních výrobních prostředků Racebike a tím je CNC kolos. Podle informací RB se chystá koupě druhého CNC stroje, díky kterému by se v budoucnosti mělo podařit další navýšení výroby především technicky náročných frézovaných dílů, které jsou použity v současnosti alespoň v minimální míře na všech rámech RB. Odtud je jen pár kroků do svařovny. Tady se provádí jedna z nejdůležitějších prací a tou je finální vaření jednotlivých částí rámů. 

Poté jde rám ven za roh na chodbu do pece, kde se provádí tepelná úprava přesně podle daných postupů a hlavní práce je hotova. Následuje transport do lakovny, kde se nejprve všechno důkladně očistí a připraví pro vlastní lakování a poté opět, tentokráte při nižších teplotách vypálí. Poslední je vlastní kompletace, sestavení celoodpružených rámů a proces je u konce. Pak už jen zabalit, vyfakturovat a odeslat na určené místo.

Kdesi v koutě u stropu jsme tu našli i pěknou skládku stařičkých exponátů, mezi kterými je třeba i jeden z prvních celoodpružených modelů s vlastní odpruženou vidlicí, nebo žlutý Fun, kterých před lety RB vyrobilo limitovanou sérii 50-ti kusů pro Author. "Tohle je historie, jednou možná uděláme muzeum RB, kde to všechno vystavím, ale zatím na to není ani čas, ani vhodné prostory" Uzavírá Roman Bartosz exkurzi po svém zámeckém působišti.

A jaké jsou vaše cíle do budoucna ? Plánujete masivní navýšení výroby, či dokonce přesunutí části výroby do Asie, jak se stává trendem u mnohých kdysi garážových firem, nebo se budete držet dosavadního směru výhradní orientace na vlastní výrobu ? "Do Asie rozhodně nepůjdeme. Chceme zůstat nohama na zemi a držet se vlastní výroby u nás v Čechách. Nemáme ambice vyrábět desetitisíce kol, kterými bysme zahltili levný trh. Chceme vyrábět funkční kola tady u nás a budeme spokojeni, pokud se jednou dostaneme na tisícovku rámů ročně. To si myslím, že bude naše maximum. teď aktuálně pracujeme s Petrem Hejníkem na testování a doladění převodovky, kterou bychom chtěli v budoucnosti nabízet k prodeji. Jinak zima je dobou, kdy vyrábíme na sklad, abychom měli na jaře z čeho pokrývat poptávku, takže momentálně se jede na dvě směny. Mimo jiné se také připravuje BMX speciál pro Janu Horákovou, která by se měla na našem rámu připravovat na OH 2008, takže se opravdu nenudíme".

Co se týče týmové závodnické squadry, tak jen doplním, že kromě Petra Hejníka tvoří hlavní část Racebike týmu ještě Pavel Čep, který absolvuje kompletní český sjezdový pohár a vybrané zahraniční podniky a Jana Horáková, která se specializuje na bikros a Fourcross a která se loni na rámu RB stala mistryní světa ve 4X.

Závěrem snad už jen poděkování Romanu Bartoszovi za to, že si na nás udělal půldne času a zasvětil nás do jeho zámeckého království a pochopitelně i Petrovi Hejníkovi za čas který si na nás udělal on.
 

Firma : Racebike
Založeno : 1991
Zakladatel : Roman Bartosz
První činnost : montáž 800 MTB low end kol na prodej
První produkt : rám vlastní výroby navržený v roce 1992.
Současná produkce : ruční výroba duralových rámů pod značkou RB
Počet zaměstnanců : 8
Sídlo : Jezdkovice okres Opava

Mapy v článku použity z Google Earth
Foto : Petr Bureš

Přečteno - 21537x Tagy: tech czechmade
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. DoplňkyTune novinky 2019 přehledně
  Tune novinky 2019 přehledně
 2. Testy - RecenzeTam, kde veloduše dostávájí duši
  Tam, kde veloduše dostávájí duši
 3. ServisVýroba pláště? To je precizní hodinářské dílo
  Výroba pláště? To je precizní hodinářské dílo
 4. TechnikaFotogalerie: Na návštěvě v Gold Fren
  Fotogalerie: Na návštěvě v Gold Fren
 5. ServisMade in CZ - Gold Fren
  Made in CZ - Gold Fren
 6. TechnikaFotogalerie: Jak se vyrábí ocelová špice?
  Fotogalerie: Jak se vyrábí ocelová špice?
Pojď pracovat pro Darfon

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #21 Mirra - vloženo: 26.12.2005 v 10:25:45

  morati - Report o Morati uz asi neklapne pamaloucku a potichocku se vytratila. A nyni uz seriove nic nevyraby jen je tusim mozny neco objednat na zakazku ! To vas ale nejspis prijde pekne draho.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #20 mazec - vloženo: 26.12.2005 v 02:09:00

  Pro WELL - je dobre ze se o RB pise, akorat to nebyl puvodni napad redakce. mnohem vetsi clanek byl nekdy letos v cykloservisu, dokonce myslim dvakrat za sebou. o slitinach, systemech odpruzeni a tak. jinak by mozna bylo taky hodne zajimavy zajet do pellsu na cumendu jak delaj s tim karbonem, ne?

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #19 Dexter - vloženo: 21.12.2005 v 10:04:02

  Sponzoring - Doufám že taky někdy dude RB sponzorovat některý z předních světových týmů.Přeju jim to.

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #18 Hajes - vloženo: 19.12.2005 v 22:19:24

  sen - muj sen CNC a kola...jeste musim doladit ty kola k CNC a sen bude uskutecnen...1

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #17 palkac - vloženo: 19.12.2005 v 20:54:15

  morati - morati skoncilo...

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #16 well - vloženo: 19.12.2005 v 17:55:30

  Super nápad - Moc dobrý nápad redakce, kdy bude druhý díl???

  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #15 anonym - vloženo: 17.12.2005 v 08:38:12

  rb... - ...forever :-)

  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #14 zirecek - vloženo: 15.12.2005 v 21:38:46

  Je tam, :-)! Pěkný mazel.

  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #13 raf - vloženo: 15.12.2005 v 11:20:38

  RB... - ... je moc fain!

  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #12 Horhe - vloženo: 14.12.2005 v 22:59:15

  RB forever!

  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #11 Czert - vloženo: 14.12.2005 v 22:18:29

  ueeeeees signature model - hehehe ueeeeees signature frame!!!

  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #10 ueeeeee - vloženo: 14.12.2005 v 21:28:12

  flowers - fotka s trubkama oprenej o okno vedle overfulled popelníku =D

  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #9 zirecek (Miroslav Volek) - vloženo: 14.12.2005 v 20:51:03

  malovýrobci - Jsem rád a hrdý, :-), že jsou takoví lidé. Trochu mě mrzí síla médií, p. Bartosz byl v TV Prima, moc pěkný dokument. V ČR je dost výrobců rámů, kteří stojí za zmínku. Málo ceněné je Morati. Je to špička po technické stránce a po stránce dovednosti zpracování titanu. Někteří z Vás budou nesouhlasit, budou zastávat Duratec apod.. Doufám, že bude taky článek o Morati, p. Zapletalovi či Zatloukalovi - teď nevím přesně. Jsou i další, třeba Lucas, vlepovaný karbon už déle. Kde je ten RB s kytičkama, :-)?

  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #8 Mejdloš - vloženo: 14.12.2005 v 16:53:36

  RB forever - Od té doby, co sedlám RB Monster EN už nechci jinej bajk - super mašina. Dobrá práce pane Bartoši

  odpověz na tento komentář
 15. avatar
  #7 ueeeeee - vloženo: 14.12.2005 v 16:44:27

  flowers - ten rám s kytičkama je niceee =D

  odpověz na tento komentář
 16. avatar
  #6 Peter - vloženo: 14.12.2005 v 16:08:57

  silnice - Jen tak pro zajímavost...Lukádo jezdí taky na RB...cyklokrosovou i silniční sezonu..:-) Hezkej článek

  odpověz na tento komentář
 17. avatar
  #5 Peter - vloženo: 14.12.2005 v 16:08:34

  omluva - Pardon mělo tam být Lukádo!:-))

  odpověz na tento komentář
 18. avatar
  #4 Peter - vloženo: 14.12.2005 v 16:07:34

  silnice - Jen tak pro zajímavost...Lukádu jezdí taky na RB...cyklokrosovou i silniční sezonu..:-) Hezkej článek

  odpověz na tento komentář
 19. avatar
  #3 jakes - vloženo: 14.12.2005 v 12:16:41

  Good stuff!

  odpověz na tento komentář
 20. avatar
  #2 BikerX - vloženo: 14.12.2005 v 11:20:21

  good story - Člověk vlastně ani moc nevi jak vlastně vypadá výroba věcí, které jsou pak skoro všude k vidění. Dík za zajímavý článek a už se těším na další.

  odpověz na tento komentář
 21. avatar
  #1 Manas - vloženo: 14.12.2005 v 11:09:55

  Good job!

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744