TEST: Norco Fluid FS 2

Otestovali jsme hodně slušnou trailovou "hlínu" od kanadské značky Norco...

Autor: Tomáš Růžička & Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
TEST: Norco Fluid FS 2

Nedělají to zdaleka všichni výrobci, ale ti, kteří se rozhodli to udělat, zpravidla nelitují. Mluvím o tom, že v dnešní překarbonované postcovidové době došlo v mnoha případech ke zredukování počtu nabízených modelů a mnoho značek u některých modelových řad zejména celoodpružených kol přestalo buď úplně nabízet hliníkové rámy, nebo je v nabídce sice mají, ale pouze jako vstupní "low cost" modely s adekvátně podřadnými specifikacemi, a přitom za relativně dost peněz.

To však není případ tohoto Norca, protože tady dostáváte na hliníkovém rámu velice schopnou specifikaci zaměřenou na funkčnost, a přitom za velice rozumnou cenu.

V případě Fluidu jde o moderně střižený trailbike se zdravě progresivní, ale nijak přepálenou geometrií, který sází na kombinaci zdvihů 140/130 mm a samozřejmě výhradně 29" kola.

První, co vás na rámu trkne do očí, je jeho zpracování. Hlavová pasáž má totiž perfektně začištěné sváry, takže sotva poznáte, že jde o hliníkový rám a podobně je na tom také sedlová trubka v místě napojení s horní rámovkou. Začištěny jsou ovšem také navářky pro tlumič a vahadlo. Jediná místa, kde je hliník přiznán, jsou středové složení a zadní stavba.

Rám je zde svařený kompletně z hydroformovaných hliníkových trubek materiálu 6061 doplněných o hliníkové vahadlo a průmyslová ložiska v čepech.

Zadní stavba využívá nestárnoucí klasiku v podobě čtyřčepového uložení, jehož hlavní čep je umístěný netradičně pár centimetrů pod řetězovou linkou.

Rám je koncipovaný tak, aby měl své těžiště co nejníže a s tím souvisí také relativně krátká sedlová trubka prohnutá až těsně nad středem, aby se do ní mohla vejít co nejdelší teleskopická sedlovka.

Vnitřní vedení je tu klasické se vstupy do rámu po stranách dolní rámové trubky, ze které vychází těsně před spodním úchytem tlumiče. Vnitřkem zadní stavby pak pokračuje pouze bovden k přehazovačce, zatímco brzdová hadice je k zadnímu třmenu vedena po horní straně levé řetězové vzpěry zadní stavby. Zajímavým detailem je zde dvojí vývod pro kabeláž u přehazovačky, který je připravený jak na větší oblouk bovdenu pro Shimano tak na přímý přívod k přehazovačkám Sram.

Jinak brzdové třmeny jsou zde postmount klasika a středové složení je klasické BSA závitové.

Přečteno - 23947x Tagy: testy norco
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
    TEST: Specialized Turbo Vado SL 2 6.0 EQ Carbon
  2. TechnikaFotogalerie: Norco Range VLT A2
    Fotogalerie: Norco Range VLT A2
  3. Testy - RecenzeTEST: Norco Range VLT A2
    TEST: Norco Range VLT A2
  4. TechnikaFotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
    Fotogalerie: Merida Big.Nine TR 5000
  5. Testy - RecenzeTEST: Merida Big.Nine TR 5000
    TEST: Merida Big.Nine TR 5000
  6. TechnikaFotogalerie: Whyte eLyte 150 Works
    Fotogalerie: Whyte eLyte 150 Works

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 katko - vloženo: 27.05.2023 v 08:23:43

    nie nadarmo bola FS-1 bikom roku na PB...

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744