TEST: Forbidden Dreadnought - pro ty, co to chtějí jinak

Hoši, tohle je bike, o kterém by se dalo diskutovat docela dlouho, ačkoli jsem si jistý, že dokáže zaujmout jen relativně omezenou cílovou skupinu riderů...

Autor: Petrr Bureš
Foto: Petr Bureš a Tereza Nusková
TEST: Forbidden Dreadnought - pro ty, co to chtějí jinak

Je to enduro, anebo by se na tom dalo jezdit i normálně na trailech? Funguje opravdu ta horní kladka a k čemu je dobrá? Jak moc to s ní hučí a o kolik je potřeba delší řetěz? Nejenom tyhle otázky si kladu pokaždé, když se mi do rukou dostane podobný bike. V tomhle případě to byl highpivot Forbidden Dreadnought, a to dokonce v XL velikosti, přesně na mě, takže jsem si díky Krabcycles mohl po čase rozšířit své zkušenosti s tímto systémem odpružení a také značkou, o které se u nás zas tak moc nepíše.

Forbiden je kanadská značka, jejíž sortiment se v tuto chvíli omezuje pouze na dva modely celoodpružených karbonových rámů, přičemž Dreadnought nabízí vyšší zdvih zadní stavby, konkrétně 154 mm. Druhý model Druid pak disponuje zdvihem pouhých 130 mm, ovšem co se týká odpružení, tak v obou případech dostanete systém zvaný highpivot, s kladkou umístěnou vysoko na sedlovce v bezprostřední blízkosti hlavního čepu zadní stavby. Mimochodem, každý z modelů má malinko jinou kinematiku zadní stavby, ale to už bych moc odbočoval. Vraťme se k Dreadnoughtovi...

Jeho rám je postavený kompletně z karbonu, a to včetně zadní stavby. Ta je z jednoho kusu, takže jde v tomto případě o jednočepovou kinematiku, jenže ta rozhodně není klasické koncepce. Hlavní čep zadní stavby se totiž nachází zhruba uprostřed sedlové trubky, a aby nedocházelo k neblahým vlivům šlapání na průběh odpružení, najdeme v bezprostřední blízkosti hlavního čepu ještě doplňkovou kladku highpivotu, která přivádí řetěz nad tento čep a tím dává kolu unikátní vlastnosti.

Aby mohl tento systém pohonu fungovat, musí ze zajistit, aby řetěz za žádných okolností nepadal a to mají na starosti dvě speciální vodítka, resp. jedno vodítko a jedna kladka. Vodítko najdete u horní kladky, napínací kladku pak ve spodní části za klikami.

Pokud se ptáte na to, jak je to s tlumičem, tak ten je zde umístěný vodorovně, prochází dutinou v sedlové trubce a k zadní stavbě je napákovaný dvojicí malých vahadel, která zajišťují optimální progresivitu odpružení.

Vzadu takto dostanete 154 mm zdvihu, které jsou vpředu zkombinovány se 170mm vidlicí. Pro někoho nesourodý mix, pro někoho optimální kombinace, to už nechám na vás, já osobně jsem docela velkým příznivcem větších zdvihů vpředu kombinovaných s menšími zadními zdvihy, takže ano, toto můžu :-).

Pokud se oprostím od podivně vypadající zadní části, která má však své opodstatnění (o tom později), líbí se mi na rámu kombinace hodně masivní sedlové trubky a poměrně subtilní spodní i horní rámové trubky. Ačkoli to na první pohled není moc vidět, tak dost masivní je i středová pasáž, takže sumárum to dává úsporu hmotnosti, relativně slušně nízké těžiště a hodně slušnou tuhost rámu. Výrazný sloping horní rámovky i ve velikosti XL otevírá spoustu místa pro kolena nad rámem a současně i poměrně nízko položený kokpit, pokud si ho nevypodložkujete, na to, že je tu 170mm vidlice. Hlavovka tu prostě není zbytečně dlouhá.

Střed je tu závitový BSA, což je klasika. Stejně tak klasické je i vnitřní vedení v rámu, které do něj vstupuje po stranách hlavové pasáže. Gumou je ochráněna jak horní strana zadní stavby, tak i spodní část dolní rámovky, a to jak pod tak i nad zlomem, který tu pomáhá dělat místo pro uložení tlumiče.

Pokračovat na: Osazení "na zničení"

Seznam stránek článku:

 1. TEST: Forbidden Dreadnought - pro ty, co to chtějí jinak
 2. Osazení "na zničení"
 3. Jízdní dojmy
 4. Závěrečné summary
 5. Fotogalerie
Přečteno - 12757x Tagy: testy my2023 forbiden
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. PreviewAuthor uvádí nový trailový Versus
  Author uvádí nový trailový Versus
 2. TechnikaFotogalerie: Ghost Path Riot CF Advanced
  Fotogalerie: Ghost Path Riot CF Advanced
 3. TechnikaFotogalerie: Cannondale Habit Carbon 2
  Fotogalerie: Cannondale Habit Carbon 2
 4. Testy - RecenzeTEST: Ghost Path Riot CF Advanced
  TEST: Ghost Path Riot CF Advanced
 5. DoplňkyTEST: Přilba POC Kortal Race MIPS - Volvo mezi přilbami
  TEST: Přilba POC Kortal Race MIPS - Volvo mezi přilbami
 6. PreviewCannondale Habit Carbon 2
  Cannondale Habit Carbon 2

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #3 Tomáš Šťastný I. - vloženo: 25.08.2023 v 16:48:59

  K opravě:

  *nejtižší*

  *tižší*

  *proplézt*

  A jinak díky za opět zajímavý testík.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #2 petan - vloženo: 11.08.2023 v 07:41:29

  odpověď na karel.neugebauer.7 — #1 To už je opravdu hodně subjektivní pohled. Osobně preferuju jiné designové styly, takže tenhle bike bych si pro sebe nekoupil, to ale neznamená, že ho někdo jiný nemůže naopak upřednostnit protože ho zaujme.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #1 karel.neugebauer.7 - vloženo: 10.08.2023 v 11:45:24

  "pokud bych si měl vybírat..." :-( Zkuste příště napsat reálně, jestli byste si ho vzal a na co.

  1. na tento komentář reaguje petan — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744