TEST: Leggero Enso 

Dnešní test budeme věnovat vozíku za kolo od švýcarské značky Leggero. Přesněji jejich nejvyššímu modelu Enso...

Autor: Jan Měšťák
Foto: Jan Měšťák
TEST: Leggero Enso 

Leggero u nás není tak známé jako Croozer nebo Thule. Nicméně Leggero bylo první, co do světa pustilo dětský vozík za kolo. Na trhu působí od roku 1989. Ve své rodné zemi, Švýcarsku na břehu Bodamského jezera, kde se i vyrábí, je Leggero synonymem pro nejbezpečnější vozík za kolo. V nabídce dětských vozíků najdeme dva modely, a to Vento R, kde cena startuje na 15 900,- Kč, a vyšší model Enso s cenou startující na necelých 32 000,- Kč

Vizáž 

Nám se do testu dostalo Enso Complete Surf v béžové barvě. Vždy, když jsem s vozíkem vyrážel ven, měl jsem tak trochu nutkání obléci si smoking. Moderní design, skvěle zvolené barvy s důmyslným zakompováním reflexních prvků zaručí, že se za vámi budou otáčet nejen lidi, co myslí, že tahat dítě za kolem není správné, ale opravdu všichni.

Enso ne nadarmo obdrželo ocenění Swiss Design. Na opláštění vozíku si Enso propůjčilo materiály z windsurfingu (rip-stop). Ty s integrovanou pláštěnkou zajistí, že dítko dovezete domů suché, i když bude venku zrovna řádit blizzard. Navíc se ho po blátivé projížďce nemusíte bát opláchnout tlakovou vodou. V Leggeru jsou si vědomi, že materiál stárne nebo může dojít k mechanickému poškození. Pláštěnka je proto uchycena zipem a v případě poškození ji jednoduše odepnete a zakoupíte novou. Za příznivějšího počasí pláštěnku jednoduše složíte pod vrchní lacl. Dítko pak od odletujících kamínků a jiných neduhů chrání přední síťka, která si poradí i s prachem. Přitom do vozíku propustí dostatek vzduchu.

K zajištění dobrého výhledu vaší ratolesti slouží průhledné a velkorysé postranní slídy. Zde trochu dle mého názoru pokulhává za konkurencí. Přecejenom možnost propustit vzduch i z boku zaručí lepší cirkulaci. U Ensa je to řešeno minimalisticky menšími otvory. Ty se nachází po bocích uprostřed vrchní rámové konstrukce. Nicméně výrobce upozorňuje na studie proudění vzduchu, které potvrzují funkčnost tohoto řešení. Prostupy náš Mára spíše využíval při nastupování a vystupování. Díky nim se mohl pohodlně a jistě přidržet a bezpečně provést ať ten, či onen manévr.

Když se na Enso podíváme zezadu, můžeme si všimnout důmyslného úložného prostoru. Ten, když je složený, působí opravdu nenápadně. Po rozložení získáte 30l prostoru, který bez problému pojme balík 1,5 litrových lahví a ještě zbyde dostatek místa na drobnosti. Váhově vás “kufr” zastaví na 9 kilogramech. To není úplně málo... Úložný prostor je samozřejmě také nepromokavý. Do úložného prostoru se dostanete velice snadno. Víko je po stranách zajištěno gumičkou a uprostřed víka to jistí ještě suchý zip. Nad úložným prostorem je ještě jedna léga. Pod ní najdeme dvě slídové kapsičky, kam se bez problému vleze větší telefon a klíče. Telefon lze přes slídu ovládat, což využijete při bruslích nebo běhu. Pod slídou se nachází zip, který otevře okénko do kokpitu. To se v praxi bohužel moc neosvědčilo. Otvor je příliš malý a přes dvě slídy toho moc neuvidíte, za slunečného počasí především. Daleko komfortnější je se vyklonit a potomka zkontrolovat bočním okénkem. Leggero Enso bylo jako jediný vozík na trhu u společnosti TÜV SüD podrobeno více jak 60 chemickým zkouškám na nezávadnost všech použitých materiálů, a to včetně pneumatik, které si za tímto účelem nechalo vyrobit na zakázku.

Konstrukce

Model Enso bych označil jako Volvo mezi vozíky. Právě Volvo se mi do paměti vrylo jako synonymum bezpečnosti. Švýcaři si velmi potrpí na bezpečnost. Proto Enso prohnali mnoha crash testy, a to až do rychlosti 50 km/h v plné zátěži. Jedinečnou bezpečnost potvrzují právě unikátní certifikace německého TÜV SÜD.

Konstrukce vozíku je vyrobena z vysoce kvalitního hliníku. Na spoje byl použit polyamid vyztužený skelnými vlákny. Dalším důležitým ochranným prvkem je přední část podlahy. Ta je vyrobena z ABS plastu vyztuženého taktéž vlákny, který se pyšní velkou odolností a stejnotvárností a odolá bez úhony nárazu při 50 km/h Na zbytek podlahy je pak použita odolná tkanina Cordura. 

Zadní náprava vozíku je odpružená centrálně, pružinovým tlumičem s 7,5 cm zdvihu, což je mezi sériovými vozíky na trhu nejvyšší hodnota. Ten se dá jednoduše doladit na váhu dítěte a daný terén. Do drsnějšího terénu by lépe zapadlo nezávislé odpružení, ale vzhledem k tomu, že je vozík určený na zpevněné cesty, to plně dostačuje.

Vozík se zemí spojují 20 palcová kola. Rychlost Ensa krotí mechanické kotoučové brzdy. Brzdová páka zastane i funkci parkovací brzdy. Jednoduše ji pomocí kolíku zaaretujete. Rozměrově se s vozíkem vejdete do každých dveří i kufrů aut. Složený na šířku zabere 71 cm. Na výšku s koly 50 cm a bez kol 36 cm. Délkově si v kufru ukrojí 101 cm. Po rozložení se jeho výška zvedne na 99 cm a délka se zmenší na rovných 100 cm. Po připojení tažné tyče se délka protáhne na 158 cm. 

Váha s tažnou tyčí se zastaví těsně pod 17 kg, přesněji na 16,7 kg.

Prostor pasažéra

Enso jsem v případě bezpečnosti přirovnal k automobilové značce Volvo. U automobilového přirovnání proto zůstanu a interiér si dovolím přirovnat k luxusním vozům Bentley. Ergonomická sedačka je zavěšená ke konstrukci kočárku. Díky tomuto uchycení pohltí i ty nejmenší vibrace. Sedačka byla vyvíjena pod dohledem lékařského týmu, aby dítěti poskytla co největší komfort a především správnou oporu páteře a funkci dýchání.

Mimochodem, sedačka je ve sklonu 75°. Opěra hlavy je výškově nastavitelná. K sedáku je uchycena pomocí sucháče. Stačí odtrhnout a dát do požadované výšky. S opěrou hlavy se automaticky nastavují i pětibodové bezpečnostní pásy, které prochází spodní částí opěry. Díky tomu jsou pásy ve správné pozici a rodiči to usnadní první nastavení.  Maximální výšku vymezuje červené prošití sedáku. Po bocích vozíku se nachází jemná strana suché zipu. Na ni můžete přichytit například držák na pití, sáček na drobnosti nebo jakýkoliv jiný insert. V našem případě posloužila na přichycení boční sluneční clony značky DOGY Components.

Samotný prostor pro cestujícího je velkorysý. Náš skoro dvouletý syn měl dostatek místa na nohy. Což není pravidlem u všech vozíků. Výše uchycený sedák mu dopřával dostatek výhledu. To mnohonásobně prodloužilo jeho ochotu zůstat ve vozíku a následně se do něj s radostí vracet. 

Pokračovat na: Praktické zkušenosti
Přečteno - 29208x Tagy: testy doplňky děti vozíky
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
    TEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
  2. TechnikaFotogalerie: Norco Range VLT A2
    Fotogalerie: Norco Range VLT A2
  3. Testy - RecenzeTEST: Norco Range VLT A2
    TEST: Norco Range VLT A2
  4. TechnikaFotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
    Fotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
  5. Testy - RecenzeTEST: Merida Big.Nine TR 5000
    TEST: Merida Big.Nine TR 5000
  6. TechnikaFotogalerie: Rock Machine Riff Pidi
    Fotogalerie: Rock Machine Riff Pidi

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #3 Babaja - vloženo: 16.06.2019 v 22:07:01

    odpověď na janmestak — #2 Tak Qeridoo a Tuhle jsou na tom v tomto směru dost bledě. Aspoň já nic nenašel. A tak tuním doma. Ale zatím se moc nedaří :-)

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #2 janmestak - vloženo: 16.06.2019 v 09:37:31

    odpověď na Babaja — #1 Dovolím si nesouhlasit. Naopak většina výrobců to již vychytané má. Například testované Enso má síťku dokonce atestovanou na odolnost proti odletujícím kamenům a odolnosti vůči prachu. Naše dítě jsem dovezl čisté. Kolofogo to má řešeno plachtou hned za zadním kolem. Také velice funkční. Ke Croozeru jsem si pořídil protipylovou síťku, taktéž bez problému.

    1. na tento komentář reaguje Babaja — #3
    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #1 Babaja - vloženo: 15.06.2019 v 18:14:04

    K tomu testu bych dodal jednu podstatnou a důležitou věc! Všeobecně, v létě ta bouda funguje jako pařeniště. Když se oddělá čelní igelit a a jede se jen se síťkou, tak prach a bordel lítá od zadního kola přímo do vozíku, síťka to nepobere a to malý škvrňe je pěkně kropenatý. To výrobci nemají vůbec vychytaný.

    1. na tento komentář reaguje janmestak — #2
    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744